Budynek przy ul. Andersa zaczęto budować w 2011 r. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane "REBUD" z Mogilna. Ta sama firma wybudowała już w sąsiedztwie inny blok, z 44 mieszkaniami. Klucze do tych lokali prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał lokatorom 13 grudnia.

- Powstający budynek jest wolnostojący, czterokondygnacyjny, niepodpiwniczony. Obecnie są już fundamenty. Wykonany zostanie w technologii tradycyjnej ulepszonej. Będzie miał ściany z gazobetonu ocieplone styropianem – mówi Maciej Kłysik z Wydziału Inwestycji i Remontów UMT. – W bloku znajdzie się 40 mieszkań komunalnych, jedno-, dwu- i trzypokojowe. Będą wykończone w pełnym standardzie, a teren dookoła budynku zostanie zagospodarowany. Prace zakończą się jesienią.

Kolejne 48 rodzin dostanie w 2012 roku mieszkania w dawnym hotelowcu „Lipsk” przy ul. Działowskiego na Rubinkowie. Kompleksowa przebudowa budynku rozpoczęła się późną jesienią 2010 roku. Przetarg na to zadanie wygrała toruńska firma "Fijałkowski i spółka".

Adaptację „Lipska” podzielono na cztery etapy. Poszczególne części budynku są rozbierane do konstrukcji, która jest wzmacniana, a z obiektu usuwane są wszelkie niebezpieczne materiały. To trudnie zadanie, gdyż kiedy jedna z czterech części jest remontowana, w pozostałych nadal mieszkają ludzie. Po zakończeniu danego etapu lokatorzy się wprowadzają, a mieszkańcy następnej części są wykwaterowani.

W zmodernizowanym „Lipsku” o jedną trzecią (ze 106 do 88) zmniejszy się liczba mieszkań, ale będą za to większe – jedno- i dwupokojowe, każde z łazienką i częścią kuchenną, o pełnym standardzie. Do tej pory do budynku wprowadziło się 40 rodzin. Ponadto w piwnicy znajdą się lokale użytkowe. Będzie ich osiem.

To nie koniec tegorocznych działań miasta w zakresie budowy mieszkań. W 2012 roku rozpocznie się budowa kolejnego bloku komunalnego przy ul. Olsztyńskiej. Będzie to kontynuacja pierwszego etapu, kiedy to w roku 2011, kosztem niespełna 7 mln zł, miasto wybudowało tam dwa budynki z 67 mieszkaniami łącznie. Plan zakłada dobudowanie jeszcze jednego bloku, z 34 mieszkaniami. Jest on już zaprojektowany.

W Toruniu od lat realizowany jest wieloletni program rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. W jego ramach od kilku lat w naszym mieście budowanych jest rocznie ok. sto nowych mieszkań. Kolejnych kilkadziesiąt lokali miasto zyskuje poprzez adaptację istniejących budynków i w wyniku naturalnego ruchu najemców, którzy przeprowadzają się do innych mieszkań.

Nowobudowane, remontowane lub pozyskane mieszkania przyznawane są według ściśle określonych kryteriów osobom oczekującym w kolejce lub znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji życiowej i materialnej.W latach 2005-2010 oddano do użytku ponad 600 mieszkań komunalnych i socjalnych. Gmina wydała na to 53 mln zł. W roku 2011 wybudowano 111 mieszkań

Gmina prowadzi także inne działania w zakresie mieszkalnictwa. Na ich realizację przeznacza corocznie kilkadziesiąt milionów złotych. Daje np. dopłaty do czynszów nie pokrywających kosztów utrzymania mieszkań, wypłaca dodatki mieszkaniowe (corocznie na poziomie ok. 8 mln zł). Na remonty budynków mieszkalnych Gmina przeznacza co roku ok. 500 tys. zł (w 2009 r. – 1,3 mln zł), na realizację inwestycji wspólnych w zakresie uzbrojenia terenów budownictwa mieszkaniowego – corocznie na poziomie 300 tys. zł. Udziela także obniżek i tak niskich czynszów za lokale mieszkalne.

Ważnym elementem gminnej polityki mieszkaniowej jest też wsparcie Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, które dysponuje obecnie ok. 1,2 tys. mieszkań. W tym roku rozpoczęło budowę kolejnych 144. Zakończy się ona w 2012 r. W latach 2005-2010 Gmina przekazała TTBS ponad 6,6 mln zł. W ramach tej kwoty TTBS przekazał Gminie 119 mieszkań.