To pierwsza inwestycja KTBS od 2006 roku.

W czwartek, KTBS i wykonawca robót, czyli kielecka firma „Dorbud” podpisali umowę. Zgodnie z nią prace rozpoczną się 4 marca i potrwają 18 miesięcy. Pierwsi lokatorzy otrzymają klucze do mieszkań w sierpniu 2014 roku. Lokale będą mieć powierzchnię od 32 do 69 m kw.

„To pierwsza inwestycja realizowana przez nas z komercyjnego kredytu. Dotychczas towarzystwa budownictwa społecznego korzystały z preferencyjnych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego. Są to także pierwsze bloki KTBS, których lokatorzy zostaną właścicielami mieszkań. Teraz wpłacają połowę wartości lokalu, pozostałą część kredytu będą spłacać z czynszem przez okres od pięciu do 30 lat w zależności od ich możliwości finansowych. Później będzie możliwe przeniesienie na nich praw do lokali” - poinformował PAP prezes KTBS Krzysztof Obratański.

Metr kwadratowy mieszkania w nowych blokach w stanie deweloperskim jest wyceniony przez KTBS na 3,1 tys. zł - o jedną trzecią mniej niż najtańsze oferty rynkowe w Kielcach. Na ponad 100 mieszkań - ze 151 planowanych - są już chętni, towarzystwo budownictwa społecznego ogłosiło kolejny nabór.

„Oceniając zainteresowanie mieszkańców Kielc lokalami w naszych zasobach widzimy, że tego typu rozwiązanie jest dla wielu osób, szczególnie młodych, atrakcyjne. Jeśli chętnych będzie więcej niż nasze możliwości, do końca roku zlecimy stworzenie projektu kolejnych bloków, które staną na sąsiadującej działce przekazanej nam przez miasto” - dodał Obratański.

Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką utworzoną przez miasto w 1998 roku. Dotąd spółka wybudowała w mieście 449 mieszkań. 

and/ amac/