W Katowicach w październiku 2013 roku cena metra kwadratowego mieszkania spadła w porównaniu z październikiem ub.r. o 6,1 proc. do 3724 zł. Drugi pod względem skali spadków cen był Gdańsk (6 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było tam zapłacić 5614 zł. Na kolejnym miejscu znalazł się Olsztyn - tu ceny mieszkań spadły o 4,2 proc. do 4311 zł.

W ciągu roku br. średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie spadła o 3,4 proc. i wynosiła 8252 zł.

Z analizy wynika, że ceny mieszkań w porównaniu z październikiem 2012 roku nie wzrosły w żadnym z miast wojewódzkich uwzględnionych w raporcie.

Jak podkreślił szef serwisu nieruchomości Domy.pl Marcin Drogomirecki, ceny ofertowe mieszkań z drugiej ręki wystawionych na sprzedaż w największych miastach były w październiku średnio o 2,9 proc. niższe niż przed rokiem.

Drogomirecki poinformował, że w porównaniu z wrześniem br. ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w Gdyni, Olsztynie i Opolu - o 0,9 proc., a w Krakowie i Katowicach - o 0,7 proc.

W raporcie uwzględniono 21 tys. 250 ofert mieszkań wystawionych w październiku br. do sprzedaży przez agencje nieruchomości i osoby prywatne.