Jak legalnie sprowadzić odpady z listy zielonej, których przemieszczanie do Polski nie wymaga zezwolenia?

Z dniem 31 grudnia 2012 r. wygasły przepisy przejściowe dotyczące przywozu niektórych odpadów do Polski, wynikające z derogacji zawartych w Traktacie o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Zostały one określone w art. 63 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 w sprawie przemieszczania odpadów. Od 1 stycznia 2013 r. odpady wymienione w „zielonym” wykazie odpadów, przeznaczone do odzysku można przywozić do Polski bez zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach wątpliwościami co do sposobu postępowania, GIOS wyjaśnia krok po kroku, jak powinno wyglądać sprowadzenie do Polski odpadów z listy zielonej, których przemieszczenie nie wymaga pisemnego zezwolenia. Takie przemieszczenie odpadów podlega jedynie procedurze informacyjnej, przewidzianej w art. 18 rozporządzenia nr 1013/2006, a więc tej samej, która obowiązuje obecnie przy wywozie tego rodzaju odpadów z Polski np. do Niemiec.

Procedura informacyjna obejmuje następujące obowiązki:

1) Dołączenie do każdego transportu dokumentu, którego wzór znajduje się w załączniku VII rozporządzenia nr 1013/2006 (dalej: załącznik VII). Obowiązek ten spoczywa na wysyłającym odpady, przy czym istotne jest, że w charakterze wysyłającego może działać wyłącznie podmiot podlegający jurysdykcji państwa wysyłki. Podczas transportu załącznik VII musi być wypełniony w polach 1 - 11 i podpisany przez wysyłającego w polu 12. Po odbiorze transportu, odbiorca wypełnia pole 13 lub 14 dokumentu. Załącznika VII nie należy przesyłać do organów właściwych w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów, w tym do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska a jedynie przechowywać przez okres trzech lat.

2) Zawarcie umowy pomiędzy firmą wysyłającą odpady a odbiorcą odpadów. Umowa ta musi spełniać wymogi określone w art. 18 ust. 2 rozporządzenia nr 1013/2006. Umowa nie musi być dołączana do transportu, ale wysyłający lub odbiorca odpadów zobowiązani są bezzwłocznie ją okazać na żądanie organów właściwych w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów bądź organów kontrolnych.

Opracowanie: Łukasz Matłacz

Źródło: www.gios.gov.pl, stan z dnia 22 stycznia 2013 r.

Data publikacji: 22 stycznia 2013 r.