Nowa instalacja odsiarczania spalin ograniczy emisję dwutlenku siarki o 3,3 tys. ton rocznie oraz pyłu o 256 ton na rok do powietrza. Inwestycja ta ma być zakończona do końca 2015 r.

Jak powiedział w piątek podczas konferencji prasowej dyrektor Departamentu Inwestycji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Marek Wdowiak, jest to jedno z największych przedsięwzięć koncernu.

„Dzięki zamontowaniu instalacji odsiarczania, uda nam się o aż o połowę obniżyć obecną emisję dwutlenku siarki i pyłu” - dodał Wdowiak.

Nowa instalacja pomoże również w wypełnieniu przez Polskę dyrektywy unijnej dotyczącej emisji przemysłowych, która mówi o tym, że musi ona zredukować ilość dopuszczalnych zanieczyszczeń w powietrzu do 1 stycznia 2016 r.

Według Waldemara Kulaszki, dolnośląskiego wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, powiat zgorzelecki, na terenie którego funkcjonuje Elektrownia Turów, jest odpowiedzialny za 75 proc. emisji gazów i 34 proc. emisji pyłów w całym województwie dolnośląskim.

„Inwestycja ta jest więc bardzo potrzebna. Zwłaszcza, że przyczyni się do poprawy powietrza nie tylko dla Polaków, ale również Czechów i Niemców. Będzie to na pewno miało wpływ na wzajemne stosunki” - uważa Kulaszka.

Jak powiedział prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Marek Mielczarek, to już kolejna tak duża inwestycja na Dolnym Śląsku współfinansowana przez fundusz.

„W ciągu roku bierzemy udział w projektach związanych z ochroną powietrza o łącznej wartości około 1 mld zł. Dzięki temu żyjemy w czystszym otoczeniu i jesteśmy zdrowsi. Przekłada się to nie tylko na stan przyrody i krajobrazu, ale również na nowe miejsca pracy i rozwój gospodarki. Działania te stymulują również liczne ekoinnowacje” - uważa Mielczarek.

PGE GiEK SA stara się również o dofinansowanie dla pozostałej części projektu tj. budowy instalacji odsiarczania spalin dla kolejnych bloków Elektrowni Turów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Budowa instalacji odsiarczania spalin w Elektrowni Turów to inwestycja, która jest częścią dużego programu inwestycyjnego PGE GiEK SA, mającego na celu dostosowanie instalacji wytwórczych spółki do coraz ostrzejszych wymogów środowiskowych wynikających z zapisów dyrektywy o emisjach przemysłowych. (PAP)

kwa/ mki/