Z raportu miesięcznego Wynajem.pl wynika, że w Warszawie za mkw. mieszkania na wynajem w maju br. średnio trzeba było zapłacić 46 zł., we Wrocławiu 38 zł., a w Krakowie 34 zł. (czynsze ofertowe utrzymały się na tym samym poziomie, co w kwietniu). W Poznaniu średnia cena mkw. mieszkania na wynajem wyniosła w maju br. 30 zł. wobec 31 zł. w kwietniu, natomiast w Trójmieście średni czynsz ofertowy w maju br. osiągnął wartość 35 zł. i powrócił do poziomu ze stycznia i lutego.

Warszawa


Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem w stolicy wyniosła 46 zł. i nie uległa zmianie w stosunku do kwietnia. Od początku roku średni czynsz ofertowy zmalał o 9,8%. Za najem 50-metrowego mieszkania obecnie trzeba zapłacić średnio 2300 zł., podczas gdy w styczniu trzeba było średnio wydać 2550 zł.. Dużą część majowej oferty stanowiły mieszkania z przedziału 2500-3000 zł. (21,3%), jak również tańsze lokale – w przedziale 2000-2500 zł. mieściło się 21% warszawskiej oferty, natomiast 20,4% oferty dotyczyło mieszkań o miesięcznym czynszu poniżej 2000 zł.

Kraków

Również w Krakowie średnia cena wynajmu mkw. mieszkania utrzymała się na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej i wyniosła 34 zł. Od początku roku mamy do czynienia z korektą rzędu 10,5%. 50-metrowe mieszkanie można więc średnio wynająć za 1700 zł. W Krakowie dominują mieszkania o czynszu poniżej 2000 zł. (w maju obejmowały one 68,3% oferty). Dwucyfrowy udział (14,3%) mają jeszcze mieszkania z przedziału 2000-2500 zł. Sytuacja na tym rynku jest więc bardzo korzystna na tle innych analizowanych miast. Lepiej jest jedynie w Poznaniu, ale to Kraków jest popularniejszym ośrodkiem akademickim i takie czynsze powinny ucieszyć zarówno studentów, którzy dominują na rynku najmu, jak i tych, którzy z różnych powodów są zainteresowani takimi lokalami.

Wrocław


Z sytuacji na rynku najmu raczej nie mogą cieszyć się osoby mieszkające we Wrocławiu. Chociaż obecnie średni czynsz ofertowy jest niższy o 7,3% w stosunku do stycznia (38 zł./mkw. wobec 41 zł./mkw.), to jednak ceny utrzymują się na dość wysokim poziomie i są tu najwyższe zaraz po Warszawie. Na wynajęcie 50-metrowego mieszkania trzeba średnio przeznaczyć 1900 zł. Największą część oferty stanowią mieszkania o czynszu niższym niż 2000 zł. (39,9%).

Poznań

Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w Poznaniu najłatwiej jest wynająć mieszkanie o czynszu poniżej 2000 zł. Udział tych mieszkań jest przeważający i wynosi 78,3%. Średnia cena mkw. mieszkania w maju wyniosła 30 zł., a więc była niższa o 1 zł. aniżeli w kwietniu. Za wynajęcie 50- metrowego mieszkania trzeba zapłacić średnio 1500 zł..

Trójmiasto

W Trójmieście od stycznia do kwietnia nastąpiła korekta średniego czynszu ofertowego, która wyniosła -5,7%. Jednak w maju, na podstawie ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl, zaobserwowano wzrost czynszu z 33 zł. mkw. w kwietniu do 35 zł. w maju (powrót do poziomu ze stycznia i lutego). W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 zł. (47% ogółu mieszkań na wynajem w tym regionie).

Jak podkreśla Małgorzata Kędzierska, analityk rynku nieruchomości z Wynajem.pl szaleństwo cenowe na rynku najmu mieszkań, z jakim mieliśmy do czynienia na przełomie III i IV kwartału ubiegłego roku zdaje się już przechodzić do przeszłości. I chociaż w wielu przypadkach czynsze i tak utrzymują się na wysokim poziomie w stosunku do zarobków większości najemców, to jednak rynek w ciągu kilku ostatnich miesięcy uspokoił się. Im bliżej rozpoczęcia nowego roku akademickiego, tym większy będzie ruch na rynku najmu mieszkań, co może się przełożyć na minimalny wzrost czynszów.