Czy inwestor powinien dokonać odpowiedniego wpisu do dziennika budowy, jeśli zamierza przerwać roboty budowlane na około rok?
Pytanie Czy inwestor powinien dokonać odpowiedniego wpisu do dziennika budowy, jeśli zamierza przerwać roboty budowlane na około rok? Odpowiedź...
Pytanie
Czy inwestor powinien dokonać odpowiedniego wpisu do dziennika budowy, jeśli zamierza przerwać roboty budowlane na około rok?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2012 r.
Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) - dalej pr. bud. "dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót". Zakres i sposób prowadzenia dziennika został doprecyzowany w przepisach rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia (Dz. U. Nr 108, poz. 953 z późn. zm.) - dalej r.d.b. W § 2 ust. 1 i 2 r.d.b. stwierdzono, że "dziennik budowy jest przeznaczony do rejestracji, w formie wpisów, przebiegu robót budowlanych oraz wszystkich zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku ich wykonywania i mających znaczenie przy ocenie technicznej prawidłowości wykonywania budowy, rozbiórki lub montażu. Dziennik budowy prowadzi się w taki sposób, aby z dokonywanych w nim wpisów wynikała kolejność zdarzeń i okoliczności, o których mowa w ust. 1".
Z przepisów powyższych wynika, że planowana przerwa w prowadzeniu robót budowlanych powinna zostać wpisana przez kierownika budowy do dziennika. Jest to bowiem zdarzenie, które zachodzi w toku budowy. Ponadto ma wpływ na liczenie terminu ważności pozwolenia na budowę. Zgodnie bowiem z art. 37 ust. 1 pr. bud. pozwolenie na budowę wygasa, jeżeli budowa została przerwana na czas dłuższy niż trzy lata.
Maciej Jastrzębski