Przedsięwzięcie realizowane jest z myślą o zwiększeniu udziału mieszkańców w kształtowaniu polityki miasta. Etap pierwszy, polegający na nadsyłaniu propozycji, zakończył się w niedzielę.

Wśród propozycji znalazły się koncepcje stworzenia nowych boisk piłkarskich, torów wrotkarskich i ścian wspinaczkowych, ale także wnioski dotyczące remontów miejskich budynków, dróg i chodników.

Nadesłano też pomysły dot. renowacji lwiarni i ptaszarni w Starym Zoo, oraz akcji społecznej przeciw czerniakowi.

"Liczba wniosków i ich jakość pokazują, że projekt się przyjął, wzbudzając duże zainteresowanie mieszkańców" - powiedział prezydent miasta Ryszard Grobelny.

Jak podał w poniedziałek Maciej Milewicz z Urzędu Miasta Poznania, dokumentacja wielu nadsyłanych projektów daleko wykraczała poza ramy formularza zgłoszeniowego. Autorzy pomysłów dołączali do nich rekomendacje, mapki, a nawet projekty graficzne wraz ze szczegółowymi kosztorysami.

Pomysły do końca wakacji zostaną przeanalizowane przez specjalny zespół opiniujący. Weźmie on pod uwagę m.in. możliwość realizacji pomysłów, znaczenie społeczne, koszt i atrakcyjność projektu.

Spośród wyselekcjonowanych w urzędzie miasta koncepcji, poznaniacy w głosowaniu wybiorą te do realizacji.

Zwycięskie przedsięwzięcia zostaną wpisane do projektu budżetu miasta na rok 2014. Ten będą musieli zatwierdzić radni. Łączny koszt wybranych przedsięwzięć nie będzie mógł przekroczyć 10 mln zł.

W tym roku w projekcie po raz pierwszy mogą brać udział także studenci poznańskich uczelni.

W ubiegłym roku, podczas pierwszej edycji budżetu obywatelskiego, poznaniacy wybrali pięć inwestycji do realizacji: rozbudowę poznańskiego Hospicjum Palium, koncepcje budowy Wartostrady - nadwarciańskiego ciągu pieszo-rowerowego, stworzenia ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych, drogi rowerowej i rodzinnego placu zabaw.

Roczny budżet Poznania to ok. 2,8 mld złotych.