Obiekt przy ul. Mickiewicza o powierzchni ok. 3 tys. mkw. zapewni odpowiednie warunki dla przechowywania i korzystania z dokumentacji historycznej zgromadzonej przez placówkę. Budynek zostanie wyposażony w specjalistyczny system wentylacji oraz system zarządzania BMS, którego zadaniem będzie ograniczenie kosztów eksploatacji obiektu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności i bezpieczeństwa.

W nowej siedzibie, obok magazynów, powstaną pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną adresowaną do mieszkańców regionu oraz wszystkich zainteresowanych historią Podlasia.

Projekt nowej siedziby wykonało warszawskie biuro projektowe Mateusz Wejchert Architekt, Autorem koncepcji jest białostocka firma Arkon Jan Kabac.

Od kilku lat Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych prowadzi działania na rzecz unowocześnienia infrastruktury służącej zabezpieczaniu i udostępnianiu obiektów polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego. Do tej pory powstały siedziby dla archiwów państwowych w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Radomiu i Bielsku-Białej. Rozbudowywano lub zmodernizowano archiwa w Gdańsku, Lublinie, Międzyzdrojach i Bolesławcu. Zakończone zostały prace projektowe nowego budynku dla Archiwum Narodowego w Krakowie i rozbudowy Archiwum Państwowego w Poznaniu. W październiku tego roku zostanie oddana do użytku siedziba Archiwum Państwowego w Rzeszowie.

Środki na budowę w wysokości 19,6 mln zł zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych