Pieniądze, które trafią z budżetu do Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie (ZZMiUW) przeznaczone będą na realizację zadań związanych z programem "Odra 2006".

Dyrektor ZZMiUW Tomasz Płowens powiedział we wtorek PAP, że pieniądze będą przeznaczone w większości na odbudowę w tym roku 3 km wałów przeciwpowodziowych na Wyspie Puckiej, leżącej w granicach miasta. Wybudowany odcinek pozwoli zamknąć pierścień wałów okalający wyspę i zabezpieczyć ją przed powodziami.

Płowens dodał, że przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji ma zostać rozstrzygnięty na początku maja br., do końca października wały mają być gotowe.

W ubiegłym roku odbudowano na Wyspie Puckiej ponad 5,5 km wałów przeciwpowodziowych. Inwestycję również sfinansowano ze środków programu "Odra 2006".

Z informacji urzędu wojewódzkiego wynika, że z programu "Odra 2006" do województwa zachodniopomorskiego trafiło ponad 45,5 mln zł. Pieniądze pozwoliły na odbudowę wałów przeciwpowodziowych m.in. w Gryfinie i na odcinku Bielinek-Osinów Dolny. Za pieniądze z programu udało się również zabezpieczyć przed powodzią szczecińskie dzielnice Klucz i Żydowce.

Celem realizowanego od 2003 r. programu "Odra 2006" jest m.in. usunięcie szkód popowodziowych, budowa systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego, ochrona przyrody oraz utrzymanie i rozwój żeglugi śródlądowej.

Program "Odra 2006" obejmuje obszar położony na terenie ośmiu województw (śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i zachodniopomorskiego) - to ponad 1/3 powierzchni kraju. Koniec realizacji programu przewidziano na 2016 r.