Powoływanie obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.

UCHWAŁA Nr 161/2020
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 8 czerwca 2020 r.
w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.

Na podstawie art. 182 § 11 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 i 1504 oraz z 2020 r. poz. 568) w związku z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz. U. poz. 979) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1. 
Uchwała określa:
1)
sposób zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, a także wzór zgłoszenia,
2)
zasady powoływania obwodowych komisji wyborczych, a także dokonywania zmian w ich składach,
3)
tryb przeprowadzania losowania członków obwodowych komisji wyborczych

- w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.

§  2. 
Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1)
Kodeksie wyborczym - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy;
2)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego;
3)
komisji - należy przez to rozumieć obwodową komisję wyborczą, o której mowa w art. 181a § 1 pkt 1 Kodeksu wyborczego i art. 20 ust. 1 ustawy;
4)
obwodzie odrębnym - należy przez to rozumieć obwód głosowania utworzony w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym, areszcie śledczym i w oddziale zewnętrznym takiego zakładu i aresztu oraz domu studenckim lub zespołach domów studenckich;
5)
pełnomocniku wyborczym - należy przez to rozumieć pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej lub osobę upoważnioną przez pełnomocnika wyborczego tego komitetu wyborczego;
6)
komitecie wyborczym - należy przez to rozumieć komitet wyborczy kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
7)
wójcie - należy przez to rozumieć także burmistrza i prezydenta miasta;
8)
urzędzie gminy - należy przez to rozumieć także urząd dzielnicy m.st. Warszawy;
9)
urzędniku wyborczym - należy przez to rozumieć urzędnika wyborczego, o którym mowa w art. 191a § 1 Kodeksu wyborczego, powołanego dla obszaru gminy, w której zgłaszany jest kandydat na członka komisji.
§  3. 
1. 
Organami właściwymi do powołania komisji są komisarze wyborczy, zgodnie z właściwością terytorialną określoną w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 5 lutego 2018 r. w sprawie określenia właściwości terytorialnej i rzeczowej komisarzy wyborczych oraz ich siedzib, a także trybu pracy komisarzy wyborczych (M.P. poz. 246).
2. 
Czynności związane z powoływaniem komisji wykonują komisarze wyborczy, urzędnicy wyborczy oraz urzędy gmin, działające w ramach obsługi urzędnika wyborczego.
3. 
Zgłoszenia kandydatów na członków komisji przyjmują urzędnicy wyborczy, właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy. W m.st. Warszawie zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem urzędów dzielnic m.st. Warszawy, właściwych dla siedziby danej komisji.
§  4. 
1. 
Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:
1)
jest obywatelem polskim;
2)
najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
3)
nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
4)
nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
5)
nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
2. 
Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa.
3. 
Kandydatem do składu komisji nie może być:
1)
kandydat w wyborach;
2)
komisarz wyborczy;
3)
pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego;
4)
pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego;
5)
urzędnik wyborczy;
6)
mąż zaufania;
7)
obserwator społeczny;
8)
osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach:
a)
małżonkiem,
b)
wstępnym,
c)
zstępnym,
d)
rodzeństwem,
e)
małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego,
f)
osobą pozostającą w stosunku przysposobienia;
9)
pełnomocnik, o którym mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego, w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu.
§  5. 
1. 
Prawo zgłaszania kandydatów do komisji ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego uczestniczącego w wyborach zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r., tj. komitetu wyborczego utworzonego w związku z wyborami:
1)
zarządzonymi na dzień 28 czerwca 2020 r.;
2)
zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r., którego zawiadomienie o uczestnictwie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r., dokonane w trybie art. 14 ust. 1 ustawy, zostało przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą.
2. 
Zgłoszenia kandydatów na członków komisji, dokonane przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych:
1)
o których mowa w ust. 1 pkt 2 - zachowują ważność i nie muszą być ponawiane, z zastrzeżeniem § 12 ust. 2;
2)
które zostały utworzone w związku z wyborami zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r., ale nie zawiadomiły Państwowej Komisji Wyborczej o uczestnictwie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r., w trybie art. 14 ust. 1 ustawy, lub zawiadomienie to nie zostało przyjęte przez Państwową Komisję Wyborczą - nie są uwzględniane.
3. 
Pełnomocnik wyborczy może zgłaszać kandydatów na członków komisji we wszystkich obwodach głosowania.
§  6. 
1. 
Pełnomocnik wyborczy dokonuje zgłoszenia kandydatów na członków komisji na druku stanowiącym załącznik do uchwały.
2. 
Zgłoszenie kandydatów na członków komisji musi być dokonane, tj. doręczone do urzędu gminy, najpóźniej do dnia 12 czerwca 2020 r., w godzinach pracy urzędu gminy.
3. 
Zgłoszenie może zostać:
1)
doręczone bezpośrednio do urzędu gminy, o ile urząd zapewnia przyjmowanie interesantów;
2)
przesłane do urzędu gminy pocztą lub kurierem, z tym że o dotrzymaniu terminu decyduje data wpływu zgłoszenia do urzędu gminy, a nie data jego nadania;
3)
w przypadku trudności w osobistym doręczeniu, w szczególności w przypadku gdy urząd gminy zapewniający obsługę urzędnika wyborczego jest nieczynny lub tryb jego pracy, w tym możliwość przyjmowania interesantów, został ograniczony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, zgłoszenie kandydatów na członków komisji może zostać przesłane najpóźniej w terminie, o którym mowa w ust. 2, w godzinach pracy urzędu, w formie skanu, za pośrednictwem poczty elektronicznej.
4. 
W przypadku dokonania zgłoszenia w sposób określony w ust. 3 pkt 3:
1)
nie jest wymagany podpis elektroniczny;
2)
oryginały zgłoszenia należy niezwłocznie przesłać do urzędu gminy tradycyjną pocztą;
3)
dopuszczalne jest:
a)
uwierzytelnienie kopii upoważnienia do zgłoszenia kandydatów przez osobę zgłaszającą kandydatów, a nie przez pełnomocnika wyborczego,
b)
przekazanie oświadczenia kandydata, że wyraża zgodę na powołanie w skład wskazanej komisji, w formie skanu lub zdjęcia,
c)
potwierdzenie doręczenia zgłoszenia do urzędu gminy przez osobę przyjmującą zgłoszenie (urzędnika wyborczego albo pracownika urzędu gminy) za pośrednictwem poczty elektronicznej, przy czym nie jest wymagany podpis elektroniczny.
5. 
Urząd gminy podaje na swojej stronie internetowej informację o sposobie przyjmowania zgłoszeń kandydatów na członków komisji, o którym mowa w ust. 4, z podaniem adresu poczty elektronicznej oraz numeru telefonu, pod którym pełnomocnicy wyborczy będą mogli uzyskać informacje o sposobie przyjmowania zgłoszeń w czasie, gdy urząd jest zamknięty lub zakres przyjmowania interesantów został ograniczony.
6. 
Za dzień dokonania zgłoszenia rozumie się dzień jego doręczenia do urzędu gminy, potwierdzony podpisem na zgłoszeniu przez osobę je przyjmującą, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 3.
7. 
Przywrócenie terminu do zgłaszania kandydatów na członków komisji jest niedopuszczalne.
8. 
Zgłoszenie kandydatów na członków komisji zawiera w szczególności:
1)
numer obwodu głosowania i nazwę miejscowości, w której znajduje się siedziba komisji;
2)
imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer ewidencyjny PESEL osoby dokonującej zgłoszenia;
3)
nazwę komitetu wyborczego, który dokonuje zgłoszenia;
4)
imię (imiona) i nazwisko, adres zamieszkania (zgodny z adresem ujęcia w rejestrze wyborców) oraz numer ewidencyjny PESEL kandydata na członka komisji;
5)
oświadczenie kandydata, że wyraża zgodę na powołanie w skład wskazanej komisji, posiada prawo wybierania potwierdzone wpisem do właściwego rejestru wyborców i spełnia pozostałe wymogi określone w Kodeksie wyborczym.
9. 
Zgłoszenie podpisuje pełnomocnik wyborczy, zaś kandydat na członka komisji podpisuje oświadczenie, o którym mowa w ust. 8 pkt 5.
10. 
Osoba dokonująca zgłoszenia z upoważnienia pełnomocnika wyborczego komitetu wyborczego dołącza do zgłoszenia to upoważnienie lub jego kopię. W przypadku wysłania zgłoszenia pocztą, kopię uwierzytelnia pełnomocnik wyborczy, a w przypadku zgłoszenia dokonanego osobiście - osoba przyjmująca zgłoszenie, po okazaniu oryginału upoważnienia, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 3 lit. a.
§  7. 
1. 
Zgłoszenie kandydatów na członków komisji może dotyczyć więcej niż jednej komisji w danej gminie.
2. 
Do jednej komisji pełnomocnik wyborczy może zgłosić więcej niż jednego kandydata ze wskazaniem ich kolejności. W takim przypadku w pierwszej kolejności rozpatrywane będzie zgłoszenie pierwszego kandydata do danej komisji wskazanego w zgłoszeniu, a w przypadku gdy dany kandydat nie spełnia kryteriów ustawowych, rozpatrywane będą kolejne kandydatury według liczby porządkowej.
3. 
Ta sama osoba może być zgłoszona tylko do jednej komisji.
4. 
W razie zgłoszenia tego samego kandydata:
1)
w więcej niż jednej gminie - rozpatrywane jest tylko zgłoszenie, które wpłynęło i zostało jako pierwsze wprowadzone do systemu informatycznego, o którym mowa w § 10;
2)
do więcej niż jednej komisji w danej gminie - rozpatrywane jest tylko zgłoszenie kandydata do komisji o najniższym numerze spośród obwodów, do których kandydat został zgłoszony do danej komisji.
5. 
Przed upływem terminu zgłaszania kandydatów pełnomocnik wyborczy może pisemnie wycofać zgłoszonego kandydata na członka komisji lub pisemnie wycofać zgłoszonego kandydata na członka komisji i zgłosić nowego kandydata.
6. 
Przepis ust. 5 stosuje się również do kandydatów, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 1.
§  8. 
Wyborcy mogą samodzielnie zgłaszać swoje kandydatury na członka komisji komisarzowi wyborczemu, który może powołać ich w skład komisji w przypadku jej uzupełniania spośród wyborców, o czym mowa w art. 182 § 8b Kodeksu wyborczego. Zgłoszenia wyborców przyjmują urzędnicy wyborczy, właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy. Przepis § 3 ust. 3 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
§  9. 
Urząd gminy dokonuje sprawdzenia prawidłowości zgłoszenia kandydatów na członków komisji i za pośrednictwem urzędnika wyborczego informuje komisarza wyborczego o przyczynach nieuwzględnienia zgłoszenia kandydata.
§  10. 
1. 
Urząd gminy niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia wprowadza dane zgłoszonych kandydatów do systemu informatycznego Wsparcie Organów Wyborczych (WOW).
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do zgłoszeń kandydatów, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 1, które zostały wprowadzone do systemu informatycznego Wsparcie Organów Wyborczych (WOW) w związku z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. Dane tych kandydatów uwzględnione będą w systemie informatycznym Wsparcie Organów Wyborczych (WOW).
3. 
W miarę wpływu zgłoszeń, urząd gminy sporządza, odrębnie dla każdego obwodu głosowania, wykaz zgłoszonych kandydatów na członków komisji, z uwzględnieniem także zgłoszeń dokonanych przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2. Wykaz zawiera nazwę komisji, numer obwodu i adres siedziby oraz dane prawidłowo zgłoszonych kandydatów na członków komisji, o których mowa w § 6 ust. 8 pkt 4. Po wprowadzeniu danych do wykazu, dokumenty zgłoszeniowe przekazuje się urzędnikowi wyborczemu.
§  11. 
Komisarz wyborczy powołuje każdą komisję w ustawowym składzie liczbowym, po jednym kandydacie spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wszystkich komitetów wyborczych, o których mowa w § 5, z zastrzeżeniem § 12.
§  12. 
1. 
W skład komisji w obwodach odrębnych komisarz wyborczy powołuje 5 osób, po jednym kandydacie spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wszystkich komitetów wyborczych, o których mowa w § 5, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
W skład komisji utworzonej w zakładzie leczniczym lub domu pomocy społecznej komisarz wyborczy, na umotywowany wniosek osoby kierującej tą jednostką, powołuje osoby przez nią wskazane, spośród pracowników danej jednostki.
§  13. 
Jeżeli liczba prawidłowo zgłoszonych kandydatów do składu komisji jest równa ustawowemu składowi liczbowemu, komisja powoływana jest w składzie odpowiadającym liczbie zgłoszonych kandydatów.
§  14. 
1. 
Jeżeli liczba członków komisji miałaby być mniejsza niż ustawowy skład - pozostałych kandydatów do składu komisji wyłania się w drodze publicznego losowania spośród osób zgłoszonych przez wszystkich pełnomocników wyborczych. W celu uzupełnienia składu komisji pełnomocnicy wyborczy mogą zgłosić do losowania tyle osób, ile brakuje do ustawowego składu liczbowego komisji.
2. 
Jeżeli liczba członków komisji miałaby być większa niż ustawowy skład - komisja powoływana jest w największym dopuszczalnym ustawowym składzie, a jej skład ustalany jest w trybie losowania spośród osób zgłoszonych przez wszystkich pełnomocników wyborczych. Każdy z nich może zgłosić do losowania tylko jedną osobę.
3. 
Losowanie przeprowadza, w imieniu komisarza wyborczego, urzędnik wyborczy lub pracownik urzędu gminy.
4. 
Informację o:
1)
możliwości dokonania zgłoszenia kandydata do losowania oraz terminie tego zgłoszenia,
2)
miejscu, dacie i godzinie przeprowadzenia losowania

- urząd gminy przekazuje komisarzowi wyborczemu oraz podaje do publicznej wiadomości, co najmniej na 1 dzień przed upływem terminu zgłoszenia kandydata do losowania, wywieszając stosowne zawiadomienie w swojej siedzibie, w miejscu ogólnodostępnym, oraz umieszczając je w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy. Informację tę komisarz wyborczy umieszcza na stronie internetowej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

5. 
Nieobecność pełnomocników wyborczych nie wstrzymuje przeprowadzenia losowania.
6. 
Losowania członków komisji spośród kandydatów zgłoszonych do danej komisji dokonuje się odrębnie dla każdej komisji.
7. 
Losowanie przeprowadza się w ten sposób, że nazwiska kandydatów uczestniczących w losowaniu oznacza się numerami, informując o tym obecnych przy losowaniu. Do jednakowych, nieprzezroczystych kopert lub innych pojemników, zwanych dalej "kopertami", wkłada się kartki z wpisanymi numerami odpowiadającymi numerom, którymi oznaczono nazwiska kandydatów. Po wymieszaniu kopert losuje się:
1)
tyle kopert, ilu członków komisji brakuje do ustawowego składu liczbowego komisji - w przypadku losowania, o którym mowa w ust. 1;
2)
tyle kopert, ile stanowi największy ustawowy skład liczbowy komisji - w przypadku losowania, o którym mowa w ust. 2.
8. 
Wylosowane numery są odczytywane i okazywane obecnym przy losowaniu. Odczytywane są również imiona i nazwiska kandydatów oznaczonych tymi numerami.
9. 
W czynnościach losowania mogą uczestniczyć inne osoby, pod nadzorem osoby przeprowadzającej losowanie.
10. 
Z przeprowadzonego losowania sporządza się protokół, w którym wymienia się datę i godzinę losowania, imię i nazwisko osoby przeprowadzającej losowanie oraz, odrębnie dla każdej komisji, jej nazwę, numer i adres siedziby, liczbę kandydatów, spośród których przeprowadzono losowanie, a także imiona i nazwiska osób wylosowanych do składu komisji. Protokół podpisuje osoba przeprowadzająca losowanie.
§  15. 
Przepisy dotyczące przeprowadzania losowania stosuje się odpowiednio do komisji w obwodach odrębnych, z zastrzeżeniem § 12 ust. 2.
§  16. 
1. 
W przypadku niedokonania w terminie zgłoszenia kandydatów w celu uzupełnienia składu komisji, w sytuacji, o której mowa w § 14 ust. 1, w liczbie powodującej konieczność przeprowadzenia losowania, komisję powołuje się w składzie nie mniejszym niż 3 osoby.
2. 
Jeżeli pomimo upływu terminu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy komisji, komisarz wyborczy może uzupełnić jej skład, a jeżeli jest mniejsza niż 3 - uzupełnia jej skład.
3. 
Komisarz wyborczy dokonuje uzupełnienia składu po uzyskaniu zgody osoby, która ma uzupełnić skład komisji. Przepis § 10 stosuje się odpowiednio.
4. 
Uzupełnienia składu komisji dokonuje się spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców jednej z gmin na obszarze województwa, w którym powoływana jest komisja.
§  17. 
1. 
Składy komisji niezwłocznie podaje się do publicznej wiadomości, przez wywieszenie w urzędzie gminy oraz umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu gminy postanowienia właściwego komisarza wyborczego o powołaniu komisji. Postanowienie to umieszcza się również na stronie internetowej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
2. 
Do publicznej wiadomości podaje się nazwę komisji, numer, adres siedziby oraz imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania (miejscowość) osób powołanych w jej skład, a także wskazanie komitetu wyborczego, który zgłosił kandydata.
§  18. 
W przypadku stwierdzenia, że osoba powołana w skład komisji nie spełnia warunków określonych w Kodeksie wyborczym, urząd gminy niezwłocznie zawiadamia o tym właściwego komisarza wyborczego.
§  19. 
1. 
Zmiany w składach komisji dokonywane są w przypadku:
1)
zrzeczenia się członkostwa w komisji;
2)
podpisania zgody na kandydowanie w wyborach bądź objęcia funkcji komisarza wyborczego, pełnomocnika wyborczego, pełnomocnika finansowego, urzędnika wyborczego lub męża zaufania albo obserwatora społecznego;
3)
wyrażenia zgody na kandydowanie w wyborach przez osobę będącą w stosunku do członka komisji małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem, małżonkiem wstępnego, zstępnego lub przysposobionego albo pozostającą z nim w stosunku przysposobienia;
4)
utraty prawa wybierania;
5)
niezamieszkiwania stale na obszarze województwa, w którym została powołana komisja;
6)
nieuczestniczenia w pracach komisji bez usprawiedliwienia lub podejmowania działań sprzecznych z prawem;
7)
niewykonywania lub nienależytego wykonywania obowiązków przez członka komisji;
8)
śmierci członka komisji.
2. 
Osoba wchodząca w skład komisji powinna powiadomić niezwłocznie przewodniczącego komisji o wystąpieniu przyczyny, o której mowa w ust. 1 pkt 1-5.
3. 
Przewodniczący komisji jest obowiązany, za pośrednictwem urzędnika wyborczego, powiadomić niezwłocznie komisarza wyborczego, który powołał daną komisję, o wystąpieniu przyczyny uzasadniającej dokonanie zmiany w składzie komisji.
4. 
Stwierdzenia wygaśnięcia członkostwa w komisji dokonuje komisarz wyborczy, który powołał daną komisję, informując o tym pełnomocnika wyborczego, który zgłosił jego kandydaturę.
5. 
Jeżeli liczba członków komisji jest mniejsza niż ustawowy skład liczbowy komisji, komisarz wyborczy może uzupełnić jej skład, a jeżeli jest mniejsza niż 3 członków - uzupełnia jej skład.
6. 
Jeżeli wygasło członkostwo w komisji członka zgłoszonego przez komitet wyborczy, komisarz wyborczy uzupełnia skład komisji w sposób określony w § 16 ust. 3 i 4, chyba że wraz z zawiadomieniem o przyczynie powodującej wygaśnięcie członkostwa wpłynęło zgłoszenie nowej kandydatury od pełnomocnika tego komitetu wyborczego.
§  20. 
Do wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r. nie stosuje się przepisów uchwały nr 11/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego (M.P. poz. 267 i 771 oraz z 2020 r. poz. 249).
§  21. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

Zgłoszenie kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.

wzór

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2020.520

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powoływanie obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.
Data aktu: 08/06/2020
Data ogłoszenia: 16/06/2020
Data wejścia w życie: 08/06/2020