Ukraina-Polska. Protokół o współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury i Turystyki Ukrainy na lata 2009-2012. Warszawa.2009.11.30.

PROTOKÓŁ
o współpracy między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury i Turystyki Ukrainy na lata 2009-2012,
podpisany w Warszawie dnia 30 listopada 2009 r.

Protokół o współpracy między

Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

a Ministerstwem Kultury i Turystyki Ukrainy

na lata 2009-2012

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Kultury i Turystyki Ukrainy, zwani dalej "Stronami",

na podstawie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty, sporządzonej w Kijowie dnia 20 maja 1997 roku,

mając na uwadze aktywny rozwój stosunków partnerskich między obydwoma państwami, którego celem jest rozszerzenie dwustronnej współpracy w dziedzinie kultury i sztuki,

uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą sprzyjały wymianie kulturalnej między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą, w tym realizacji przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych z udziałem przedstawicieli obydwu państw, wymianie zespołów artystycznych oraz wizytom twórców i ludzi kultury w ramach projektów międzynarodowych, festiwali, imprez kulturalnych lub na zaproszenie drugiej Strony.

Strony będą sprzyjały organizacji występów zespołów muzycznych oraz poszczególnych wykonawców, a także realizacji wystaw artystycznych.

Artykuł 2

Strony będą planowały realizację imprez kulturalno-artystycznych z uwzględnieniem obszarów zamieszkałych przez Polaków na Ukrainie oraz Ukraińców w Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  3

Strony będą sprzyjały nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów twórczych między teatrami dramatycznymi i lalkowymi.

W miarę swoich możliwości finansowych Strony będą wspierały występy gościnne Teatru imienia Juliusza Osterwy z Lublina we Lwowie. Dalsze ustalenia warunków występów gościnnych będą odbywały się w drodze bezpośrednich rozmów między organizatorami przedsięwzięcia.

Strony będą sprzyjały udziałowi teatrów polskich i ukraińskich w międzynarodowych festiwalach teatralnych, które będą się odbywały w Rzeczypospolitej Polskiej oraz na Ukrainie. Wybór zespołów oraz ustalenie ich repertuaru nastąpi w trybie roboczym. Warunki finansowe współpracy będą określane bezpośrednio między zainteresowanymi instytucjami.

Artykuł 4

Strony będą wspierały współpracę między specjalistami w dziedzinie kultury i sztuki, artystami, instytucjami kultury oraz zespołami artystycznymi w ramach realizacji projektów międzynarodowych.

Artykuł  5

Strony będą wspierały różne formy współpracy w dziedzinie sztuk wizualnych między muzeami, galeriami i ośrodkami sztuki oraz będą wspierały organizację wystaw artystycznych.

Warunki realizacji poszczególnych projektów będą uzgadniane w odrębnych protokołach bezpośrednio między organizatorami przedsięwzięć.

Artykuł 6

Strony będą nawiązywać współpracę w dziedzinie literatury popierając wymianę twórców literatury z Polski i Ukrainy oraz prezentację dorobku literatury (w tym literatury współczesnej) polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce.

Strony będą w szczególności wspierały inicjatywę corocznych Spotkań Pisarzy Polskich i Ukraińskich w Krzemieńcu w obwodzie Tarnopolskim oraz działalność Kapituły Lauru Słowackiego.

Artykuł  7

Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę szkół plastycznych oraz szkół wyższych artystycznych, w tym:

1)
wymianę grup uczniowskich, studenckich, a także nauczycieli i wykładowców; w tym wymianę grup uczniowskich w ramach programu "Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży".
2)
udział przedstawicieli wyższych szkół artystycznych w konferencjach, seminariach, kolokwiach i sesjach poświęconych sztuce i teorii sztuki, organizowanych przez drugą Stronę;
3)
wzajemne informowanie się o imprezach artystycznych (kursach, konkursach, warsztatach, festiwalach).

Warunki finansowe współpracy będą określane bezpośrednio przez zainteresowane instytucje.

Artykuł 8

Strona Polska w ramach programu stypendialnego Gaude Polonia będzie wspierała twórców ukraińskich reprezentujących następujące dziedziny: film, fotografia, konserwacja zabytków, literatura, muzyka, sztuki wizualne, teatr, krytyka sztuki, teatru i filmu.

Artykuł  9

Strony będą sprzyjały realizacji projektów z zakresu kultury i sztuki ludowej na terenie obydwu państw - w szczególności organizacji wystaw sztuki ludowej, warsztatów twórców ludowych, realizacji projektów służących zachowaniu i popularyzacji dziedzictwa kultury na terytorium obydwu państw oraz udziału artystów i zespołów folklorystycznych w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy.

Warunki realizacji imprez będą określane w odrębnych umowach zawartych między organizatorami wymienionych przedsięwzięć.

Artykuł 10

W dziedzinie kinematografii Strony będą sprzyjały:

1)
bezpośredniej współpracy między instytucjami, organizacjami, związkami, stowarzyszeniami twórców, producentami oraz archiwami filmowymi obydwu państw;
2)
wymianie filmów na komercyjnych i niekomercyjnych zasadach;
3)
przeprowadzaniu wzajemnych pokazów filmowych;
4)
udziałowi filmów, scenarzystów filmowych, a także specjalistów w dziedzinie filmu w międzynarodowych oraz krajowych festiwalach filmowych odbywających się na terytorium obydwu państw, zgodnie z regulaminem tych festiwali, to jest:
a)
w Rzeczypospolitej Polskiej:

– w Krakowskim Festiwalu Filmowym,

– w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Lubuskie Lato Filmowe" w Łagowie,

– w Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym,

– w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "CAMERIMAGE" w Łodzi,

– w Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w charakterze obserwatorów),

– we wrocławskim festiwalu "Era Nowe Horyzonty",

b)
na Ukrainie:

– w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Młodość" w Kijowie,

– w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Krok" w Kijowie.

Artykuł  11

Strony będą sprzyjały rozwojowi bezpośredniej współpracy między bibliotekami, a w szczególności Biblioteki Narodowej w Warszawie z Narodową Biblioteką Parlamentarną Ukrainy w Kijowie.

Współpraca między tymi instytucjami będzie obejmować:

1)
wymianę książek między bibliotekami,
2)
wymianę doświadczeń zawodowych przez organizowanie wspólnych seminariów i konferencji, prowadzenie wspólnych prac badawczych oraz wymianę specjalistów.

Strony będą wspierały promocję książki polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Rzeczypospolitej Polskiej oraz udział Stron w międzynarodowych targach książki w Warszawie, Krakowie, Kijowie, Lwowie i innych miastach w państwach Stron.

Artykuł 12

Strony uznają jako priorytet współpracy zapewnienie warunków dla rozwoju kulturalnego mniejszości narodowych: polskiej na Ukrainie oraz ukraińskiej - w Rzeczypospolitej Polskiej.

W tym celu Strony, w zakresie swoich kompetencji, będą wspierały związki narodowo-kulturalne tych mniejszości.

Strony uzgodniły, że w miarę swoich możliwości finansowych będą wspierały organizację festiwali kultury polskiej na Ukrainie i kultury ukraińskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym warunki organizacji, przeprowadzania oraz finansowania imprez będą uzgadniane indywidualnie w każdym przypadku.

Artykuł  13

Strony będą wspierały rozwój współpracy w zakresie ochrony i zwrotu dóbr kultury, zgodnie z Porozumieniem między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie ochrony i zwrotu dóbr kultury utraconych i bezprawnie przemieszczonych podczas II wojny światowej, sporządzonym w Warszawie, dnia 25 czerwca 1996 roku.

Współpraca będzie kontynuowana na forum Międzyrządowej Komisji Polsko-Ukraińskiej do spraw ochrony i zwrotu dóbr kultury utraconych i bezprawnie przemieszczonych podczas II wojny światowej.

Posiedzenia Komisji będą poprzedzane spotkaniami grup eksperckich.

Artykuł 14

Strony będę wspierały ochronę, zachowanie oraz konserwację obiektów dziedzictwa kulturowego na terytorium swoich państw oraz będą wspierały inicjatywy na rzecz ich udostępniania, ochrony, zachowania i konserwacji.

Strony będą wspierały bezpośrednią współpracę między służbami ochrony dziedzictwa kulturowego obydwu państw.

Strony będą wspierały utworzenie w Lwowskiej Akademii Sztuk Pięknych Katedry Ochrony i Zachowania Dziedzictwa Kulturowego.

Artykuł  15

Strony będą sprzyjały przeprowadzaniu niezbędnych prac związanych z uporządkowaniem domniemanego grobu księcia Daniela Halickiego, jego synów oraz niektórych biskupów w Chełmie.

Artykuł 16

Strony będą wspierały współpracę muzeów, ze szczególnym uwzględnieniem działalności Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu w obwodzie Tarnopolskim. W tym celu Strony utworzą Radę Nadzorczo-Programową Muzeum Juliusza Słowackiego.

Artykuł  17

Strony będą sprzyjały wzajemnej współpracy kulturalnej w ramach programu "Europejskie Stadiony Kultury - Polska-Ukraina. Tożsamość kultury" realizowanego do 2012 roku, w związku z organizacją mistrzostw piłkarskich EURO 2012.

Warunki finansowe współpracy będą określane bezpośrednio przez zainteresowane instytucje i organizacje.

Artykuł 18

Strony uzgodniły, że w miarę posiadanych środków finansowych będą wspierały organizację I Polsko-Ukraińskiego Kongresu Kultury.

Zasady realizacji przedsięwzięcia i warunki finansowe będą uzgodnione odrębnie, w drodze bezpośrednich rozmów między organizatorami.

Artykuł  19

Wymiana kulturalna między Stronami będzie realizowana zgodnie z następującymi zasadami:

1)
wymiana delegacji i osób:
a)
Strona wysyłająca pokrywa koszty związane z dojazdem, wypłatą ewentualnego honorarium oraz przewozem bagażu artystycznego do miejsca, gdzie będzie się odbywała impreza i z powrotem, z wyjątkiem przypadków, gdy organizatorzy imprezy bezpośrednio uzgodnili inaczej,
b)
Strona przyjmująca pokrywa koszty związane z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, a także koszty transportu na terytorium swojego państwa,
c)
Strona wysyłająca poinformuje członków delegacji oraz osoby uczestniczące w wymianie o konieczności posiadania ubezpieczenia (polisy) na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku, chyba, że prawo do świadczeń medycznych w państwie Strony przyjmującej będzie przysługiwać na podstawie odrębnych przepisów,
d)
warunki finansowania występów gościnnych zespołów artystycznych będą uzgadniane odrębnie;
2)
warunki wymiany wystaw będą określane w każdym poszczególnym przypadku przez organizujące je muzea i galerie w drodze negocjacji lub z zastosowaniem poniższych zasad:
a)
Strona wysyłająca pokrywa koszty transportu eksponatów do pierwszego miejsca ekspozycji na terytorium Strony przyjmującej wystawę oraz koszty ubezpieczenia eksponatów podczas transportu,
b)
Strona przyjmująca ponosi koszty związane z organizacją wystawy na swoim terytorium, koszty ubezpieczenia eksponatów na czas wystawy, zapewnia transport do następnych miejsc, gdzie będzie się odbywała wystawa, a także zapewnia transport powrotny, włącznie z ubezpieczeniem na okres podróży.
Artykuł 20

Strony będą realizowały współpracę zgodnie z ustawodawstwem krajowym państw Stron oraz w zakresie swoich kompetencji.

Artykuł  21

Wszelkie zmiany oraz uzupełnienia Protokołu mogą być dokonywane za zgodą Stron w formie odrębnych protokołów, które będą stanowić integralną część Protokołu.

Artykuł 22

Spory odnośnie tłumaczenia lub zastosowania postanowień Protokołu będą rozstrzygane w drodze konsultacji między Stronami.

Artykuł  23

Protokół wchodzi w życie z dniem jego podpisania i obowiązuje do dnia 31 grudnia 2012 roku.

Każda ze Stron może wypowiedzieć Protokół przed upływem okresu jego obowiązywania w formie pisemnego powiadomienia drogą dyplomatyczną. W takim przypadku Protokół traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania powiadomienia przez drugą Stronę.

Wypowiedzenie Protokołu nie naruszy realizacji projektów i programów uzgodnionych podczas jego obowiązywania, a znajdujących się w stadium realizacji, jeżeli Strony nie postanowią inaczej.

Sporządzono w Warszawie, 30 listopada 2009 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i ukraińskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024