Litwa-Polska. Umowa o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży. Płock.2007.06.01.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o Polsko-Litewskim Funduszu Wymiany Młodzieży,
podpisana w Płocku w dniu 1 czerwca 2007 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Litewskiej, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami":

nawiązując do Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, sporządzonego w Wilnie dnia 26 kwietnia 1994 roku,

nawiązując do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o wymianie i współpracy młodzieży, sporządzonej w Olicie dnia 14 lutego 1997 roku,

mając na uwadze strategiczne partnerstwo polsko-litewskie,

mając na uwadze szczególną rolę młodego pokolenia w kształtowaniu wzajemnych stosunków międzynarodowych,

dążąc do inspirowania młodzieży oraz osób pracujących z młodzieżą do wspólnych działań, które pozwolą na wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, niwelowanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii i we współczesnych relacjach,

pragnąc stworzyć ramy organizacyjno-prawne dla skuteczniejszego wspierania wymian młodzieży,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony tworzą Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, zwany dalej "Funduszem", pod honorowym patronatem Premierów Umawiających się Stron.

Artykuł  2
1.
Celem Funduszu jest wspieranie współpracy polskiej i litewskiej młodzieży dla budowania przyjaznej współpracy między Narodami Polski i Litwy.
2.
Fundusz realizuje swoje cele poprzez wspieranie i finansowanie:
1)
wymian młodzieży polskiej i litewskiej;
2)
projektów, przygotowywanych i prowadzonych przez organizacje inspirujące wymiany i inne inicjatywy młodzieży polskiej i litewskiej, w zakresie niniejszej umowy;
3)
imprez, spotkań i innych inicjatyw młodzieży polskiej i litewskiej;
4)
projektów informacyjnych, których celem jest inspirowanie współpracy kulturalnej, propagowanie tolerancji, lepszego zrozumienia i poznania się pomiędzy młodzieżą polską i litewską;
5)
projektów, których celem jest wymiana i rozpowszechnienie przykładów dobrej praktyki między organizacjami, które realizują politykę młodzieżową i pracują z młodzieżą;
6)
publikacji mających na celu zbliżenie między Narodami Polski i Litwy.
Artykuł  3
1.
Działalność Funduszu finansowana jest ze środków pochodzących:
1)
po stronie polskiej z budżetu państwa Rzeczypospolitej Polskiej, z części budżetu, której dysponentem jest minister właściwy do spraw oświaty i wychowania;
2)
po stronie litewskiej z budżetu państwa Republiki Litewskiej, z części budżetu, której dysponentem jest Ministerstwo Ochrony Socjalnej i Pracy;
3)
w obu krajach z innych źródeł przewidzianych przez prawo każdej z Umawiających się Stron.
2.
Wysokość środków przeznaczanych na działanie Funduszu i koszty jego administrowania określi coroczne porozumienie pomiędzy instytucjami określonymi w ustępie 1 punkcie 1 i 2. Porozumienie zostanie zawarte do dnia 31 stycznia roku, w którym ma obowiązywać.
Artykuł  4
1.
Umawiające się Strony tworzą Komitet Funduszu, zwany dalej "Komitetem".
2.
Komitet jest organem kierującym Funduszu.
3.
Premierzy Umawiających się Stron mianują w skład Komitetu po czterech przedstawicieli każdej z Umawiających się Stron.
4.
Kadencja członków Komitetu trwa dwa lata.
5.
Pracami Komitetu kieruje dwóch przewodniczących, mianowanych spośród członków Komitetu przez Premierów Umawiających się Stron.
6.
Każdy z przewodniczących przewodniczy Komitetowi przez połowę jego kadencji.
7.
W przypadku odwołania lub rezygnacji członka Komitetu, Premier właściwej z Umawiających się Stron uzupełni skład Komitetu poprzez mianowanie przedstawiciela na czas pozostały do zakończenia kadencji.
8.
Szczegółowe zasady i tryb przyznawania środków na zadania wymienione w artykule 2 ustępie 2 i podziału tych środków oraz zasady obsługi prac Komitetu określa Regulamin Funduszu przyjęty przez Komitet.
9.
Środki na finansowanie zadań wymienionych w artykule 2 ustępie 2 przyznaje Komitet.
10.
Spotkania Komitetu odbywają się nie rzadziej niż raz w roku, w kraju, który sprawuje w danym roku przewodnictwo. Obsługę spotkań Komitetu zapewnia właściwa narodowa instytucja zarządzająca.
Artykuł  5
1.
Obsługę administracyjną i organizacyjną prac Komitetu wykonują narodowe instytucje zarządzające.
2.
Powierza się zadania instytucji zarządzającej:
1)
w Rzeczypospolitej Polskiej - Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji z siedzibą w Warszawie;
2)
w Republice Litewskiej - Departamentowi Spraw Młodzieży przy Ministerstwie Ochrony Socjalnej i Pracy.
3.
Nadzór nad działalnością instytucji zarządzających, związaną z wykorzystaniem środków Funduszu, sprawuje Komitet.
Artykuł  6
1.
Pierwsza kadencja członków Komitetu trwa od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy do dnia 31 grudnia 2008 roku.
2.
Do dnia 31 grudnia 2007 roku przewodnictwo sprawuje przewodniczący mianowany przez Premiera Rządu Rzeczypospolitej Polskiej.
3.
Porozumienie, o którym mowa w artykule 3 ustępie 2, dotyczące roku 2007, zostanie zawarte przez Umawiające się Strony w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy.
Artykuł  7

Ewentualne spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej Umowy będą rozstrzygane polubownie.

Artykuł  8
1.
Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z prawem każdej z Umawiających się Stron, co zostanie potwierdzone w drodze notyfikacji.
2.
Za dzień wejścia Umowy w życie będzie się uważać dzień otrzymania noty późniejszej.
Artykuł  9

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron i w takim przypadku utraci moc po upływie dwunastu miesięcy od dnia wypowiedzenia.

Sporządzono w Płocku dnia 1 czerwca 2007 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i litewskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024