Egipt-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie nauki i techniki. Kair.2000.09.16.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie nauki i techniki,
sporządzona w Kairze dnia 16 września 2000 r.

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie nauki i techniki

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Arabskiej Republiki Egiptu, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

uznając znaczenie nauki i techniki w rozwoju gospodarek narodowych obu krajów i w podnoszeniu ekonomiczno-społecznych standardów życia,

pragnąc umocnienia i rozwoju współpracy w dziedzinie nauki i techniki na zasadach równości i wspólnych korzyści,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać i rozwijać współpracę w dziedzinie nauki i techniki zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy oraz przepisami obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej i Arabskiej Republice Egiptu, a także podejmą wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić jak najlepsze warunki do jej realizacji.

Artykuł  2

Współpraca będzie prowadzona, w szczególności, w następujących formach:

a)
realizacja wspólnych projektów badawczych, rozwojowych i prac projektowych, wraz z wymianą ich wyników,
b)
wymiana naukowców, badaczy i ekspertów technicznych,
c)
organizacja i udział w spotkaniach naukowych, konferencjach, sympozjach, kursach, warsztatach, wystawach itd.,
d)
wymiana informacji oraz dokumentacji naukowej i technicznej,
e)
wspólne wykorzystywanie urządzeń naukowo-badawczych, jak również sprzętu naukowego,
f)
inne formy współpracy, wspólnie uzgodnione.
Artykuł  3
1.
W celu realizacji niniejszej umowy zostanie powołana Wspólna Komisja złożona z przedstawicieli desygnowanych przez obie Umawiające się Strony.
2.
Do zadań Wspólnej Komisji będzie należało:
a)
określanie obszarów współpracy na podstawie informacji dostarczonych przez instytucje obu krajów oraz na podstawie założeń polityki naukowej i naukowo-technicznej obu krajów,
b)
tworzenie dogodnych warunków realizacji niniejszej umowy,
c)
ułatwianie realizacji wspólnych projektów,
d)
wymiana doświadczeń uzyskanych w trakcie dwustronnej współpracy w dziedzinie nauki i techniki oraz ocena propozycji służących jej dalszemu rozwojowi,
e)
uzgadnianie okresowych Programów Wykonawczych.
3.
Wspólna Komisja będzie spotykać się co najmniej raz na dwa lata, o ile nie zostanie to uzgodnione inaczej, na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i w Arabskiej Republice Egiptu, w ustalanych wspólnie terminach.
4.
Wyniki pracy Komisji, w tym ocena przeszłych, obecnych i przyszłych działań dotyczących współpracy, będą zawarte w sporządzanych protokołach.
5.
Wspólna Komisja może opracować regulamin swojej działalności.
Artykuł  4
1.
Programy Wykonawcze, o których mowa w artykule 3 ustęp 2 punkt e), będą opracowywane na podstawie projektów zgłaszanych przez zainteresowane polskie i egipskie instytucje naukowe.
2.
Programy Wykonawcze będą określać:
a)
wspólne projekty naukowo-badawcze uzgodnione przez polskie i egipskie instytucje naukowe,
b)
instytucje odpowiedzialne za realizację i wdrażanie wspólnych projektów naukowo-badawczych, a w szczególności: agencje rządowe, jednostki naukowe, badawczo-rozwojowe, stowarzyszenia naukowe oraz inne wspólnie uzgodnione jednostki, zwane dalej "współpracującymi partnerami",
c)
sposoby wykorzystania rezultatów wspólnych projektów naukowo-badawczych,
d)
źródła i warunki finansowania projektów naukowo-badawczych,
e)
zasady udzielania bezpłatnej pomocy lekarskiej w przypadku nagłych zachorowań i nieszczęśliwych wypadków dla osób uczestniczących w projektach w ramach niniejszej umowy przebywających na terytorium państwa drugiej Umawiającej się Strony.
Artykuł  5

Koszty wymiany naukowców, badaczy i ekspertów technicznych wynikające z realizacji niniejszej umowy, o ile obie Umawiające się Strony w formie pisemnej nie uzgodnią inaczej, będą pokrywane na następujących zasadach:

a)
Strona wysyłająca pokrywa koszt podróży w obie strony między stolicami obydwu krajów,
b)
Strona przyjmująca pokrywa koszty podróży wewnątrz kraju oraz koszty pobytu: to jest koszty zakwaterowania i diety pobytowe, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Artykuł  6

Rezultaty badań naukowych i prac badawczo-rozwojowych oraz wszelkie informacje uzyskane w wyniku realizowanej współpracy w ramach niniejszej umowy będą ogłaszane, publikowane lub wykorzystywane w sposób komercyjny za zgodą obydwu współpracujących partnerów i zgodnie z umowami międzynarodowymi obowiązującymi oba państwa, dotyczącymi praw ochrony własności intelektualnej.

Artykuł  7

Naukowcy, badacze, eksperci techniczni i instytucje z krajów trzecich lub organizacje międzynarodowe mogą być zapraszani za zgodą obydwu współpracujących partnerów do uczestnictwa w projektach podejmowanych w ramach niniejszej umowy. Koszty takiego uczestnictwa będą pokrywane przez te kraje trzecie lub organizacje międzynarodowe, o ile obie Umawiające się Strony w formie pisemnej nie uzgodnią inaczej.

Artykuł  8

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wyznacza Komitet Badań Naukowych, a Rząd Arabskiej Republiki Egiptu Ministerstwo Badań Naukowych na organy odpowiedzialne za realizację postanowień niniejszej umowy.

Artykuł  9

Wszelkie spory dotyczące interpretacji lub stosowania niniejszej umowy będą rozstrzygane w drodze konsultacji przez Wspólną Komisję lub przez Umawiające się Strony.

Artykuł  10

Z dniem wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonej Republiki Arabskiej o współpracy naukowej i technicznej, podpisana w Warszawie w dniu 11 lutego 1965 r.

Artykuł  11

Niniejsza umowa nie narusza praw i zobowiązań wynikających z innych umów międzynarodowych wiążących każdą z Umawiających się Stron.

Artykuł  12
1.
Umowa niniejsza podlega zatwierdzeniu przez oba Rządy zgodnie z wymogami każdego państwa, co zostanie stwierdzone w drodze wymiany not. Za dzień wejścia w życie umowy uważać się będzie dzień otrzymania noty późniejszej.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie jednego roku od dnia wypowiedzenia.
3.
Wypowiedzenie niniejszej umowy nie wpłynie na dokończenie projektów rozpoczętych w ramach niniejszej umowy, a niezakończonych w pełni w momencie utraty mocy obowiązującej umowy.

Umowę niniejszą sporządzono w Kairze dnia 16 września 2000 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji, tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024