Kompleksowa ochrona lasów i racjonalna gospodarka leśna.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 marca 1996 r.
w sprawie kompleksowej ochrony lasów i racjonalnej gospodarki leśnej.

Lasy zajmujące około 28% powierzchni Polski odgrywają olbrzymią rolę w procesach ochrony powietrza, wód, gleb oraz klimatu i dlatego powinny być traktowane jako szczególne dziedzictwo i wartość ogólnonarodowa bez względu na formę własności.

Polskie lasy tworzą główną część osłony ekologicznej kraju i stanowią najwartościowsze składniki obszarów chronionych, w tym parków narodowych i krajobrazowych.

Na tym tle Sejm z niepokojem stwierdza obniżanie kondycji zdrowotnej lasów w wyniku kumulowania się w nich zanieczyszczeń powietrza, stałego obniżania poziomu wód gruntowych oraz pojawiania się gradacji szkodników. Do negatywnych zjawisk zaliczyć można również przedwczesne wycinanie lasów oraz opóźnianie dostosowania gospodarki w lasach nie stanowiących własności państwa do standardów obowiązujących w lasach państwowych.

Biorąc powyższe pod uwagę Sejm wzywa Rząd do wdrożenia długofalowego programu ochrony polskich lasów oraz racjonalnej gospodarki leśnej. Niezbędnym elementem tego programu powinno być osiągnięcie przez Polskę 30-procentowego wskaźnika lesistości do roku 2010 oraz znaczne zwiększenie udziału powierzchni leśnej na obszarach wododziałowych, a także na terenach objętych obniżaniem się poziomu wód gruntowych.

Sejm oczekuje również od Rządu:

1.
Przedłożenia kompleksowych regulacji prawnych obejmujących całokształt gospodarki leśnej, szczególnie umożliwiających skuteczne eliminowanie występujących zagrożeń, a także prawidłowe funkcjonowanie wspólnot leśnych.
2.
Stworzenia warunków prawnych i finansowych do aktywnego uczestnictwa samorządów, organizacji pozarządowych oraz indywidualnych właścicieli w procesie zwiększenia lesistości.
3.
Przedstawienia wieloletniego harmonogramu finansowania gospodarki leśnej, ze szczególnym uwzględnieniem programu zwiększania lesistości kraju, obejmującego wszystkie źródła zasilania, w tym środki budżetowe, pozabudżetowe oraz międzynarodowe środki pomocowe.
4.
Przedłożenia harmonogramu powoływania nowych i powiększania istniejących parków narodowych.

Sejm zwraca się do władz samorządowych wszystkich szczebli, a także do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, o włączenie do swych programów działań na rzecz kompleksowej ochrony lasów i zwiększania lesistości kraju. Sejm apeluje do wszystkich właścicieli lasów, aby prowadzili gospodarkę racjonalną, pozwalającą zachować zdolności produkcyjne i ekologiczne lasów dla przyszłych pokoleń.

Sejm zwraca się do Rządu o przedkładanie, przy corocznej informacji o stanie lasów, sprawozdania z realizacji niniejszej uchwały.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024