Tryb działania wojewódzkich komisarzy wyborczych.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 25 kwietnia 1994 r.
w sprawie trybu działania wojewódzkich komisarzy wyborczych.

Na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. - Ordynacja wyborcza do rad gmin (Dz. U. Nr 16, poz. 96, z 1991 r. Nr 53, poz. 227 i z 1993 r. Nr 45, poz. 205) Państwowa Komisja Wyborcza uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Wojewódzcy komisarze wyborczy, zwani dalej "komisarzami, wykonują zadania określone w Ordynacji wyborczej do rad gmin, stosując wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej.
2.
W celu realizacji ustawowych zadań komisarze wydają stosowne zarządzenia.
§  2.
1.
Komisarze, sprawując nadzór nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego przez terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, udzielają im niezbędnej pomocy, a w szczególności:
1)
zwołują narady przewodniczących i zastępców przewodniczących terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych dla omówienia zadań i trybu pracy tych komisji,
2)
organizują szkolenia członków komisji wyborczych,
3)
przekazują komisjom wyborczym wytyczne i wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej, a także w miarę potrzeby udzielają im własnych wytycznych i wyjaśnień w wątpliwych kwestiach,
4)
stwierdzając na podstawie skarg lub własnych ustaleń uchybienia w działalności komisji wyborczych, udzielają im wskazówek co do sposobu ich usunięcia.
2.
Komisarze niezwłocznie rozpatrują każdą skargę na działalność terytorialnych komisji wyborczych i zawiadamiają pisemnie skarżącego i właściwą komisję o rozstrzygnięciu oraz czynnościach podjętych w związku ze skargą.
3.
Ustalając zbiorcze wyniki wyborów przeprowadzonych na obszarze województwa, komisarze, w razie stwierdzenia błędu rachunkowego lub innej nieprawidłowości w przedłożonych protokołach wyników wyborów, wzywają niezwłocznie terytorialne komisje wyborcze do ich wyjaśnienia i usunięcia.
§  3.
Komisarze w celu zapewnienia organizacji wyborów na obszarze województwa podejmują bezpośrednio oraz we współdziałaniu z wojewodami i organami samorządu terytorialnego niezbędne działania, w szczególności w zakresie:
1)
aktualizowania rejestru wyborców,
2)
właściwego i terminowego sporządzenia spisów wyborców,
3)
ogłoszenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz rozplakatowania zarządzenia w sprawie granic i numerów okręgów jednomandatowych, liczby okręgów wielomandatowych, ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu, a także siedzib terytorialnych komisji wyborczych,
4)
zapewnienia warunków pracy terytorialnym i obwodowym komisjom wyborczym, a zwłaszcza:
a)
urządzenia i wyposażenia lokali wyborczych,
b)
zapewnienia środków łączności i transportu,
c)
dostarczenia kart do głosowania, formularzy i druków wyborczych,
d)
udzielenia pomocy w przekazywaniu protokołów głosowania i dokumentacji wyborczej.
§  4.
1.
Komisarze, sprawując nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego przez terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, mogą zlecać przeprowadzanie kontroli upoważnionym osobom oraz tworzyć doraźne zespoły inspekcyjne.
2.
W skład zespołów mogą wchodzić pracownicy wojewódzkich biur wyborczych oraz osoby delegowane przez wojewodów.
3.
Członkowie zespołów inspekcyjnych są uprawnieni do udzielania członkom terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych bieżących wyjaśnień oraz do wglądu w dokumentację tych komisji, a także w dokumentację znajdującą się w organach administracji rządowej, samorządowej i w podległych im jednostkach, oraz do uczestniczenia w posiedzeniach komisji, z wyjątkiem posiedzeń związanych z obliczaniem wyników głosowania i wyników wyborów.
4.
Osoby wchodzące w skład zespołów działają tylko w zakresie zleconym przez komisarzy i legitymują się ich pełnomocnictwem.
5.
Sprawozdania z działalności członkowie zespołów inspekcyjnych przedstawiają niezwłocznie komisarzom.
§  5.
1.
Komisarze mogą żądać od terytorialnych komisji wyborczych informacji o przebiegu wykonywania przez nie zadań wyborczych oraz, za ich pośrednictwem, informacji o stanie przygotowań do wyborów obwodowych komisji wyborczych.
2.
Komisarze informują Państwową Komisję Wyborczą o stanie wykonywania zadań i czynności wyborczych na obszarze województwa oraz o problemach związanych z ich realizacją.
§  6.
W razie powstania przeszkody uniemożliwiającej wypełnianie obowiązków przez komisarza, należy niezwłocznie zawiadomić o tym Państwową Komisję Wyborczą. W takim wypadku obowiązki wojewódzkiego komisarza wyborczego pełni osoba wyznaczona przez Państwową Komisję Wyborczą.
§  7.
1.
Zarządzenia oraz inne dokumenty wydawane przez komisarzy opatruje się pieczęcią.
2.
Pieczęcią komisarza jest pieczęć okrągła o średnicy 35 mm, zawierająca w otoku napis "Wojewódzki Komisarz Wyborczy", pośrodku zaś nazwę miasta stanowiącego siedzibę wojewody.
§  8.
1.
Obsługę komisarzy zapewniają wojewódzkie biura wyborcze, utworzone na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Kierownicy wojewódzkich biur wyborczych dysponują wydzielonymi środkami finansowymi z budżetu państwa, w części dotyczącej budżetu wojewody, a przeznaczonymi na przeprowadzenie wyborów do rad gmin na obszarze województwa.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024