Zasady i tryb zwrotu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i członkom ich personelu oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 maja 1993 r.
w sprawie zasad i trybu zwrotu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i członkom ich personelu oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.

Na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uprawnionych przedstawicielstwach - należy przez to rozumieć obce przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne, którym przysługuje zwrot podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego na podstawie porozumień międzynarodowych lub zasad wzajemności.
2)
członkach personelu misji - należy przez to rozumieć członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, a także inne osoby zrównane z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
3)
podatkach - należy przez to rozumieć podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
4)
urzędzie skarbowym - należy przez to rozumieć Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście,
5)
fakturze - należy przez to rozumieć rachunek (fakturę) określony w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 i Nr 28, poz. 127).
§  2.
1.
Zwrot podatków przysługuje uprawnionemu przedstawicielstwu oraz członkom personelu misji z tytułu nabycia towarów lub usług w ilości (wartości) wynikającej z umowy międzynarodowej, prawa wzajemności lub zwyczaju międzynarodowego stosowanego przez państwo obce wobec polskich przedstawicielstw lub członków ich personelu.
2.
Informację o ilości (wartości) towarów lub usług, których nabycie uprawnia do zwrotu podatków, Minister Spraw Zagranicznych przekazuje uprawnionym przedstawicielstwom oraz urzędowi skarbowemu.
§  3.
1.
Zwrot podatków zawartych w cenach towarów nabytych przez uprawnione przedstawicielstwa oraz członków personelu misji obejmuje:
1)
kwotę podatku od towarów i usług określoną w fakturze,
2)
kwotę podatku akcyzowego:
a)
dla paliw silnikowych - wynikającą z przeliczenia stawki ustalonej w zł/t na stawkę w zł/l przy uwzględnieniu ciężaru właściwego poszczególnych rodzajów paliw,
b)
w pozostałych przypadkach - wynikającą z zastosowania stawki obowiązującej w dniu dokonania zakupu.
2.
Jeżeli na podstawie odrębnych przepisów poszczególne towary podlegają opodatkowaniu według różnych stawek podatku akcyzowego, zwrot podatku następuje przy zastosowaniu stawki najwyższej.
§  4.
1.
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatków podlegających zwrotowi uprawnionemu przedstawicielstwu lub członkom personelu misji jest faktura wystawiona przy zakupie towarów.
2.
Faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach.
3.
Oryginał faktury wraz z kopią otrzymuje nabywca.
§  5.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatków przekazywany jest przez uprawnione przedstawicielstwo do urzędu skarbowego.
2.
Wniosek w sprawie zwrotu podatków powinien określać:
1)
kwotę podatków, o której zwrot ubiega się uprawnione przedstawicielstwo oraz członkowie personelu misji, z wyszczególnieniem kwot podatków związanych z nabyciem towarów lub usług na cele służbowe lub prywatne,
2)
numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatków.
3.
Do wniosku powinny zostać dołączone:
1)
wykaz towarów lub usług nabytych na cele służbowe przez uprawnione przedstawicielstwo,
2)
lista członków personelu misji, którym przysługuje zwrot podatków z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatków przypadających do zwrotu,
3)
oryginały faktur.
4.
Wnioski składane są za okresy kwartalne.
§  6.
1.
Zwrotu podatków dokonuje urząd skarbowy na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 5, w terminie trzydziestu dni od dnia jego otrzymania.
2.
W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących sporządzonego wniosku, urząd skarbowy przekazuje wniosek wraz z załączonymi dokumentami Ministrowi Spraw Zagranicznych do zaopiniowania.
§  7.
Jeżeli towar zostaje zwrócony, a nabywca żąda zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania od nabywcy kopii faktury; o dokonanym zwrocie sprzedawca informuje urząd skarbowy, przekazując równocześnie otrzymaną od nabywcy kopię faktury.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 5 lipca 1993 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1993.24.242

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb zwrotu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego przedstawicielstwom dyplomatycznym, urzędom konsularnym i członkom ich personelu oraz innym osobom zrównanym z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych.
Data aktu: 12/05/1993
Data ogłoszenia: 15/05/1993
Data wejścia w życie: 05/07/1993