Pilotaż na śródlądowych drogach wodnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 30 września 1992 r.
w sprawie pilotażu na śródlądowych drogach wodnych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o żegludze i spławie na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. z 1952 r. Nr 26, poz. 182, z 1960 r. Nr 29, poz. 163, z 1988 r. Nr 41, poz. 324 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pilotażem jest świadczenie usług mających na celu ułatwienie ruchu żeglugowego, a polegających na udzielaniu kierownikowi statku żeglugi śródlądowej i morskiego przebywającego na śródlądowych drogach wodnych informacji i porad potrzebnych do prowadzenia statku na drodze wodnej.
2.
Usługi w zakresie pilotażu mogą organizować i wykonywać osoby fizyczne, prawne i inne jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.
3.
Zasady odpłatności za usługi pilotowe regulują odrębne przepisy.
§  2.
1.
Obowiązkowi pilotażu podlegają:
1)
polskie statki żeglugi śródlądowej, których kierownicy nie posiadają odpowiednich uprawnień do kierowania statkami na danej drodze wodnej,
2)
obce statki morskie i żeglugi śródlądowej, z wyjątkiem statków turystycznych i sportowych.
2.
Kierownik statku podlegającego obowiązkowi pilotażu powinien korzystać z usług pilota posiadającego odpowiednie kwalifikacje.
3.
Z obowiązku pilotażu są zwolnione statki, których kierownicy posiadają "Świadectwo zwolnienia z pilotażu" według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, wydane przez inspektorat żeglugi śródlądowej właściwy dla drogi wodnej, na której została rozpoczęta praktyka pływania (ust. 4 pkt 1).
4.
Warunkiem uzyskania świadectwa zwolnienia z pilotażu jest:
1)
odbycie praktyki pływania - potwierdzonej przez pilota - co najmniej 5 rejsów na danej drodze wodnej, udokumentowanych w "Zaświadczeniu o odbyciu rejsów", którego wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia,
2)
uzyskanie pozytywnego wyniku sprawdzianu znajomości drogi wodnej i miejscowych przepisów żeglugowych.
§  3.
Pilotem żeglugi śródlądowej może zostać obywatel polski, posiadający patent kapitana żeglugi śródlądowej I klasy i co najmniej 12 - miesięczną praktykę pływania odbytą po uzyskaniu patentu na drodze wodnej, której ma dotyczyć uprawnienie, i odpowiednie warunki zdrowotne, jeżeli złoży z wynikiem pomyślnym egzamin na pilota.
§  4.
1.
Egzaminy na pilota i sprawdziany, o których mowa w § 2 ust. 4 pkt 2, przeprowadzają komisje egzaminacyjne na stopnie oficerskie w żegludze śródlądowej, opierając się na programie wymagań egzaminacyjnych na stopnie oficerskie w żegludze śródlądowej.
2.
Potwierdzeniem posiadania kwalifikacji pilota jest "Uprawnienie pilotowe" według wzoru określonego w załączniku nr 3 do zarządzenia. Uprawnienia pilotowe wydaje inspektorat żeglugi śródlądowej właściwy dla siedziby firmy lub miejsca zamieszkania osoby świadczącej usługi pilotowe.
§  5.
1.
Kierownik statku jest obowiązany udzielić pilotowi wszelkich informacji o statku, a w szczególności dotyczących zdolności manewrowej, wymiarów, rodzaju i ilości ładunku, składu załogi oraz innych wskazówek niezbędnych do wykonywania pilotażu.
2.
Kierownik statku może upoważnić pilota do bezpośredniego wydawania rozkazów manewrowych lub całkowicie przekazać pilotowi prowadzenie statku. W takim wypadku kierownik statku lub jego zastępca jest obowiązany kontrolować pracę pilota, aby w razie potrzeby zmienić polecenie wydane przez pilota albo przeciwdziałać błędnemu działaniu w czasie prowadzenia statku.
3.
Korzystanie z usług pilota nie zwalnia kierownika statku z odpowiedzialności za bezpieczeństwo żeglugi statku, którym kieruje.
4.
Pilot może odmówić wykonywania czynności, jeżeli:
1)
wymiary statku nie odpowiadają parametrom drogi wodnej,
2)
Stan techniczny statku, jego wyposażenie albo skład załogi nie zapewniają bezpiecznej żeglugi.
5.
O odmowie podjęcia pilotowania statku pilot zawiadamia właściwy terytorialnie inspektorat żeglugi śródlądowej, podając jednocześnie motywy odmowy.
§  6.
1.
Nadzór nad wykonywaniem pilotażu sprawuje właściwy terytorialnie inspektorat żeglugi śródlądowej, który prowadzi wykazy osób posiadających uprawnienia pilotowe oraz firm świadczących usługi pilotowe.
2.
O każdorazowym zamiarze podjęcia pilotowania statku pilot zawiadamia inspektorat żeglugi śródlądowej właściwy dla drogi wodnej, na której ma być wykonywany pilotaż.
3.
W razie stwierdzenia rażącego naruszenia przez pilota przepisów regulujących ruch i postój statków, w zależności od stopnia zagrożenia bezpieczeństwa żeglugi, inspektorat żeglugi śródlądowej może:
1)
udzielić pilotowi ostrzeżenia o grożącym zawieszeniu uprawnień wynikających z uprawnienia pilotowego,
2)
zawiesić uprawnienie pilotowe na okres od 1 do 12 miesięcy.
§  7.
Zarządzenia nie stosuje się do statków państw, z którymi zawarte umowy przewidują wzajemne uznanie dokumentów kwalifikacyjnych w żegludze śródlądowej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Świadectwo zwolnienia z pilotażu nr .........

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Zaświadczenie o odbyciu rejsów

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

UPRAWNIENIE PILOTOWE Nr ........

(pominięty)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024