Zasady przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz dostarczania odzieży roboczej.

UCHWAŁA Nr 44
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 marca 1990 r.
w sprawie zasad przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz dostarczania odzieży roboczej.

Na podstawie art. 227 Kodeksu pracy Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Uchwała określa zasady przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej, a także zasady dostarczania odzieży roboczej i obuwia roboczego.
§  2.
1.
Do środków ochrony indywidualnej zalicza się wymienione w ust. 1 załącznika nr 1 do uchwały: odzież ochronną, ochrony kończyn dolnych, ochrony kończyn górnych, ochrony głowy, oczu i twarzy, słuchu, układu oddechowego, sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, środki izolujące cały organizm; środki te są użytkowane w miejscu pracy zgodnie z przeznaczeniem, w celu zabezpieczenia pracownika przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy.
2.
Zakład pracy przydziela środki ochrony indywidualnej wykonywane według wzorów zatwierdzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, zgodnie z wytycznymi Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
3.
Zakład pracy nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej przewidzianych dla danego stanowiska oraz jest obowiązany przeszkolić go w zakresie zasad posługiwania się tymi środkami.
§  3.
1.
Do odzieży roboczej i obuwia roboczego zalicza się przedmioty wymienione w ust. 2 i 3 załącznika nr 1 do uchwały, przeznaczone do użytku podczas wykonywania pracy, umożliwiające zachowanie higieny i wymogów sanitarnych oraz ochronę wytwarzanego lub przetwarzanego produktu.
2.
Zakład pracy dostarcza odzież roboczą i obuwie robocze wykonywane zgodnie z polskimi normami zawierającymi wymagania dla odzieży roboczej i obuwia roboczego.
§  4. 1
(skreślony).

Rozdział  2

Zasady przydzielania środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

§  5.
1.
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze są przydzielane pracownikom bezpłatnie i stanowią własność zakładu pracy.
2.
Środki ochrony indywidualnej są używane do czasu utraty ich cech ochronnych, a odzież i obuwie robocze - do czasu utraty cech użytkowych w stopniu uniemożliwiającym dokonanie naprawy.
3.
Zakład pracy może przydzielić pracownikom używane środki ochrony indywidualnej oraz odzież roboczą, z wyjątkiem bielizny osobistej i obuwia, jeżeli przedmioty te zachowały właściwości ochronne lub użytkowe, są czyste i zdezynfekowane w stopniu odpowiadającym wymaganiom higienicznosanitarnym.
4. 2
(skreślony).
§  6.
1. 3
Zakład pracy przydziela niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz odzież roboczą osobom wykonującym krótkotrwałe prace albo czynności inspekcyjne, w czasie których może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu własna odzież, a także ze względu na bezpieczeństwo pracy.
2.
Obowiązek zapewnienia przedmiotów, o których mowa w ust. 1, spoczywa na zakładzie pracy, na którego terenie są prowadzone prace określone w ust. 1.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 mają zastosowanie do studentów i uczniów odbywających w zakładzie pracy zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe.
§  7. 4
 
1.
Zakład pracy w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi i innymi przedstawicielami pracowników może ustalić stanowiska, na których może być używana przez pracowników, za ich zgodą, własna odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych lub prace powodujące intensywne brudzenie odzieży oraz skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi, promieniotwórczymi oraz materiałami biologicznie zakaźnymi.
3.
W przypadku używania przez pracownika własnej odzieży i obuwia roboczego zgodnie z przepisem ust. 1, zakład pracy wypłaca mu ekwiwalent pieniężny w wysokości obliczonej na podstawie tabeli norm przydziału, o której mowa w § 8-11, i aktualnych cen.

Rozdział  3

Ustalanie tabel norm przydziału środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego

§  8.
Tabele norm przydziału, zwane dalej "tabelami", zawierają wykaz stanowisk pracy, na których powinny być stosowane określone środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze, oraz przewidywane okresy ich używalności.
§  9.
1. 5
Tabele, o których mowa w § 8, z zastrzeżeniem § 10, ustala zakład pracy w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi i innymi przedstawicielami pracowników.
2.
Wielozakładowe podmioty gospodarcze mogą ustalić jednolite tabele dla swoich wyodrębnionych jednostek.
§  10.
Naczelne, centralne i terenowe organy administracji państwowej ustalają tabele dla jednostek i zakładów budżetowych podległych tym organom lub przez nie nadzorowanych.
§  11.
Tabela norm przydziału dla pracowników obsługi urzędów naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji państwowej, z wyłączeniem Ministerstwa Obrony Narodowej, jest zawarta w załączniku nr 2 do uchwały.
§  12. 6
Zakład pracy w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi i innymi przedstawicielami pracowników ustala szczegółowe zasady gospodarowania środkami ochrony indywidualnej oraz odzieżą i obuwiem roboczym.

Rozdział  4

Konserwacja i zwrot używanych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego

§  13.
1.
Pracownik jest obowiązany utrzymywać w należytym stanie przydzielone mu środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze.
2.
Konserwacja przedmiotów wymienionych w ust. 1, ich odkażanie, naprawa oraz pranie należą do obowiązków zakładu pracy.
3.
Jeżeli zakład pracy nie ma możliwości zorganizowania prania i naprawy odzieży roboczej wydanej do stałego indywidualnego używania, za pranie w stopniu zabrudzenia możliwym do usunięcia w praniu domowym, z wyjątkiem odzieży skażonej bakteriologicznie lub substancjami szkodliwymi, wypłaca, za zgodą pracownika, ekwiwalent pieniężny w wysokości ustalonych kosztów tych czynności i środków piorących.
4. 7
(skreślony).
§  14.
W razie utraty lub zniszczenia środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zakład pracy jest obowiązany wydać pracownikowi niezwłocznie inne środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze przewidziane w tabelach norm. Jeżeli utrata lub zniszczenie tych przedmiotów nastąpiły z winy pracownika, jest on obowiązany uiścić kwotę równą nie zamortyzowanej części wartości utraconych lub zniszczonych środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego. Kwotę tę zakład pracy może obniżyć, jeżeli uzasadniają to okoliczności zniszczenia.
§  15. 8
(skreślony).
§  16. 9
(skreślony).

Rozdział  5 10

Przepisy końcowe

§  17.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 136 Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1981 r. w sprawie zasad przydzielania pracownikom odzieży ochronnej, odzieży roboczej i sprzętu ochrony osobistej (Monitor Polski z 1984 r. Nr 8, poz. 58),
2)
zarządzenie Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 24 listopada 1972 r. w sprawie tabeli norm odzieży ochronnej, roboczej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników ministerstw, urzędów centralnych i rad narodowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 309).
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że przepisy rozdziału 3 wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od daty ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ŚRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻ I OBUWIE ROBOCZE PRZYDZIELANE PRZEZ ZAKŁAD PRACY ORAZ ICH PRZEZNACZENIE

1. Zakład pracy przydziela pracownikowi następujące środki ochrony indywidualnej:

1) odzież ochronną, obejmującą: płaszcze, peleryny, kurtki, kombinezony, fartuchy przednie, bluzy, ubrania, spodnie, kamizelki, ochraniacze klatki piersiowej, ochraniacze brzucha i części tułowia, kaptury, kapelusze, czapki, berety, stożki, chustki, pokrowce na czapki i inne; odzież ochronna przysługuje pracownikom zatrudnionym w warunkach, w których są narażeni na działanie: płynnych czynników chemicznych, pyłów, czynników gorących (promieniowanie cieplne, płomienie, iskry, rozpryski stopionego metalu), szkodliwych dla zdrowia czynników biologicznych, wody i deszczu, niskich temperatur, czynników mechanicznych (odpryski metali, drewna i tworzyw sztucznych), promieniowania elektromagnetycznego (w tym mikrofale), promieniowania jonizującego (rentgenowskie, jądrowe), gromadzących się ładunków elektrostatycznych lub na możliwości porażenia prądem; bieliznę osobistą przydziela się tylko wtedy, gdy stanowi ona konieczne uzupełnienie odzieży ochronnej, w szczególności niepalnej, kwasoochronnej oraz chroniącej przed toksycznymi substancjami chemicznymi,

2) ochrony kończyn dolnych, obejmujące: buty, saperki, półsaperki, trzewiki, półbuty, sandały, trepy, wkładki, ochraniacze stopy, ochraniacze golenia, getry, ochraniacze kolana, ochraniacze uda i inne; obuwie przysługuje pracownikom zatrudnionym w warunkach narażenia nóg na: urazy mechaniczne powodujące skaleczenia nóg, przekłucia stóp lub zgniecenie palców, iskry i gorące rozpryski metali, wysoką i niską temperaturę, wodę, środki chemiczne, gromadzenie się ładunków elektrostatycznych, porażenie prądem elektrycznym oraz pośliźnięcie się,

3) ochrony kończyn górnych, obejmujące: rękawice jedno-, trzy-, cztero- i pięciopalcowe, rękawice o skróconych palcach, rękawice bezpalcowe, rękawice biologiczne, ochraniacze palców, nadgarstka i dłoni, ochraniacze łokcia, przedramienia, ramienia i inne; rękawice ochronne przysługują pracownikom wykonującym prace w warunkach narażenia rąk na: szkodliwe działanie substancji chemicznych, czynniki gorące (promieniowanie podczerwone, płomień, iskry, rozpryski metali stopionych, kontakt z nagrzanymi przedmiotami), szkodliwe działanie promieniowania jonizującego, szkodliwe dla zdrowia czynniki biologiczne, niskie temperatury, wodę, czynniki mechaniczne powodujące skaleczenia rąk, przekłucia, starcie naskórka, porażenie prądem; rękawice skórzane mogą być wydawane tylko do prac z iskrami i płomieniem,

4) ochrony głowy, obejmujące: hełmy ochronne i hełmy ochronne z wyposażeniem dodatkowym przeznaczone do ochrony głowy przed urazami spowodowanymi uderzeniami i do amortyzacji energii uderzenia,

5) ochrony oczu i twarzy, obejmujące: okulary, gogle, osłony twarzy, tarcze i inne; przysługują one pracownikom wykonującym prace w warunkach narażenia twarzy i oczu na: odpryski metali, drewna i tworzyw sztucznych, pyły, ciecze szkodliwe, pary i gazy drażniące i rozpryski stopionych metali, promieniowanie laserowe, promieniowanie nadfioletowe, mikrofale, intensywne promieniowanie termotemperaturowe,

6) ochrony słuchu, obejmujące: wkładki przeciwhałasowe, nauszniki przeciwhałasowe, hełmy przeciwhałasowe i inne, których stosowanie ma na celu ochronę człowieka przed utratą słuchu spowodowaną pracą w hałasie,

7) ochrony układu oddechowego, obejmujące: półmaski przeciwpyłowe, półmaski filtrująco-pochłaniające, pochłaniacze ucieczkowe, filtropochłaniacze ucieczkowe, aparaty powietrzne, aparaty tlenowe, maski kapturowe, maski twarzowe, półmaski, ustniki, kaptury powietrzne, hełmy powietrzne, elementy oczyszczające powietrze, filtry przeciwpyłowe, wkłady pochłaniające, pochłaniacze, wkłady filtrująco-pochłaniające, filtropochłaniacze, wkłady regenerujące, filtry przeciwolejowe i inne; stosowanie sprzętu ochrony układu oddechowego umożliwia przebywanie i wykonywanie pracy w środowisku nieprzydatnym do oddychania na skutek niedoboru tlenu lub występowania szkodliwych zanieczyszczeń,

8) sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, obejmujący: uprzęże (pasy bezpieczeństwa, szelki bezpieczeństwa, kombinezony bezpieczeństwa), linki asekuracyjne (pionowe i poziome), urządzenia samoblokujące (stacjonarne i przesuwane); sprzęt ten jest stosowany do ochrony przed upadkiem podczas wykonywania pracy; sprzęt kompletowany jest z uprzęży i linki bezpieczeństwa oraz z amortyzatora, liny asekuracyjnej lub urządzenia samoblokującego,

9) środki izolujące cały organizm, obejmujące: środki z doprowadzeniem powietrza, środki umożliwiające stosowanie izolującego sprzętu ochrony układu oddechowego, środki umożliwiające doprowadzenie powietrza lub stosowanie sprzętu ochrony układu oddechowego; są to środki szczelnie osłaniające tułów, ręce, nogi i głowę oraz układ oddechowy i chroniące je przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi w środowisku pracy w stopniu najwyższym.

2. Zakład pracy dostarcza pracownikowi następującą odzież roboczą: ubrania, kombinezony, fartuchy, bluzy, koszule, bluzki, spodnie, spódnice, fartuchy przednie, fartuchy częściowe, bieliznę osobistą, czapki, czepki, furażerki, chustki i kaptury; odzież roboczą przydziela się pracownikom stale wykonującym prace, przy których występuje intensywne brudzenie, przykra woń bądź działają czynniki mechaniczne powodujące przetarcie, rozdarcie, przyspieszone niszczenie odzieży własnej pracownika, a także ze względu na określone wymagania sanitarne lub higieniczne; bieliznę osobistą oraz koszule przydziela się tylko wtedy, gdy są niezbędne do używania pod odzieżą roboczą ze względu na wykonywanie prac powodujących intensywne brudzenie i przykrą woń oraz ze względu na uzasadnione wymagania sanitarne (szpitale).

3. Zakład pracy dostarcza pracownikowi następujące obuwie robocze: trzewiki, półbuty, półsaperki, saperki, skutery, sandały, obuwie profilaktyczne, pantolety; obuwie robocze przydziela się pracownikom stale zatrudnionym przy pracach, przy których występuje intensywne brudzenie lub przyspieszone niszczenie obuwia; obuwie profilaktyczne przydziela się przy pracach wykonywanych w pozycji stojącej.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  11 TABELA NORM PRZYDZIAŁU ŚRODKÓW OCHRONY INDYWIDUALNEJ ORAZ ODZIEŻY I OBUWIA ROBOCZEGO DLA PRACOWNIKÓW OBSŁUGI URZĘDÓW NACZELNYCH, CENTRALNYCH I TERENOWYCH ORGANÓW ADMINISTRACJI PAŃSTWOWEJ

Lp. Stanowisko pracy Zakres wyposażenia:

R-odzież i obuwie robocze

O-ochrony indywidualne

Przewidywany okres używalności w miesiącach, w okresach zimowych (o.z.) i do zużycia
1 2 3 4
1 Archiwista, pracownik archiwum 1. R-chusta lub czapka drelichowa (wg potrzeb) do zużycia
2. R-fartuch z tkanin syntetycznych lub fartuch kretonowy do zużycia (min.36)

do zużycia (min.18)

3. O-kamizelka ciepłochronna1) do zużycia
2 Bibliotekarka, pracownik biblioteki 1. R-fartuch z tkanin syntetycznych lub fartuch kretonowy do zużycia (min.36)

do zużycia (min.18)

3 Bufetowa, herbaciarka 1. R-czepek biały lub opaska do zużycia
2. R-fartuch płócienny biały 2 szt./18
lub z tkanin syntetycznych 2 szt./36
3. R-trzewiki profilaktyczne tekstylne 9
lub obuwie na spodach drewnianych 18
4. O-fartuch przedni wodoochronny do zużycia
4 Dozorca sprzątający teren wokół budynku 1. R- czapka drelichowa lub beret 24
2. R-ubranie drelichowe 18
lub fartuch drelichowy 18
3. R-trzewiki sk./gum. 24
4. O-kurtka ciepłochronna 4 o.z.
5. O-kurtka przeciwdeszczowa podgumowana do zużycia (min.36)
6. O-czapka ocieplona 4 o.z.
7. O-buty filcowo-gumowe 3 o.z.
8. O-rękawice ochronne drelichowe do zużycia
9. O-kamizelka ostrzegawcza wg potrzeb do zużycia
5 Elektryk, elektromonter 1. R-kombinezon drelichowy 24
lub ubranie drelichowe 18
2. R-trzewiki sk./gum. 24
3. O-kamizelka ciepłochronna1) 3 o.z.
4. O-sprzęt dielektryczny (rękawice gumowe, kalosze) do zużycia
5. O-szelki lub pas bezpieczeństwa wg instrukcji
6 Kelner(ka) 1. R-czepek biały lub opaska do zużycia
2. R-fartuch z elanobawełny 2 szt./24
3. R-fartuszek przedni biały do zużycia
4. R-trzewiki profilaktyczne tekstylne 9
7 Kierowca samochodu osobowego, dostawczego i autobusu 1. R-fartuch drelichowy 24
2. O-rękawice ochronne drelichowe do zużycia
3. O-buty gumowe3) do zużycia (min.24)
4. O-fartuch przedni wodoochronny3) dyżurny
8 Konserwator sieci wodno-kanalizacyjnej (hydraulik) 1. R-ubranie drelichowe 18
lub fartuch drelichowy 18
2. O-kamizelka ciepłochronna1) 3 o.z.
3. R-trzewiki sk./gum. 24
4. O-buty gumowe wg potrzeb do zużycia (min.24)
5. O-rękawice brezentowe lub gumowe do zużycia
9 Konserwator urządzeń telefonicznych 1. R-fartuch drelichowy do zużycia
10 Kucharz(rka), szef kuchni 1. R-czepek biały, chustka lub czapka biała do zużycia
2. R-fartuch biały 2 szt./18
3. R-fartuch przedni tkaninowy do zużycia
4. O-półbuty 12
lub sandały na spodach przeciwpoślizgowych 12
5. O-fartuch przedni wodoochronny do zużycia
6. O-dłonice lub rękawice brezentowe do zużycia
11 Kuchenna pomoc 1. R-chustka biała lub czepek do zużycia
2. R-fartuch biały 2 szt./18
3. O-fartuch przedni wodoochronny do zużycia
4. R-fartuch drelichowy wg potrzeb do zużycia
5. O-półbuty 12
lub sandały na spodach przeciwpoślizgowych 12
6. O-buty gumowe wg potrzeb do zużycia (min.12)
7. O-rękawice gumowe do zużycia
12 Lekarz 1. R-fartuch biały do zużycia
13 Magazynier, pracownik magazynu, zaopatrzeniowiec dokonujący zakupów w terenie oraz ładujący i konwojujący towary 1. R-fartuch drelichowy 18
lub z tkanin syntetycznych 36
2. O-kamizelka ciepłochronna1) 4 o.z.
3. R-trzewiki sk./gum. lub 24
O-sk./olejoodporne4) 24
4. O-rękawice brezentowe lub drelichowe do zużycia
14 Malarz, murarz 1. R-czapka drelichowa lub beret 18
2. R-ubranie drelichowe 12
3. R-podkoszulka dzianinowa 12
4. O-kamizelka ciepłochronna1) 3 o.z.
5. R-trzewiki sk./gum. 24
6. O-rękawice drelichowe lub brezentowe do zużycia
7. O-okulary ochronne do zużycia
8. O-fartuch przedni brezentowy do zużycia
9. O-hełm przeciwuderzeniowy wg potrzeb dla murarza do zużycia
15 Maszynistka w hali maszyn, telefonistka, teleksistka, teletypistka 1. R-fartuch z tkanin syntetycznych wg potrzeb do zużycia
16 Mechanik maszyn biurowych, konserwator sprzętu komputerowego 1. R-fartuch drelichowy do zużycia
2. O-okulary przeciwodpryskowe do zużycia
17 Mechanik samochodowy w warsztacie naprawczym 1. R-czapka drelichowa lub beret 24
2. R-ubranie drelichowe 12
lub kombinezon drelichowy 12
3. R-koszula flanelowa 6
4. O-trzewiki przemysłowe sk./olejoodporne 18
5. O-kamizelka ciepłochronna1) 3 o.z.
lub bluza ciepłochronna2) 3 o.z.
6. O-rękawice brezentowe lub "emulsin" do zużycia
7. O-okulary ochronne do zużycia
8. O-buty gumowe3) do zużycia
9. O-fartuch przedni wodoochronny3) dyżurny
18 Obsługa kopiarek 1. R-fartuch drelichowy do zużycia
lub z tkanin syntetycznych do zużycia
2. R-trzewiki profilaktyczne tekstylne dla kobiet 24
19 Odbieracz i sortowacz poczty w kancelarii głównej 1. R-fartuch kretonowy do zużycia
lub z tkanin syntetycznych do zużycia
2. R-trzewiki profilaktyczne tekstylne 24
20 Operator maszyn księgujących analitycznych 1. R-fartuch kretonowy do zużycia
lub z tkanin syntetyczny do zużycia
2. O-wkładki douszne do zużycia
lub ochronniki słuchu do zużycia
21 Palacz c.o. 1. R-czapka drelichowa lub beret 24
2. R-ubranie drelichowe 12
3. O-trzewiki przemysłowe sk./gum. 18
lub sk./sk.4) 24
4. O-kamizelka ciepłochronna 3 o.z.
lub bluza ciepłochronna 3 o.z.
5. R-koszula flanelowa 1 sezon opałowy
6. O-fartuch brezentowy do zużycia
7. O-rękawice brezentowe do zużycia
8. O-okulary ochronne do zużycia
22 Pielęgniarka, asystent, stomatolog 1. R-czepek płócienny biały do zużycia
2. R-fartuch płócienny biały 2 szt./24
3. R-trzewiki profilaktyczne tekstylne 12
23 Powielaczowy, światłokopistka,drukarz offsetowy, kserografista, introligator (wydawać, stosownie do potrzeb wynikających z warunków pracy) 1. R-fartuch drelichowy 24
lub z tkanin syntetycznych 36
2. R-trzewiki profilaktyczne tekstylne dla kobiet 24
3. O-rękawice gumowe do zużycia
4. O-okulary ochronne do zużycia
5. O-fartuch kwasoochronny lub z folii wg potrzeb do zużycia
24 Robotnik magazynowy, transportowy, gospodarczy 1. R-czapka drelichowa lub beret 24
2. R-ubranie drelichowe 12
lub fartuch drelichowy 12
3. R-trzewiki przemysłowe sk./gum. 24
4. O-kamizelka ciepłochronna1) 3 o.z.
lub bluza ciepłochronna 3 o.z.
5. O-buty filcowo-gumowe2) 3 o.z.
6. O-kurtka przeciwdeszczowa wg potrzeb dyżurna
7. O-fartuch przedni brezentowy wg potrzeb do zużycia
8. O-rękawice ochronne do zużycia
25 Ślusarz, stolarz 1. R-czapka drelichowa lub beret 24
2. R-ubranie drelichowe 18
lub fartuch drelichowy 18
3. R-trzewiki sk./gum. 24
4. O-rękawice ochronne tkaninowe do zużycia
5. O-kamizelka ciepłochronna1) 3 o.z.
6. O-okulary ochronne do zużycia
7. O-ochronniki słuchu wg potrzeb do zużycia
26 Spawacz 1. R-czapka drelichowa lub beret 24
2. R-ubranie drelichowe 18
lub kombinezon drelichowy 18
3. R-trzewiki przemysłowe sk./gum. 24
4. O-bluza ciepłochronna2) 3 o.z.
5. O-fartuch skórzany spawalniczy 60
6. O-rękawice skórzane z mankietem do zużycia
7. O-okulary spawalnicze lub tarcza spawalnicza do zużycia
8. O-szelki bezpieczeństwa lub pas bezpieczeństwa wg instrukcji
27 Sprzątaczka, pokojowa 1. R-chustka na głowę do zużycia
2. R-fartuch drelichowy 18
lub z tkanin syntetycznych 36
3. R-trzewiki profilaktyczne 12
4. O-rękawice gumowe do zużycia
5. O-kalosze gumowe do zużycia
6. O-pas bezpieczeństwa do mycia okien wg instrukcji
28 Szatniarz(rka), woźny 1. R-fartuch z tkanin syntetycznych 36
2. O-kamizelka ciepłochronna1) 3 o.z.
3. R-trzewiki profilaktyczne tekstylne 24
29 Tapicer 1. R-fartuch drelichowy 18
2. R-trzewiki sk./gum. 24
30 Dla stanowisk pracy o charakterze robotniczym oraz rzemieślniczo-usługowych, nie wymienionych w lp. 1-29 -zakres wyposażenia w odzież i obuwie robocze, ochrony indywidualne oraz okresy używalności ustala się jak dla podobnych stanowisk pracy wymienionych w niniejszej tabeli.
31 Intendent R fartuch drelichowy lub 18
z tkanin syntetycznych 36
______

1) Wydawana w pomieszczeniach nie ogrzewanych,

2) Do prac wykonywanych stale poza gmachem w terenie,

3)  Wydawane do mycia samochodu, do prac stale wykonywanych przez kierowcę lub mechanika,

4)  Rodzaj spodów w zależności od warunków pracy; skrót "sk." oznacza skórzane, "gum." - gumowe.

OBJAŚNIENIA:

1. Ustalone w tabeli norm przewidywane okresy używalności w miesiącach bądź okresach zimowych powinny być pomocne w określaniu ilościowych i asortymentowych potrzeb zakładów pracy.

2. W przypadku gdy pracownik poza podstawowymi czynnościami przewidzianymi dla określonego stanowiska wykonuje stale dodatkowe czynności wymagające zgodnie z tabelą norm dodatkowego wyposażenia w odzież i ochrony, zakład pracy obowiązany jest uzupełnić jego wyposażenie do zakresu normy przysługującej dla tego stanowiska pracy (np. kierowca wykonujący stałe czynności mechanika).

1 § 4 skreślony przez § 1 pkt 1 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
2 § 5 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 2 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
3 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
5 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
6 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 6 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
7 § 13 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 7 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
8 § 15 skreślony przez § 1 pkt 8 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
9 § 16 skreślony przez § 1 pkt 9 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
10 Rozdział 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 10 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.
11 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 uchwały z dnia 23 sierpnia 1991 r. (M.P.91.28.201) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 września 1991 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024