Zasady wynagradzania autorów utworów fotograficznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 10 sierpnia 1989 r.
w sprawie zasad wynagradzania autorów utworów fotograficznych.

Na podstawie art. 33 § 1 ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim (Dz. U. Nr 34, poz. 234, z 1975 r. Nr 34, poz. 184 i z 1989 r. Nr 35, poz. 192) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wysokość wynagrodzeń autorów utworów fotograficznych za wykonanie lub wykorzystanie tych utworów ustala się umownie.
§  2.
Wynagrodzenie autora ustalone w umowie ulega corocznemu podwyższeniu o taki procent, o jaki wzrasta przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce uspołecznionej w roku poprzedzającym rok podwyżki, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Monitorze Polskim na podstawie odrębnych przepisów.
§  3.
Umowa o wykonanie lub wykorzystanie utworu fotograficznego wymaga formy pisemnej.
§  4.
Umowa o wykonanie lub wykorzystanie utworu powinna określać charakter i rodzaj utworu, sposób jego wykorzystania oraz wynagrodzenie autora.
§  5.
Umowa o wykonanie utworu powinna określać termin dostarczenia utworu przez autora i przyjęcia utworu przez zamawiającego oraz sposób płatności wynagrodzenia.
§  6.
Wynagrodzenie za wykonanie utworu powinno odpowiadać jego wartości, wkładowi pracy twórczej oraz sumie niezbędnych kosztów poniesionych przez autora.
§  7.
1.
Wynagrodzenie autora ustalone w umowie o wykonanie utworu obejmuje należności za:
1)
wykonanie utworu przy użyciu środków i materiałów własnych,
2)
przeniesienie prawa własności egzemplarza utworu; nie dotyczy to negatywu i pozytywu odwracalnego.
2.
Jeżeli do powstania utworu konieczne jest wykonanie prac z zakresu innych dziedzin twórczości, za prace te stosuje się wynagrodzenie przewidziane dla tych dziedzin.
§  8.
W razie wykonywania utworu poza miejscem zamieszkania, autorowi przysługują diety i inne należności na zasadach przewidzianych dla pracowników państwowych jednostek organizacyjnych z tytułu podróży służbowych.
§  9.
1.
Jeżeli charakter utworu tego wymaga, zamawiający powinien na koszt własny:
1)
dostarczyć założenia koncepcyjne i przedmioty stanowiące temat utworu,
2)
uzyskać zezwolenie na fotografowanie obiektów,
3)
udostępnić odpowiednie pomieszczenie, urządzenia i środki transportu,
4)
umożliwić nabycie materiałów trudno dostępnych, zapewnić konsultacje specjalistyczne, organizację planu zdjęciowego oraz modele, statystów i pomoc techniczną.
2.
Strony ustalają w umowie rodzaje i terminy realizacji świadczeń, o których mowa w ust. 1. Niewywiązywanie się zamawiającego z warunków określonych w ust. 1 uprawnia autora do żądania przedłużenia terminu wykonania utworu.
§  10.
W umowie o wykonanie utworu strony stanowią o prawie własności negatywu i pozytywu odwracalnego; w braku wyraźnego rozstrzygnięcia pozostają one własnością autora. Przeniesienie prawa własności egzemplarza utworu nie powoduje przeniesienia praw autorskich na zamawiającego.
§  11.
1.
Wynagrodzenie autora za wykonanie utworu płatne jest w następujący sposób:
1)
nie mniej niż 25% wynagrodzenia - w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy,
2)
pozostała część wynagrodzenia - w terminie 14 dni od daty przyjęcia utworu.
2.
Autor może zrezygnować z zaliczki.
§  12.
1.
W razie niedostarczenia utworu w terminie określonym w umowie, zamawiający może wyznaczyć na piśmie autorowi termin dodatkowy. Po upływie dodatkowego terminu zamawiający może odstąpić od umowy.
2.
W razie odstąpienia od umowy z powodu niedotrzymania terminu dostarczenia utworu, autor obowiązany jest zwrócić zamawiającemu otrzymaną zaliczkę.
§  13.
1.
Zamawiający zawiadamia autora na piśmie, w terminie 30 dni od daty dostarczenia mu utworu, o przyjęciu lub nieprzyjęciu utworu albo uzależnia przyjęcie utworu od wykonania przez autora w wyznaczonym w piśmie terminie zmian w utworze określonych przez zamawiającego. W wypadkach szczególnych strony mogą ustalić inny termin.
2.
Jeżeli utwór został wykonany zgodnie z umową, zamawiający nie może uzależnić przyjęcia utworu od dokonania zmian.
3.
Zamawiający może odstąpić od umowy w razie nieprzyjęcia utworu lub odmowy autora dokonania żądanych zmian lub niewykonania ich w wyznaczonym terminie. W tym wypadku autorowi przysługuje 25% wynagrodzenia ustalonego w umowie, a w razie poniesienia szczególnie wysokich, uzasadnionych kosztów - do 50% tego wynagrodzenia.
§  14.
Umowa o wykorzystanie utworu powinna określać pole jego eksploatacji, zakres i termin przystąpienia do rozpowszechniania utworu oraz sposób płatności wynagrodzenia.
§  15.
Wynagrodzenie za wykorzystanie utworu powinno odpowiadać jego wartości i pożytkowi społecznemu; przy wykorzystaniu w formie wydania uwzględnia się także rodzaj publikacji i wielkość nakładu.
§  16.
W wypadku umów zawieranych łącznie o wykonanie i wykorzystanie utworu w formie wydania, łączne wynagrodzenie może być ustalone procentowo od wartości całego nakładu, tj. od ceny, po której sprzedaje się publicznie poszczególne egzemplarze wydawnictwa, według zasad określonych w art. 40 § 3 i 4 oraz art. 41 ustawy o prawie autorskim.
§  17.
1.
Wynagrodzenie za wydanie utworu płatne jest w następujący sposób:
1)
nie mniej niż 25% wynagrodzenia - w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy,
2)
pozostała część wynagrodzenia - w terminie 30 dni od daty przystąpienia do rozpowszechniana utworu.
2.
Autor może zrezygnować z zaliczki.
§  18.
1.
Jeżeli umowa o wykorzystaniu utworu dotyczy tylko pierwszego wydania, wydawca jest obowiązany zawiadomić autora na piśmie o zamiarze drukowania kolejnego wydania. Brak pisemnego sprzeciwu autora w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia uważa się za zgodą na kolejne wydanie.
2.
Wynagrodzenie autora za kolejne wydanie równa się wynagrodzeniu z tytułu wykorzystania utworu, ustalonemu za pierwsze wydanie, pomnożonemu przez iloraz wielkości nakładów tych wydań - nowego i pierwszego.
3.
Wynagrodzenie autora za kolejne wydanie jest płatne w ciągu 30 dni od dnia przystąpienia do rozpowszechniania utworu.
§  19.
Wydawca jest obowiązany w sposób zwyczajowa przyjęty zamieścić w publikacji informacje określające jednoznacznie autorów poszczególnych utworów.
§  20.
Jeżeli w tej samej publikacji utwór został wykorzystany wielokrotnie, autorowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu. Nie dotyczy to okładki i obwoluty. Wydawca ma także prawo wykorzystania utworu do druków reklamowych dotyczących tej publikacji.
§  21.
Autorowi przysługuje prawo do nadzoru autorskiego. Za nadzór autorski autor nie otrzymuje wynagrodzenia.
§  22.
Jeżeli przedmiotem umowy o wykorzystanie utworu jest utwór już istniejący, autor - niezależnie od wynagrodzenia za wykorzystanie utworu - otrzymuje wynagrodzenie za jego wykonanie, pod warunkiem złożenia oświadczenia, że utwór nie był publikowany.
§  23.
Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) traci moc uchwała nr 131 Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 1985 r. w sprawie zasad i stawek wynagradzania autorów utworów fotograficznych oraz umów o wykonanie lub wykorzystanie tych utworów (Monitor Polski Nr 23, poz. 172).
§  24.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do umów zawartych po tym dniu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Strony mogą dostosować treść umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia do przepisów zarządzenia, jeżeli wykonanie tych umów następuje po dniu jego wejścia w życie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024