Informacja Rządu o realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. wraz z programem realizacji zadań doraźnych i kierunkowych podejmowanych w celu zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 13 lipca 1988 r.
w sprawie informacji Rządu o realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. wraz z programem realizacji zadań doraźnych i kierunkowych podejmowanych w celu zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza, że dotychczasowa realizacja uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. w sprawie polityki mieszkaniowej do 1990 r. nie doprowadziła do osiągnięcia zamierzonych celów. Problem mieszkaniowy nie został złagodzony, a czas oczekiwania na własne samodzielne mieszkanie nie uległ skróceniu.
Sejm podkreśla, że realizacja narodowego planu społeczno-gospodarczego na lata 1986-1990 w zakresie liczby oddanych do użytku mieszkań, remontów kapitalnych i modernizacji jest poważnie zagrożona. Szczególnie niepokojący jest stan zaawansowania usuwania wad technologicznych w wybudowanych budynkach.

Sejm stwierdza, że jedną z przyczyn braku intensywnego rozwoju budownictwa mieszkaniowego jest mniejsze niż przewidywano tempo rozwoju gospodarczego kraju. Jednakże oceniając dotychczasowe działania Rządu oraz władz terenowych na rzecz realizacji uchwały z dnia 3 lipca 1984 r. należy stwierdzić, że polityka Rządu w zakresie szeroko pojętego budownictwa jest niespójna i nieskuteczna. Brak jest czytelnego i stabilnego systemu ekonomiczno-finansowego przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie tworzenia cen, systemu podatkowego oraz systemu kształtowania środków na wynagrodzenia. Nie następuje restrukturyzacja przedsiębiorstw budowlanych. Inicjatywy społeczne, wynikające z potrzeby współdziałania społeczeństwa w rozwiązywaniu problemu mieszkaniowego, nie znajdują właściwych warunków rozwoju i mimo znacznego zaangażowania się związków zawodowych i organizacji młodzieżowych nie rozwinęły się dotychczas powszechnie.

Sejm pozytywnie ocenia działania zmierzające do poprawy gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Spełnia swoją rolę znowelizowane Prawo lokalowe, następuje zwiększenie troski obywateli o mieszkania, nowe przepisy ułatwiły zamianę mieszkań. Nie został natomiast zadowalająco rozwiązany problem zwiększonego udziału obywateli w kosztach budowy mieszkań, a także nie zostały usunięte nieuzasadnione społecznie i gospodarczo znaczne dysproporcje w obciążeniu obywateli z tytułu opłat i czynszów za mieszkania spółdzielcze, zakładowe i komunalne.

Sejm aprobuje przedstawiony przez Rząd program działań doraźnych i kierunkowych, mających na celu zintensyfikowanie budownictwa mieszkaniowego, wyrażając przekonanie, że jego konsekwentna realizacja powinna wpłynąć na zwiększenie poziomu realizacji zadań i podwyższenie ich efektywności. Sejm jednocześnie zaleca jak najszybsze podjęcie skutecznych działań w celu zapewnienia materialnych warunków realizacji programu. Przyjęte przez Sejm z inicjatywy Rządu decyzje ustawowe powinny przyczynić się do poprawy warunków i pozyskiwania środków dla szybszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Sejm stwierdza, że przewidziana w programie realizacyjnym II etapu reformy gospodarczej weryfikacja programu inwestycyjnego na lata 1986-1990 powinna ułatwić pozyskiwanie odpowiednich środków dla zintensyfikowania budownictwa mieszkaniowego.

Sejm podkreśla pełną aktualność uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. w sprawie polityki mieszkaniowej do 1990 r. Poprawa warunków mieszkaniowych, zwłaszcza rodzin znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, pozostaje nadal jednym z podstawowych celów polityki społeczno-gospodarczej państwa.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zobowiązuje Rząd do zdecydowanych i konsekwentnych działań na rzecz pełnej realizacji uchwały Sejmu z dnia 3 lipca 1984 r. przy wykorzystaniu w tym celu również nadzwyczajnych uprawnień dla Rady Ministrów.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024