Rodzaje stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz warunki i tryb nadawania uprawnień koniecznych do ich zajmowania.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI
z dnia 28 lipca 1987 r.
w sprawie rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz warunków i trybu nadawania uprawnień koniecznych do ich zajmowania.

Na podstawie art. 33 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1986 r. - Prawo atomowe (Dz. U. Nr 12, poz. 70) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa:
1)
rodzaje stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w:
a)
jednostce organizacyjnej, w której jest stosowany materiał jądrowy lub źródło promieniowania jonizującego,
b)
jednostce organizacyjnej, w której są przerabiane lub składowane odpady promieniotwórcze,
c)
obiekcie jądrowym,
2)
warunki i tryb nadawania uprawnień do wykonywania pracy przy materiale jądrowym, źródle promieniowania jonizującego lub odpadach promieniotwórczych osobom zatrudnionym na stanowiskach, o których mowa w pkt 1,
3)
sposób sprawdzania wiedzy i umiejętności osób wykonujących pracę przy materiale jądrowym, źródle promieniowania jonizującego lub odpadach promieniotwórczych.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do jednostek organizacyjnych używających aparatów rentgenowskich o energii do 300 keV oraz osób wykonujących pracę przy takich aparatach.
§  2.
1. 1
Ustala się wykaz rodzajów stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz wykaz kwalifikacji i wymagań co do stanu zdrowia osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień koniecznych do zajmowania stanowisk, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, a także okresów ważności uprawnień, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia.
2. 2
Kwalifikacje do zajmowania stanowisk, o których mowa w ust. 1, obejmują wykształcenie ogólne i specjalistyczne, staż pracy na odpowiednich stanowiskach, praktykę specjalistyczną, przygotowującą do objęcia stanowiska, dla którego wymagane są uprawnienia, oraz szkolenie z zakresu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, zgodnie z programem opracowanym przez osoby lub jednostki prowadzące szkolenie określone w § 2 ust. 5 i 6 zatwierdzonym przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki, zwanego dalej "Prezesem Agencji"
3.
Wymagania co do stanu zdrowia, o których mowa w ust. 1, są stwierdzane w zakresie:
1)
braku przeciwwskazań zdrowotnych do zatrudnienia w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące,
2)
braku chorób uniemożliwiających pracę na danym stanowisku,
3)
braku cech psychicznych i charakterologicznych uniemożliwiających pracę na danym stanowisku.
4. 3
Zasady przeprowadzania badań oraz lekarza uprawnionego do ich przeprowadzania określają odrębne przepisy.
5. 4
Szkolenie określone w kolumnie 8 załącznika nr 1 do zarządzenia prowadzą:
1)
w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dla stanowisk w obiektach jądrowych - kierownik obiektu jądrowego,
2)
w zakresie ochrony radiologicznej dla stanowisk w jednostkach organizacyjnych innych niż obiekty jądrowe - Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej.
6. 5
Szkolenie, o którym mowa w ust. 5 pkt 2, mogą prowadzić również inne instytucje, w tym szkoły średnie i wyższe, za zgodą Prezesa Agencji.
§  3. 6
 
1.
Uprawnienie do zajmowania stanowiska określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia, zwane dalej "uprawnieniem", uzyskuje osoba pełnoletnia, spełniająca wymagania dotyczące stanu zdrowia i kwalifikacji określone w tym załączniku, w wyniku egzaminu złożonego z wynikiem pozytywnym przed państwową komisją egzaminacyjną, powołaną przez Prezesa Agencji.
2.
Dopuszczenie do egzaminu warunkującego uzyskanie uprawnienia następuje na wniosek osoby ubiegającej się o nadanie uprawnienia, zwanej dalej "kandydatem", kierownika jednostki, w której kandydat jest zatrudniony, albo kierownika jednostki nad nią nadrzędnej.
3.
Wniosek powinien zawierać:
1)
dane personalne kandydata,
2)
informację o przebiegu jego pracy zawodowej,
3)
rodzaj stanowiska wymagającego uprawnienia, o które ubiega się kandydat.
4.
Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty, potwierdzające spełnienie przez kandydata wymagań zdrowotnych i kwalifikacyjnych, o których mowa w ust. 1:
1)
odpisy dyplomów (świadectw), potwierdzające posiadane wykształcenie,
2)
zaświadczenie o stanie zdrowia,
3)
zaświadczenie o odbyciu wymaganego stażu, praktyki i szkolenia.
5.
Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia nie jest wymagane, jeżeli egzamin, o którym mowa w ust. 1, odbywa się bezpośrednio po zakończeniu tego szkolenia; w takim przypadku instytucja prowadząca szkolenie wydaje zaświadczenia na wniosek kandydata.
6.
Dopuszcza się złożenie wniosku bez odbycia wymaganego szkolenia, jeżeli wniosek dotyczy nadania uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej, określonego w załączniku nr 1, a kandydat ma wykształcenie wyższe oraz 3-letni staż pracy ze źródłami promieniowania jonizującego.
7.
Wniosek o dopuszczenie do egzaminu w celu uzyskania uprawnień składa się do Prezesa Agencji.
§  4.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne i egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez Prezesa Agencji.
2.
Komisja egzaminacyjna w toku postępowania kwalifikacyjnego sprawdza, czy osoba ubiegająca się o uprawnienia ma wymagane kwalifikacje, konieczne do ich nadania, i decyduje o dopuszczeniu kandydata do egzaminu.
§  5. 7
 
1.
Przewodniczący komisji wyznacza termin i miejsce egzaminu i informuje o tym wnioskodawcę nie później niż na miesiąc przed terminem egzaminu. Egzamin może się odbywać również bezpośrednio po zakończeniu szkolenia, o którym mowa w § 2 ust. 5 i 6.
2.
Egzamin składa się z części pisemnej i ustnej i obejmuje sprawdzenie wiedzy i umiejętności w zakresie objętym programem szkolenia danego typu, określonego dla poszczególnych stanowisk kreślonych w załączniku nr 1.
3.
Z przeprowadzonego egzaminu komisja sporządza protokół obejmujący:
1)
imię i nazwisko przewodniczącego komisji oraz imiona i nazwiska członków komisji,
2)
oznaczenie dokumentu powołującego komisję i ustalającego jej skład,
3)
imiona i nazwiska osób, które przystąpiły do egzaminu,
4)
oceny z poszczególnych części egzaminu i ocenę końcową,
5)
wnioski komisji w sprawie nadania lub odmowy nadania uprawnienia.
§  6. 8
 
1.
Uprawnienia nadaje Prezes Agencji na czas oznaczony, w drodze decyzji.
2.
Decyzja o nadaniu uprawnienia do zajmowania stanowiska w obiekcie jądrowym, określonego w załączniku nr 1, zawiera: imię, nazwisko i adres osoby uprawnionej, nazwę i adres obiektu jądrowego, w którym jest lub będzie zatrudniona osoba uprawniona, oraz szczegółowe określenie jej stanowiska i zakresu czynności. Nadane uprawnienie ważne jest tylko w obiekcie wskazanym w decyzji.
3.
Decyzja o nadaniu uprawnienia do zajmowania stanowiska w jednostkach organizacyjnych innych niż obiekty jądrowe, określonego w załączniku nr 1, zawiera imię, nazwisko i adres osoby uprawnionej, określenie typu ukończonego przez tę osobę szkolenia w zakresie ochrony radiologicznej oraz określenie stanowiska, jakie osoba ta może zajmować. Nadane uprawnienie jest ważne na terenie całego kraju w jednostkach, w których wymagane jest stanowisko odpowiadające stanowisku określonemu w decyzji.
4.
Dokumenty związane z przeprowadzeniem egzaminu i nadawaniem uprawnień przechowywane są w Państwowej Agencji Atomistyki.
§  6a. 9
 
1.
Jednostka. organizacyjna inna niż obiekt jądrowy, w której wymagane jest określone w załączniku stanowisko inspektora ochrony radiologicznej, z wyłączeniem jednostek stosujących urządzenia do teleterapii, może:
a)
powierzyć wykonywanie obowiązków inspektora pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy w danej jednostce i posiadającemu wymagane uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej,
b)
zlecić wykonywanie obowiązków inspektora ochrony radiologicznej osobie trzeciej posiadającej wymagane uprawnienia, jeżeli rodzaj prowadzonych prac ze źródłami promieniowania jonizującego nie uzasadnia zatrudnienia etatowego inspektora ochrony radiologicznej.
2.
Ramowy zakres obowiązków i uprawnień inspektora ochrony radiologicznej określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  7.
1. 10
Jednostka organizacyjna zatrudniająca pracownika na stanowisku wymagającym uprawnienia lub osoba posiadająca uprawnienia może wystąpić, w terminie co najmniej trzech miesięcy przed upływem ważności uprawnienia, z wnioskiem o przedłużenie jego ważności.
2.
Przedłużenie ważności uprawnień może być uzależnione od złożenia przez pracownika egzaminu weryfikacyjnego z zakresu wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, ustalonych dla stanowiska, na którym zatrudniony jest ten pracownik.
§  8. 11
Do złożenia egzaminu weryfikacyjnego, określonego w § 7 ust. 2 są zobowiązani pracownicy, którzy nie wykonywali pracy objętej zakresem uprawnień w ciągu kolejnych 6 miesięcy - jeżeli chodzi o stanowiska wymienione w grupie I załącznika nr 1, a 24 miesięcy - jeżeli chodzi o stanowiska wymienione w grupie II załącznika nr 1.
§  9.
Uprawnienia przyznane inspektorom ochrony radiologicznej zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami zachowują ważność na czas określony w tych przepisach i stanowią podstawę do zatrudnienia na dotychczas zajmowanych stanowiskach.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  12 WYKAZ

RODZAJÓW STANOWISK MAJĄCYCH ISTOTNE ZNACZENIE DLA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA JĄDROWEGO I OCHRONY RADIOLOGICZNEJ, A TAKŻE WARUNKI UZYSKANIA UPRAWNIENIA DO WYKONYWANIA PRACY NA DANYM STANOWISKU

Grupa Poz. Nazwa Wymagania co do stanu zdrowia Wymagania kwalifikacyjne Okres ważności uprawnienia (w latach)
wykształcenie specjalność staż pracy (w latach) praktyka specja-

listyczna

typ szkolenia specjalistycznego w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej
1 2 3 4 5 6 7 8 9
I Stanowiska w obiektach jądrowych
1 Elektrownie i elektrociepłownie jądrowe
1 Dyrektor

Zastępca dyrektora do spraw technicznych

OO,BL,BCh wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik 8

w tym:

3 w elektrowni

4 na stanowisku kierowniczym

1 D 5
2 Główny inżynier do spraw wytwarzania

Główny inżynier do spraw kontroli eksploatacji i bezpieczeństwa jądrowego

Główny inżynier do spraw ochrony środowiska

OO,BL,BCh wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, chemik 8

w tym:

3 w elektrowni

4 na stanowisku kierowniczym

1 D 5
3 Kierownik wydziału ruchu bloków

Kierownik wydziału bezpieczeństwa jądrowego i analiz eksploatacyjnych

Kierownik wydziału kontroli eksploatacji

OO,BL,BCh wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, automatyk 7

w tym:

3 na stanowisku kierowniczym

2 D 3
4 Kierownik oddziału ruchu technologicznego OO,BL,BCh wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, automatyk 5

w tym:

2 na stanowisku kierowniczym

2 w elektrowni

2 D 5
5 Kierownik laboratorium dozymetrii OO,BL,BCh wyższe specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, automatyk, fizyk, chemik, elektronik 5

w tym:

2 na stanowisku kierowniczym

2 A 5
6 Dyżurny inżynier ruchu OO,BL,BP,

BCh

wyższe specjalność: energetyk, elektryk, mechanik 5

w tym:

1 na stanowisku dyżurnego inżyniera ruchu

1 na stanowisku dyżurnego kierownika bloku

1 A 2
7 Inspektor do spraw kontroli ruchu

Dyżurny kierownik bloku

OO,BL,BP,

BCh

wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik 3

w tym:

1 w ruchu elektrowni

1 na stanowisku dyżurnego kierownika bloku

1 A 2
8 Dyżurny inżynier dozymetrii OO,BL,BP,

BCh

wyższe specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, automatyk, chemik, fizyk, elektronik 3 1 A 3
9 Operator bloku

Operator reaktora

OO,BL,BP,

BCh

wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik 3

w tym:

2 w elektrowni

1 A 2
10 Specjalista do spraw reaktora i paliwa jądrowego OO,BL,BP,

BCh

wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, fizyk 3

w tym:

2 w elektrowni

1 D 2
11 Kierownik kontroli i ewidencji OO,BL wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, automatyk, chemik, fizyk, elektronik 1 1 D 5
12 Inspektor bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w elektrowni jądrowej OO,BL wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, automatyk, fizyk, chemik, elektronik 3 1 A 5
2 Reaktory badawcze i doświadczalne
1 Kierownik reaktora OO,BL,BCh wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, fizyk, elektronik 5

w tym:

2 na stanowisku kierowniczym

1 D 5
2 Kierownik zmiany reaktora OO,BL,BP,

BCh

wyższe lub średnie, specjalność: energetyk, elektryk, mechanik, fizyk, elektronik 3 - wyższe

5 - średnie

1 A 3
3 Operator reaktora OO,BL,BP,

BCh

średnie, specjalność: energetyk, elektryk, elektronik nukleonik 2 1 A 2
4 Starszy dozymetrysta reaktora OO,BL,BP, BCh wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, fizyk, chemik, elektronik 2 1 A 3
5 Inspektor bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w jednostce organizacyjnej mającej badawczy reaktor jądrowy OO,BL,BP,

BCh

wyższe, specjalność: energetyk, elektryk, fizyk, chemik, elektronik 7

w tym:

5 w obiekcie jądrowym

1 A 5
II Stanowiska w innych jednostkach organizacyjnych
1 Kierownik komórki organizacyjnej (zakładu, pracowni), w której znajdują się:

- pracownie klasy I

- urządzenia do teleterapii

- akcelerator

- urządzenia radiacyjne

BL wyższe techniczne, medyczne, fizyk, chemik 5 1 E 5
2 Kierownik zakładu przerobu odpadów promieniotwórczych BL wyższe 5 1 E 5
3 Kierownik składnicy odpadów promieniotwórczych BL wyższe 5 1 E 5
4 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce organizacyjnej stosującej akcelerator lub aparat rentgenowski o energii promieniowania powyżej 300 keV BL wyższe 2 1 B 5
5 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce mającej pracownię izotopową klasy I lub II oraz w pracowni izotopowej klasy III, w której prowadzone są prace dydaktyczne BL wyższe 2 1 B 5
6 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce mającej pracownię izotopową klasy III BL średnie 1 - C 5
7 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce prowadzącej prace ze źródłami promieniotwórczymi w terenie:
- zakładowy BL wyższe 2 1 B 5
- w grupie terenowej BL średnie 2 1 C 5
8 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce stosującej zamknięte źródła promieniotwórcze (bez osłon stałych, aparaty gammagraficzne, sondy geofizyczne, urządzenia do teleterapii, urządzenia radiacyjne) BL wyższe 2 1 B 5
9 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce stosującej aparaturę kontrolno-pomiarową, zawierającą źródła promieniotwórcze z wyłączeniem izotopowych czujek dymu BL średnie 1 - C 5
10 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce mającej pracownię terapii aplikatorowej BL średnie 1 - C 5
11 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce mającej uprawnienia instalatora aparatury kontrolno-pomiarowej, zawierającej źródła promieniotwórcze BL wyższe 2 1 B 5
12 Inspektor ochrony radiologicznej instalującej aparaturę kontrolno-pomiarową zawierającą źródła promieniotwórcze BL średnie 1 - C 5
13 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce przerabiającej lub składującej odpady promieniotwórcze BL wyższe 1 1 B 5
14 Inspektor ochrony radiologicznej w jednostce instalującej czujki dymu
- zakładowy BL wyższe 1 1 B.2 5
- w grupie terenowej BL średnie 1 1 C.2 5
15 Inspektor ochrony radiologicznej w zakładach medycyny nuklearnej BL wyższe 1 1 B.1 5
16 Operator akceleratora oraz operator urządzeń do teleterapii BL średnie 1 1 C.1 5
Uwaga. Użyte skróty oznaczają:

OO - ocenę służbową,

BL - ocenę lekarską ogólną,

BP - badanie psychotechniczne,

BCh - badanie charakterologiczne,

A - szkolenie o szerokim zakresie wiadomości z bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,

B - szkolenie o szerokim zakresie wiadomości z ochrony radiologicznej,

C - szkolenie o średnim zakresie wiadomości z ochrony radiologicznej,

D - szkolenie o podstawowym zakresie wiadomości z bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej,

E - szkolenie o podstawowym zakresie wiadomości z ochrony radiologicznej.

B.1, B.2 oraz C.1, C.2 - szkolenie o zakresie wiadomości z ochrony radiologicznej, dostosowanym do potrzeb określonego w tabeli typu zakładu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  13 OBOWIĄZKI INSPEKTORA OCHRONY RADIOLOGICZNEJ

1. Inspektor ochrony radiologicznej jest odpowiedzialny przed kierownikiem zakładu pracy za wewnętrzny nadzór i kontrolę w zakresie bezpieczeństwa pracy przy stosowaniu promieniowania jonizującego, za prawidłowe stosowanie substancji promieniotwórczych, właściwe wyposażenie zakładu w sprzęt dozymetryczny i ochronny.

2. Do obowiązków inspektora ochrony radiologicznej w szczególności należy:

1) opiniowanie:

a) zakładowych przepisów związanych ze stosowaniem substancji promieniotwórczych i ochroną przed promieniowaniem, np. regulaminu pracy ze źródłami promieniowania, technologicznych instrukcji pracy, instrukcji transportu źródeł promieniowania,

b) zamówień na substancje promieniotwórcze,

2) nadzorowanie:

a) prac ze źródłami promieniowania,

b) konserwacji aparatury izotopowej,

c) kontroli szczelności zamkniętych źródeł promieniowania,

d) przewozu źródeł promieniowania,

e) magazynowania źródeł promieniowania i odpadów promieniotwórczych oraz usuwania tych odpadów,

3) sprawdzanie kwalifikacji w zakresie ochrony przed promieniowaniem osób pracujących ze źródłami promieniowania,

4) sprawdzanie działania aparatury dozymetrycznej i aktualności kart kalibracyjnych,

5) kontrola prawidłowego oznakowania miejsc pracy ze źródłami promieniowania, stref ograniczonego czasu przebywania, terenu kontrolowanego, pojemników ze źródłami promieniowania itp.,

6) prowadzenie (nadzorowanie) ewidencji:

a) otrzymanych przez pracowników dawek promieniowania oraz aktywności wchłoniętych substancji promieniotwórczych,

b) źródeł promieniowania,

c) odpadów promieniotwórczych,

d) konserwacji i napraw aparatury izotopowej i dozymetrycznej,

e) osób przeszkolonych w zakresie ochrony przed promieniowaniem i osób uprawnionych do pracy ze źródłami promieniowania,

f) wyników kontroli dozymetrycznych,

7) przekazywanie do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej:

a) wykazów posiadanych przez zakład zamkniętych źródeł promieniowania, zgodnie ze wzorem określonym w zarządzeniu Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia 28 lipca 1987 r. w sprawie zasad ewidencji i kontroli źródeł promieniowania jonizującego (Monitor Polski Nr 27, poz. 214 i z 1997 r. Nr 59, poz. 570); wykaz przesyła się również do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,

b) powiadomień o każdorazowym przekazaniu źródeł (np. innemu użytkownikowi, instalatorowi, Zakładowi Doświadczalnemu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych Instytutu Energii Atomowej, Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Izotopów) oraz o wstrzymaniu prac ze źródłami promieniowania,

c) regulaminów pracy w pracowni izotopowej klasy I, regulaminów pracy i instrukcji technologicznych prac ze źródłami promieniowania w terenie, celem zaopiniowania tych dokumentów,

d) sprawozdań z wykonanych prac ze źródłami promieniowania w terenie,

8) posiadanie zbioru aktualnych przepisów państwowych, resortowych i zakładowych dotyczących stosowania źródeł promieniowania oraz posiadanie planu sytuacyjnego zakładu z zaznaczeniem miejsc, gdzie znajdują się źródła promieniotwórcze,

9) sprawdzanie warunków pracy ze źródłami promieniowania i meldowanie kierownikowi zakładu o stwierdzonych brakach i niedociągnięciach oraz przygotowywanie zleceń, celem usunięcia tych braków i niedociągnięć,

10) wstrzymywanie prac ze źródłami promieniowania, gdy naruszone są warunki zezwolenia oraz inne podstawowe przepisy z zakresu ochrony przed promieniowaniem, i powiadomienie o tym Głównego Inspektora Dozoru Jądrowego,

11) wnioskowanie o zakup aparatury dozymetrycznej i sprzętu ochronnego potrzebnego w zakładzie,

12) powiadomienie kierownika zakładu, Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, państwowego inspektora sanitarnego o każdym wypadku radiacyjnym,

13) zabezpieczenie miejsca wypadku radiacyjnego, a w przypadku upoważnienia przez kierownika zakładu, kierowanie akcją awaryjną do czasu przybycia specjalistycznej ekipy Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej,

14) przeprowadzenie kontrolnych pomiarów dozymetrycznych w miejscach pracy ze źródłami promieniowania,

15) ustalenie dla poszczególnych stanowisk pracy ze źródłami promieniowania szczegółowego wykazu środków ochrony osobistej, aparatury dozymetrycznej i wyposażenia służącego do ochrony środowiska pracy,

16) prowadzenie ewidencji posiadanych zezwoleń na prowadzenie prac ze źródłami promieniowania jonizującego oraz aneksów do zezwoleń,

17) pilnowanie realizacji wymagań i warunków określonych w wyżej wymienionych zezwoleniach,

18) udział w kontrolach przeprowadzanych w zakładzie pracy przez inspektorów dozoru jądrowego, zgodnie z przepisami ustawy - Prawo atomowe,

19) realizacja zaleceń pokontrolnych wydanych przez inspektorów dozoru jądrowego,

20) zgłaszanie kierownikowi zakładu pracy wszelkich dostrzeżonych nieprawidłowości i kontrolowanie ich usunięcia.

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
3 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
4 § 2 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
5 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
6 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
8 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
9 § 6a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
10 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
11 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
12 Załącznik nr 1 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 8 i 9 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.
13 Załącznik nr 2 dodany przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 19 września 1997 r. (M.P.97.73.698) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 października 1997 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1987.27.215

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rodzaje stanowisk mających istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz warunki i tryb nadawania uprawnień koniecznych do ich zajmowania.
Data aktu: 28/07/1987
Data ogłoszenia: 16/09/1987
Data wejścia w życie: 16/09/1987