Ogólne zasady otwierania i prowadzenia rachunków bankowych spółek z udziałem zagranicznym.

ZARZĄDZENIE
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 17 czerwca 1987 r.
w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia rachunków bankowych spółek z udziałem zagranicznym.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 19 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do rachunków bankowych spółek z udziałem zagranicznym:
1)
podstawowych - prowadzonych w walucie polskiej,
2)
ewidencyjnych - prowadzonych w rublach transferowych,
3)
majątkowych - prowadzonych w walutach wymienialnych określanych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
Rachunki określone w § 1 są otwierane i prowadzone w polskich bankach dewizowych, z tym że rachunki określone w § 1 pkt 2 - wyłącznie w Banku Handlowym w Warszawie S.A.
§  3.
Użyte w zarządzeniu określenie:
1)
ustawa - oznacza ustawę z dnia 23 kwietnia 1986 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. Nr 17, poz. 88),
2)
spółka - oznacza spółki z udziałem zagranicznym, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy,
3)
bank - oznacza bank dewizowy, o którym mowa w art. 8 pkt 7 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288).
§  4.
Zawarcie umowy rachunków bankowych określonych w § 1 następuje na podstawie dokumentów wymienionych w zarządzeniu, o którym mowa w § 11, a przy rachunku podstawowym dodatkowo załączonych:
1)
zezwolenia na utworzenie spółki,
2)
umowy lub statutu spółki,
3)
dowodu zarejestrowania spółki w sądzie rejestrowym,
4)
pełnomocnictwa do dysponowania rachunkami bankowymi spółki.
§  5.
1.
Rachunki określone w § 1 pkt 1 i 2 prowadzone są jako rachunki bieżące.
2.
Rachunki określone w § 1 pkt 3 prowadzone są jako rachunki bieżące lub terminowe.
3.
Wkład na rachunku terminowym nie może być niższy od kwoty 5.000 dolarów USA lub równowartości tej kwoty w innej walucie wymienialnej.
§  6.
1.
Wkłady na rachunkach wymienionych w § 1 pkt 2 oraz wkłady na rachunkach wymienionych w § 1 pkt 3 - bieżących nie podlegają oprocentowaniu.
2.
Wysokość oprocentowania wkładów terminowych na rachunkach określonych w § 1 pkt 3 jest ustalana przez banki prowadzące te rachunki w umowie rachunku bankowego w granicach od 3 do 10% w stosunku rocznym w zależności od waluty rachunku, wysokości wkładu, okresu utrzymania wkładów oraz stopy procentowej na międzynarodowych rynkach walutowych.
3.
Odsetki od wkładów dolicza się w walucie rachunku.
4.
W razie niedotrzymania przez posiadacza rachunku umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części, cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości 2% w stosunku rocznym.
5.
W razie niedotrzymania przez posiadacza rachunku umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części przed upływem 6 miesięcy, oprocentowanie za ten okres nie przysługuje.
6.
Jeżeli wkład terminowy nie zostanie podjęty w dniu następnym po upływie okresu zadeklarowanego w umowie, umowę rachunku terminowego uważa się za zawartą na kolejny taki sam okres, na obowiązujących w tym dniu warunkach dotyczących oprocentowania wkładów terminowych, chyba że umowa ta stanowi inaczej.
§  7.
1.
Na rachunki, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, mogą być dokonywane wpłaty - odpowiednio do rodzaju rachunku - z tytułu:
1)
wpływów z eksportu - w kwotach pomniejszonych o kwotę obowiązkowej odprzedaży walut obcych bankowi,
2)
wniesienia wkładu w walucie obcej - w pełnej wysokości, na podstawie dokumentu wpłaty, zgodnie z którym waluta obca została przekazana z zagranicy,
3)
zwiększenia kapitału zakładowego spółki na zasadach określonych w art. 23 ust. 1 ustawy,
4)
innych wpływów zgodnych z przepisami dewizowymi.
2.
Równowartość w walucie polskiej z tytułu obowiązkowej odprzedaży bankowi waluty obcej (w wysokości ustalonej przez Ministra Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów) wpływa na rachunek spółki określony w § 1 pkt 1.
3.
Równowartość w walucie polskiej należnych kwot z tytułu eksportu do państw zaliczanych do I obszaru płatniczego wpływa na rachunek spółki określony w § 1 pkt 1
§  8.
1.
Z rachunku określonego w § 1 pkt 2 mogą być dokonywane wypłaty zgodnie z przepisami dewizowymi, a w szczególności:
1)
na finansowanie importu z państw zaliczanych do I obszaru płatniczego na warunkach określonych w uprawnieniach do prowadzenia przez spółkę działalności w zakresie handlu zagranicznego lub za pośrednictwem właściwych i uprawnionych jednostek handlu zagranicznego,
2)
na pokrywanie kosztów podróży służbowych pracowników spółki do państw zaliczanych do I obszaru płatniczego.
2.
Wypłaty, o których mowa w ust. 1, są dokonywane z jednoczesnym obciążeniem równowartością w walucie polskiej rachunku, o którym mowa w § 1 pkt 1.
§  9.
1.
Z rachunku, o którym mowa w § 1 pkt 3, mogą być dokonywane wypłaty:
1)
w walucie polskiej,
2)
w walutach wymienialnych.
2.
Wypłaty w walutach wymienialnych mogą być dokonywane zgodnie z przepisami dewizowymi, a w szczególności:
1)
w formie przelewu na rachunki wspólników z tytułu udziału w zyskach w wysokości ustalonej zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 22 ustawy,
2)
w formie przelewu na rachunek wspólnika zagranicznego należności uzyskanych z tytułów określonych w art. 23 ust. 2 ustawy,
3)
na finansowanie zakupów w kraju za waluty wymienialne na warunkach określonych w zezwoleniu dewizowym na dokonywanie w obrocie krajowym zakupów za te waluty,
4)
na finansowanie zakupów importowych na warunkach określonych w uprawnieniach do prowadzenia przez spółkę działalności w zakresie handlu zagranicznego lub za pośrednictwem właściwych i uprawnionych jednostek handlu zagranicznego,
5)
w formie przelewu na rachunek walutowy w polskim banku, przekazu za granicę, wypłaty w walutach obcych z prawem wywozu za granicę z tytułu wypłaty - na zasadach określonych w art. 33 ust. 3 ustawy - 50% wynagrodzenia na rzecz osoby zagranicznej zatrudnionej przez spółkę,
6)
na pokrywanie kosztów podróży służbowych pracowników spółki do państw zaliczanych do II obszaru płatniczego,
7)
na pokrywanie kosztów uczestnictwa w targach i wystawach za granicą oraz innych kosztów związanych z działalnością promocyjną, ponoszonych przez spółkę za granicą.
§  10.
Przy wpłatach i wypłatach oraz przy zmianie waluty rachunku stosuje się odpowiednie kursy walut obcych ustalone przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§  11.
W sprawach nie uregulowanych w zarządzeniu mają odpowiednie zastosowanie przepisy zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 10 grudnia 1982 r. w sprawie ogólnych zasad otwierania i prowadzenia rachunków bankowych (Monitor Polski Nr 31, poz. 274).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024