Zasady i warunki przyjęć na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO
z dnia 29 grudnia 1986 r.
w sprawie zasad i warunków przyjęć na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na podstawie art. 3 ust. 4 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o urzędzie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 36, poz. 169) oraz art. 84 ust. 5 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Szkoła wyższa dokonuje przyjęć na I rok studiów dziennych w ramach limitów przyjęć ustalonych dla poszczególnych kierunków studiów.
§  2.
1.
Przyjęcie kandydatów na I rok studiów następuje na podstawie postępowania kwalifikacyjnego, obejmującego: egzamin wstępny, wyniki uzyskane w szkole średniej oraz opinię ze szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki wojskowej) i rozmowę kwalifikacyjną.
2.
Warunkiem przyjęcia na studia jest zdanie egzaminu wstępnego, tzn. uzyskanie co najmniej ocen dostatecznych (tj. 42 punktów) ze wszystkich przedmiotów objętych egzaminem.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy kandydatów, o których mowa w ust. 4 pkt 1.
4.
W ramach 80% limitu miejsc będących w dyspozycji wydziałowych (instytutowych) komisji rekrutacyjnych, zwanych dalej "komisjami wydziałowymi (instytutowymi)", na I rok studiów przyjmowani są w następującej kolejności:
1)
laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego, zgodnie z zarządzeniem nr 43 Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 31 grudnia 1984 r. w sprawie zasad przyjmowania na I rok studiów laureatów i finalistów olimpiad stopnia centralnego (Dz. Urz. MNSzWiT Nr 9, poz. 42),
2)
kandydaci, którzy uzyskali kolejno najwyższą liczbę punktów.
5.
W ramach 20% limitu miejsc, będących w dyspozycji uczelnianej komisji rekrutacyjnej, zwanej dalej "komisją uczelnianą", mogą być przyjęci bez konieczności składania odwołań kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny i nie zostali przyjęci na studia przez komisję wydziałową, (instytutową), a spełniają jeden z następujących warunków:
1)
kandydaci, których co najmniej jedno z rodziców pracuje na stanowisku robotniczym lub w rolnictwie w sektorze prywatnym albo uspołecznionym,
2)
sieroty i wychowankowie domów dziecka,
3)
kandydaci, o których mowa w § 9,
4)
kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunki nauczycielskie bądź rolnicze - zamieszkali na stałe na wsi lub w miastach do 10 tys. mieszkańców i tam kończący szkołę średnią oraz kandydaci na kierunki nauczycielskie, będący instruktorami Związku Harcerstwa Polskiego, których kandydatury zostały pozytywnie zaopiniowane przez komendanta chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego,
5)
kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny w poprzednim roku kalendarzowym i zaliczyli 10-miesięczny studencki hufiec pracy,
6)
żołnierze, którzy w roku przystąpienia do egzaminu wstępnego kończą zasadniczą służbę wojskową i uzyskali pozytywną opinię jednostki wojskowej,
7)
kandydaci, którzy odbyli staż pracy na stanowiskach robotniczych, nie krótszy niż:
a)
8 miesięcy - w razie uzyskania świadectwa dojrzałości w poprzednim roku kalendarzowym,
b)
12 miesięcy - w razie uzyskania świadectwa dojrzałości w innych latach,
8)
kandydaci, którzy za średnią ocen z przedmiotów kierunkowych na egzaminie wstępnym uzyskali nie mniej niż 51 punktów oraz pozytywną ocenę z języka obcego.
6.
Szkoły wyższe mogą prowadzić semestr zerowy w systemie zaocznym lub dziennym dla robotników mających co najmniej dwuletni staż pracy w zakładzie uspołecznionym oraz dla rolników pracujących w sektorze prywatnym lub uspołecznionym. Słuchacze semestru zerowego, po jego zaliczeniu i zdaniu egzaminu wstępnego, przyjmowani są na I rok studiów.
7.
Szkoły wyższe tytułem eksperymentu mogą kandydatów, którzy zdali egzamin wstępny na kierunki rolnicze i nauczycielskie, kierować do rocznej pracy zawodowej połączonej ze studiami zaocznymi na I roku. Zaliczenie I roku studiów oraz pozytywna opinia zakładu pracy decydować będą o ich przyjęciu na II rok studiów dziennych.
8.
Kandydaci na studia zobowiązani są do złożenia dokumentów określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  3.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne na I rok studiów ma charakter konkursowy i jest przeprowadzane według systemu punktowego.
2.
Szczegółowe zasady i tryb postępowania kwalifikacyjnego określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  4.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają komisje wydziałowe (instytutowe), powoływane przez dziekana (dyrektora instytutu).
2.
Do zadań komisji wydziałowej (instytutowej) należy w szczególności:
1)
kompletowanie dokumentów kandydatów,
2)
stawianie wniosków na podstawie otrzymanych dokumentów o dopuszczenie kandydata do postępowania kwalifikacyjnego,
3)
zawiadamianie kandydatów o terminie egzaminów wstępnych,
4)
zatwierdzanie zestawów pytań na egzamin ustny,
5)
przeprowadzanie egzaminów wstępnych,
6)
przyjmowanie na studia w ramach posiadanego 80% limitu miejsc.
3.
Do zadań komisji uczelnianej powoływanej przez rektora należy w szczególności:
1)
zatwierdzanie tematów egzaminu pisemnego,
2)
koordynacja i kontrola pracy komisji wydziałowych (instytutowych),
3)
ustalanie szczegółowego rozkładu egzaminów wstępnych,
4)
rozpatrywanie odwołań od decyzji komisji wydziałowych (instytutowych),
5)
przyjmowanie na studia w ramach posiadanego 20% limitu miejsc.
§  5.
1.
Rektor (dziekan, dyrektor instytutu) powołuje uczelnianą (wydziałową, instytutową) komisję z zachowaniem przepisu art. 58 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201).
2.
Komisja uczelniana i komisje wydziałowe (instytutowe) rozpoczynają prace w terminie ustalonym przez rektora. Jeżeli liczba kandydatów na I rok studiów na danym wydziale przekracza 100 osób, dziekan (dyrektor instytutu) może powołać kilka komisji wydziałowych (instytutowych), przy czym powołanie komisji następuje dla każdej następnej grupy 100 osób. Jeżeli na I rok studiów danego wydziału liczba kandydatów wynosi mniej niż 40 osób, dziekani mogą powołać komisję wspólną dla kandydatów na I rok studiów kilku pokrewnych wydziałów. Przewodniczącym komisji uczelnianej jest rektor lub wyznaczony przez niego prorektor. Przewodniczącym komisji wydziałowej jest dziekan lub prodziekan, a w przypadku kilku komisji wydziałowych - wyznaczeni przez dziekana profesorowie lub docenci. Przewodniczącym komisji instytutowej jest dyrektor instytutu.
§  6.
Kandydat może ubiegać się o przyjęcie na dwa kierunki studiów, jeżeli na jednym z nich w skład egzaminu wstępnego wchodzi sprawdzian praktyczny lub sprawdzian uzdolnień kierunkowych. W razie negatywnej oceny uzyskanej ze sprawdzianu praktycznego lub uzdolnień kierunkowych, kandydat może przystąpić do egzaminu wstępnego na drugim kierunku.
§  7.
1.
Do przeprowadzenia egzaminów wstępnych są uprawnieni nauczyciele akademiccy szkoły wyższej, zajmujący stanowisko co najmniej starszego asystenta, oraz delegowani przez właściwe kuratorium oświaty i wychowania nauczyciele szkół średnich, mający minimum trzyletni staż pracy dydaktycznej.
2.
Egzamin wstępny składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej. Na kierunkach technicznych część ustna egzaminu wstępnego może być zastąpiona testem przedmiotowym.
3.
Pytania egzaminacyjne (dla części pisemnej i ustnej) opracowywane są przez szkoły wyższe. Zestawy tematów stanowiących podstawę do opracowania szczegółowych pytań egzaminacyjnych są udostępniane kandydatom co najmniej na trzy miesiąca przed egzaminem wstępnym.
4.
Pisemna część egzaminu wstępnego jest anonimowa.
5.
Egzamin ustny powinien odbywać się wobec pełnego składu członków komisji wydziałowej (instytutowej).
6.
Na zakończenie egzaminu ustnego przeprowadza się, na podstawie opinii szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki wojskowej), rozmowę kwalifikacyjną, która powinna być wykorzystana do uzyskania możliwie pełnej informacji o uzdolnieniach, zamierzeniach i przydatności kandydata do studiów wyższych. Opinia szkoły średniej powinna uwzględniać opinię organizacji młodzieżowej, której kandydat jest członkiem.
§  8.
1.
Z przebiegu postępowania kwalifikacyjnego każdego kandydata sporządza się oddzielny protokół. W protokole wpisuje się: ocenę z części pisemnej egzaminu wstępnego, numer zestawu pytań na egzaminie ustnym wraz z oceną oraz punkty przyznane kandydatowi za oceny na świadectwie dojrzałości, za opinię szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki wojskowej) i rozmowę kwalifikacyjną. Ostateczne oceny uzyskane na egzaminie wstępnym powinny być przeliczone na punkty. Protokół powinien być podpisany przez przewodniczącego i wszystkich członków komisji. Wszelkie skreślenia, zmiany i poprawki, dokonywane w protokole, powinny być potwierdzone podpisem przewodniczącego komisji, z uzasadnieniem dokonanej zmiany.
2.
Kandydat po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego może uzyskać zaświadczenie o uzyskanej sumie punktów w wyniku postępowania kwalifikacyjnego według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.
3.
Kandydaci, którzy zdali egzamin wstępny i nie zostali przyjęci na I rok studiów, mogą:
1)
ubiegać się o przyjęcie na inny (pokrewny) kierunek studiów, na którym obowiązywały na egzaminie wstępnym te same przedmioty kierunkowe - jeżeli kandydat uzyskał co najmniej 42 punkty,
2)
ubiegać się o przyjęcie na te kierunki studiów dla pracujących, na których obowiązują te same przedmioty egzaminacyjne - jeżeli spełniają oni warunki wymagane od kandydatów na studia dla pracujących oraz jeżeli szkoły dysponują wolnymi miejscami.
§  9.
1.
Obywatele polscy, którzy kończą szkołę średnią za granicą, mają prawo ubiegania się o przyjęcie do wszystkich szkół wyższych w Polsce, pod warunkiem że posiadane przez nich świadectwo dojrzałości uprawnia do podjęcia studiów wyższych w kraju, w którym ukończyli szkołę średnią.
2.
Kandydaci na studia wymienieni w ust. 1 obowiązani są do:
1)
przedstawienia w szkole wyższej dokumentów określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia w terminie do dnia 15 czerwca,
2)
uzyskania pozytywnych ocen z przedmiotów na egzaminie wstępnym, przewidzianych dla danego kierunku studiów, z wyjątkiem wymienionych w pkt 3,
3)
złożenia przed komisją powołaną przez właściwe kuratorium oświaty i wychowania uzupełniających egzaminów z języka polskiego, historii Polski i geografii Polski w okresie 2 lat od daty przyjęcia na studia.
3.
Spełnienie wymagań zawartych w ust. 2 pkt 1 i 2 uprawnia do warunkowego przyjęcia na I rok studiów z pominięciem dalszego postępowania kwalifikacyjnego. Do studenta przyjętego warunkowo na studia mają zastosowanie odpowiednie postanowienia regulaminu studiów.
§  10.
Formy pomocy dla kandydatów na studia określają przepisy rozporządzenia Ministrów Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Oświaty i Wychowania z dnia 26 maja 1984 r. w sprawie zasad organizowania bezpłatnych form pomocy w przygotowaniu do egzaminów wstępnych na studia dla kandydatów, których uwarunkowania środowiskowe uzasadniają taką pomoc (Dz. U. Nr 30, poz. 153).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

DOKUMENTY, KTÓRE OBOWIĄZANI SĄ SKŁADAĆ KANDYDACI UBIEGAJĄCY SIĘ O PRZYJĘCIE NA I ROK STUDIÓW DZIENNYCH W SZKOŁACH WYŻSZYCH

I.

Wykaz dokumentów

1. Podanie na ustalonym formularzu, zawierającym również kwestionariusz statystyczny kandydata oraz życiorys - bez obowiązku dołączania aktu urodzenia.

2. Świadectwo dojrzałości w oryginale.

3. Orzeczenie lekarskie, stwierdzające przydatność kandydata do studiów na obranym kierunku.

4. Cztery fotografie o wymiarze 37x52 mm, bez nakrycia głowy, na jasnym tle.

5. Zaświadczenie o miejscu zamieszkania (dotyczy kandydatów na kierunki nauczycielskie i rolnicze).

6. Opinia szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki wojskowej).

Orzeczenie lekarskie dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunki lub specjalności nauczycielskie powinno zawierać stwierdzenie, że stan zdrowia kandydata pozwala na wykonywanie zawodu nauczycielskiego (wystawione na formularzu ustalonym w zarządzeniu Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 29 maja 1967 r. (Dz. Urz. Min. Oświaty i Szkolnictwa Wyższego Nr B-6, poz. 58). Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na kierunki: wychowanie plastyczne, konserwatorstwo i muzealnictwo, konserwacja i restauracja dzieł sztuki dołączają ponadto samodzielnie wykonane prace.

II.

Terminy składania dokumentów

1. Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na I rok studiów dziennych w szkołach wyższych bezpośrednio po złożeniu egzaminu dojrzałości, składają podanie (wraz z wymaganymi dokumentami) w szkołach średnich, w których kończą naukę.

2. Dyrektorzy szkół średnich powinni przesłać podania kandydatów wraz z wymaganymi dokumentami do rektorów właściwych szkół wyższych w terminie do dnia 15 czerwca.

3. Kandydaci, którzy świadectwo dojrzałości uzyskali wcześniej, składają podania (wraz z wymaganymi dokumentami) o przyjęcie na I rok studiów dziennych bezpośrednio w wybranej przez siebie szkole wyższej - w terminie do dnia 15 czerwca.

4. Żołnierze, którzy w roku przystąpienia do egzaminu wstępnego kończą zasadniczą służbę wojskową, składają dokumenty wraz z opinią dowódcy jednostki wojskowej do studium wojskowego wybranej szkoły wyższej w terminie do dnia 15 czerwca.

5. W uzasadnionych przypadkach kandydat może złożyć dokumenty w terminie późniejszym, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca.

6. Osoba, która zdaje egzamin dojrzałości w szkole średniej za granicą, a która przy ubieganiu się o przyjęcie na I rok studiów dziennych w szkole wyższej w kraju nie może w czerwcu dołączyć świadectwa dojrzałości (świadectwa równoważnego) w oryginale, może być dopuszczona do składania egzaminu wstępnego w lipcu na podstawie zaświadczenia wydanego przez szkołę średnią za granicą, stwierdzającego, że dana osoba ukończyła lub ukończy w czerwcu lub lipcu naukę w szkole średniej i otrzyma świadectwo dojrzałości (świadectwo równoważne) po zatwierdzeniu go przez władze szkolne danego kraju. W razie zakwalifikowania takiego kandydata - w wyniku postępowania kwalifikacyjnego - do przyjęcia na I rok studiów dziennych, ostateczną decyzję o przyjęciu podejmuje się po przedstawieniu przez kandydata świadectwa dojrzałości (świadectwa równoważnego) w oryginale, przy czym przedstawienie świadectwa powinno nastąpić nie później niż do dnia 20 września.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SZCZEGÓŁOWE ZASADY I TRYB POSTĘPOWANIA KWALIFIKACYJNEGO

I.

Zasady postępowania kwalifikacyjnego

1. Postępowanie kwalifikacyjne przy przyjęciu na I rok studiów ma charakter konkursowy i jest liczone w skali 100-punktowej. Kandydat na studia może uzyskać maksimum 100 punktów za:

1) wyniki uzyskane w szkole średniej (tzn. za średnią ocen z ośmiu podstawowych przedmiotów nauczania na świadectwie dojrzałości) - do 20 punktów,

2) wyniki uzyskane na egzaminie wstępnym (łącznie ze sprawdzianem praktycznym lub sprawdzianem uzdolnień kierunkowych, tam gdzie są one przewidziane) - do 70 punktów,

3) rozmowę kwalifikacyjną i opinię szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki wojskowej) - do 10 punktów.

2. Podstawowym kryterium kwalifikacyjnym są wyniki egzaminów wstępnych. Pisemną pracę egzaminacyjną oceniają co najmniej dwaj egzaminatorzy - specjaliści z danego przedmiotu, a umotywowaną ocenę wyrażają jednym ze stopni: bardzo dobry, dobry plus, dobry, dostateczny plus, dostateczny i niedostateczny. Egzaminatorzy zapisują błędy i ich rodzaje oraz ocenę na odrębnych ostemplowanych kartach, które przekazują bezpośrednio przewodniczącemu komisji wydziałowej (instytutowej).

3. Przy ustalaniu ostatecznej oceny z przedmiotów egzaminacyjnych oblicza się średnią ocen uzyskanych z części pisemnej i ustnej egzaminu wstępnego.

4. Z ocen uzyskanych na egzaminie wstępnym oblicza się średnią arytmetyczną i średnią tę przelicza się na punkty według poniższych tabel:

1) dla przedmiotów kierunkowych:

Średnia ocen z przedmiotów kierunkowych (dwóch) Liczba punktów
1 2
5,0 60
4,75 57
4,5 54
4,25 51
4,0 48
3,75 45
3,5 42
3,25 39
3,0 36

2) dla języka obcego:

Oceny z języka obcego Liczba punktów
1 2
5,0 10
4,5 9
4,0 8
3,5 7
3,0 6

5. Po zakończeniu każdego etapu egzaminu wstępnego (części pisemnej i części ustnej) z poszczególnych przedmiotów komisje wydziałowe (instytutowe) ogłaszają listy kandydatów wraz z ocenami uzyskanymi na danym etapie egzaminu.

6. Kandydaci, którzy na egzaminach pisemnych uzyskali z dwóch przedmiotów oceny niedostateczne, nie mogą być dopuszczeni do egzaminu ustnego i dalszego postępowania kwalifikacyjnego, o czym powinni być zawiadomieni w sposób ustalony przez rektora. Jeżeli kandydat otrzyma ocenę niedostateczną z przedmiotu, z którego przewidziany jest tylko egzamin pisemny, ma prawo poprawić tę ocenę na egzaminie ustnym. Kandydaci, którzy otrzymali z jednego przedmiotu egzaminacyjnego ostateczną ocenę niedostateczną, nie mogą być dopuszczeni do dalszego postępowania kwalifikacyjnego.

7. W wyższych szkołach technicznych egzaminy z poszczególnych przedmiotów kierunkowych składają się z dwóch części i są przeprowadzane w formie pisemnej. Ostateczną ocenę egzaminu ustala się na podstawie łącznej oceny uzyskanej z obu części egzaminu. Kandydaci, którzy otrzymali ocenę niedostateczną tylko z języka obcego, mają prawo poprawić tę ocenę. Formę egzaminu poprawkowego szkoła wyższa określa we własnym zakresie.

8. Za średnią ocen z następujących ośmiu przedmiotów: język polski, wskazany przez kandydata język obcy, historia, geografia, matematyka, fizyka, chemia i biologia, uzyskanych na świadectwie dojrzałości, kandydat uzyskuje punkty według poniższej tabeli. W razie braku któregokolwiek z ośmiu przedmiotów, średnią ocen oblicza się z przedmiotów pozostałych (spośród wymienionych 8 przedmiotów). Średnia ocen poniżej 4,0 nie jest punktowana.

Średnia ocen z 8 przedmiotów Liczba punktów
5,0 20
4,9 19
4,8 18
4,6 17
4,5 16
4,4 15
4,3 14
4,1 13
4,0 12

9. Integralną częścią ustnego egzaminu jest rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem. Rozmowa ta jest oceniana łącznie z opinią szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki wojskowej) o kandydacie. Maksymalna liczba punktów, jaką można przyznać łącznie za rozmowę i opinię, wynosi 10. Kandydatom, którzy nie przedstawili żadnej opinii, można przyznać maksymalnie do 5 punktów; kandydatom, którzy przedstawili opinię i uzyskali 0 punktów za rozmowę kwalifikacyjną, można przyznać także do 5 punktów.

10. Kandydaci, którzy otrzymali świadectwo dojrzałości w latach poprzednich, uzyskują w postępowaniu kwalifikacyjnym, na zasadach jak maturzyści z roku bieżącego, również do 20 punktów za wyniki w szkole średniej oraz do 10 punktów za rozmowę kwalifikacyjną i opinię zakładu pracy (jednostki wojskowej).

11. Po zakończeniu postępowania kwalifikacyjnego komisja wydziałowa (instytutowa) sporządza listę kandydatów w kolejności według liczby uzyskanych punktów za: egzaminy wstępne, oceny w szkole średniej oraz rozmowę kwalifikacyjną i opinię.

Maksymalną liczbę 100 punktów można uzyskać za:

średnią ocen na egzaminie wstępnym - 5,0 (tzn. 70 punktów)

średnią ocen ze szkoły średniej - 5,0 (tzn. 20 punktów)

rozmowę kwalifikacyjną i opinię - 10 punktów.

Minimalną liczbę 42 punktów można uzyskać za:

średnią ocen z przedmiotów kierunkowych i języka obcego na egzaminie wstępnym -

3,0 (tzn. 42 punkty)

średnią ocen ze szkoły średniej poniżej - 4,0 (tzn. 0 punktów)

rozmowę kwalifikacyjną i opinię - 0 punktów.

12. O przyjęcie na studia może ubiegać się kandydat, który w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymał 42 punkty (średnia z przedmiotów kierunkowych i języka obcego 3,0).

13. 20% limitu miejsc, będące w dyspozycji komisji uczelnianej, przeznaczone jest dla kandydatów, o których mowa w § 2 ust. 5 zarządzenia, pod warunkiem uzyskania przez nich co najmniej 42 punktów. Komisja uczelniana podejmuje decyzje, analizując ponownie wyniki postępowania kwalifikacyjnego i kierując się kolejnością uwarunkowań środowiskowych, o których mowa w tym przepisie. Do kandydatów, o których mowa w § 2 ust. 5 pkt 1, nie zalicza się osób, których rodzice (lub jedno z rodziców) są płatnikami podatku rolnego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

II.

Tryb postępowania kwalifikacyjnego

14. Po zakończeniu egzaminu wstępnego komisja wydziałowa (instytutowa) na plenarnym posiedzeniu dokonuje:

1) ustalenia liczby punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów za:

a) egzamin wstępny,

b) oceny ze szkoły średniej,

c) rozmowę kwalifikacyjną oraz opinię.

2) ustalenia listy kandydatów przyjętych bez postępowania kwalifikacyjnego,

Uchwały komisji zapadają większością głosów. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.

15. Po dokonaniu czynności wymienionych w ust. 14 komisja wydziałowa (instytutowa) sporządza listę kandydatów kwalifikujących się na I rok studiów zgodnie z § 2 ust. 2 zarządzenia i dokonuje przyjęć.

16. Przewodniczący komisji wydziałowej (instytutowej) przekazuje przewodniczącemu komisji uczelnianej wyniki przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego wraz z dokumentacją.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

ZAŚWIADCZENIE Nr ....

Obywatel(ka) ............ syn (córka) ..... urodzony(a) dnia

........ w .............. przystąpił(a) do egzaminu wstępnego w

19 ... r. na Wydziale ........... kierunku studiów ............

i uzyskał(a) oceną z poszczególnych przedmiotów:

Lp. Przedmiot Ocena (słownie) Liczba punktów
1
2
3
4

W wyniku postępowania kwalifikacyjnego Ob. ..............

................ uzyskał(a):

1) za egzamin wstępny ..... punktów

2) za oceny ze szkoły średniej ..... punktów

3) za opinię szkoły średniej (zakładu pracy, jednostki

wojskowej ..... punktów

4) za rozmowę kwalifikacyjną ..... punktów

Razem ..... punktów

(pieczęć okrągła szkoły)

.........., dnia ....... 19 ... r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024