Zm.: uchwała w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych.

UCHWAŁA Nr 154
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1985 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych.

Na podstawie art. 2 i 384 Kodeksu cywilnego oraz art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 11 Rady Ministrów z dnia 11 lutego 1983 r. w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych (Monitor Polski Nr 8, poz. 47) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Strony mogą w umowach o wykonanie prac projektowych oraz w umowach o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych ustalić wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów, o których mowa w § 1, z wyjątkiem postanowień umownych dotyczących odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady i kar umownych (§ 12, 13, 15–17 i 19 załącznika nr 1 do uchwały oraz § 27, 28, 31, 32 i 34 załącznika nr 2 do uchwały), a w wypadku umów o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych - także warunków zawarcia umowy oraz zasad ustalania wynagrodzeń i rozliczeń (§ 13 ust. 2, 2a, 2b i 2c oraz § 36 i 38 ust. 1 i 2 załącznika nr 2 do uchwały).";

2)
po § 4 dodaje się § 4a, 4b i 4c w brzmieniu:

"§ 4a. 1. Strony są obowiązane do dochodzenia kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy.

2. Strona, która zaniechała dochodzenia kar umownych, jest obowiązana wpłacić do budżetu państwa kwotę w wysokości 50% należnej kary umownej.

§ 4b. 1. Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustala w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami wzorcowe cykle realizacji inwestycji.

2. Minister Administracji i Gospodarki Przestrzennej ustala wzorcowe cykle robót remontowych budynków mieszkalnych i urządzeń komunalnych.

3. Wzorcowe cykle realizacji inwestycji i robót remontowych służą stronom do właściwego ustalenia terminu wykonania przedmiotu umowy.

§ 4c. Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych ustali zasady i tryb przeprowadzania przetargów na wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych.";

3)
w § 6 skreśla się ust. 4.
§  2.
W § 19 załącznika nr 1 do uchwały powołanej w § 1 wprowadza się następujące zmiany:
1)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W razie niewykonania lub nienależytego wykonania umowy strona jest obowiązana do zapłaty kary umownej ustalonej zgodnie z ust. 2.";

2)
w ust. 2:
a)
początkowa treść przed pkt 1 otrzymuje brzmienie: "Ustala się kary umowne w następujących wypadkach i wysokościach:",
b)
w pkt 1 pod lit. a) liczbę "10.000" zastępuje się liczbą "30.000",
c)
w pkt 1 pod lit. b) liczbę "300" zastępuje się liczbą "1.000";
3)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli kara umowna nie pokrywa poniesionej szkody, strony mogą dochodzić odszkodowania uzupełniającego."

§  3.
W załączniku nr 2 do uchwały powołanej w § 1 wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w pkt 1 po wyrazach: "lub remontów budowlanych" dodaje się wyrazy: "w tym generalnego wykonawcę i podwykonawcę";
2)
w § 2 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. Przedmiotem umowy może być całe przedsięwzięcie, zadanie inwestycyjne, remont lub obiekt wraz z robotami poza obiektami wchodzącymi w skład inwestycji (generalne wykonawstwo). Generalny wykonawca może wykonać przedmiot umowy samodzielnie lub zawrzeć umowy z podwykonawcami, koordynując roboty przez nich prowadzone i dokonując ich przyjęcia. Zamawiający może wyłączyć część robót z generalnego wykonawstwa.

3. Zamawiający może zawrzeć umowy o realizację odpowiednich części inwestycji, robót lub remontu budowlanego z kilkoma wykonawcami, powierzając funkcje koordynacyjne jednemu z nich (wykonawstwo częściowe). Zamawiający może także wykonywać funkcje koordynacyjne we własnym zakresie.";

3)
w § 6 skreśla się wyrazy: "lub założeń techniczno-ekonomicznych";
4)
w § 13:
a)
w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) wynagrodzenia wykonawcy, z zastrzeżeniem ust. 2a, 2b i 2c.",

b)
dodaje się ust. 2a, 2b i 2c w brzmieniu:

"2a. Jeżeli przedmiotem umowy są:

1) inwestycje wieloetapowe (wieloobiektowe) o przewidywanym okresie realizacji dłuższym niż 36 miesięcy,

2) roboty polegające na usunięciu skutków awarii, remontowe, wodno-inżynieryjne i melioracyjne, dla których określenie wynagrodzenia kosztorysowego zgodnie z obowiązującymi zasadami kosztorysowania nie jest możliwe na etapie zawierania umowy z powodu nieznajomości warunków technicznych i zakresu robót,

strony uzgadniają wynagrodzenie wstępne oraz wskazują podstawy i zasady ustalenia wynagrodzenia kosztorysowego.

2b. W odniesieniu do inwestycji wieloobiektowych (wieloetapowych), niezależnie od ustalenia wynagrodzenia wstępnego, strony są obowiązane uzgodnić co najmniej wynagrodzenie kosztorysowe za te obiekty (roboty), których realizacja ma być rozpoczęta w okresie pierwszych trzech lat. Uzgodnienia wynagrodzenia za dalsze obiekty (roboty) należy dokonać przed ich rozpoczęciem.

2c. Za roboty polegające na usunięciu skutków awarii, remontowe, wodno-inżynieryjne i melioracyjne dopuszcza się określanie wynagrodzenia kosztorysowego po ustaleniu warunków technicznych i zakresu tych robót.";

5)
w § 34:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. W razie nienależytego wykonania umowy strona jest obowiązana do zapłaty kary umownej ustalonej zgodnie z ust. 2.";

b)
w ust. 2:
początkowa treść przed pkt 1 otrzymuje brzmienie: "Ustala się kary umowne w następujących wypadkach i wysokościach."
w pkt 2 pod lit. d) liczbę "3.000" zastępuje się liczbą "10.000",
c)
dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli kara umowna nie pokrywa poniesionej szkody, strony mogą dochodzić odszkodowania uzupełniającego.";

6)
§ 36-39 otrzymują brzmienie:

"§ 36. 1. Za wykonany i odebrany przedmiot odbioru wykonawca otrzymuje wynagrodzenie kosztorysowe uzgodnione na etapie zawierania umowy. Zasady sporządzania kosztorysów określają odrębne przepisy.

2. Jeżeli przepisy dotyczące zasad ustalania cen w budownictwie nie stanowią inaczej, wynagrodzenie kosztorysowe może ulec zmianie, jeśli w toku wykonywania przedmiotu umowy:

1) uległy zmianie ceny czynników produkcji,

2) strony uzgodniły, że roboty zostaną przeprowadzone w inny sposób lub przy użyciu innych materiałów, niż to przewidziano w kosztorysie.

3. Wykonawca nie może domagać się podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, jeżeli popadł w zwłokę w wykonaniu przedmiotu umowy, a zmiana cen czynników produkcji nastąpiła po upływie umownego terminu wykonania obiektu (robót).

§ 37. 1. Wykonawcy realizującemu przedmiot umowy w systemie generalnego wykonawstwa przysługuje dopłata do ceny kosztorysowej, ustalona według zasad określonych w przepisach, o których mowa w § 36 ust. 1.

2. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie funkcji koordynacyjnych strony uzgadniają w umowie niezależnie od rodzaju stosowanej ceny.

3. Roboty dodatkowe oraz zamienne, wykonywane na podstawie zamówienia, rozlicza się odrębnie.

§ 38. 1. Rozliczenie wykonawcy za wykonanie przedmiotu umowy lub jego części stanowiącej umówiony przedmiot odbioru, określony stosownie do § 20, następuje odpowiednio na podstawie faktury końcowej lub faktur częściowych.

2. Wykonawca wystawia faktury nie później niż w ciągu 10 dni od daty odbioru.

3. Strony mogą ponadto uzgodnić, że wykonawca będzie wystawiał faktury za wykonanie określonych w umowie etapów inwestycji, obiektów nie stanowiących odrębnych przedmiotów odbioru lub ich części. W takim wypadku podstawę do wystawienia faktury stanowi potwierdzenie przez zamawiającego wykonania tych robót.

§ 39. Wynagrodzenie wstępne ustalone między stronami, w wypadkach, o których mowa w § 13 ust. 2a, przestaje wiązać z chwilą uzgodnienia wynagrodzenia kosztorysowego. Jeżeli strony nie postanowiły inaczej, termin na sprawdzenie i uzgodnienie wysokości wynagrodzenia, licząc od daty zgłoszenia propozycji, wynosi 60 dni.";

7)
skreśla się § 41.
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r. i ma zastosowanie do umów zawieranych po tym terminie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1985.31.210

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała w sprawie ogólnych warunków umów o prace projektowe w budownictwie oraz o wykonanie inwestycji, robót i remontów budowlanych.
Data aktu: 04/10/1985
Data ogłoszenia: 31/10/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986