Zm.: uchwała w sprawie zasad finansowania prac badawczych oraz zasad działalności jednostek badawczych w 1983 r.

UCHWAŁA Nr 194
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1983 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie zasad finansowania prac badawczych oraz zasad działalności jednostek badawczych w 1983 r.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i 4 oraz art. 13 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 282 Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1982 r. w sprawie zasad finansowania prac badawczych oraz zasad działalności jednostek badawczych w 1983 r. (Monitor Polski z 1983 r. Nr 4, poz. 25) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule uchwały skreśla się wyrazy: "w 1983 r.";
2)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. 1. Dysponentami funduszu prac badawczych są ministrowie.

2. W zakresie finansowania programów badawczych funkcję dysponenta części funduszu prac badawczych pełni jednostka koordynująca realizację prac objętych programem.

3. Jednostka koordynująca otrzymuje środki tego funduszu do rozliczenia i rozlicza się z nich na zasadach określonych w § 11.

4. Jednostki koordynujące, pełniące funkcje dysponenta określonej części funduszu, gromadzą środki tego funduszu na jednym odrębnym rachunku bankowym, bez względu na to, która jednostka odpowiedzialna przekazuje im środki tego funduszu i jakiego programu badawczego one dotyczą.

5. Podstawą otwarcia rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 4, przez oddział banku finansującego działalność jednostki koordynującej jest wniosek tej jednostki.";

3)
w § 11:
a)
w ust. 1 na końcu dodaje się zdanie:

"Do tej kategorii przedmiotów mogą być zaliczane w szczególności:

- specjalna aparatura naukowo-badawcza,

- prototypy doświadczalne nowych maszyn i urządzeń,

- instalacje doświadczalne jednostek badawczych,

- prototypy (prace prototypowe) w budownictwie.",

b)
dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, przedmioty majątkowe po zakończeniu pracy badawczej są przejmowane nieodpłatnie przez jednostkę wykonującą pracę.

4. Wartość instalacji doświadczalnych jednostek badawczych, a także prototypów doświadczalnych maszyn i urządzeń, przekazanych po zakończeniu pracy badawczej innym jednostkom, powinna być przez te jednostki zrefundowana na przychody funduszu prac badawczych właściwego dysponenta.";

4)
§ 26 otrzymuje brzmienie:

"§ 26. 1. Jednostka badawcza ustala samodzielnie wielkość środków na wynagrodzenia w ramach posiadanych możliwości finansowych oraz stosownie do potrzeb swojej działalności.

2. Obciążenia jednostek badawczych na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej regulują odrębne przepisy,";

5)
w § 31 dodaje się ust. 17 w brzmieniu:

"17. Zaleca się stosowanie przepisów niniejszego paragrafu odpowiednio również do spółdzielni, przedsiębiorstw mieszanych oraz do jednostek sektora nie uspołecznionego, w tym także do przedsiębiorstw zagranicznych prowadzących działalność na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w zakresie drobnej wytwórczości.";

6)
w § 33 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Odpisy amortyzacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są dokonywane według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe, z tym że całość odpisów jest przekazywana na fundusz rozwoju jednostki badawczej.";

7)
§ 36 otrzymuje brzmienie:

"§ 36. Inwestycje jednostki badawczej są finansowane według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa państwowe.";

8)
w § 37 po ust. 3 dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. Udział jednostek badawczych we wpływach dewizowych, o których mowa w ust. 3, może być podwyższony, jeżeli zezwalają na to przepisy dotyczące eksportu osiągnięć naukowych i technicznych oraz usług technicznych.";

9)
w § 44 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. W odniesieniu do wyników prac badawczych, których odbiór nastąpił przed dniem 1 stycznia 1984 r., nie ma zastosowania przepis § 31 ust. 5, z wyjątkiem 3-letniego okresu dokonywania wpłat na fundusz efektów wdrożeniowych, licząc od dnia uruchomienia produkcji w skali przemysłowej."

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024