Fundusz przeciwalkoholowy.

UCHWAŁA Nr 177
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 grudnia 1983 r.
w sprawie funduszu przeciwalkoholowego.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się Centralny Fundusz Przeciwalkoholowy, zwany dalej "Funduszem Centralnym", oraz wojewódzkie fundusze przeciwalkoholowe, zwane dalej "funduszami wojewódzkimi", na finansowanie wydatków związanych z przeciwdziałaniem alkoholizmowi.
§  2.
1.
Dochodem Funduszu Centralnego jest dotacja z budżetu państwa, określana corocznie przez Radę Ministrów na wniosek Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi, w wysokości do 3% wartości sprzedaży w skali rocznej napojów alkoholowych stosownie do programów działania ustalanych corocznie przez właściwe organy administracji państwowej oraz organizacje społeczne.
2.
Dochodem funduszu wojewódzkiego jest dotacja z Funduszu Centralnego w wysokości określanej corocznie przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej stosownie do corocznie ustalanych wojewódzkich programów działania.
3.
Ponadto dochodami funduszów, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być:
1)
dobrowolne wpłaty zakładów pracy z funduszów przeznaczonych na cele socjalne,
2)
środki pochodzące z imprez organizowanych na cele przeciwdziałania alkoholizmowi,
3)
dobrowolne wpłaty organizacji spółdzielczych, pochodzące ze środków przeznaczonych na cele społeczno-wychowawcze,
4)
inne dobrowolne wpłaty.
§  3.
1.
Środki funduszów przeznacza się na finansowanie wydatków określonych w art. 11 ust. 2 i art. 23 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230), zwanej dalej "ustawą", a w szczególności na:
1)
budowę, adaptację, remonty i wyposażenie oraz inwestycje towarzyszące placówek lecznictwa odwykowego, izb wytrzeźwień, domów pomocy społecznej, zakładów pracy chronionej dla osób uzależnionych od alkoholu i zakładów opieki zdrowotnej prowadzących leczenie lub rehabilitację osób nadużywających alkoholu,
2)
pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin,
3)
działalność informacyjno-wychowawczą i oświatowo-zdrowotną dla ogółu ludności lub określonych środowisk, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i załóg pracowniczych,
4)
pracę opiekuńczo-wychowawczą w szkole i poza szkołą oraz budowę i adaptację placówek opiekuńczych i wychowawczych,
5)
badania naukowe związane z wychowaniem w trzeźwości i przeciwdziałaniem alkoholizmowi,
6)
wydatki związane z kształceniem oraz zatrudnianiem w niepełnym wymiarze czasu pracy personelu na potrzeby placówek lecznictwa odwykowego i działalności profilaktycznej,
7)
wydatki związane z zatrudnianiem osób w niepełnym wymiarze czasu pracy w organizacjach społecznych mających na celu krzewienie trzeźwości i abstynencji,
8)
wpłaty na rzecz Centralnego Funduszu Rozwoju Kultury z przeznaczeniem na działalność związaną z przeciwdziałaniem alkoholizmowi,
9)
inne wydatki określone w programach przeciwdziałania alkoholizmowi oraz w przepisach wykonawczych do ustawy, w tym także wydatki związane z działalnością komisji do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi.
2.
Na podstawie ustalanego corocznie przez Radę Ministrów wskaźnika wydatków pokrywanych z dotacji budżetu państwa Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów, po rozpatrzeniu propozycji Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi, ustala na dany rok środki na cele, o których mowa w ust. 1.
§  4. 1
Plan wykorzystania Funduszu Centralnego opracowuje corocznie Minister Zdrowia i Opieki Społecznej i przedstawia do zaopiniowania Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi.
§  5. 2
 
1.
Środkami Funduszu Centralnego dysponuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej zgodnie z planem, o którym mowa w § 4.
2.
Środkami funduszu wojewódzkiego dysponuje wojewódzka rada narodowa.
3.
Środkami funduszu wojewódzkiego administruje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zgodnie z planem uchwalonym przez radę narodową.
4.
Terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, po zasięgnięciu opinii komisji wojewódzkiej do spraw przeciwdziałania alkoholizmowi, przedstawia radzie narodowej do uchwalenia projekt planu funduszu wojewódzkiego oraz roczne sprawozdanie z wykonania tego planu.
§  6. 3
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przedstawia Komisji do Spraw Przeciwdziałania Alkoholizmowi roczne sprawozdania ze sposobu wykorzystania Funduszu Centralnego i funduszów wojewódzkich.
§  7.
Środki Funduszu Centralnego i środki funduszów wojewódzkich nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
§  8.
W sprawach nie unormowanych w uchwale stosuje się przepisy o gospodarowaniu funduszami celowymi, wydane na podstawie Prawa budżetowego.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 listopada 1983 r.
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 221 z dnia 30 grudnia 1988 r. (M.P.88.37.341) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1989 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 221 z dnia 30 grudnia 1988 r. (M.P.88.37.341) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1989 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 uchwały nr 221 z dnia 30 grudnia 1988 r. (M.P.88.37.341) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024