Zasady zaopatrzenia materiałowo-technicznego na lata 1984 i 1985.

UCHWAŁA Nr 142
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 października 1983 r.
w sprawie zasad zaopatrzenia materiałowo-technicznego na lata 1984 i 1985.

W celu stworzenia warunków do realizacji zadań zawartych w narodowym planie społeczno-gospodarczym na lata 1983-1985 oraz w związku z ust. 13 i 15 rozdziału 3 uchwały Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z dnia 28 kwietnia 1983 r. o narodowym planie społeczno-gospodarczym na lata 1983-1985 (Dz. U. Nr 24, poz. 103) oraz z art. 3 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej, zwane dalej "jednostkami", mogą sprzedawać i nabywać paliwa, energię, surowce, materiały i wyroby, zwane dalej "materiałami", jak również maszyny i urządzenia, zwane dalej "maszynami", w drodze zawieranych umów sprzedaży i umów dostawy, z ograniczeniami wynikającymi z uchwały.
2.
W zakresie, o którym mowa w ust. 1, jednostki mogą sprzedawać oraz nabywać materiały i maszyny bezpośrednio lub za pośrednictwem dowolnie wybranych jednostek obrotu środkami produkcji, zwanych dalej "jednostkami obrotu".
3.
Zawieranie umów sprzedaży i dostawy następuje z zachowaniem zasad określonych w Kodeksie cywilnym i uchwale nr 207 Rady Ministrów z dnia 27 września 1982 r. w sprawie umów sprzedaży oraz umów dostawy między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 26, poz. 235).
§  2.
1.
Materiały o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej podlegają centralnemu bilansowaniu w zakresie ustalonym w załączniku nr 1 do uchwały.
2.
Bilanse centralne, o których mowa w ust. 1, są głównym narzędziem rozpoznania zasobów i kształtowania ich przepływu oraz instrumentem wewnętrznej synchronizacji planów centralnych i stanowią podstawowe wytyczne w zakresie realizacji polityki zaopatrzeniowej.
3.
Bilanse centralne, o których mowa w ust. 1, są sporządzane w układzie ekonomicznym i określają główne kierunki rozchodu na:
1)
cele produkcyjne, w tym dla drobnej wytwórczości,
2)
zaopatrzenie rynku wewnętrznego,
3)
eksport,
4)
rezerwy państwowe,
5)
rezerwy bilansowe.

W bilansach, w części dotyczącej rozchodu na cele produkcyjne, mogą być ujmowane wielkości materiałów z przeznaczeniem na produkcję określonego wyrobu. W części rozchodowej bilansów należy zapewnić w pierwszej kolejności rozchód na rezerwy państwowe i rezerwy bilansowe.

4.
Bilanse centralne są sporządzane przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów, Urząd Gospodarki Materiałowej, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na podstawie propozycji składanych przez jednostki obrotu lub inne upoważnione organizacje określone w załączniku nr 1 do uchwały.
§  3.
1.
Organy założycielskie jednostek produkujących paliwa, energię, surowce i materiały objęte bilansami centralnymi są obowiązane do podejmowania odpowiednich działań w celu zapewnienia przychodu ze źródeł krajowych na poziomie ustalonym w zatwierdzonych bilansach.
2.
Ustalone w centralnych bilansach materiałowych kierunki rozchodu materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem na: cele produkcyjne, eksport, rezerwy państwowe, rezerwy bilansowe, zaopatrzenie rynku wewnętrznego, a także w ramach kierunku rozchodu na cele produkcyjne - na określony wyrób są obowiązujące dla jednostek obrotu upoważnionych do obowiązkowego pośrednictwa.
3.
Rezerwami bilansowymi surowców i materiałów centralnie bilansowanych, objętych obowiązkowym pośrednictwem, dysponują odpowiednio Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Minister Gospodarki Materiałowej.
§  4.
1.
Wykaz rzeczowy materiałów importowanych z państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, przewidzianych do centralnego finansowania, zawiera załącznik nr 4 do uchwały. Ilości tych materiałów określa centralny plan roczny. Środkami na realizację tego importu dysponuje Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Materiałowej.
2.
Eksport materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem:
1)
dla których bilanse centralne zatwierdza Rada Ministrów, oraz maszyn budowlanych i środków transportu, wymienionych w załączniku nr 3 do uchwały, ponad ilości ujęte w bilansach centralnych wymaga każdorazowo zgody Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
2)
dla których bilanse centralne zatwierdza Minister Gospodarki Materiałowej, ponad ilości ujęte w bilansach centralnych wymaga każdorazowo jego zgody.
§  5.
W obrocie materiałami i maszynami stosuje się następujące formy reglamentacji:
1)
obowiązkowe pośrednictwo jednostek obrotu,
2)
rozdzielnictwo niektórych środków transportu i maszyn budowlanych,
3)
limitowanie zakupu oraz zużycia paliw i energii.
§  6.
1.
Obowiązkowe pośrednictwo obrotu stosuje się w zakresie określonym w załączniku nr 2 do uchwały.
2.
Jednostki obrotu wymienione w załączniku nr 2 do uchwały prowadzą obrót materiałami objętymi obowiązkowym pośrednictwem, kierując się:
1)
polityką zaopatrzenia określoną w centralnym planie rocznym,
2)
centralnymi bilansami materiałowymi,
3)
wytycznymi Ministra Gospodarki Materiałowej.
3.
Jednostki-producenci oraz jednostki realizujące import centralnie finansowany są obowiązane do zawierania umów dostawy i umów sprzedaży materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem wyłącznie z jednostkami obrotu, o których mowa w ust. 2, lub za pośrednictwem tych jednostek, z wyjątkiem dostaw na cele rezerw państwowych.
4.
Jednostki obrotu mogą żądać od odbiorców materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem przedstawiania zapotrzebowań wraz z rozliczeniem przewidywanego zużycia i stanu zapasów.
5.
Jednostki obrotu, o których mowa w ust. 2, w porozumieniu z przedsiębiorstwami handlu zagranicznego określą dla poszczególnych producentów roczny poziom eksportu materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem w ramach ogólnej ilości określonej z przeznaczeniem na eksport w bilansach centralnych.
6.
Odbiorcy materiałów mogą upoważnić wybrane przez siebie jednostki do występowania w ich imieniu w stosunku do jednostek obrotu.
7.
Odbiorcy materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem mogą złożyć odwołanie od decyzji umożliwiającej nabycie określonych ilości i asortymentu materiałów do jednostki obrotu, która przekazała uprawnienia do nabycia tych materiałów lub odmówiła ich sprzedaży.
8.
Nabywca materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem ma prawo dokonać zastrzeżenia w umowie, że dostawa materiału nastąpi bezpośrednio od producenta lub od przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, z pominięciem składów jednostek obrotu.
9. 1
Jednostkom obrotu, o których mowa w ust. 2, przysługuje prawo pierwokupu materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem obrotu, odprzedawanych przez odbiorców tych materiałów. Nieskorzystanie z prawa pierwokupu w ciągu 14 dni od otrzymania oferty oznacza rezygnację z tego prawa. W wypadkach awaryjnych przedsiębiorstwo może dokonać odprzedaży tych materiałów we własnym zakresie, zawiadamiając o tym właściwą jednostkę obrotu.
10. 2
Upoważnia się Ministra Gospodarki Materiałowej do wyłączenia stosowania prawa pierwokupu, o którym mowa w ust. 9, niektórych materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem. Wyłączenie to nie dotyczy odbiorców dokonujących zakupu materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem w trybie ustalonym w § 10 ust. 1, 2 i 6.
§  7.
1.
Zwalnia się jednostki-producentów z obowiązku sprzedaży materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem jednostkom obrotu, o których mowa w § 6 ust. 2, w wysokości do 1% ilości wyprodukowanej w każdym asortymencie, a wyrobów hutniczych i metali nieżelaznych - w wysokości 0,5%, z wyjątkiem węgla, koksu, paliw płynnych, metali szlachetnych oraz papieru gazetowego do druku, pisania i rysowania. Minister Gospodarki Materiałowej może zwolnić jednostki ze stosowania trybu obowiązkowego pośrednictwa w wymiarze przekraczającym 1% wyprodukowanej masy towarowej.
2.
Upoważnia się Ministra Gospodarki Materiałowej do wyłączania obrotu określonymi materiałami wymienionymi w załączniku nr 2 do uchwały z trybu obowiązkowego pośrednictwa, w miarę poprawy sytuacji zaopatrzeniowej.
§  8.
1.
Środki transportu i maszyny budowlane wymienione w załączniku nr 3 do uchwały są objęte rozdzielnictwem.
2.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów dokonuje rozdziału środków transportu i maszyn budowlanych, o których mowa w ust. 1, oraz określa zasady składania zamówień i tryb realizacji planu rozdziału tych środków i maszyn.
§  9.
1.
Zużycie energii elektrycznej oraz gazu ziemnego i koksowniczego podlega limitowaniu. Limity ustala się na okres kwartału. Jeżeli chodzi o gaz ziemny i koksowniczy, ustala się dodatkowo maksymalne zużycie dobowe. Limitowanie energii elektrycznej ogranicza się do największych odbiorców.
2.
Przez limit zużycia energii elektrycznej, gazu ziemnego i koksowniczego rozumie się wielkość dopuszczalnego zużycia przez odbiorcę w okresie kwartału, a jeżeli chodzi o gaz ziemny i koksowniczy - także w okresie doby.
3.
Limitowaniem zużycia obejmuje się:
1) 3
odbiorców zużywających energię elektryczną powyżej 2 GWh rocznie,
2)
odbiorców zużywających gaz ziemny w ilości średniodobowej powyżej 200 m3/h i gaz koksowniczy z sieci w ilości dobowej powyżej 400 m3/h.
4. 4
Limity zużycia energii elektrycznej oraz limity zużycia gazu ziemnego i koksowniczego ustala Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej lub upoważnieni przez niego dyrektorzy okręgowych inspektoratów gospodarki energetycznej.
5.
Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej może w uzasadnionych wypadkach ustalić limity miesięczne w I i IV kwartale.
6.
Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej może w uzasadnionych wypadkach dokonywać korekt ustalonych limitów. Korekty ustalonych limitów nie mogą być dokonywane po upływie okresu objętego limitem.
7.
Limity zużycia energii elektrycznej, gazu ziemnego i koksowniczego ustala się na wniosek odbiorcy, złożony na miesiąc przed kwartałem, którego dotyczy. We wniosku należy podać wielkości planowanej produkcji oraz wskaźniki energochłonności.
8.
Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej zapewni powiązanie wielkości ustalonych limitów zużycia energii elektrycznej, gazu ziemnego i koksowniczego z dostawami i zużyciem innych paliw.
9.
Odbiorca energii elektrycznej, gazu ziemnego i koksowniczego może złożyć odwołanie od decyzji ustalającej limit do Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej, zaopiniowane przez dyrektora okręgowego inspektoratu gospodarki energetycznej. W razie uznania odwołania za uzasadnione, Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej może zwiększyć limit.
§  10.
1.
Jednostki obrotu prowadzące sprzedaż materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem oraz limitujące zużycie energii elektrycznej i paliw gazowych są obowiązane do pełnego pokrycia potrzeb związanych z:
1)
produkcją wyrobów i usług objętych zamówieniami rządowymi,
2)
produkcją wyrobów i usług w ramach programów operacyjnych,
3)
obronnością i bezpieczeństwem kraju,
4)
zadaniami realizowanymi przez jednostki statutowo zatrudniające pracowników niepełnosprawnych,
5) 5
produkcję wyrobów przetworzonych przeznaczonych na eksport do krajów, których listę ustala Minister Handlu Zagranicznego,
6) 6
realizacją osiedlowego budownictwa mieszkaniowego wraz z infrastrukturą techniczną i społeczną na terenie województwa stołecznego warszawskiego.

oraz zawarcia umów sprzedaży (dostawy) na żądanie odbiorców realizujących wymienione zadania.

2. 7
Jednostki obrotu prowadzące sprzedaż materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem oraz limitujące zużycie energii elektrycznej i paliw gazowych są zobowiązane, po zapewnieniu dostaw na cele określone w ust. 1, do stosowania pierwszeństwa dostaw na cele związane ze szczególnie ważną produkcją eksportową, nie wymienioną w ust. 1 pkt 5.
3.
Minister Handlu Zagranicznego ustali listę towarów i kierunki eksportu objęte preferencją, o której mowa w ust. 2.
4.
Listę wyrobów i usług, których produkcja objęta jest zamówieniami rządowymi, oraz listę programów operacyjnych określa centralny plan roczny.
5.
Dostawcy materiałów, których obrót nie jest objęty obowiązkowym pośrednictwem, są obowiązani do stosowania w sposób obligatoryjny zasady sprzedaży w pierwszej kolejności na cele określone w ust. 1, a następnie na cele określone w ust. 2.
6.
Zaspokajanie potrzeb w zakresie zaopatrzenia materiałowego, związane z wykonywaniem usług bytowych, będzie realizowane zgodnie z § 13 ust. 1 uchwały nr 96 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1983 r. w sprawie poprawy warunków działalności w usługach bytowych w latach 1983-1985 (Monitor Polski Nr 29, poz. 156).
7.
Odbiorcy materiałów niezbędnych do realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 i 2, są zobowiązani do:
1)
złożenia na zamówieniach odpowiednich oświadczeń o przeznaczeniu zamówionego materiału,
2)
przedstawienia na żądanie jednostek obrotu umów o dostawy wytwarzanych przez siebie wyrobów lub usług wymienionych w ust. 1 i 2.
8.
Przepisy ust. 7 nie dotyczą sfery obronności i bezpieczeństwa kraju oraz rezerw państwowych.
§  11.
Właściwi ministrowie zapewnią stosowanie przez jednostki obrotu wymienione w załączniku nr 2 do uchwały, w stosunku do których ministrowie ci wykonują funkcje organu założycielskiego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1981 r. Nr 24, poz. 122, z 1982 r. Nr 45, poz. 289 oraz z 1983 r. Nr 36, poz. 289 i Nr 39, poz. 176), wytycznych Ministra Gospodarki Materiałowej w zakresie zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
§  12.
1.
W razie nieprzestrzegania przepisów uchwały ustala się opłaty na rzecz budżetu w wysokości 50% wartości materiałów oraz maszyn budowlanych i środków transportu wymienionych w załączniku nr 3 do uchwały, będących przedmiotem tych działań.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1, dotyczą:
1)
jednostek-dostawców dokonujących sprzedaży materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem niezgodnie z zasadami określonymi w § 6 ust. 3 i § 7 ust. 1,
2)
producentów materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem, dokonujących eksportu tych materiałów niezgodnie z ustaleniami § 6 ust. 5,
3)
jednostek obrotu, o których mowa w § 6 ust. 1 oraz w § 13 ust. 1 pkt 3, dokonujących sprzedaży materiałów objętych obowiązkowym pośrednictwem, z pominięciem ustaleń zespołów nadzorczych,
4) 8
jednostek-odbiorców, które zużywały materiały na inne cele niż określiły w oświadczeniu wymienionym w § 10 ust. 7 pkt 1 lub które podały w zapotrzebowaniu niewłaściwą informację o stanie zapasów, albo odprzedały materiały objęte obowiązkowym pośrednictwem obrotu niezgodnie z przepisem § 6 ust. 9,
5)
producentów maszyn budowlanych i środków transportu objętych rozdzielnictwem, dokonujących sprzedaży niezgodnie z § 4 ust. 2 pkt 1 oraz § 8.
3.
Minister Górnictwa i Energetyki w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Materiałowej oraz Ministrem do Spraw Cen określi dla odbiorców, którzy są objęci limitami zużycia energii elektrycznej oraz gazu ziemnego i koksowniczego, opłaty dodatkowe za przekroczenie ustalonego limitu.
4.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, stanowią straty nadzwyczajne i podlegają przekazaniu na rachunek dochodów budżetu centralnego we właściwym dla sprzedawcy urzędzie skarbowym za okresy półroczne - do dnia 20 miesiąca następującego po upływie półrocza.
§  13.
1.
Minister Gospodarki Materiałowej:
1)
wyda wytyczne w sprawie zasad realizacji zaopatrzenia materiałowo-technicznego, w których określi zadania i uprawnienia zespołów nadzorczych przy jednostkach obrotu oraz wojewódzkich zespołów gospodarki materiałowej, tryb i formy dostaw dla niektórych grup odbiorców oraz zasady współpracy jednostek wykonujących funkcje obowiązkowego pośrednika w obrocie z terenowymi przedsiębiorstwami handlowymi, prowadzącymi sprzedaż hurtową tych artykułów, a także określi zasady obrotu paliwami płynnymi,
2)
powoła przy jednostkach obrotu, o których mowa w § 6 ust. 2, zespoły nadzorcze z udziałem przedstawicieli: Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministrów: Gospodarki Materiałowej, Obrony Narodowej, Handlu Zagranicznego oraz Handlu Wewnętrznego i Usług, a także organu założycielskiego, nadzorującego głównych producentów danego materiału objętego obowiązkowym pośrednictwem,
3)
upoważni odpowiednie terenowe jednostki obrotu do prowadzenia obrotu materiałami objętymi obowiązkowym pośrednictwem, o których mowa w § 6 ust. 1,
4)
określi zasady i tryb rozpatrywania i załatwiania odwołań, o których mowa w § 6 ust. 7 oraz § 9 ust. 9,
5) 9
(skreślony),
6)
określi listę bilansów informacyjnych sporządzanych i zatwierdzanych przez jednostki obrotu oraz wyda wskazówki metodologiczne dotyczące zasad ich opracowywania i zatwierdzania,
7)
wyda w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami wskazówki metodologiczne dotyczące zasad opracowywania norm i normatywów zapasów paliw, surowców i materiałów.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w uzgodnieniu z Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej ustali formę i zasady sporządzania kwartalnych sprawozdań z zużycia energii elektrycznej oraz paliw gazowych przez odbiorców objętych limitowaniem.
§  14.
Treść umów zawartych przed dniem wejścia w życie uchwały, a podlegających wykonaniu w latach 1984 i 1985, należy dostosować do przepisów niniejszej uchwały.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1984 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  10 LISTA CENTRALNYCH BILANSÓW ENERGII, PALIW, SUROWCÓW I MATERIAŁÓW DO CENTRALNEGO PLANU ROCZNEGO NA LATA 1984 I 1985

Lp. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów Nazwa materiału Nazwa jednostki opracowującej propozycje bilansu
1 2 3 4
I. Artykuły bilansowane przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów

Bilanse zatwierdzane przez Radę Ministrów

1 011, 0131-1 Węgiel kamienny i brykiety z węgla kamiennego Centrala Zbytu Węgla
2 0141 Węgiel brunatny "
3 0211 Koks i półkoks Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa
4 0221-11 Gaz z koksowni i gazokoksowni Krajowa Dyspozycja Gazem
5 0232-11, -21, -3 Gaz ziemny wysokometanowy "
6 0232-12, -22 Gaz ziemny zaazotowany "
7 0231 Ropa naftowa Ministerstwo Przemysłu Chemicznego i Lekkiego (lub wskazana jednostka)
8 0242-211, 0246-33 Paliwa silnikowe benzynowe i benzyna pirolityczna Centrala Produktów Naftowych "CPN"
9 0242-211 Paliwa silnikowe benzynowe "
10 0242-22 Paliwa do silników z zapłonem samoczynnym (wysokoprężnych) "
11 0242-3 Oleje opałowe "
12 0311 Energia elektryczna Ministerstwo Górnictwa i Energetyki (lub wskazana jednostka)
13 045 (bez 0451-3) Wyroby walcowane na gorąco gotowe Centrala Zbytu Stali "Centrostal"
14 046 Rury stalowe "
15 0471 Blachy stalowe walcowane na zimno "
16 0472-1 Blachy ocynkowane "
17 0472-2 Blachy ocynowane białe "
18 0476, 0477 Pręty ciągnione, szlifowane, polerowane oraz pręty łuszczone "
19 0531-11, 0551-15 Miedź - Cu Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych
20 0531-12, 0553, 0563, 0589-4, 0533-2 Cynk - Zn "
21 0531-13 Ołów - Pb "
22 0531-14 Cyna - Sn "
23 0531-31, 0552-15 Aluminium - Al "
24 0531-41 Srebro - Ag "
25 1126 Kable elektroenergetyczne Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel"
26 1134-12 Akumulatory elektryczne kwasowe do pojazdów samochodowych Centrala Techniczno-Handlowa Maszyn i Aparatów Elektrycznych "Ema-Zbyt"
27 1211-2 Siarka Ministerstwo Przemysłu Chemicznego i Lekkiego (lub wskazana jednostka)
28 1218-22, -23 Surowe fosforowe Składnica Surowców Fosforowych
29 1222-551, -552, -553 Soda surowa bezwodna i ciężka w przeliczeniu na 98% Przedsiębiorstwo Obrotu Chemikaliami Nieorganicznymi "Solkwas"
30 1222-611 Soda kaustyczna w przeliczeniu na 100% Przedsiębiorstwo Zbytu Nawozów Mineralnych i Chemikaliów "Agrochem"
31 1231-1, -4 Nawozy azotowe "
32 1231-2, -4 Nawozy fosforowe "
33 1231-3 Nawozy potasowe "
34 1263-11 Polietylen Przedsiębiorstwo Obrotu Tworzywami Sztucznymi "Chemiplast"
35 1263-12, -13 Polipropylen i kopolimery etylenowo-propylenowe "
36 1263-211, -212, -25 Polichlorek winylu i kopolimery winylowe "
37 1263-31, -32, -34, -39 Polistyren i kopolimery styrenu "
38 1269-1 Kauczuki naturalne Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
39 1269-3, -4, -5 Kauczuki syntetyczne "
40 127 Włókna chemiczne Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Włókienniczego "Surtex"
41 1371-1 Opony do pojazdów samochodowych osobowych Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
42 1371-2 Opony do pojazdów samochodowych ciężarowych, maszyn i urządzeń (bez rolniczych) "
43 1371-3 Opony ciągnikowe "
44 1371-4 Opony do maszyn i urządzeń rolniczych "
45 1422 Cement Centrala Zbytu Wiążących Materiałów Budowlanych
46 1711 Tarcica iglasta Centrala Obrotu Drewnem
47 1722-1, -2, -3 Płyty wiórowe Biuro Zbytu Płyt i Sklejek "Płytozbyt"
48 1813-1, -3, -5 Celuloza papiernicza Dobrowolne Zrzeszenie Przedsiębiorstw Państwowych "Papier"
49 1813-4 Celuloza wiskozowa Zrzeszenie Przedsiębiorstw Włókien Chemicznych "Chemitex"
50 1814 Papier Dobrowolne Zrzeszenie Przedsiębiorstw Państwowych "Papier"
51 1815 Tektura "
52 1911 Bawełna Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Włókienniczego "Surtex"
53 1921-110, -140, 2082-220, 4251-510 Surowce przemysłu wełnianego (wełna) Zrzeszenie Przedsiębiorstw Obrotu Surowcami Włókienniczymi i Skórzanymi
54 2321, 2213 Skóry surowe zakonserwowane i skóry półgarbowane dla przemysłu garbarskiego (łącznie z białoskórnictwem) "
55 2311-2316, 2331, 2332, 2339-1, -2, -3 Masa mięsno-tłuszczowa i drób Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Mięsnego
56 2358-2 Masło Centralny Związek Spółdzielni Mleczarskich
57 2431 Cukier Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Cukrowniczego "Cukpol"
58 2419, 2611, 2612, 2614 (bez 2419-9) Pasze treściwe (w latach kalendarzowych) Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (lub wskazana jednostka)
59 2491 Tłuszcze roślinne jadalne Zrzeszenie Przemysłu Tłuszczowego
60 2551 Tytoń przemysłowy Centrala Zaopatrzenia i Zbytu Przemysłu Tytoniowego
61 4011, 4012, 2411 Ziarno zbóż podstawowych i innych krajowych konsumpcyjnych, pastewnych i siewnych oraz przetwory młynarskie z importu (w latach kalendarzowych i gospodarczych) Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego
62 4014-51 Soja konsumpcyjna Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (lub wskazana jednostka)
63 4035-2 Ziarno kakaowe "
II. Artykuły bilansowane przez Urząd Gospodarki Materiałowej

Bilanse zatwierdzane przez Ministra Gospodarki Materiałowej

64 0213-1 Smoły surowe w przeliczeniu na smołę o zawartości 5% H2O Przedsiębiorstwo Zbytu Produktów Węglopochodnych "Węglopochodne"
65 0213-2 Benzole surowe "
66 0242-100, -020, -030, -040 Gazy płynne z destylacji ropy naftowej Centrala Produktów Naftowych "CPN"
67 0243 (bez 0243-5, -7, -9) Oleje smarowe (bez olejów specjalnych) "
68 0244 Smary plastyczne "
69 0245-1 Parafiny i produkty parafinowe "
70 0245-5 Asfalty z przeróbki ropy naftowej Przedsiębiorstwo Zbytu Produktów Węglopochodnych "Węglopochodne"
71 0411, 0412, 0415 Rudy żelaza surowe i wzbogacone, odpady żelazodajne metalurgiczne Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa
Żelazostopy
72 0423-22 - żelazokrzem minimum 75%

Si

"
73 0423-86 - żelazowanad 40 "
74 0423-89 - żelazoniob (specjalne

pozostałe)

"
75 0423-3 - żelazochrom "
76 0423-4 - żelazokrzemomangan "
77 0423-85 - żelazomolibden "
78 0478-2 Drut oponiarski (druty ciągnione jakościowe) Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
79 0511-22 Rudy manganu Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa
80 0511-23 Rudy chromu "
81 0511-25 Rudy molibdenu "
82 0511-27 Rudy wolframu "
83 0511-28 Rutyl (rudy tytanu) "
84 0511-28 Ilmenit (rudy tytanu) Przedsiębiorstwo Obrotu Chemikaliami Nieorganicznymi "Solkwas"
85 0512-51 Tlenek aluminium (glinu) Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych
86 0531-16 Rtęć - Hg "
87 0531-21 Nikiel - Ni Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa
88 0531-22 Mangan - Mn Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych
89 0531-24 Kobalt - Co Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa
90 0531-34 Magnez - Mg "
91 0531-35 Krzem - Si czysty technicznie "
92 0541-24 Proszek kobaltu "
93 0532-93 Antymon - Sb Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych
94 0551 (bez 0551-15), 0561 (bez 0561-911, -921) 589-1 Wyroby z miedzi i stopów miedzi "
95 0552 (bez 0552-16, -231) 0562 Wyroby z aluminium i stopy aluminium "
95a 0631-0637 Łożyska toczne Centrala Techniczno-Handlowa Przemysłu Precyzyjnego "Prema"
96 0651-19 Kord stalowy (liny z drutów stalowych pozostałe) Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
97 0651-156 Liny do transporterów "
98 0651-5 Elektrody metalowe do spawania Centrala Zbytu Wyrobów Metalowych "Metalzbyt"
99 0614-31 Grzejniki Biuro Sprzedaży Wyrobów Odlewniczych "Centrodlew"
100 0656-511 Wanny kąpielowe blaszane emaliowane "
101 0614-511 Wanny kąpielowe żeliwne "
102 0614-512, 0656-513 Zlewozmywaki "
103 0672-11, -12 Kuchnie gazowe Zrzeszenie Przedsiębiorstw Handlu Artykułami Technicznymi "Elmet"
104 1121-35 Przewody gołe aluminiowe napowietrzne Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel"
105 1121-45 Przewody gołe stalowo-aluminiowe napowietrzne "
106 1218-811 Borokalcyt Przedsiębiorstwo Obrotu Chemikaliami Nieorganicznymi "Solkwas"
107 1221-819 Węglik tantalowo-niobowy (związki talu, tantalu, toru - pozostałe) Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa
108 1222-142 Chloran potasu (potas i związki potasu) Przedsiębiorstwo Obrotu Chemikaliami Nieorganicznymi "Solkwas"
109 1232-2 Związki fosforowe do mieszanek paszowych Przedsiębiorstwo Zbytu Nawozów Mineralnych i Chemikaliów "Agrochem"
110 1241-26 Freony Zjednoczone Zakłady Gazów Technicznych "Polgaz"
111 1241-314 Alkohol butylowy Przedsiębiorstwo Zbytu Nawozów Mineralnych i Chemikaliów "Agrochem"
112 1241-318 Alkohol oktylowy "
113 1241-351 Gliceryna Przedsiębiorstwo Obrotu Tworzywami Sztucznymi "Chemiplast"
114 1241-352 Pentaerytryt Zrzeszenie Przedsiębiorstw Producentów Farb i Lakierów "Polifarb"
115 1242-111 Benzen Przedsiębiorstwo Zbytu Produktów Węglopochodnych "Węglopochodne"
116 1243-114 Paraksylen (węglowodory aromatyczne wielopierścieniowe) Zakłady Włókien Chemicznych "Chemitex-Elana"
117 1246 Środki ochrony roślin Przedsiębiorstwo Obrotu Chemikaliami Organicznymi i Barwnikami "Chemikolor"
118 1249-139 Ftalan dwuoktylu Przedsiębiorstwo Zbytu Nawozów Mineralnych i Chemikaliów "Agrochem"
119 1249-6 Sadze techniczne Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
120 1263-29 Żywice poliwinylowe (polimery winylowe pozostałe) Zrzeszenie Przedsiębiorstw Producentów Farb i Lakierów "Polifarb"
121 1263-6 Żywice chlorokauczukowe "
122 1268-21 Żywice epoksydowe Przedsiębiorstwo Obrotu Chemikaliami Organicznymi i Barwnikami "Chemikolor"
123 1269-2, -6 Lateksy kauczuków naturalnych i syntetycznych Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
124 1284-21, -25 Środki przeciwstukowe i depresatory (dodatki do paliw silnikowych) Centrala Produktów Naftowych "CPN"
125 1289-9 Środki gaśnicze pianotwórcze i proszki gaśnicze (środki chemiczne pomocnicze) Zrzeszenie Przedsiębiorstw Handlowo-Technicznych Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego "Supon"
126 1336-472, -542 Kleje do obuwia Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Skórzanego "Polbut"
127 1361-111, -112 Polwinit do przewodów izolacyjnych i oponowych Przedsiębiorstwo Obrotu Tworzywami Sztucznymi "Chemiplast"
128 1363-12 (bez -123, -124, -129) Rury z polichlorku winylu i kopolimerów Biuro Sprzedaży Wyrobów Odlewniczych "Centrodlew"
Materiały podłogowe
129 1365-1 (bez 1365-14) - wykładziny i okładziny z

tworzyw sztucznych dla

budownictwa

Biuro Sprzedaży Materiałów Budowlanych "Besar"
130 1413-914 - płyty posadzkowe ze

sztucznego kamienia

("lastrico")

"
131 1622-52 - płytki kwasoodporne

wykładzinowe kamionkowe

"
132 1624-1 - płytki i kształtki

podłogowe kamionkowe

"
133 1715-1, -2, -3 - materiały podłogowe z

drewna

"
134 1369-3 Taniny transporterowe z tworzyw sztucznych Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
135 1371-6 Dętki i ochraniacze dętek do pojazdów samochodowych, ciągników i maszyn rolniczych "
136 1374-1 Taśmy przenośnikowe gumowe "
137 1375-3, -4, -5 Obuwie robocze filcowo-gumowe, wulkanizowane obuwie gumowe robocze i ochronne Zrzeszenie Przedsiębiorstw Handlowo-Technicznych Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego "Supon"
138 1418-6 Azbest Biuro Zbytu Materiałów Izolacji Budowlanej
139 1418-725 Magnezyt prażony Centrala Handlowa Materiałów Ogniotrwałych
140 1418-12 Kaolin (ceramiczny, papierniczy, mielony) Biuro Sprzedaży Materiałów Budowlanych "Besar"
141 1432 Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe Centrala Zbytu Wiążących Materiałów Budowlanych
142 1461-1 Papa Biuro Zbytu Materiałów Izolacji Budowlanej
143 1462-11, -12, -13, -14 Wełny: mineralna, szklana i wyroby z nich "
144 1511-11 Szkło płaskie ciągnione Biuro Zbytu Szkła i Ceramiki
145 1541-1 Butelki szklane do artykułów spożywczych "
146 1542-1 Słoje szklane do artykułów spożywczych "
147 1712-1 Tarcica liściasta dębowa Centrala Obrotu Drewnem
148 1712-2 Tarcica liściasta bukowa nieparzona "
149 1913, 1914, 1915 Przędza bawełniana i bawełnopodobna (czesankowa, zgrzebna, odpadowa) Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Włókienniczego "Surtex"
150 1916 Tkaniny bawełniane i bawełnopodobne surowe (bez tkanin kordowych i transporterowych) "
151 1917, 2031, 2062-001, 2064-001 Tkaniny, dzianiny, włókniny i przędziny bawełniane i bawełnopodobne wykończone "
152 1923, 1929-1 Przędza wełniana i wełnopodobna czesankowa łącznie z włóczką "
153 1933 Przędza lniano-konopna Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Włókienniczego "Surtex"
154 2021 Tkaniny transporterowe Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil"
155 2022 Tkaniny oponowe "
156 2211 Skóry gotowe twarde Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Skórzanego "Polbut"
157 2492-112, -119 Oleje roślinne techniczne do produkcji wyrobów lakierowych Zrzeszenie Przedsiębiorstw Producentów Farb i Lakierów "Polifarb"
158 4032-41 Sizal (włókna egzotyczne) Zrzeszenie Przedsiębiorstw Obrotu Surowcami Włókienniczymi i Skórzanymi
159 4032-41 Juta (włókna egzotyczne) "
160 0414-1 Złom stalowy (obiegowy i zbiórkowy) Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przerobu Złomu Metali "Centrozłom"
161 0414-2 Złom żeliwny (obiegowy i zbiórkowy) "
162 0521-1 Złom miedzi i jej stopów Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych
163 1521-3 Złom ołowiu i jego stopów "
164 0521-5 Złom cynku i jego stopów "
165 0521-7 Złom aluminium i jego stopów "
166 1154-111 Żarówki głównego szeregu Centrala Techniczno-Handlowa Sprzętu Oświetleniowego "Polam-Elektrosprzęt"
167 1131-245 Wkładki bezpiecznikowe topikowe "
168 1154-211 Świetlówki głównego szeregu "
169 1881 Makulatura oraz odpady z papieru i tektury Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przetwórstwa Surowców Wtórnych
170 208 (bez 2081-213, 2081-232, -244) Surowce wtórne i odpadowe dla przemysłu włókienniczego "
171 2081-213

2082-213

Wyczesy wełniane Zrzeszenie Przedsiębiorstw Obrotu Surowcami Włókienniczymi i Skórzanymi
172 2212 Skóry gotowe miękkie Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Skórzanego "Polbut"
173 2081-232, -244 Zużytki wełniane i wełnopodobne (dziane i tkane) Zrzeszenie Przedsiębiorstw Obrotu Surowcami Włókienniczymi i Skórzanymi
174 2322-33 Kości do celów technicznych Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przemysłu Paszowego i Utylizacyjnego "Bacutil"
175 2322-1 Surowce zwierzęce na pasze i do produkcji mączek "
III. Artykuły bilansowane przez inne ministerstwa
176 2623 Tłuszcze techniczne zwierzęce topione "
177 134, 135 Leki gotowe Bilans sporządza i zatwierdza Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej
178 134 Leki weterynaryjne Bilans sporządza i zatwierdza Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  11 WYKAZ JEDNOSTEK OBOWIĄZKOWO POŚREDNICZĄCYCH W OBROCIE PODSTAWOWYMI PALIWAMI, SUROWCAMI, MATERIAŁAMI I WYROBAMI

Lp. Nazwa jednostki uprawnionej do obrotu w trybie obowiązkowego pośrednictwa Nazwa paliw, surowców, materiałów i wyrobów objętych obowiązkowym pośrednictwem (Według Systematycznego wykazu wyrobów) Symbol Systematycznego wykazu wyrobów
1 2 3 4
1 Centrala Zbytu Węgla Węgiel kamienny 011
Brykiety z węgla kamiennego 0131-1
2 Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa Węgiel marki "K"

Koks i półkoks

0113

0211

Rudy żelaza surowe i wzbogacone oraz odpady żelazodajne 0411, 0412, 0415
Żelazostopy 0423-22, 0423-3, 0423-4, 0423-85, 0423-86, 0423-89
Rudy manganu 0511-22
Rudy chromu 0511-23
Rudy molibdenu 0511-25
Rudy wolframu 0511-27
Rudy tytanu (wyłącznie rutyl) 0511-28
Nikiel - Ni 0531-21
Kobalt - Co 0531-24
Krzem - Si 0531-35
Proszek kobaltu 0541-24
Parawolframian amonowy 1221-128
Związki talu, tantalu, toru pozostałe (wyłącznie węglik tantalowo-niobowy) 1221-819
Elektrody grafitowe piecowe hutnicze 1248-31
Magnezyt prażony 1418-725
3 Centrala Produktów Naftowych "CPN" Gazy płynne z destylacji ropy naftowej 0242-100, -020, -030, -040
Paliwa do silników 0242-2
Oleje opałowe 0242-3
Oleje smarowe (bez olejów specjalnych) 0243
Smary plastyczne 0244
Parafiny i produkty parafinowe 0245-1
4 Centrala Zbytu Stali "Centrostal" Wyroby hutnictwa żelaza (bez surówki, drutów ciągnionych, akcesorii śrubowych, akcesorii kutych, pozostałych akcesorii, rozjazdów kolejowych, odkuwek wykrojowych, zestawów kołowych, taśm i drutów oporowych) 04 (bez: 042, 0478

0486-2, -3, 0495-9, 0487 0483)

5 Centrala Handlowa Metali Nieżelaznych Wyroby przemysłu metali nieżelaznych 05 (bez: 0511, 052 0531-21, -24, -35, -42 do -49, 0532, 0533-7, 0541-24, -42, -43, -49, 0556-2 do -4, -9, 0566-2 do -4, -9, 0582-52 do -54, -59, 0586-2 do -4, -92 do -94, -99)
Złom metali nieżelaznych 0521-1, -3, -5, -7, -81
6 Mennica Państwowa Wyroby z metali szlachetnych 0521-8 (bez -81), 0531-4 (bez -41), 0541-4 (bez -41), 0556-2 do -4, -9, 0566-2 do -4, -9, 0582-52 do -54, -59, 0586-2 do -4, -9 (bez -91), 1221-74, -75, 1319-4
7 Biuro Sprzedaży Kabli i Przewodów "Centrokabel" Kable i przewody 112
8 Centrala Techniczno-Handlowa Maszyn i Aparatów Elektrycznych "Ema-Zbyt" Akumulatory elektryczne kwasowe do pojazdów samochodowych 1134-12
9 Zrzeszenie Przedsiębiorstw Producentów Farb i Lakierów "Polifarb" Wyroby lakierowe płynne 1312-1318
10 Przedsiębiorstwo Obrotu Tworzywami Sztucznymi "Chemiplast" Chlorek etylenu (1,2 dwuchloroetan) 1241-217
Gliceryna 1241-351
Tworzywa sztuczne polimeryzacyjne 1263
Polichlorek winylu plastyfikowany do przewodów izolacyjnych 1361-111
Polichlorek winylu plastyfikowany do przewodów oponowych 1361-112
Płyty z polistyrenu spienionego (styropianu) 1361-332
11 Przedsiębiorstwo Zbytu Nawozów Mineralnych i Chemikaliów "Agrochem" Ftalan dwuoktylu 1249-139
12 Przedsiębiorstwo Zbytu Produktów Węglopochodnych "Węglopochodne" Smoły surowe w przeliczeniu na smołę o zawartości 5% H2O 0213-1
Benzole surowe 0213-2
Asfalty z przeróbki ropy naftowej 0245-5
Benzen 1242-111
13 Przedsiębiorstwo Obrotu Chemikaliami Nieorganicznymi "Solkwas" Ilmenit

Borokalcyty

0511-28

1218-811

14 Przedsiębiorstwo Obrotu Artykułami Przemysłu Gumowego "Stomil" Drut oponiarski 0478-2
Liny do transporterów 0651-156
Kord stalowy 0651-19
Sadze techniczne 1249-6
Kauczuki naturalne i syntetyczne 1269 (bez 1269-2, -3)
Lateksy kauczuków naturalnych i syntetycznych 1269-2, -6
Taśmy transporterowe z tworzyw sztucznych 1369-3
Opony do pojazdów samochodowych osobowych 1371-1
Opony pojazdów samochodowych ciężarowych, maszyn i urządzeń (bez rolniczych) 1371-2
Opony ciągnikowe 1371-3
Opony do maszyn i urządzeń rolniczych 1371-4
Dętki i ochraniacze dętek 1371-6
Węże gumowe tłoczne wysokociśnieniowe z przekładkami z oplotu drutu 1373-54
Taśmy przenośnikowe gumowe 1374-1
Tkaniny transporterowe 2021
Tkaniny oponowe 2022
15 Biuro Zbytu Materiałów Izolacji Budowlanej Papa

Maty i płyty z wełny mineralnej

1461-1

1462-112, -114

16 Centrala Obrotu Drewnem Tarcica iglasta 1711
Tarcica liściasta dębowa 1712-1
Tarcica liściasta bukowa nieparzona 1712-2
Okleiny 1726-1
17 Dobrowolne Zrzeszenie Przedsiębiorstw Państwowych "Papier"-Biuro Rozdzielnictwa i Zbytu Celuloza papiernicza 1813-1, -3, -5
Papier (z wyjątkiem papierów pakowych) 1814 (bez 1814-33, -34, -35)
Papiery kredowane 1821-12
Tektura, z wyjątkiem tektury introligatorskiej, pudełkowej i pakowej 1815 (bez 1815-12, -2)
18 Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Włókienniczego "Surtex" Bawełna 1911
Przędza bawełniana i wełniana 1913, 1914, 1915, 1923, 1929-1
Tkaniny bawełniane i bawełnopodobne surowe (bez tkanin kordowych i transporterowych) 1916
Tkaniny, dzianiny, włókniny i przędziny bawełniane i bawełnopodobne wykończone 1917, 2031, 2062-001, 2064-001
Przędza lniano-konopna 1933
19 Zrzeszenie Przedsiębiorstw Obrotu Surowcami Włókienniczymi i Skórzanymi Wełna 1921-110, -140, 2082-220, 4251-510
Zużytki wełniane i wełnopodobne 2081-232, -244
Wyczesy wełniane 2081-213, 2082-213
Skóry półgarbowane dla przemysłu garbarskiego (łącznie z białoskórnictwem) 2213
Skóry surowe zakonserwowane dla przemysłu garbarskiego (łącznie z białoskórnictwem) 2321
Skóry surowe zakonserwowane dla przemysłu futrzarskiego i filcowego 4253
20 Przedsiębiorstwo Obrotu Towarowego Przemysłu Skórzanego "Polbut" Kleje do obuwia 1336-433, -472, -542
Skóry sztuczne i syntetyczne do obuwia 1361-72, -73, -792, -81, -991
Skóry gotowe twarde 2211
Skóry gotowe miękkie 2212
21 przedsiębiorstwa zrzeszone w Zrzeszeniu Przedsiębiorstw Handlowo-Technicznych Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego "Supon" Środki ochrony osobistej 0657-211, -212, -229, 0874-49, 0965-433, 1374-552
Środki chemiczne pomocnicze dla pozostałych gałęzi przemysłu osobno nie wymienione (wyłącznie środki gaśnicze pianotwórcze i proszki gaśnicze) 1289-9
Odzież ochronna i robocza 1374-51, 2184, 2185 (bez 2185-91), 2273-4, -5
Obuwie ochronne i robocze 1375-3 do -5, 2221-4, -5, 2222-4, -5, 2224-4, -5
22 Centrala Zbytu Wyrobów Metalowych "Metalzbyt" Druty ciągnione zwykłe 0478-1
Spoiwa cynowo-ołowiowe w przeliczeniu na 30% cyny 0533-71
Druty ze stopu cyny 0569-21
Elektrody metalowe do spawania 0651-5
23 Biuro Sprzedaży Materiałów Budowlanych "Besar" Kleje oparte na polioctanie winylu (wyłącznie "Pronalep") 1336-433
Kleje z pochodnych winylowych modyfikowane (wyłącznie "Osakryl") 1336-444
Kleje oparte na kopolimerach butadienu (wyłącznie "Lateks") 1336-53
Wykładziny i okładziny z tworzyw sztucznych dla budownictwa 1365-1 (bez -14)
Kaolin z importu 1418-12
Płytki i kształtki podłogowe kamionkowe 1624-1
Materiały podłogowe z drewna 1715
24 Biuro Zbytu Płyt i Sklejek "Płytozbyt" Płyty pilśniowe twarde laminowane i lakierowane 1721-16, -17
Płyty wiórowe płasko prasowane laminowane i lakierowane 1722-16, -17
25 Zjednoczone Zakłady Gazów Technicznych "Polgaz" Pochodne chlorowcowe inne węglowodorów alifatycznych nasyconych (freony) 1241-26
26 Biuro Sprzedaży Wyrobów Odlewniczych "Centrodlew" Grzejniki słupowo-żeliwne 0614-31
Wanny kąpielowe żeliwne 0614-511
Zlewozmywaki 0614-512
Radiatory do centralnego ogrzewania 0656-321
Wanny blaszane emaliowane 0656-511
Zlewozmywaki blaszane emaliowane 0656-513
27 przedsiębiorstwa zrzeszone w Zrzeszeniu Przedsiębiorstw Handlu Artykułami Technicznymi "Elmet" Kuchnie gazowe z piekarnikiem 0672-11
28 Biuro Zbytu Szkła i Ceramiki Szkło płaskie ciągnione 1511-11
29 Zrzeszenie Przedsiębiorstw Przerobu Złomu "Centrozłom" Złom stalowy i żeliwny 0414-1, -2
30 Centrala Techniczno-Handlowa Przemysłu Precyzyjnego "Prema" Łożyska toczne 0631-0637

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WYKAZ MASZYN BUDOWLANYCH I ŚRODKÓW TRANSPORTU ROZDZIELANYCH W LATACH 1984 i 1985

Lp. Symbol Systematycznego wykazu wyrobów (SWW) Nazwa środków transportu rozdzielanych (według SWW)
1 0811-11 Koparki budowlane jednonaczyniowe
2 0811-12 Ładowarki budowlane jednonaczyniowe
3 1021, 1022 Samochody osobowe
4 1023 (bez -6, -9) Autobusy
5 1024, 1025, 1029-1 Samochody ciężarowe i ciągniki drogowe
6 1031-2 Ciągniki kołowe dwuosiowe

ZAŁĄCZNIK Nr  4

LISTA TOWARÓW IMPORTOWANYCH Z II OBSZARU PŁATNICZEGO, PRZEWIDZIANYCH DO CENTRALNEGO FINANSOWANIA

1. Ropa naftowa

2. Oleje smarowe

3. Komponenty do olejów i smarów

4. Smary plastyczne

5. Parafiny i półprodukty parafinowe

6. Rudy żelaza surowe i wzbogacone, odpady żalazodajne metalurgiczne

7. Wyroby hutnicze

8. Żelazostopy

9. Rudy chromu

10. Rudy manganu

11. Rudy molibdenu

12. Rudy wolframu

13. Ilmenit i rutyl (rudy tytanu)

14. Tlenek aluminium (glinu)

15. Ołów - Pb

16. Cyna - Sn

17. Rtęć - Hg

18. Mangan - Mn

19. Kobalt - Co i proszek kobaltu

20. Aluminium - Al

21. Magnez - Mg

22. Krzem metaliczny - Si

23. Antymon - Sb

24. Kord stalowy

25. Fosforyty

26. Borokalcyt (rudy borowe)

27. Nawozy potasowe

28. Gazy ziębnicze - freony

29. Papier

30. Paraksylen

31. Środki ochrony roślin

32. Elektrody grafitowe

33. Sadze techniczne

34. Kauczuki naturalne

35. Kauczuki syntetyczne

36. Włókna chemiczne

37. Dodatki do paliw silnikowych - środki przeciwstukowe i depresatory

38. Wyroby przemysłu chemicznego do pasz

39. Komponenty do farb i lakierów

40. Oleje roślinne techniczne do produkcji wyrobów lakierowych

41. Alkohol oktylowy

42. Alkohol butylowy

43. Kleje i komponenty do klejów do obuwia

44. Leki gotowe, łącznie z weterynaryjnymi

45. Opony do pojazdów samochodowych ciężarowych

46. Azbest

47. Magnezyt prażony

48. Celuloza papiernicza

49. Celuloza wiskozowa

50. Bawełna

51. Przędza bawełniana i bawełnopodobna

52. Tkaniny bawełniane i bawełnopodobne surowe

53. Wełna

54. Przędza wełniana i wełnopodobna

55. Wyczesy wełniane i wełnopodobne

56. Zużytki wełniane i wełnopodobne

57. Skóry surowe zakonserwowane i skóry półgarbowane dla przemysłu garbarskiego

58. Mięso

59. Śruty i makuchy

60. Tytoń przemysłowy

61. Mączki pastewne rybne

62. Tłuszcze techniczne zwierzęce topione

63. Zboża i przetwory młynarskie

64. Soja konsumpcyjna

65. Sizal

66. Juta

67. Sznurek snopowiązałkowy i do pras dla rolnictwa

68. Ziarno kakaowe

69. Tłuszcze roślinne jadalne

1 § 6 ust. 9 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
2 § 6 ust. 10 dodany przez § 1 ust. 1 pkt 2 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
3 § 9 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
4 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 4 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
5 § 10 ust. 1 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 50 z dnia 30 marca 1984 r. (M.P.84.10.67) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 marca 1984 r.
6 § 10 ust. 1 pkt 6 dodany przez § 1 ust. 1 pkt 5 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
7 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 50 z dnia 30 marca 1984 r. (M.P.84.10.67) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 marca 1984 r.
8 § 12 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 ust. 1 pkt 6 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
9 § 13 ust. 1 pkt 5 skreślony przez § 1 ust. 1 pkt 7 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
10 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 ust. 2 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.
11 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 ust. 3 uchwały nr 11 z dnia 7 lutego 1985 r. (M.P.85.2.14) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1985 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024