Powołanie Komitetu Organizacyjnego Samorządu Radców Prawnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 października 1982 r.
w sprawie powołania Komitetu Organizacyjnego Samorządu Radców Prawnych.

Na podstawie art. 82 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powołuje się Komitet Organizacyjny Samorządu Radców Prawnych, zwany dalej "Komitetem Organizacyjnym", w składzie ustalonym odrębnie.
2.
Siedzibą Komitetu Organizacyjnego jest m.st. Warszawa.
§  2.
Do zakresu działania Komitetu Organizacyjnego należy wykonywanie zadań przewidzianych w art. 83 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 19, poz. 145), zwanej dalej "ustawą", do czasu wyboru krajowych organów samorządu radcowskiego przewidzianych w ustawie.
§  3.
1.
Zwierzchni nadzór nad działalnością Komitetu Organizacyjnego sprawuje Minister Sprawiedliwości w zakresie przewidzianym w ustawie w odniesieniu do organów samorządu radców prawnych.
2.
Minister Sprawiedliwości zwołuje pierwsze posiedzenie Komitetu Organizacyjnego, na którym przewodniczy najstarszy wiekiem członek Komitetu Organizacyjnego.
§  4.
1.
Na pierwszym posiedzeniu Komitet Organizacyjny wybiera ze swego grona prezydium w składzie: przewodniczący, trzech wiceprzewodniczących, sekretarz, skarbnik i siedmiu członków.
2.
Prezydium, o którym mowa w ust. 1, jest organem wykonawczym Komitetu Organizacyjnego, uprawnionym do jego reprezentowania na zewnątrz i obowiązanym do składania mu sprawozdania ze swej działalności.
3.
Dokumenty z zakresu obrotu składnikami majątkowymi i środkami finansowymi podpisują dwaj członkowie prezydium, w tym przewodniczący lub wiceprzewodniczący.
§  5.
1.
Komitet Organizacyjny i jego prezydium podejmują uchwały w sprawach należących do ich kompetencji bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy członków danego organu.
2.
Pracami Komitetu Organizacyjnego kieruje jego przewodniczący.
3.
Komitet Organizacyjny przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości odpisy uchwał wymienionych w ust. 1.
§  6.
1.
Komitet Organizacyjny na pierwszym posiedzeniu może:
1)
powołać komisje jako organy doradcze do określonych problemów i spraw, a w szczególności regulaminowych, organizacyjnych, budżetowo-gospodarczych, kontroli zawodowej, kształcenia aplikantów radcowskich, skarg i wniosków,
2)
dokonać wyboru przewodniczącego każdej komisji i jego zastępcy,
3)
ustalić skład liczbowy poszczególnych komisji.
2.
Na wniosek przewodniczącego komisji mogą być powołani do pracy w komisji także radcy prawni nie będący członkami Komitetu Organizacyjnego.
3.
Pracami komisji kieruje jej przewodniczący.
§  7.
1.
Komitet Organizacyjny działa zgodnie z uchwalonym przez siebie regulaminem i planem pracy na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego co najmniej raz w miesiącu. Z posiedzeń sporządza się protokół.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się także do posiedzeń komisji.
§  8.
1.
Komitet Organizacyjny może ustanowić terenowych pełnomocników tymczasowych okręgowych izb radców prawnych spośród radców prawnych zamieszkałych w ustalonych tymczasowych okręgach.
2.
Pełnomocnicy działają w imieniu Komitetu Organizacyjnego w zakresie określonym w pełnomocnictwie do czasu wybrania okręgowej rady radców prawnych i zdają sprawę ze swej działalności Komitetowi Organizacyjnemu.
§  9.
Komitet Organizacyjny utworzy sekretariat, ustali jego strukturę, organizację, zakres czynności oraz niezbędną do wykonania zadań etatową obsadę pracowniczą.
§  10.
Komitet Organizacyjny gromadzi środki pieniężne na odrębnym rachunku bankowym i prowadzi gospodarkę finansową według zasad obowiązujących organizacje społeczne.
§  11.
Komitet Organizacyjny ustali tymczasowo wysokość miesięcznej składki członkowskiej radców prawnych oraz sposób jej uiszczania.
§  12.
1.
W zakresie wykonywania swoich zadań Komitet Organizacyjny współdziała z Ministrem Sprawiedliwości i Prezesem Państwowego Arbitrażu Gospodarczego oraz prezesami sądów wojewódzkich i okręgowych komisji arbitrażowych.
2.
Prezesi sądów wojewódzkich i okręgowych komisji arbitrażowych udzielą Komitetowi Organizacyjnemu i jego terenowym pełnomocnikom na ich wniosek pomocy w zakresie spraw lokalowych, wyposażenia w podstawowy sprzęt biurowy i techniczny oraz zaopatrzenia w materiały niezbędne do podjęcia działalności ustawowej.
3.
Prezesi okręgowych komisji arbitrażowych udostępnią Komitetowi Organizacyjnemu i jego terenowym pełnomocnikom na ich wniosek materiały ewidencyjne, dotyczące radców prawnych.
§  13.
1.
Komitet Organizacyjny przedstawi Krajowemu Zjazdowi Radców Prawnych do zatwierdzenia sprawozdanie ze swej działalności.
2.
Działalność Komitetu Organizacyjnego ustaje z chwilą wyboru Krajowej Rady Radców Prawnych.
3.
Komitet Organizacyjny najpóźniej w terminie miesiąca od daty ustania działalności przekaże protokolarnie Krajowej Radzie Radców Prawnych, jako swemu następcy prawnemu, składniki majątkowe, środki finansowe, nabyte prawa i zobowiązania według bilansu na dzień ustania działalności oraz dokumentację.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024