Zasady gospodarki finansowej jednostek spółdzielczych prowadzących działalność w zakresie handlu zagranicznego.

UCHWAŁA Nr 185
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1982 r.
w sprawie zasad gospodarki finansowej jednostek spółdzielczych prowadzących działalność w zakresie handlu zagranicznego.

Na podstawie art. 58 § 2 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach (Dz. U. z 1961 r. Nr 12, poz. 61 i z 1974 r. Nr 47, poz. 281) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady gospodarki finansowej jednostek spółdzielczych prowadzących działalność gospodarczą w dziedzinie handlu zagranicznego na podstawie koncesji nadanej przez Ministra Handlu Zagranicznego, w zakresie objętym koncesją, zwanych dalej "jednostkami gospodarczymi".
§  2.
1.
Wynik finansowy jednostki spółdzielczej stanowi różnicę między przychodami a kosztami działalności, zmniejszoną o podatek obrotowy, skorygowaną o rozliczenia wyrównawcze oraz straty i zyski nadzwyczajne.
2.
Przychody jednostki spółdzielczej obejmują w szczególności:
1)
prowizje komisowe i agencyjne w wysokości ustalonej w umowie między stronami,
2)
wynik ze sprzedaży towarów i usług na rachunek własny,
3)
refakturowane koszty transakcyjne zagraniczne w wysokości kosztów faktycznie poniesionych lub ustalonych ryczałtowo przez jednostkę spółdzielczą,
4)
odsetki otrzymane od udzielonych kredytów zagranicznych, które nie zostały rozliczone z dostawcami krajowymi w eksporcie, oraz odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach lokacyjnych,
5)
inne dochody wynikające ze specyficznej lub wyodrębnionej działalności jednostki spółdzielczej, w tym wynikające z transakcji reeksportowych, giełdowych i koniunkturalnych.
3.
Nie stanowią wyodrębnionego przychodu ze sprzedaży na rachunek własny marże jednostki spółdzielczej, ustalane zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 26 lutego 1982 r. o cenach (Dz. U. Nr 7, poz. 52). Marże te są uwzględniane przy kalkulacji transakcji i rozliczeniach wyrównawczych.
4.
Koszty działalności jednostki spółdzielczej obejmują w szczególności:
1)
koszty transakcyjne zagraniczne,
2)
koszty transakcyjne krajowe,
3)
koszty ogólne,
4)
odsetki od kredytów zagranicznych otrzymanych, które nie zostały rozliczone z odbiorcami krajowymi w imporcie, oraz odsetki bankowe związane z finansowaniem zagranicznych należności budżetowych,
5)
inne koszty wynikające ze specyficznej lub wyodrębnionej działalności jednostki spółdzielczej.
5.
Wszystkie koszty i ryzyka związane z obrotem zagranicznym oraz koszty finansowania transakcji kredytowych, z wyłączeniem kosztów obsługi technicznej, ponosi ta jednostka, która realizuje obrót na własny rachunek, chyba że umowa stanowi inaczej.
6.
Jednostka spółdzielcza jest obowiązana zapewnić środki dewizowe w celu wykonania obciążającej producenta (dostawcę) obsługi technicznej z tytułu gwarancji i rękojmi towarów dostarczanych na eksport.
§  3.
W jednostce spółdzielczej mogą być tworzone następujące fundusze:
1)
fundusz ryzyka handlowego,
2)
dewizowy fundusz ubezpieczeń,
3)
fundusz akwizycyjny.
§  4.
1.
Fundusz ryzyka handlowego jest przeznaczony na pokrycie kosztów i strat powstających w obrotach dokonywanych na rachunek własny jednostki spółdzielczej i nie ubezpieczonych w całości lub części w Towarzystwie Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A.
2.
Fundusz ryzyka handlowego jest tworzony z:
1)
odpisów obciążających koszty transakcyjne - w kwocie nie przekraczającej wysokości składek ubezpieczeniowych dla poszczególnych rodzajów ryzyka, stosowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A.; w wypadku ryzyka nie ubezpieczanego przez Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A. odpis może być ustalony w wysokości nie przekraczającej planowanej kwoty tego ryzyka,
2)
dodatnich różnic kursowych.
3.
W stosunku do ryzyka dewizowego odpis obciąża koszty transakcyjne zagraniczne, a w stosunku do ryzyka złotowego odpis obciąża koszty transakcyjne krajowe.
4.
Z funduszu ryzyka handlowego są pokrywane straty nadzwyczajne powstałe w wyniku utraty należności zagranicznych, nacjonalizacji mienia, ujemnych różnic kursowych, opracowania ofert na kompletne obiekty lub linie technologiczne w razie niezawarcia kontraktu, różnice pomiędzy faktyczną wartością utraconego majątku a uzyskanym odszkodowaniem oraz inne straty losowe.
§  5.
Dewizowy fundusz ubezpieczeń tworzony jest na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
Fundusz akwizycyjny jest tworzony z odpisów obciążających koszty ogólne według stawek procentowych w stosunku do wartości zrealizowanego eksportu, odrębnie dla poszczególnych obszarów płatniczych.
2.
Fundusz akwizycyjny jest przeznaczony na pokrycie związanych z działalnością handlową jednostki spółdzielczej dewizowych kosztów: reklamy, organizowanie wystaw i targów zagranicznych, delegatur zagranicznych, zagranicznych podróży służbowych, składek z tytułu członkostwa w organizacjach międzynarodowych, prowadzenia składów konsygnacyjnych części zamiennych za granicą, stałych stacji obsługi technicznej oraz doraźnej obsługi technicznej.
3.
Stawki odpisów na fundusz akwizycyjny, z wyodrębnieniem procentowego udziału na zagraniczne podróże służbowe, ustala Minister Handlu Zagranicznego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
4.
Minister Handlu Zagranicznego może ustalić limity kwotowe odpisów na fundusz akwizycyjny dla jednostek spółdzielczych, których udział eksportu w obrotach zagranicznych nie uzasadnia zastosowania stawki odpisu według zasady określonej w ust. 1.
§  7.
1.
Jednostki spółdzielcze gromadzą środki funduszów, o których mowa w § 3, na wyodrębnionych rachunkach bankowych.
2.
Minister Finansów może w stosunku do jednostek spółdzielczych prowadzących działalność w niewielkich rozmiarach i które dotychczas nie wyodrębniały na osobnych rachunkach bankowych środków funduszów, o których mowa w § 3, wyrazić zgodę na niewyodrębnianie tych środków.
§  8.
1.
Środki zgromadzone na rachunkach funduszów jednostek spółdzielczych, tworzonych na podstawie dotychczasowych przepisów, jeżeli uchwała przewiduje dalsze tworzenie tego rodzaju funduszów, stają się środkami tych funduszów.
2.
Środki zgromadzone na podstawie dotychczasowych przepisów na rachunku funduszu obsługi technicznej wyrobów eksportowanych, po dokonaniu niezbędnych rozliczeń według stanu funduszu na dzień 30 czerwca 1982 r., podlegają przekazaniu na fundusz akwizycyjny.
§  9.
W zakresie nie uregulowanym w uchwale jednostki spółdzielcze prowadzą gospodarkę finansową na zasadach ogólnych obowiązujących te jednostki.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1982 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024