Pomoc Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe.

UCHWAŁA Nr 180
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1981 r.
w sprawie pomocy Państwa dla ludności rolniczej na jednorodzinne budownictwo mieszkaniowe.

W celu zapewnienia warunków sprzyjających zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rolników indywidualnych i pracowników uspołecznionych zakładów pracy, związanych z produkcją rolną, oraz pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych i parków narodowych, na podstawie art. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1975 r. Nr 20, poz. 108 i z 1981 r. Nr 17, poz. 82) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Uchwała określa zasady udzielania pomocy kredytowej Państwa, zwanej dalej "pomocą kredytową", na:
1)
budowę domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych, odpowiadających warunkom ustalonym w przepisach Prawa lokalowego,
2)
remonty kapitalne, modernizację, adaptację i rozbudowę, zwane dalej "remontami", domów i lokali, o których mowa w pkt 1, stanowiących własność osób fizycznych.
§  2.
1.
Z pomocy kredytowej na budownictwo mieszkaniowe mogą korzystać:
1)
właściciele (posiadacze) gospodarstw rolnych, inne osoby fizyczne utrzymujące się z produkcji rolniczej oraz emeryci i renciści pobierający świadczenia z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego na rzecz Państwa lub następcy,
2)
członkowie i pracownicy oraz emeryci i renciści rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
3)
określeni przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych, zatrudnieni na czas nie określony pracownicy:
a)
państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych oraz innych jednostek organizacyjnych, w których obowiązuje układ zbiorowy pracy dla pracowników państwowych przedsiębiorstw rolnych,
b)
gminnej służby rolnej oraz wojewódzkich ośrodków postępu rolniczego,
c)
przedsiębiorstw technicznej obsługi rolnictwa, budownictwa rolniczego, budownictwa wodnego i melioracji oraz innych jednostek organizacyjnych związanych z obsługą rolnictwa,
d)
jednostek organizacyjnych prowadzących działalność gospodarczą, zrzeszonych w Centralnym Związku Kółek i Organizacji Rolniczych,
e)
przedsiębiorstw lasów państwowych oraz parków narodowych.
2.
Pomocy kredytowej osobom, o których mowa w ust. 1, udziela się również, jeżeli budowę lub remonty domów jednorodzinnych wykonują spółdzielnie budownictwa mieszkaniowego bądź spółdzielcze zrzeszenia budowy domów jednorodzinnych.
3.
Minister Finansów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych ustali szczegółowe zasady i tryb udzielania pomocy kredytowej.
4.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych określi wielkość miejscowości, w których osobom wymienionym w ust. 1 pkt 2 i 3 będzie przysługiwać pomoc kredytowa.
§  3.
1.
Kredyt bankowy, zwany dalej "kredytem", na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym może być przyznany w wysokości do 80% normatywnych kosztów budowy domu lub lokalu, a dla młodych rolników, którzy nie przekroczyli 35 lat życia - do 90% tych kosztów.
2.
Warunkiem przyznania kredytu jest posiadanie przez budującego wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% normatywnych kosztów budowy domu lub lokalu, a jeżeli budującym jest młody rolnik - co najmniej 10% tych kosztów.
3.
Przez wkład własny należy rozumieć środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym, zgromadzone materiały budowlane, wartość robocizny i transportu własnego oraz szacunkową wartość robót budowlanych wykonanych i opłaconych przed uzyskaniem kredytu bankowego.
4.
Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w porozumieniu z Ministrami: Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Finansów ustali normatywne koszty budowy domu lub lokalu, o których mowa w ust. 1, oraz powierzchnię domu lub lokalu w celach kredytowania.
§  4.
Kredyt na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym podlega spłacie w okresie do 30 lat, a dla młodych rolników - w okresie do 35 lat. Spłata kredytu może być zawieszona do 3 lat od daty jego przyznania.
§  5.
1.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, nabywające dom mieszkalny nie stanowiący własności Państwa mogą korzystać z kredytu na zasadach określonych w § 3.
2.
Spłata kredytu, o którym mowa w ust. 1, następuje na zasadach określonych w § 4.
§  6.
1.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, budujące domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych, które nie posiadają własnej działki budowlanej, mogą uzyskać kredyt na zakup tej działki; kredyt ten jest przyznawany niezależnie od kredytu na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym.
2.
Minister Finansów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i zarządami centralnych związków spółdzielczych ustali warunki udzielania i wysokość kredytu, o którym mowa w ust. 1, oraz okres jego spłaty.
§  7.
1.
Osoby, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą korzystać z kredytu na remont domów jednorodzinnych lub lokali w małych domach mieszkalnych w wysokości do 85%, a młodzi rolnicy - do 90% kosztów remontu.
2.
W razie dokonywania remontu domu lub lokalu na podstawie decyzji terenowego organu administracji państwowej koszty remontu mogą być w całości sfinansowane kredytem, bez wymaganego wkładu własnego.
3.
Warunkiem przyznania kredytu osobom wymienionym w § 2 ust. 1 na remont domu lub lokalu jest posiadanie przez nie wkładu własnego w wysokości co najmniej 15%, a młodym rolnikom - posiadanie przez nich co najmniej 10% kosztów remontu, chyba że remont jest dokonywany w trybie ust. 2.
4.
Okres spłaty kredytu przyznanego na remont nie może przekraczać 20 lat, a spłata rozpoczyna się po upływie dwóch lat od daty przyznania kredytu.
§  8.
1.
Kredyt na budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, zaciągnięty przez techników, inżynierów i lekarzy weterynarii zatrudnionych w uspołecznionych jednostkach gospodarki rolnej lub leśnej, w przedsiębiorstwach budownictwa rolniczego, przedsiębiorstwach wodno-melioracyjnych i technicznej obsługi rolnictwa oraz pracowników instruktażu i doradztwa fachowego gminnych służb rolnych i wojewódzkich ośrodków postępu rolniczego, podlega umorzeniu w wysokości 20% każdej terminowo spłaconej raty.
2.
W razie śmierci kredytobiorcy prawo do umorzenia kredytu przysługuje jego małżonkowi, jeżeli zamieszkuje w domu lub lokalu, na którego budowę kredyt został zaciągnięty.
§  9.
1.
Przepisy § 8 stosuje się odpowiednio do pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych, w których obowiązuje układ zbiorowy pracy dla pracowników państwowych przedsiębiorstw rolnych, oraz do pracowników przedsiębiorstw lasów państwowych i parków narodowych, do których stosuje się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1974 r. w sprawie praw i obowiązków pracowników lasów państwowych (Dz. U. Nr 51, poz. 328) i układ zbiorowy pracy dla pracowników zatrudnionych w przedsiębiorstwach lasów państwowych.
2.
Kredyt udzielony osobom, o których mowa w ust. 1, podlega ponadto umorzeniu w wysokości 20% w razie zrezygnowania przez pracownika z mieszkania funkcyjnego.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się także do pracowników instruktażu i doradztwa fachowego gminnych służb rolnych i wojewódzkich ośrodków postępu rolniczego.
§  10.
W razie rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika w okresie dziesięciu lat od daty otrzymania kredytu, porzucenia pracy bądź rozwiązania umowy o pracę przez zakład pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, a także w razie sprzedaży lub wydzierżawienia przez pracownika domu mieszkalnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, umorzona część kredytu podlega zwrotowi w terminie jednego miesiąca od dnia powstania przyczyny zwrotu kredytu.
§  11.
Wysokość oprocentowania kredytu regulują odrębne przepisy.
§  12.
Traci moc uchwała nr 126 Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 1978 r. w sprawie pomocy Państwa w rozwoju jednorodzinnego budownictwa mieszkaniowego pracowników państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych (Monitor Polski Nr 30, poz. 109).
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024