Działalność Operacyjnego Sztabu Antykryzysowego.

UCHWAŁA Nr 157
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 sierpnia 1981 r.
w sprawie działalności Operacyjnego Sztabu Antykryzysowego.

W celu organizowania oraz koordynowania działalności antykryzysowej w sferze gospodarki Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W ramach Komitetu Gospodarczego Rady Ministrów działa Operacyjny Sztab Antykryzysowy, zwany dalej "Sztabem".
2.
Pracami Sztabu kieruje Przewodniczący Komitetu Gospodarczego Rady Ministrów.
3. 1
W skład Sztabu wchodzą:
1)
Przewodniczący Komitetu Rady Ministrów do Spraw Związków Zawodowych oraz Przewodniczący Centralnej Komisji do Walki ze Spekulacją,
2)
Ministrowie: Finansów, Górnictwa i Energetyki, Handlu Wewnętrznego i Usług, Handlu Zagranicznego, Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Komunikacji, Łączności, Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, Zdrowia i Opieki Społecznej, Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Gospodarki Materiałowej, Przewodniczący Państwowej Komisji Cen, Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Minister - Członek Rady Ministrów do Spraw Współpracy ze Związkami Zawodowymi, Przewodniczący Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja", Prezes Narodowego Banku Polskiego i Rzecznik Prasowy Rządu,
3)
po jednym przedstawicielu: Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych, Sekretarza Komitetu Obrony Kraju, Szefa Urzędu Rady Ministrów,
4)
dyrektor Biura Kontroli w Urzędzie Rady Ministrów,
5)
inne osoby powołane przez Przewodniczącego Komitetu Gospodarczego Rady Ministrów.
4.
Ministrowie wyznaczą imiennie stałych członków kierownictwa, upoważnionych do brania w ich zastępstwie udziału w pracach Sztabu.
5. 2
Przewodniczący zaprasza do prac Sztabu przedstawicieli: Najwyższej Izby Kontroli, Prokuratury Generalnej, Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego oraz w miarę potrzeby przedstawicieli organizacji spółdzielczych, ekspertów i inne osoby.
§  2.
1.
Do zadań Sztabu należy:
1)
koordynowanie działalności naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji państwowej w zakresie działań antykryzysowych oraz kontroli,
2)
inicjowanie przemieszczeń podstawowych środków materialnych, niezbędnych do zwalczania kryzysu,
3)
określanie warunków funkcjonowania infrastruktury gospodarczej i obronnej kraju oraz działalności podstawowych placówek służby zdrowia i zapewnienie środków na te cele.
2.
Dla realizacji zadań określonych w ust. 1 Sztab między innymi:
1)
weryfikuje listy artykułów konsumpcji zbiorowej i indywidualnej służących zaspokojeniu podstawowych potrzeb społeczeństwa w okresie kryzysu,
2)
ustala wielkości produkcji i dostaw artykułów konsumpcyjnych oraz kooperacyjno-zaopatrzeniowych, przeznaczonych na zaspokojenie podstawowych potrzeb społecznych,
3)
podejmuje rozstrzygnięcia operatywne i interwencyjne wiążące ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego, dotyczące:
a)
ożywienia produkcji oraz przeciwdziałania jej spadkowi,
b)
zakresu produkcji rynkowej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci,
c)
zakresu produkcji eksportowej,
d)
poziomu i warunków importu oraz zasad rozdziału dewiz,
e)
zasad rozdzielnictwa towarów deficytowych i reglamentowanych,
f)
gospodarowania środkami trwałymi, materiałami oraz energią,
g)
zatrudnienia, płac i wynagrodzenia za pracę,
h)
ustalania cen i poboru podatków,
i)
przygotowania gospodarki narodowej do warunków zimowych, a w szczególności gospodarki komunalnej, energetyki i transportu,
j)
zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków,
k)
ograniczenia inwestycji,
l)
przemieszczenia siły roboczej oraz okresowego wstrzymywania produkcji w określonych przedsiębiorstwach,
4)
dokonuje ocen istniejącej sytuacji oraz sprawuje kontrolę realizacji podjętych rozstrzygnięć.
§  3.
Ministrowie reprezentowani w składzie Sztabu zapewnią umocnienie i aktywizację resortowych służb kontroli ze szczególnym uwzględnieniem działań antykryzysowych.
§  4.
1.
Dla realizacji zadań Sztabu Przewodniczący Komitetu Gospodarczego Rady Ministrów:
1)
tworzy w miarę potrzeby zespoły robocze do określonych zadań,
2)
współdziała z Przewodniczącym Komisji Koordynacyjnej do Spraw Umacniania Praworządności i Przestrzegania Porządku Publicznego oraz z Przewodniczącym Krajowej Nadzwyczajnej Komisji do Walki ze Spekulacją,
3)
wykorzystuje dla prac Sztabu wyniki badań instytutów naukowo-badawczych, zleca ekspertyzy naukowe oraz współpracuje z przedstawicielami zainteresowanych organizacji społecznych.
2.
Przewodniczący składa okresowe sprawozdania z prac Sztabu Radzie Ministrów oraz przedstawia bieżącą informację Prezesowi Rady Ministrów.
§  5.
1.
Przewodniczący Sztabu inicjuje zmiany lub uzupełnienia przepisów w sprawach związanych ze zwalczaniem kryzysu.
2.
Prezes Rady Ministrów określi, które z decyzji podejmowanych przez Przewodniczącego Sztabu w jego imieniu wymagają zatwierdzenia.
3.
Przewodniczący Sztabu może w sytuacji uzasadnionej zadaniami antykryzysowymi zwrócić się do ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego o uchylenie określonych zarządzeń lub decyzji, wydanych przez te organy.
§  6.
Obsługę Sztabu i środki związane z jego działalnością zapewnia Urząd Rady Ministrów.
§  7.
1.
Dla realizacji zadań określonych niniejszą uchwałą wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego powołają wojewódzkie sztaby antykryzysowe oraz określą ich skład i szczegółowe kompetencje.
2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego w wypadkach uzasadnionych potrzebami miejscowymi mogą zalecić powołanie terenowych sztabów antykryzysowych, działających przy prezydentach miast, naczelnikach miast i gmin.
§  8.
W § 4 ust. 1 uchwały nr 39 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1981 r. w sprawie powołania Komitetu Gospodarczego Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 6, poz. 49) pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) Przewodniczący - Wiceprezes Rady Ministrów Janusz Obodowski,".

§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 uchwały nr 205 z dnia 23 września 1981 r. (M.P.81.26.226) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 października 1981 r.
2 § 1 ust. 5 zmieniony przez § 1 uchwały nr 205 z dnia 23 września 1981 r. (M.P.81.26.226) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 października 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024