Rejestracja i prowadzenie obserwacji ujęć wód podziemnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 18 sierpnia 1978 r.
w sprawie rejestracji i prowadzenia obserwacji ujęć wód podziemnych.

Na podstawie art. 31 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie stosuje się do ujęć wód podziemnych, do których zalicza się studnie wiercone, wbijane, źródła trwale obudowane, szyby kopane, wyrobiska wykorzystywane jako ujęcie wód oraz ujęcia wód z infiltracji brzegowej, zwane dalej "studniami", jeżeli na pobór wód z nich wymagane jest pozwolenie wodnoprawne.
2.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do studni publicznych, przeciwpożarowych, służących do wydobywania wód leczniczych, znajdujących się na terenach będących w zarządzie Sił Zbrojnych oraz ujęć wód kopalnianych położonych w obrębie zakładów górniczych.
§  2.
1.
Zakład jest obowiązany do zarejestrowania studni przed przystąpieniem do jej eksploatacji.
2.
Rejestr studni prowadzi terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "organem rejestrującym".
3.
Do wniosku o zarejestrowanie studni należy dołączyć dwa egzemplarze karty rejestracyjnej.
4.
Kartę rejestracyjną studni eksploatowanych lewarowo zakłada się dla każdego otworu studni.
5.
Organ rejestrujący może uzależnić zarejestrowanie studni od przedstawienia przez zakład dokumentacji geologicznej zawierającej ustalenie zasobów wód podziemnych.
6.
Po zarejestrowaniu studni organ rejestrujący przesyła zakładowi jeden egzemplarz karty rejestracyjnej.
§  3.
1.
Zakład jest zobowiązany do prowadzenia okresowych obserwacji wydajności studni, jeżeli pobór wody przekracza 50 m3 na godzinę, a w pozostałych wypadkach - jeżeli obowiązek prowadzenia obserwacji wydajności studni został nałożony na zakład w pozwoleniu wodnoprawnym.
2.
Organ rejestrujący może nałożyć obowiązek prowadzenia okresowych obserwacji wydajności studni nie wymienionych w ust. 1.
3.
Okresowe obserwacje wydajności studni polegają na przeprowadzaniu, przynajmniej raz na kwartał, pomiarów poziomu zwierciadła wody i wydajności studni oraz wpisaniu w książce eksploatacji studni wyników tych pomiarów.
§  4.
1.
Pomiar poziomu zwierciadła wody oraz pomiar wydajności studni przeprowadza się w tej samej dekadzie miesiąca. Zakład mający kilka studni powinien przeprowadzać pomiary, w miarę możliwości, w tym samym dniu.
2.
Pomiar poziomu zwierciadła wody polega na ustaleniu odległości zwierciadła wody od stałego znaku umieszczonego na obudowie studni, pomiar zaś wydajności studni polega na ustaleniu ilości metrów sześciennych wody pobieranej w ciągu jednej godziny.
3.
Pomiar poziomu zwierciadła wody w studni eksploatowanej przeprowadza się w czasie ruchu pompy oraz podczas przerw w jej ruchu. Pomiar w czasie ruchu pompy przeprowadza się przed wyłączeniem pompy po najdłuższym okresie jej ruchu, pomiar zaś w czasie przerw w ruchu pompy po najdłuższej przerwie przed jej ponownym włączeniem do ruchu.
4.
Pomiar poziomu zwierciadła wody w studni nieczynnej przeprowadza się w czasie ruchu oraz w czasie przerw w ruchu pompy zainstalowanej w najbliższej studni eksploatowanej. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio.
5.
Pomiar wydajności studni przeprowadza się wyłącznie w studni eksploatowanej. Pomiar wydajności studni przeprowadza się równocześnie z pomiarem poziomu zwierciadła wody.
§  5.
1.
Zakład jest obowiązany do prowadzenia książki eksploatacyjnej studni.
2.
Książkę eksploatacyjną studni prowadzi się dla każdej studni, z tym że dla studni eksploatowanych lewarowo prowadzi się jedną książkę.
§  6.
Wzory karty rejestracyjnej i książki eksploatacji studni oraz instrukcje ich prowadzenia zostaną ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Rolnictwa.
§  7.
1.
Zakład jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić organ rejestrujący o:
1)
trwałych zmianach w poziomie zwierciadła wody, wydajności studni oraz jakości wody,
2)
zmianach technicznych i eksploatacyjnych studni powstałych w wyniku jej renowacji,
3)
zaprzestaniu eksploatacji studni spowodowanym względami technicznymi,
4)
zmianie posiadacza nieruchomości, na której znajduje się studnia,
5)
likwidacji studni.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, książkę eksploatacji należy przekazać nowemu posiadaczowi nieruchomości, a w razie likwidacji studni - organowi rejestrującemu. Z przekazania książki eksploatacji studni sporządza się protokół.
§  8.
Zakład, który przed dniem wejścia w życie zarządzenia:
1)
złożył wniosek o rejestrację studni - niezwłocznie prześle organowi rejestrującemu dane niezbędne do zarejestrowania studni,
2)
posiada:
a)
kartę rejestracyjną - prześle organowi rejestrującemu w terminie jednego roku od dnia wejścia w życie zarządzenia dane dotyczące studni, niezbędne do dostosowania karty rejestracyjnej do przepisów zarządzenia,
b)
książkę eksploatacji studni - dostosowuje ją do przepisów zarządzenia w terminie dwóch lat od dnia wejścia jego w życie.
§  9.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o zakładach, rozumie się przez to państwowe i inne uspołecznione jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące zakładów stosuje się odpowiednio do osób fizycznych.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1978 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024