Zm.: zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 lipca 1978 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu niektórych rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym.

Na podstawie § 6 ust. 5, § 33 ust. 2, § 39 pkt 2 i § 46 ust. 3 i 5 uchwały nr 46 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski z 1976 r. Nr 15, poz. 70 i Nr 27, poz. 118, z 1977 r. Nr 17, poz. 98 i z 1978 r. Nr 13, poz. 45) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 lipca 1976 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu niektórych rozliczeń z budżetem państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym (Monitor Polski Nr 32, poz. 138) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w nawiasie dodaje się wyrazy:

"z 1977 r. Nr 17, poz. 98 i z 1978 r. Nr 13, poz. 45";

2)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Oprocentowanie należy obliczać, stosując stawkę oprocentowania w wysokości 5% do kwoty funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe (produkcyjne i nieprodukcyjne), wartości niematerialne i prawne oraz inne wartości trwałe, wykazane w prawidłowej wysokości w sprawozdaniach finansowych, z uwzględnieniem przepisu ust. 5.";

3)
w § 5:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Kwotę obciążenia funduszu płac oblicza się, stosując 20% stawkę do sumy wynagrodzeń i świadczeń z tytułu pracy objętych osobowym i bezosobowym funduszem płac, łącznie z wynagrodzeniami i świadczeniami, o których mowa w uchwale nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac (Monitor Polski z 1976 r. Nr 43, poz. 211 oraz z 1978 r. Nr 15, poz. 50 i Nr 24, poz. 81). Obciążeniu podlegają także wypłaty dokonane z funduszu honorariów i funduszu agencyjno-prowizyjnego.",

b)
w ust. 2 pkt 1 w nawiasie dodaje się wyrazy:

"i z 1977 r. Nr 19, poz. 105",

c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Kwoty obciążeń funduszu płac podlegają przekazaniu na dochody budżetowe za okresy: miesięczne (zaliczkowo), kwartalne (za kwartały I, II i III) i roczne.",

d)
dodaje się ust. 3a w brzmieniu:

"3a. Wpłaty obciążeń funduszu płac za okresy miesięczne powinny być przekazane w terminie do dnia 25 tego miesiąca, za który zaliczka przypada w wysokości 1/12 kwoty obciążenia przewidzianej w planie rocznym. W razie gdy plan nie został jeszcze sporządzony, wpłat obciążenia funduszu płac na dany rok - do czasu ustalenia planowanej kwoty obciążenia - dokonuje się w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego. Kwoty obciążeń funduszu płac za okresy kwartalne powinny być obliczone narastająco od początku roku i przekazywane do budżetu w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. Ostateczne (roczne) obliczenie obciążenia funduszu płac, uwzględniające również IV kwartał, powinno być dokonane w terminie określonym w § 4 ust. 9.";

4)
w § 7 ust. 8 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) za okresy miesięczne - zaliczkowo w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej na dany kwartał w planie rocznym lub w wysokości 1/12 kwoty ustalonej w planie rocznym, jeżeli plan ten nie zawiera podziału na kwartały - w terminie do dnia 28 tego miesiąca, za który zaliczka przypada; w razie gdy planu jeszcze nie sporządzono - miesięczne wpłaty powinny być dokonywane w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego; w razie zmiany w ciągu roku planowanej kwoty podatku od funduszu rozwoju bądź wyjściowej kwoty funduszu rozwoju - zaliczkowe wpłaty podatku od funduszu rozwoju, poczynając od zaliczki za pierwszy miesiąc kwartału następującego po kwartale, w którym zmieniono planowaną kwotę podatku od funduszu rozwoju lub wyjściową kwotę funduszu rozwoju, dokonuje się w wysokości 1/3 kwoty wynikającej z zastosowania wyżej wymienionych zmian; przepisy dotyczące zmiany planowanych wpłat podatku od funduszu rozwoju stosuje się odpowiednio do przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach,";

5)
w § 8 ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) zaliczkowo w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej w planie na dany kwartał w planie rocznym lub w wysokości 1/12 kwoty ustalonej w planie rocznym, jeżeli plan ten nie zawiera podziału na kwartały - w terminie do dnia 20 tego miesiąca, za który zaliczka przypada; w razie gdy plan nie zostanie jeszcze sporządzony, miesięczne wpłaty z tego tytułu powinny być dokonane w wysokości zaliczkowej wpłaty za miesiąc grudzień roku poprzedniego,".

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1978 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024