Rozwój rzemiosł artystycznych.

UCHWAŁA Nr 127
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1977 r.
w sprawie rozwoju rzemiosł artystycznych.

W celu zapewnienia korzystnych warunków dalszego rozwoju rzemiosł artystycznych, umożliwiających pełniejsze zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania społeczeństwa na wyroby i usługi o charakterze artystycznym, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 
Rzemiosłem artystycznym w rozumieniu uchwały jest wytwarzanie i odtwarzanie przedmiotów o charakterze artystycznym lub zabytkowym, naprawa i konserwacja takich przedmiotów, naprawa i konserwacja zabytkowych obiektów budowlanych oraz świadczenie usług związanych z artystycznym zdobieniem obiektów budowlanych, przy wykorzystaniu wszelkich rodzajów technologii, przez osoby będące rzemieślnikami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20), które uzyskały tytuł mistrza rzemiosła artystycznego na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
§  2. 
1. 
Ustanawia się honorowy tytuł - mistrz rzemiosła artystycznego.
2. 
Tytuł mistrza rzemiosła artystycznego może uzyskać rzemieślnik, który wykazał się umiejętnością wytwarzania i odtwarzania przedmiotów lub świadczenia usług, o których mowa w § 1.
3. 
Tytuł mistrza rzemiosła artystycznego nadaje Minister Kultury i Sztuki na wniosek Prezesa Zarządu Centralnego Związku Rzemiosła.
§  3. 
1. 
Przy izbach rzemieślniczych działają komisje rzemiosł artystycznych, do których zadań należy w szczególności:
1)
dokonywanie oceny wytwarzanych lub odtwarzanych przez rzemieślnika przedmiotów i świadczonych przez niego usług w celu ustalenia, czy rzemieślnik ma umiejętności, o których mowa w § 2 ust. 2,
2)
opiniowanie, czy działalność określonego rzemieślnika stanowi wykonywanie rzemiosła artystycznego,
3)
występowanie z wnioskami w sprawie przyznania tytułu mistrza rzemiosła artystycznego.
2. 
Komisje, o których mowa w ust. 1, powołują zarządy izb rzemieślniczych, po uzgodnieniu z organami administracji państwowej stopnia wojewódzkiego właściwymi dla obszaru działania izby rzemieślniczej.
§  4. 
Organem odwoławczym od ocen, ustaleń i opinii komisji, o których mowa w § 3, jest komisja rzemiosł artystycznych powołana przez Zarząd Centralnego Związku Rzemiosła po uzgodnieniu z Ministrami Kultury i Sztuki oraz Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  5. 
Skład i szczegółowy zakres działania komisji, o których mowa w § 3 i 4, oraz kryteria oceny wartości artystycznych przedmiotów i usług, stosowane przez te komisje, określi Zarząd Centralnego Związku Rzemiosła po uzgodnieniu z Ministrami Kultury i Sztuki oraz Handlu Wewnętrznego i Usług.
§  6. 
Przedmioty i usługi określone w § 1, wykonywane przez rzemieślników mających tytuł mistrza rzemiosła artystycznego, nie wymagają przewidzianej odrębnymi przepisami atestacji pod względem artystycznym.
§  7. 
1. 
Minister Finansów upoważni terenowe organy administracji państwowej do stosowania w szerszym zakresie ulg podatkowych przy opodatkowaniu rzemieślników mających tytuł mistrza rzemiosła artystycznego.
2. 
Ocena działalności wytwórczej lub usługowej mistrza rzemiosła artystycznego, będąca wynikiem okresowo przeprowadzanych weryfikacji przez komisje rzemiosł artystycznych, jest podstawą uprawniającą rzemieślnika do ubiegania się o ulgi podatkowe.
3. 
Przy sprzedaży przedmiotów i świadczeniu usług przez mistrzów rzemiosła artystycznego stosuje się ceny umowne w zakresie ustalonym odrębnymi przepisami.
§  8. 
Terenowe organy administracji państwowej, właściwe jednostki gospodarki uspołecznionej oraz organizacje rzemieślnicze rozszerzą zakres pomocy zmierzającej do rozwoju rzemiosł artystycznych, w szczególności przez:
1)
zapewnienie pierwszeństwa w przydziale lokali użytkowych oraz właściwych lokalizacji,
2)
ułatwienie zaopatrzenia materiałowo-technicznego, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej jakości surowców,
3)
stosowanie maksymalnych ulg podatkowych z tytułu wyszkolenia osób zatrudnionych w celu nauki zawodu.
§  9. 
Działalność Centralnego Związku Rzemiosła w rozwoju rzemiosł artystycznych powinna polegać zwłaszcza na:
1)
opracowaniu ogólnokrajowego i regionalnych programów rozwoju rzemiosł artystycznych,
2)
popularyzowaniu osiągnięć i twórczości rzemiosła artystycznego,
3)
szczególnym propagowaniu nauki zawodu i organizowaniu szkolenia i doskonalenia zawodowego,
4)
udzielaniu zwiększonej pomocy finansowej.
§  10. 
1. 
Ustanawia się odznakę - Zasłużony dla Rozwoju Rzemiosł Artystycznych.
2. 
Odznaka może być nadawana rzemieślnikom i pracownikom organizacji rzemiosła oraz innym osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju rzemiosł artystycznych.
3. 
Odznakę nadaje Minister Kultury i Sztuki na wniosek Prezesa Zarządu Centralnego Związku Rzemiosła.
4. 
Opis i wzór odznaki, zasady i tryb nadawania, wręczania i pozbawiania oraz sposób jej noszenia określi Minister Kultury i Sztuki po uzgodnieniu z Zarządem Centralnego Związku Rzemiosła.
§  11. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024