Rachunki bankowe krajowców dewizowych prowadzonych w walutach wymienialnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 września 1976 r.
w sprawie rachunków bankowych krajowców dewizowych prowadzonych w walutach wymienialnych.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) oraz § 4 uchwały nr 172 Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1976 r. w sprawie oprocentowania wkładów oszczędnościowych ludności na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 35, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się krajowcom dewizowym osobom fizycznym na posiadanie oprocentowanych rachunków bankowych prowadzonych w walutach wymienialnych, zwanych dalej rachunkami "A".
2.
Na rachunki "A" mogą być wpłacane waluty wymienialne określone przez Narodowy Bank Polski.
3.
Rachunek "A" prowadzi się w jednej z walut wymienialnych ustalonej przez posiadacza rachunku, zwanej dalej "walutą rachunku".
4.
Rachunki "A" są prowadzone przez Narodowy Bank Polski i Bank Polska Kasa Opieki S.A.
§  2.
1.
Na rachunki "A" mogą być wpłacane waluty wymienialne bez potrzeby udokumentowania tytułu wejścia w ich posiadanie:
1)
w gotówce,
2)
pochodzące z realizacji przekazów bankowych i pocztowych, czeków i weksli oraz akredytyw pieniężnych.
2.
Na rachunki "A" mogą być ponadto wpłacane waluty wymienialne pochodzące:
1)
z realizacji przelewów z rachunków "A" dokonywanych między posiadaczami tych rachunków w czasie ich zatrudnienia za granicą,
2)
z wymiany realizowanych w kraju na mocy odrębnych przepisów przelewów w złotych,
3)
z wpłat w walutach wymienialnych dokonanych na konto eksportu wewnętrznego, po potrąceniu kosztów Banku Polska Kasa Opieki S.A. w walucie obcej,
4)
z odprzedaży bankowi złota w monetach i sztabach.
§  3.
Na rachunki "A" nie mogą być wpłacane waluty wymienialne otrzymane z tytułu zagranicznych rent, emerytur i świadczeń o charakterze rentowym.
§  4.
1.
Z rachunku "A" posiadacz rachunku może podejmować w kraju wypłaty w walutach wymienialnych albo w innych walutach obcych, bonach towarowych Banku Polska Kasa Opieki S.A. lub w złotych.
2.
Posiadacz rachunku oraz członkowie jego najbliższej rodziny mogą podjęte z rachunku "A" waluty obce wywozić za granicę, z prawem wydatkowania na pokrycie kosztów podróży i pobytu za granicą oraz na zakup towarów i usług.
3.
Bank prowadzący rachunek "A" potwierdza uprawnienia do wywozu za granicę walut obcych w formie umożliwiającej graniczną kontrolę dewizową.
§  5.
1.
Z rachunku "A" mogą być ponadto dokonywane:
1)
wypłaty i przelewy tytułem darowizny na rzecz krajowców dewizowych członków najbliższej rodziny,
2)
przekazy za granicę na cele, o których mowa w § 4 ust. 2,
3)
przekazy na pokrycie składek z tytułu członkostwa posiadacza rachunku lub członków jego najbliższej rodziny w organizacjach za granicą, jeżeli przystąpienie do tych organizacji nastąpiło z zachowaniem przepisów polskich,
4)
przelewy na zakup towarów i usług w eksporcie wewnętrznym.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również do zleceń posiadaczy rachunku przebywających czasowo za granicą.
3.
Wypłaty z rachunków "A" mogą być dokonywane w gotówce lub w formie przelewów, przekazów albo w czekach.
§  6.
1.
Przy wpłatach na rachunki "A" i wypłatach z tych rachunków, dokonywanych w innej walucie obcej niż waluta rachunku, oraz przy zamianie waluty rachunku dokonuje się przeliczeń według zasad ustalanych przez Narodowy Bank Polski.
2.
Jeżeli wypłata z rachunku "A" następuje na zlecenie posiadacza rachunku w złotych, stosuje się kurs specjalny walut obcych z premią stosowaną przy skupie walut wymienialnych od turystów zagranicznych.
§  7.
Wypłaty z rachunku "A" na inne cele niż określone w zarządzeniu mogą być dokonywane po uzyskaniu indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  8.
1.
Wkłady na rachunkach "A" są oprocentowane w następującej wysokości w stosunku rocznym:
1)
płatne na każde żądanie - 4%,
2)
terminowe 6-miesięczne - 4,5%,
3)
terminowe 12-miesięczne - 5%,
4)
terminowe 24-miesięczne - 6%,
5)
terminowe 36-miesięczne - 7%.
2.
Odsetki od wkładów na rachunkach "A" dolicza się w walucie rachunku.
3.
Odsetki od wkładów płatnych na każde żądanie dolicza się raz w roku w terminie ustalonym przez bank prowadzący rachunek, a od wkładów terminowych z upływem terminu wkładu.
4.
W razie podjęcia należnych za ostatni okres odsetek w bonach towarowych Banku Polska Kasa Opieki S.A. lub w złotych wypłacone odsetki przy wypłacie w bonach podwyższa się o 10%, a przy wypłacie w złotych o 50%, z tym że przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Jeżeli wkład terminowy na rachunku "A" nie zostanie podjęty w dniu upływu zadeklarowanego w umowie okresu, umowę przedłuża się na kolejne takie same okresy.
6.
W razie niedotrzymania umowy o wkład terminowy i wcześniejszego podjęcia wkładu w całości lub w części cały wkład podlega oprocentowaniu w wysokości ustalonej dla wkładów płatnych na każde żądanie.
7.
Przepis ust. 6 nie dotyczy przypadków, gdy wcześniejsza wypłata z wkładu terminowego na rachunku "A" następuje:
1)
w złotych,
2)
w bonach towarowych Banku Polska Kasa Opieki S.A. lub w formie przelewu na zakup towarów i usług w eksporcie wewnętrznym,
3)
w walucie obcej w trzecim roku trwania umowy o wkład terminowy 36-miesięczny; w tym przypadku odsetki za okres 24-miesięczny oblicza się jak dla wkładów terminowych 24-miesięcznych, a za pozostały okres tak jak dla wkładów płatnych na każde żądanie.
§  9.
W razie przejścia wkładu na rachunku "A" w drodze spadku lub zapisu na krajowca dewizowego osobę fizyczną może on rozporządzać tym wkładem wraz z odsetkami jak spadkodawca (zapisodawca). Rozporządzanie wkładem następuje po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie spadku lub zapisu oraz zaświadczenia terenowego organu administracji państwowej stwierdzającego uiszczenie podatku od spadków i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
§  10.
W razie wyjazdu posiadacza rachunku "A" za granicę, na pobyt stały lub zmiany czasowego pobytu za granicą na pobyt stały, jak również w razie przejścia w drodze spadku lub zapisu wkładu na rachunku "A" na cudzoziemca dewizowego rozporządzanie tym wkładem wraz z odsetkami wymaga uzyskania indywidualnego zezwolenia dewizowego.
§  11.
Do członków najbliższej rodziny w rozumieniu zarządzenia zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, rodziców małżonka, zięciów, synowe, pasierbów oraz osoby przysposobione i przysposabiające.
§  12.
1.
Oprocentowane rachunki bankowe "A" i "B" w walucie zagranicznej otwarte przed dniem wejścia w życie zarządzenia prowadzi się na zasadach określonych w zarządzeniu.
2.
Oprocentowane rachunki bankowe "A" i "B" w walucie zagranicznej prowadzone na podstawie dotychczasowych przepisów przez Bank Handlowy w Warszawie S.A. będą prowadzone przez ten bank na zasadach określonych w zarządzeniu.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 1 września 1975 r. w sprawie zezwolenia dla osób fizycznych krajowców dewizowych na posiadanie oprocentowanych rachunków bankowych w walucie zagranicznej (Monitor Polski Nr 28, poz. 174).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1976 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024