Tryb przyjmowania pracowników do pracy w uspołecznionych zakładach pracy.

UCHWAŁA Nr 185
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 sierpnia 1976 r.
w sprawie trybu przyjmowania pracowników do pracy w uspołecznionych zakładach pracy.

W celu zapewnienia prawidłowego doboru pracowników oraz ich stabilizacji w pracy Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała określa tryb przyjmowania pracowników do pracy:
1)
skierowanych przez właściwy terenowy organ administracji państwowej,
2)
na podstawie zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej.
2.
Tryb przyjmowania do pracy pracowników, określony uchwałą, nie dotyczy kandydatów na stanowiska pracy wyłączone z pośrednictwa pracy.
§  2. 1
(skreślony).
§  3. 2
(skreślony).
§  4. 3
(skreślony).
§  5.
1.
Kierownicy zakładów pracy opracowują na każdy rok programy przyjęć do pracy pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem absolwentów szkół zasadniczych i średnich szkół zawodowych, liceów zawodowych i ogólnokształcących, studiów policealnych i szkół wyższych, zwane dalej "programami".
2.
Program powinien wynikać z zatwierdzonego na dany rok planu zatrudnienia oraz wieloletniego planu rozwoju zakładu pracy.
3.
Przy opracowywaniu programu należy uwzględnić w szczególności:
1)
poprawę struktury kwalifikacji zatrudnionych,
2)
zatrudnianie absolwentów zgodnie z poziomem wykształcenia i z zawodem wyuczonym,
3)
rozłożenie w czasie przyjęć do pracy, zgodnie z rzeczywistymi potrzebami i możliwościami zakładu pracy.
4.
Zapotrzebowanie na absolwentów szkół wyższych powinno być ustalone zgodnie z otrzymanym z jednostki nadrzędnej uprawnieniem do zatrudnienia tych absolwentów.
§  6.
1.
Zakłady pracy przedstawiają programy do zaopiniowania swoim jednostkom nadrzędnym.
2.
Programy zaopiniowane pozytywnie przez jednostki nadrzędne zakłady pracy przesyłają do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  7.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego sporządza zestawienie ustalonych w programach zapotrzebowań na pracowników w porównaniu z możliwościami realizacji tych zapotrzebowań, biorąc pod uwagę konieczność racjonalnego zatrudnienia absolwentów.
2.
Jeżeli na terenie danego województwa występuje niedobór absolwentów bądź niedobór absolwentów w określonych zawodach, należy w pierwszej kolejności uwzględnić zapotrzebowanie na absolwentów w nowych obiektach i zakładach szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej.
3.
W razie zapotrzebowania na pracowników na stanowiska pracy, na których wymagany jest określony staż pracy i doświadczenie zawodowe, należy zapewnić obsadzenie tych stanowisk w drodze wewnętrznych przesunięć pracowników już zatrudnionych, a na ich miejsce przewidzieć zatrudnienie absolwentów.
4.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego zatwierdza programy po ich analizie i przesyła je do realizacji:
-
zainteresowanym zakładom pracy,
-
terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwym ze względu na lokalizację zakładów pracy.
§  8.
1.
Terenowe organy administracji państwowej przy wykonywaniu pośrednictwa pracy kierują pracowników do pracy zgodnie z zatwierdzonymi programami. W razie naruszenia przez zakład pracy ustaleń zawartych w programie terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego przedstawia terenowemu organowi administracji państwowej stopnia wojewódzkiego propozycje okresowego ograniczenia kierowania pracowników do tego zakładu pracy. W razie stwierdzenia w zakładzie pracy nieprawidłowej gospodarki w dziedzinie zatrudnienia, w szczególności nieracjonalnego wykorzystania czasu pracy, nieuzasadnionej absencji, nadmiernej płynności kadr oraz niskiego udziału wydajności pracy w przyroście produkcji, w stosunku do założeń planowych - zapotrzebowanie na nowych pracowników nie podlega realizacji.
2.
Właściwe terenowe organy administracji państwowej przy kierowaniu do pracy absolwentów szkół zawodowych stosują następujące zasady:
1)
absolwentów szkół rolniczych kierują do pracy w rolnictwie i przetwórstwie rolnym oraz w jednostkach współpracujących z rolnictwem,
2)
absolwentów szkół zawodowych dla nie pracujących, których stałym miejscem zamieszkania są gminy (miasta - gminy), kierują w pierwszej kolejności do zakładów pracy świadczących usługi dla rolnictwa oraz usługi dla ludności wiejskiej.
§  9.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych ustali szczegółowy tryb opracowywania i realizacji programów.
§  10.
1.
Zakłady pracy powinny organizować uroczysty tryb przyjęć do pracy osób podejmujących pracę po raz pierwszy, zgodnie z tradycją przyjętą w danej branży.
2.
Wdrażanie do pracy nowych pracowników oraz zapoznanie z obowiązkami i uprawnieniami należy do ich bezpośrednich przełożonych (kierowników komórek organizacyjnych, mistrzów, brygadzistów). Zaleca się powoływanie opiekunów młodych pracowników w ich pierwszym miejscu pracy.
3.
Do współpracy w dziedzinie adaptacji zawodowej i społecznej należy włączyć aktywnych, długoletnich i doświadczonych działaczy zakładowych organizacji politycznych, związkowych oraz młodzieżowych.
4.
Kierownicy zakładów pracy przeprowadzają okresowe kontrole przebiegu procesu adaptacji społeczno-zawodowej przyjętych pracowników.
§  11.
1.
Jednostki nadrzędne nad zakładami pracy sprawują nadzór nad realizacją programów przyjęć do pracy.
2.
Wobec kierowników zakładów pracy i pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, którzy nie przestrzegają ustalonego uchwałą trybu przyjęć do pracy, należy wyciągać konsekwencje służbowe.
§  12.
Zaleca się centralnym organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad określonych w niniejszej uchwale.
§  13.
W zakresie unormowanym niniejszą uchwałą traci moc część II "Rezerwy ogólne i ich wykorzystanie" ust. 1 pkt 9 i ust. 4 pkt 1 uchwały nr 24 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1976 r. w sprawie powszechnego wykorzystania rezerw w gospodarce narodowej.
§  14.
Uchwała nie narusza odrębnych przepisów określających zasady i tryb przyjmowania pracowników do pracy.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 września 1976 r.

ZAŁĄCZNIK  4

WYTYCZNE CO DO PRZYGOTOWANIA PRZEZ SŁUŻBĘ PRACOWNICZĄ DOKUMENTACJI PERSONALNEJ KANDYDATÓW DO PRACY

1. Dokumentacja personalna kandydata do pracy, przygotowana przez służbę pracowniczą, powinna obejmować:

1) świadectwo (dyplom) ukończenia szkoły lub inny dokument stwierdzający kwalifikacje zawodowe (świadectwo uzyskania tytułu wykwalifikowanego robotnika, świadectwa ukończenia kursów itp.),

2) świadectwo pracy z ostatniego miejsca pracy, a jeżeli okres pracy był krótszy niż rok, świadectwo pracy również z poprzednich zakładów pracy za okres co najmniej 1 roku,

3) adnotacje w dowodzie osobistym (tymczasowym zaświadczeniu tożsamości) o zatrudnieniu i o miejscu stałego zamieszkania,

4) adnotacje w pracowniczej legitymacji ubezpieczeniowej o zatrudnieniu w poprzednich miejscach pracy,

5) zaświadczenie o dochodzie (przychodowości), wydane przez właściwy organ administracji państwowej, jeżeli kandydat lub jego współmałżonek albo zamieszkali z nim we wspólnym gospodarstwie domowym rodzice mają inne poza pracą najemną źródło utrzymania (nieruchomość rolną, gospodarstwo warzywnicze lub hodowlane, warsztat rzemieślniczy, przedsiębiorstwo handlowe lub przemysłowe).

2. Służba pracownicza na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 1 i kwestionariusza osobowego oraz rozmowy przeprowadzonej z kandydatem ustala wstępnie, w porozumieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej, w której kandydat ma być zatrudniony, czy odpowiada on warunkom wymaganym do zatrudnienia na proponowanym stanowisku pracy.

3. (skreślony).

4. (skreślony).

1 § 2 skreślony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.
2 § 3 skreślony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.
3 § 4 skreślony przez § 13 pkt 1 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.
4 Załącznik zmieniony przez § 13 pkt 2 uchwały nr 169 z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (M.P.81.21.195) z dniem 31 sierpnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024