Zakres działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 5 września 1974 r.
w sprawie zakresu działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych.

Na podstawie art. 32 ust. 2 i art. 33 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50, z 1966 r. Nr 24, poz. 151, z 1972 r. Nr 53, poz. 340 i z 1974 r. Nr 27, poz. 157) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe (SOP):
1)
gromadzą oszczędności pieniężne ludności,
2)
udzielają pożyczek osobom fizycznym oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą zaliczaną do pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej, zamieszkałym na terenie działania SOP lub prowadzącym na tym terenie gospodarstwo rolne,
3)
prowadzą obsługę kasową budżetów gminnych rad narodowych oraz jednostek i zakładów budżetowych objętych budżetami gminnych rad narodowych - na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
4)
prowadzą obsługę kasowo-rozliczeniową instytucji zajmujących się kontraktacją i skupem produkcji rolnej, zaopatrzeniem wsi oraz świadczeniem usług - na zasadach określonych przez Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
2.
SOP mogą prowadzić rachunki bankowe (główne, pomocnicze i specjalne).
§  2.
1.
W zakresie gromadzenia oszczędności pieniężnych SOP mogą prowadzić rachunki wkładów oszczędnościowych i rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.
2.
Posiadaczem rachunku wkładów oszczędnościowych może być:
1)
osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, a także osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona, jeżeli nie sprzeciwi się temu ich ustawowy przedstawiciel, opiekun lub kurator,
2)
organizacja społeczna i zawodowa uprawniona do lokowania wolnych środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych w SOP na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Posiadaczami rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych mogą być rolnicy oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zaliczaną do pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej.
§  3.
SOP mogą organizować szkolne kasy oszczędności oraz spółdzielcze szkolne kasy oszczędności w szkołach znajdujących się na ich terenie działania.
§  4.
1.
SOP i ich placówki mogą prowadzić rachunki i wystawiać imienne książeczki oszczędnościowe na następujące rodzaje wkładów oszczędnościowych:
1)
wkłady oszczędnościowe płatne na każde żądanie,
2)
wkłady oszczędnościowe terminowe na zadeklarowany z góry okres,
3)
wkłady oszczędnościowe celowe na budownictwo,
4)
wkłady oszczędnościowe premiowane premiami rzeczowymi; rodzaje prowadzonych wkładów premiowych ustala Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych za zgodą Ministra Finansów.
2.
Wprowadzenie innych niż wymienione w ust. 1 form oszczędzania wymaga zgody Ministra Finansów.
3.
Wpłaty na książeczki oszczędnościowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być dokonywane we wszystkich SOP i ich placówkach na terenie całego kraju. Wypłaty z tych książeczek mogą być dokonywane:
1)
w SOP prowadzącej rachunek wkładcy lub jej placówkach - do wysokości wkładu,
2)
w innych SOP i ich placówkach - do wysokości zł 3.000 dziennie, a powyżej tej kwoty po potwierdzeniu wysokości wkładu przez SOP prowadzącą rachunek wkładcy.
4.
Wpłaty i wypłaty z książeczek oszczędnościowych SOP mogą być również dokonywane za pośrednictwem urzędów pocztowych na zasadach, które ustali Centralny Związek Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych w porozumieniu z państwowym przedsiębiorstwem Polska Poczta, Telegraf i Telefon.
5.
Wkłady, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, mają charakter wkładów umiejscowionych. Wpłaty i wypłaty tych wkładów mogą być realizowane wyłącznie przez SOP lub ich placówki prowadzące rachunek wkładcy.
6.
Środki na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych mają charakter wkładów płatnych na każde żądanie i w związku z tym stosuje się do nich przepisy dotyczące tych wkładów oraz przepisy szczególne dotyczące zapłaty czekami należności za towary i usługi.
§  5.
1.
SOP udzielają pożyczek na zasadach określonych przez Ministra Finansów.
2.
W szczególności SOP udzielają pożyczek:
1)
obrotowych i inwestycyjnych indywidualnym rolnikom, osobom mającym warunki do prowadzenia niektórych rodzajów produkcji roślinnej lub zwierzęcej, a ponadto pracownikom zatrudnionym w jednostkach związanych z rolnictwem i leśnictwem,
2)
obrotowych i inwestycyjnych jednostkom pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej,
3)
członkom SOP na różne potrzeby płatnicze,
4)
rolnikom i innym osobom na zakup towarów i usług objętych ratalną sprzedażą,
5)
gotówkowych dla ludności zamieszkałej na terenie działania SOP.
3.
Pożyczki udzielane są w ramach planu kredytowego ze środków własnych i ze zgromadzonych środków ludności.
4.
SOP mogą korzystać z kredytu refinansowego w Banku Rolnym, jeżeli środki, o których mowa w ust. 3, nie wystarczają na sfinansowanie pożyczek.
§  6.
1.
SOP mogą prowadzić rachunki główne dla:
1)
osób fizycznych zamieszkałych na terenie działania SOP, mających obywatelstwo polskie oraz pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej,
3)
jednostek organizacyjnych organizacji politycznych, społecznych i zawodowych mających siedzibę na terenie działania SOP z wyłączeniem:
a)
jednostek, których działalność eksploatacyjną finansuje bank państwowy,
b)
zarządów głównych organizacji dotowanych z budżetu Państwa,
4)
związków wyznaniowych i ich jednostek organizacyjnych,
5)
komitetów utworzonych za zgodą właściwych organów administracji państwowej w celu wykonywania działalności o charakterze społecznym,
6)
jednostek, które zwolnione zostały od obowiązku przeprowadzania rozliczeń pieniężnych za pośrednictwem rachunku bankowego, a które uznają potrzebę posiadania takiego rachunku,
7)
zakładów budżetowych oraz dla jednostek budżetowych w zakresie funduszów celowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych i sum obcych,
8)
osób fizycznych lub osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, wynajmujących lokale użytkowe lub mieszkalne w budynkach stanowiących ich własność - w zakresie wpływów z czynszu.
2.
Do prowadzenia rachunków głównych jednostek wymienionych w ust. 1 pkt 2 właściwa jest SOP, na której terenie działania znajduje się siedziba jednostki, a w odniesieniu do osób wynajmujących lokale, o których mowa w ust. 1 pkt 8, właściwa jest SOP, na której terenie działania położona jest nieruchomość, niezależnie od miejsca zamieszkania (siedziby) osoby wynajmującej.
§  7.
1.
Rachunek pomocniczy SOP może prowadzić dla jednostki gospodarki uspołecznionej za zgodą banku, w którym otwarty jest rachunek główny danej jednostki.
2.
SOP otwiera rachunek specjalny dla jednostki gospodarki uspołecznionej mającej w danej SOP rachunek główny, jeżeli odrębne przepisy nakładają obowiązek wydzielenia środków pieniężnych lub rozliczeń na odrębnych rachunkach.
§  8.
1.
Przepisy zarządzenia nie naruszają uprawnień:
1)
Narodowego Banku Polskiego, Powszechnej Kasy Oszczędności i Banku Rolnego - w zakresie prowadzenia rachunków głównych dla organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,
2)
Powszechnej Kasy Oszczędności - w zakresie gromadzenia i obsługi wkładów oszczędnościowych oraz prowadzenia rachunków głównych i pomocniczych,
3)
Banku Rolnego i Powszechnej Kasy Oszczędności - w zakresie udzielania pożyczek.
2.
Jeżeli stosownie do uprawnień, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3:
1)
rachunek bankowy (nie wyłączając rachunku wkładów oszczędnościowych) może być prowadzony przez spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe lub Powszechną Kasę Oszczędności - prawo wyboru należy do osoby (jednostki) ubiegającej się o otwarcie rachunku,
2)
pożyczki mogą być udzielane przez Powszechną Kasę Oszczędności lub SOP - prawo wyboru należy do osoby uprawnionej do uzyskania pożyczki, z tym że pożyczkobiorca nie może korzystać z pożyczek, o których mowa w § 5 ust. 2 pkt 4 i 5, jednocześnie w Powszechnej Kasie Oszczędności i w SOP.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 3 października 1963 r. w sprawie zakresu działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych (Monitor Polski Nr 79, poz. 386).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024