Organizacja gospodarki wodnej i melioracyjnej, utworzenie zjednoczeń budownictwa wodnego i melioracji oraz Centralnego Zarządu Budownictwa Wodnego i Melioracji.

UCHWAŁA Nr 328
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 grudnia 1972 r.
w sprawie organizacji gospodarki wodnej i melioracyjnej, utworzenia zjednoczeń budownictwa wodnego i melioracji oraz Centralnego Zarządu Budownictwa Wodnego i Melioracji.

Na podstawie art. 89 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1972 r. Nr 49, poz. 314) oraz art. 19 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1. 1
(skreślony).
§  2.
1.
Tworzy się okręgowe dyrekcje gospodarki wodnej, jako jednostki budżetowe, w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie.
2.
Okręgowe dyrekcje gospodarki wodnej obejmują swym zasięgiem działania obszar większy niż województwo.
3.
Do zakresu działania okręgowych dyrekcji gospodarki wodnej należą sprawy obsługi inwestorskiej - w odniesieniu do planu centralnego - w zakresie budownictwa wodnego, sprawy administrowania i utrzymania w sprawności eksploatacyjnej obiektów hydrotechnicznych, w tym zbiorników retencyjnych, rzek i kanałów żeglownych i spławnych, sprawy gospodarowania wodami powierzchniowymi, zabezpieczenia przeciwpowodziowego i przeciwlodowego.
4.
Szczegółową organizację oraz zakres działania okręgowych dyrekcji gospodarki wodnej określa Minister Rolnictwa.
§  3. 2
Tworzy się zjednoczenia budownictwa wodnego i melioracji w Białymstoku, Toruniu, Gdańsku, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu i w Zielonej Górze, zwane dalej "zjednoczeniami", przez przekształcenie dotychczasowych wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw melioracyjnych.
§  4.
1.
W zjednoczeniach są zgrupowane przedsiębiorstwa budownictwa wodnego przekształcone z okręgowych zarządów wodnych, przedsiębiorstwa dotychczas zgrupowane w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw melioracyjnych oraz biura projektów wodnych melioracji.
2.
W zjednoczeniach mogą być zgrupowane inne przedsiębiorstwa i jednostki organizacyjne.
§  5. 3
1.
Celem działalności zjednoczeń jest realizacja zadań w zakresie melioracji i budownictwa wodnego oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę przez stwarzanie warunków zapewniających postęp techniczny, ekonomiczny i organizacyjny.
2.
Przedmiotem działania zjednoczeń jest wykonywanie melioracji użytków rolnych i leśnych, regulacja rzek, budowa kanałów do nawodnień oraz kanałów żeglugowych, budowa zbiorników retencyjnych, zabudowa potoków, budowa urządzeń przeciwpowodziowych, urządzeń zaopatrzenia rolnictwa w wodę, deszczowni oraz na potrzeby rolnictwa - budowa urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem, wykonawstwo konserwacji urządzeń budownictwa wodnego i melioracyjnego, obsługa eksploatacyjna urządzeń melioracyjnych oraz projektowanie w tym zakresie.
§  6.
1.
Zjednoczenia podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych i nabywają osobowość prawną z dniem wpisu do rejestru.
2.
Zjednoczenia działają według zasad rozrachunku gospodarczego.
§  7.
Koszty utrzymania zjednoczeń pokrywane są z wpłat zgrupowanych przedsiębiorstw.
§  8.
1.
Tworzy się organizację gospodarczą pod nazwą Centralny Zarząd Budownictwa Wodnego i Melioracji, zwany dalej "Centralnym Zarządem", przez przekształcenie Centralnego Zarządu Wód Śródlądowych oraz nadaje się temu Centralnemu Zarządowi uprawnienia ogólnokrajowego zjednoczenia.
2.
Siedzibą Centralnego Zarządu jest m.st. Warszawa.
§  9.
1.
W Centralnym Zarządzie są zgrupowane zjednoczenia budownictwa wodnego i melioracji oraz jednostki organizacyjne wymienione w załączniku do uchwały.
2.
Centralnemu Zarządowi mogą podlegać inne jednostki organizacyjne.
§  10. 4
1.
Celem działalności Centralnego Zarządu jest stwarzanie warunków zapewniających stały postęp techniczny, ekonomiczny i organizacyjny w zgrupowanych zjednoczeniach i innych jednostkach organizacyjnych oraz realizacja inwestycji w zakresie melioracji i budownictwa wodnego oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę.
2.
Przedmiotem działania Centralnego Zarządu jest organizowanie i koordynacja całokształtu wykonawstwa melioracji i budownictwa wodnego oraz zaopatrzenia rolnictwa w wodę poprzez zjednoczenia zgrupowane w Centralnym Zarządzie.
§  11.
1.
Centralny Zarząd podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych i nabywa osobowość prawną z dniem wpisu do rejestru.
2.
Centralny Zarząd działa według zasad rozrachunku gospodarczego i objęty jest planem centralnym.
§  12.
Koszty utrzymania Centralnego Zarządu pokrywane są z wpłat przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach oraz z wpłat innych jednostek organizacyjnych zgrupowanych w Centralnym Zarządzie.
§  13.
Minister Rolnictwa sprawuje nadzór nad Centralnym Zarządem oraz nad zjednoczeniami.
§  14.
Minister Rolnictwa:
1)
nada Centralnemu Zarządowi statut w trybie obowiązujących przepisów,
2)
przedłoży do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów ramowy statut zjednoczenia.
§  15.
1.
Centralny Zarząd oraz zjednoczenia prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych w uchwale nr 176 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie gospodarki finansowej przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski z 1971 r. Nr 26, poz. 166).
2.
Do Centralnego Zarządu, zjednoczeń oraz zgrupowanych w tych zjednoczeniach przedsiębiorstw mają zastosowanie przepisy:
1)
uchwały nr 383 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1966 r. w sprawie zasad organizacji i funkcjonowania zjednoczeń przemysłowych (Monitor Polski z 1966 r. Nr 69, poz. 327, z 1969 r. Nr 10, poz. 93, z 1970 r. Nr 40, poz. 293 i z 1971 r. Nr 26, poz. 166),
2)
uchwały nr 49 Rady Ministrów z dnia 18 lutego 1972 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień dyrektorów państwowych przedsiębiorstw przemysłowych przemysłu kluczowego i dyrektorów ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 13, poz. 90).
§  16.
1.
Pracownicy Centralnego Zarządu oraz zjednoczeń wynagradzani są według zasad określonych w uchwale nr 132 Rady Ministrów z dnia 4 maja 1964 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w zjednoczeniach (jednostkach równorzędnych) grupujących państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe i budowlano-montażowe (Monitor Polski z 1967 r. Nr 21, poz. 100 z późniejszymi zmianami) oraz w uchwale nr 56 Rady Ministrów z dnia 12 marca 1971 r. w sprawie zasad wynagradzania dyrektorów, zastępców dyrektorów i głównych księgowych przedsiębiorstw przemysłowych i budowlano-montażowych oraz nadzorujących je zjednoczeń.
2.
Pracownicy przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach wynagradzani są według zasad układu zbiorowego pracy w budownictwie oraz stosowanych dotychczas odrębnych przepisów.
3.
Pracownicy okręgowych dyrekcji gospodarki wodnej oraz zarządów gospodarki wodnej i melioracji wynagradzani są według zasad określonych uchwałą nr 302 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 1958 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników służby inwestycyjnej oraz uchwałą nr 212 Rady Ministrów z dnia 2 grudnia 1969 r. w sprawie zasad premiowania pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach organizacyjnych służby inwestycyjnej (Monitor Polski Nr 51, poz. 393) oraz stosowanych dotychczas odrębnych przepisów płacowych.
4.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi zasady zatrudniania i wynagradzania pracowników służby liniowej, wodnej i melioracyjnej.
§  17.
1.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów na wniosek Ministra Rolnictwa oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych przeniosą nakłady inwestycyjne na rozwój zaplecza przedsiębiorstw zgrupowanych w wojewódzkich zjednoczeniach przedsiębiorstw melioracyjnych oraz inne środki przewidziane w planach terenowych na lata 1973-75 dla tych przedsiębiorstw do planu Ministerstwa Rolnictwa.
2.
Minister Finansów dokona na wniosek Ministra Rolnictwa odpowiednich zmian w budżecie centralnym Ministerstwa Rolnictwa oraz w budżetach terenowych rad narodowych na 1973 r.
§  18.
1.
Pracowników Centralnego Zarządu Wód Śródlądowych należy zatrudnić w Centralnym Zarządzie.
2.
Pracowników wojewódzkich zjednoczeń przedsiębiorstw melioracyjnych należy zatrudnić w zjednoczeniach budownictwa wodnego i melioracji.
§  19.
Tracą moc uchwały Rady Ministrów:
1)
nr 349 z dnia 22 października 1963 r. o przekazaniu spraw zaopatrywania ludności w wodę na terenie gromad do zakresu działania Ministra Rolnictwa (Monitor Polski z 1963 r. Nr 85, poz. 409 i z 1969 r. Nr 17, poz. 140),
2)
nr 174 z dnia 27 czerwca 1964 r. w sprawie organizacji służby inwestycyjnej i wykonawstwa robót w zakresie wodnych melioracji,
3)
nr 249 z dnia 19 lipca 1963 r. dotycząca organizacji terenowych jednostek do spraw zabudowy i utrzymania wód śródlądowych podległych Centralnemu Urzędowi Gospodarki Wodnej (Monitor Polski Nr 64, poz. 320).
§  20.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 5

WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH ZGRUPOWANYCH W CENTRALNYM ZARZĄDZIE BUDOWNICTWA WODNEGO I MELIORACJI

1. Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Białymstoku,

2. Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Toruniu,

3. Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Gdańsku,

4.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Kielcach,
5.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Koszalinie,
6.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Krakowie,
7.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Lublinie,
8.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Olsztynie,
9.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Opolu,
10.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Łodzi,
11.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Poznaniu,
12.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Rzeszowie,
13.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Szczecinie,
14.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Warszawie,
15.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji we Wrocławiu,
16.
Zjednoczenie Budownictwa Wodnego i Melioracji w Zielonej Górze,
17.
Zjednoczenie Budownictwa Wodno-Inżynieryjnego w Katowicach,
18.
Centralne Biuro Studiów i Projektów Wodnych Melioracji i Zaopatrzenia Rolnictwa w Wodę "Bipromel" w Warszawie,
19.
Centralne Biuro Studiów i Projektów Budownictwa Wodnego "Hydroprojekt" w Warszawie.
1 § 1 skreślony przez § 1 uchwały nr 124 z dnia 10 lipca 1975 r. (M.P.75.23.145) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 10 lipca 1975 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 28 z dnia 6 lutego 1976 r. (M.P.76.7.36) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 marca 1976 r.
3 § 5 zmieniony przez § 18 pkt 1 uchwały nr 294 z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie utworzenia zjednoczeń technicznej obsługi rolnictwa oraz Centralnego Zarządu Technicznej Obsługi Rolnictwa (M.P.73.56.316) z dniem 1 stycznia 1974 r.
4 § 10 zmieniony przez § 18 pkt 2 uchwały nr 294 z dnia 21 grudnia 1973 r. w sprawie utworzenia zjednoczeń technicznej obsługi rolnictwa oraz Centralnego Zarządu Technicznej Obsługi Rolnictwa (M.P.73.56.316) z dniem 1 stycznia 1974 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 28 z dnia 6 lutego 1976 r. (M.P.76.7.36) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 marca 1976 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.1.1

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja gospodarki wodnej i melioracyjnej, utworzenie zjednoczeń budownictwa wodnego i melioracji oraz Centralnego Zarządu Budownictwa Wodnego i Melioracji.
Data aktu: 22/12/1972
Data ogłoszenia: 12/01/1973
Data wejścia w życie: 12/01/1973