Zm.: uchwała w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej.

UCHWAŁA Nr 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1971 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 13, poz. 106) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2:
a)
w ust. 1 po wyrazach "interes eksportu" dodaje się wyrazy "bądź potrzeby rynku wewnętrznego";
b)
dodaje się nowy ust. 2a w brzmieniu:

"2a. Kształtowanie i rozwój kooperacji powinny opierać się na zasadach koncentracji i specjalizacji produkcji zespołów i elementów technologicznie podobnych oraz być uzależnione od ekonomicznej celowości rozkooperowywania produkcji.";

c)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Ministrowie, którym podlegają dostawcy, produkujący dla producentów wyrobów finalnych elementy kooperacyjne w formie kompletnych zespołów lub podzespołów, mają obowiązek zapewnić import części składowych, niezbędnych do skompletowania tych zespołów (podzespołów). Import ten jest finansowany własnymi środkami dewizowymi, określonymi w planie importu.";

2)
w § 3:
a)
w ust. 4 dodaje się następujące zdania:

"Biura konstrukcyjne i technologiczne obowiązane są stosować przy opracowywaniu konstrukcji nowych wyrobów znormalizowane i zunifikowane elementy kooperacyjne. Ministrowie zapewnią biurom konstrukcyjnym i technologicznym aktualne informacje o postępie w dziedzinie normalizacji i unifikacji specjalizowanych elementów kooperacyjnych.";

b)
dodaje się ust. 7 i 8 w brzmieniu:

"7. Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych należy zapewnić ujęcie w założeniach techniczno-ekonomicznych inwestycji kompleksowego rozwiązywania przedsięwzięć wraz z niezbędnymi powiązaniami kooperacyjnymi. Ujęcie w założeniach techniczno-ekonomicznych przedsięwzięć w zakresie kooperacji jest warunkiem zatwierdzenia projektu przez nadzorującą jednostkę nadrzędną i uruchomienia środków inwestycyjnych przez bank finansujący.

8. Ministrowie Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Ciężkiego i Żeglugi w porozumieniu z przewodniczącymi prezydiów wojewódzkich rad narodowych, Prezesem Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy i Prezesem Związku Spółdzielni Inwalidów ustalą wielkości nakładów inwestycyjnych, przekazywanych w poszczególnych latach planów wieloletnich z ich limitów inwestycyjnych na rzecz rozwoju produkcji kooperacyjnej w przedsiębiorstwach drobnej wytwórczości. Terminy przekazywania nakładów inwestycyjnych powinny uwzględniać odpowiednie normatywne cykle przygotowania i realizacji inwestycji.";

3)
w § 7 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Dostawcy powinni wykonywać umowy o dostawę elementów kooperacyjnych oraz umowy o dostawy przeznaczone do produkcji specjalnej, eksportowej oraz typu rynkowego przed innymi dostawami.";

4)
w § 14 ust. 1 dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

"9) zapewnienie przez odbiorcę udzielania dostawcom, wykonującym kooperacyjną produkcję niespecjalizowaną, pomocy przy opanowywaniu produkcji nowych wyrobów i nowych procesów technologicznych.";

5)
w § 19 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Dostawcy przede wszystkim zaspokajają potrzeby produkcji elementów kooperacyjnych oraz zapewniają dostawy przeznaczone na produkcję specjalną, eksportową oraz rynkową.

2. Zaopatrzenie w materiały rozdzielane, niezbędne do wykonania zadań kooperacyjnych przez dostawców-przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości na rzecz przedsiębiorstw przemysłu kluczowego, zapewniają odbiorcy. Odbiorca elementów kooperacyjnych może sprzedać dostawcy potrzebne mu do wykonania elementów kooperacyjnych surowce i materiały nie rozdzielane."

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024