Finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w okresie przejściowym 1970 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 grudnia 1969 r.
w sprawie finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w okresie przejściowym 1970 r.

Na podstawie § 68 uchwały nr 124 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 237) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zadania inwestycyjne rozpoczęte i przyjęte przez banki do finansowania do dnia 31 grudnia 1969 r. jako inwestycje centralne (w tym również priorytetowe) lub inwestycje zjednoczeń będą finansowane w 1970 r. na zasadach, na jakich były finansowane w 1969 r.
2.
Kredyty bankowe przyznane na inwestycje wymienione w ust. 1 będą w roku 1970 wykorzystywane na warunkach określonych w umowach kredytowych zawartych przy przyjmowaniu inwestycji do finansowania. Ustalone w umowach terminy spłaty kredytów lub rat kredytów przypadające na 1970 r. pozostają niezmienione.
3.
Oprocentowanie kredytów udzielonych do dnia 31 grudnia 1969 r. na inwestycje, o których mowa w ust. 1, pozostaje w roku 1970 niezmienione, a kredyty, które w myśl umowy kredytowej miały być wolne od oprocentowania, pozostają do dnia 31 grudnia 1970 r. nie oprocentowane.
4.
Oprocentowanie kredytów dodatkowych udzielonych w 1970 r. na pokrycie przekroczeń planowych kosztów inwestycji przyjętych do finansowania do dnia 31 grudnia 1969 r., jak też oprocentowanie kredytów na inwestycje nie rozliczone w terminie banki naliczać będą według zasad określonych w uchwale nr 124 Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 32, poz. 237), zwanej dalej "uchwałą". Jednak do inwestycji rozpoczętych do dnia 31 grudnia 1969 r., a rozliczonych w 1970 r., banki za przekroczenie cyklu budowy lub przekroczenie kosztów stosować będą odsetki podwyższone, obliczane zgodnie z uchwałą nr 278 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 61, poz. 318), z możliwością ich różnicowania na warunkach obowiązujących do dnia 31 grudnia 1969 r. Przepisy tejże uchwały mają zastosowanie do określenia świadczeń na rzecz inwestora i innych jednostek, jeżeli zakończona w 1970 r. inwestycja, realizowana do końca 1969 r. jako inwestycja centralna, została wykonana niższym kosztem niż koszt planowy.
§  2.
1.
Przypadające do zapłaty kredyty dotyczące inwestycji zakończonych, realizowanych do dnia 31 grudnia 1969 r. jako inwestycje centralne, podlegają spłacie z funduszów inwestycyjnych zjednoczeń bezpośrednio po dokonaniu rozliczenia inwestycji.
2.
W razie braku środków na rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia mogą zasilać rachunek tego funduszu środkami amortyzacji scentralizowanej w celu:
1)
spłaty kredytów wymienionych w ust. 1,
2)
pokrycia zaciągniętych w okresach poprzednich kredytów antycypacyjnych,
3)
spłaty zapadających rat kredytów zaciągniętych w okresach poprzednich na inwestycje zjednoczeń;
4)
bieżącego finansowania inwestycji branżowych nie objętych kredytowaniem (kontynuowane inwestycje realizowane do dnia 31 grudnia 1969 r. jako inwestycje zjednoczeń, inwestycje branżowe polegające na zakupach nie związanych z budownictwem),
5)
pokrycia obciążających inwestycje branżowe udziałów w inwestycjach wspólnych.
3.
Gdyby środki na rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia, zasilonym środkami amortyzacji scentralizowanej, okazały się niewystarczające na pokrycie wydatków, o których mowa w ust. 2, banki mogą udzielić zjednoczeniu kredytu antycypacyjnego lub odroczyć do dnia 31 grudnia 1970 r. spłatę kredytów płatnych w 1970 r.; za okres odroczenia spłaty kredytów bank nie pobiera oprocentowania.
§  3.
1.
Inwestycje przedsiębiorstw terenowych (poza przedsiębiorstwami resortu rolnictwa) rozpoczęte do dnia 31 grudnia 1969 r. na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych, a kontynuowane po tym terminie, finansowane będą w 1970 r. z kredytu bankowego zgodnie z treścią zawartych umów kredytowych. Do inwestycji tych ma zastosowanie § 1 ust. 4.
2.
Inwestycje przedsiębiorstw resortu rolnictwa polegające na budownictwie, rozpoczęte do dnia 31 grudnia 1969 r. na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych, a kontynuowane po tym terminie, jak również inwestycje tych przedsiębiorstw polegające na zakupach finansowane będą w 1970 r. na zasadach dotychczasowych ze środków budżetowych i pozabudżetowych przewidzianych w planach rzeczowo-finansowych.
3.
Inwestycje branżowe rozpoczynane w 1970 r. przez przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1 i 2, będą finansowane z kredytu bankowego udzielanego na warunkach określonych w uchwale. Dotyczy to również inwestycji branżowych polegających na zakupach nie związanych z budownictwem, z wyjątkiem zakupów realizowanych przez przedsiębiorstwa resortu rolnictwa.
4.
Spłata kredytów bankowych udzielonych na zakończone w 1970 r. inwestycje, o których mowa w ust. 1 i 3, następuje bezpośrednio po zakończeniu inwestycji z terenowych funduszów inwestycyjnych. Przepis § 2 ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie.
§  4.
1.
W celu spłaty kredytów, o których mowa w § 3 ust. 4, prezydia wojewódzkich rad narodowych utworzą terenowe fundusze inwestycyjne; w 1970 r. celowe jest tworzenie terenowych funduszów inwestycyjnych wyłącznie na szczeblu wojewódzkim.
2.
Terenowe fundusze inwestycyjne tworzy się:
1)
ze środków rachunków amortyzacji scentralizowanej pozostałych po dokonaniu spłaty kredytów bankowych udzielonych na inwestycje, podejmowane przez przedsiębiorstwa na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych, zakończone i rozliczone do końca 1969 r.,
2)
z nadwyżek amortyzacji przedsiębiorstw terenowych za 1970 r. pozostających po pokryciu potrzeb przedsiębiorstw w zakresie inwestycji własnych i kapitalnych remontów - według norm określonych przez prezydia rad narodowych,
3)
ze środków budżetowych.
3.
Z terenowych funduszów inwestycyjnych, poza spłatą kredytów dotyczących zakończonych i rozliczonych inwestycji branżowych, mogą być w roku 1970 udzielane dotacje:
1)
na zasilanie funduszów inwestycyjno-remontowych przedsiębiorstw, w razie niedoboru środków na sfinansowanie planowych potrzeb przedsiębiorstw w zakresie inwestycji własnych i kapitalnych remontów,
2)
na sfinansowanie inwestycji, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  5.
1.
Obowiązujące w 1969 r. zasady tworzenia funduszów na inwestycje własne przedsiębiorstw i kapitalne remonty, jak również zasady finansowania inwestycji przedsiębiorstw i kapitalnych remontów pozostają na rok 1970 niezmienione. Inwestycje przedsiębiorstw oraz inwestycje drobne i inwestycje szybko rentujące przyjęte do finansowania przez banki do dnia 31 grudnia 1969 r. będą w roku 1970 traktowane jako inwestycje przedsiębiorstw.
2.
Inwestycje socjalno-kulturalne realizowane jako inwestycje przedsiębiorstw, przyjęte przez banki do finansowania do końca 1969 r., będą finansowane w 1970 r. z pozostałości środków przelanych na finansowanie tych inwestycji, a nie wydatkowanych do końca 1969 r., oraz ze środków przewidzianych w § 31 uchwały. Jeżeli środki, jakimi dysponuje inwestor, nie wystarczą na zakończenie inwestycji kontynuowanej, co mogłoby powodować straty gospodarcze, bank na uzasadniony wniosek inwestora może udzielić inwestorowi kredytu pod przyszłe wpływy środków dopuszczonych na finansowanie inwestycji socjalno-kulturalnych. Kredyt nie może przekroczyć kwoty, jaka w planie rzeczowo-finansowym przewidziana była do pokrycia ze środków budżetowych.
§  6.
1.
.Wniesienie udziału na rzecz inwestycji wspólnych następuje w drodze przelewu środków na rachunek finansowania inwestycji wspólnej z właściwych funduszów przeznaczonych na finansowanie inwestycji. Jednostka budżetowa objęta budżetem centralnym dokonuje wniesienia udziału na rzecz inwestycji wspólnej ze środków budżetowych.
2.
Przelew środków, dokonany tytułem udziału w inwestycji wspólnej, pomniejsza dopuszczalne nakłady jednostki przekazującej udział oraz zwiększa dopuszczalne nakłady inwestora zastępczego.
3.
Zadania inwestycyjne, w ramach których przewidziano wniesienie udziału, będą finansowane przez banki do wysokości kosztu określonego w dokumentacji inwestycji, pomniejszonego o przewidziany w tej dokumentacji udział w inwestycji wspólnej.
4.
Na finansowanie inwestycji wspólnej banki przyznają inwestorowi zastępczemu kredyt do wysokości wartości kosztorysowej inwestycji wspólnej. Jeżeli w czasie przyjmowania do finansowania inwestycji wspólnej wielkość udziałów ustalonych w umowach zawartych z uczestnikami jest niższa niż określony w dokumentacji koszt inwestycji, banki mogą przyjąć do finansowania inwestycję wspólną i udzielić na nią kredytu pod gwarancją jednostki nadrzędnej nad inwestorem zastępczym.
5.
Środki wniesione tytułem udziałów podlegają ewidencjonowaniu na bankowym rachunku inwestora zastępczego i są przeznaczone na spłatę kredytu bankowego udzielonego na finansowanie inwestycji wspólnej. Spłata kredytu następuje bezpośrednio po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji.
6.
Przepisy ust. 1-5 stosuje się również do inwestycji towarzyszących w rozumieniu uchwały nr 118 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1969 r. w sprawie terenowej koordynacji inwestycji oraz realizacji inwestycji towarzyszących i wspólnych (Monitor Polski Nr 31, poz. 227), z tym że środki na inwestycje towarzyszące mogą być przelewane na rachunek inwestora realizującego inwestycję towarzyszącą lub na rachunek terenowego funduszu inwestycyjnego.
§  7.
1.
Budownictwo inwestycyjne jednostek naukowo-badawczych (instytuty, centralne laboratoria i inne jednostki równorzędne) finansowane będzie na zasadach określonych dla budownictwa jednostek budżetowych.
2.
Inwestycje polegające na zakupach nie związanych z budownictwem oraz kapitalne remonty jednostek wymienionych w ust. 1 będą finansowane:
1)
w jednostkach działających według zasad rozrachunku gospodarczego - z funduszów inwestycyjno-remontowych tworzonych przez te jednostki,
2)
w pozostałych jednostkach - na zasadach określonych dla jednostek budżetowych.
§  8.
Upoważnia się banki do udzielania prezydiom rad narodowych kredytu antycypacyjnego na poczet akumulacji środków miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych, o ile bieżąca akumulacja tych funduszów nie zapewnia możliwości finansowania budownictwa mieszkaniowego rad narodowych, rozpoczętego do dnia 31 grudnia 1969 r. Upoważnia się również banki do odroczenia w razie potrzeby spłaty kredytów antycypacyjnych udzielonych do dnia 31 grudnia 1969 r. na poczet planowanych na rok 1970 dochodów miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych.
§  9.
1.
Koszty dokumentacji dla przyszłych inwestycji branżowych oraz inwestycji jednostek budżetowych finansuje się z kredytu bankowego rozliczanego po przyjęciu przez bank inwestycji, dla której opracowano dokumentację.
2.
Przez koszty dokumentacji rozumie się również koszty poniesione na opracowanie założeń techniczno-ekonomicznych w rozumieniu uchwały nr 110 Rady Ministrów z dnia 23 czerwca 1969 r. w sprawie projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 28, poz. 220) oraz prace związane z przygotowaniem założeń techniczno-ekonomicznych, jak: badania, ekspertyzy, prace geologiczne itp.
§  10.
Dysponenci funduszów inwestycyjnych przeznaczonych na finansowanie inwestycji branżowych są obowiązani nie później niż do dnia 28 lutego złożyć we właściwej placówce banku roczne plany akumulacji i zużycia środków funduszów inwestycyjnych, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  11.
Przedsiębiorstwa objęte planowaniem centralnym i terenowym są obowiązane złożyć we właściwym oddziale banku, w terminie ustalonym dla opracowania planów techniczno-ekonomicznych, roczne plany finansowania inwestycji i kapitalnych remontów, sporządzane według dotychczasowych zasad.
§  12.
Zasady rozliczeń na koniec 1970 r. środków, funduszów i kredytów bankowych związanych z finansowaniem inwestycji uregulują odrębne przepisy.
§  13.
1.
Traci moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 26 listopada 1965 r. w sprawie planowania i uruchamiania środków na finansowanie inwestycji jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski z 1965 r. Nr 65, poz. 369 i z 1968 r. Nr 33, poz. 221);
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 26 listopada 1965 r. w sprawie planowania i uruchamiania środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi (Monitor Polski z 1965 r. Nr 66, poz. 374 i z 1968 r. Nr 33, poz. 221);
3)
instrukcja Ministra Finansów z dnia 25 listopada 1965 r. w sprawie finansowania nakładów związanych z realizacją programów organizacyjno-technicznej rekonstrukcji gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 71, poz. 410);
4)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 1967 r. w sprawie rozszerzenia zakresu inwestycji centralnych finansowanych z kredytu bankowego oraz objęcia kredytowaniem inwestycji przedsiębiorstw rozliczających się z budżetami terenowymi (Monitor Polski Nr 45, poz. 224);
5)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1967 r. w sprawie finansowania dokumentacji przyszłych inwestycji jednostek i zakładów budżetowych oraz niektórych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 72, poz. 355);
6)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 2 stycznia 1968 r. w sprawie dopuszczenia do realizacji drobnych inwestycji (Monitor Polski Nr 2, poz. 9);
7)
okólnik Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów z dnia 4 czerwca 1966 r. w sprawie zasad realizacji planu inwestycyjnego jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 31, poz. 167).
2.
Traci moc § 8 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 1965 r. w sprawie odprowadzania i rozliczania amortyzacji jednostek państwowych (Monitor Polski z 1966 r. Nr 1, poz. 7). Ilekroć w tym zarządzeniu jest mowa o rachunku amortyzacji scentralizowanej przedsiębiorstw terenowych, należy rozumieć, że odnośne przepisy dotyczą rachunku terenowego funduszu inwestycyjnego.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1970 r.

ZAŁĄCZNIK

Dysponent funduszu

PLAN AKUMULACJI I ZUŻYCIA ŚRODKÓW FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO - TERENOWEGO FUNDUSZU INWESTYCYJNEGO*) NA 197.. R.

w tys. zł bez znaku po przecinku.
Poz. Treść Kwota
I. Dochody:
1 Pozostałość środków z roku poprzedniego
2 Amortyzacja przedsiębiorstw (norma ...%)
3 Zysk przedsiębiorstw (norma ...%)
4 Środki otrzymane od innych jednostek
5 Dotacje z funduszów celowych
6 Przelewy z amortyzacji scentralizowanej
7 Inne środki pozabudżetowe
8 Środki budżetowe
Razem dochody
II. Wydatki:
1 Przelewy na finansowanie inwestycji
2 Spłata kredytów inwestycyjnych
w tym: spłata kredytów na inwestycje realizowane do końca

1969 r. jako inwestycje centralne, przypadających

do spłaty w 1970 r.

3 Udziały w inwestycjach wspólnych i towarzyszących
4 Przelewy na rzecz innych jednostek
5 Przelewy amortyzacji do budżetu
6 .......................................................
Razem wydatki
Nadwyżka - niedobór*)

*) Zbędne skreślić.

DANE UZUPEŁNIAJĄCE

Akumulacja i podział amortyzacji w roku objętym planem.

w tys. zł bez znaku po przecinku.
Poz. Treść Ogółem I II III IV
kwota roczna % kwartał kwartał kwartał kwartał
1 Amortyzacja podporządkowanych przedsiębiorstw
2 Amortyzacja pozostawiona do dyspozycji przedsiębiorstw
3 Amortyzacja przeznaczona na fundusz inwestycyjny zjednoczenia (terenowy fundusz inwestycyjny)
4 Amortyzacja przekazywana do budżetu - na rachunek amortyzacji scentralizowanej*)

*) Odprowadzenie amortyzacji na rachunek amortyzacji scentralizowanej może dotyczyć wyłącznie roku 1970.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024