Zakres działania Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 114
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 grudnia 1969 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego sprawuje koordynację międzyresortową następujących zagadnień dotyczących oświaty i szkolnictwa wyższego:
1)
ustala - w oparciu o wytyczne Rady Ministrów, prognozy demograficzne oraz ustalone przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów zapotrzebowanie na kadry kwalifikowane - szczegółowe wytyczne do opracowania rocznych i dwuletnich planów w zakresie oświaty, placówek opiekuńczo-wychowawczych i szkolnictwa wyższego,
2)
ustala w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) zasady tworzenia sieci szkolnej,
3)
ustala w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) limity i zasady przyjęć uczniów i studentów według typów szkół i kierunków kształcenia,
4)
opiniuje zgłaszane przez właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) zamierzenia inwestycyjne i lokalizacje szkół,
5)
opiniuje projekty zmian organizacyjnych w szkołach,
6)
opracowuje w porozumieniu z właściwymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) zapotrzebowania na kadry pracowników naukowo-dydaktycznych oraz pracowników pedagogicznych szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych,
7)
opracowuje zbiorcze kompleksowe projekty planów rocznych i wieloletnich w zakresie wszystkich resortów prowadzących działalność w dziedzinie oświaty, placówek opiekuńczo-wychowawczych i szkolnictwa wyższego,
8)
opracowuje w porozumieniu z Komitetem Pracy i Płac oraz właściwymi ministrami zbiorczo i w układzie resortowym projekty planów kształcenia i funduszu płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
9)
tworzy, w ramach ustalonego funduszu płac dla uczniów, nierozdzielną rezerwę, z której za jego zgodą mogą korzystać resorty, dysponując funduszem płac dla uczniów,
10)
dokonuje okresowych analiz sytuacji w szkolnictwie oraz inicjuje środki zapewniające realizację planowanych zadań,
11)
określa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) zasady dokształcania i doskonalenia kadr pedagogicznych,
12)
ustala nomenklatury zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego w porozumieniu z Komitetem Pracy i Płac.
§  2.
1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) prowadzących szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze do uzgadniania z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
resortowych projektów planów rozwoju szkolnictwa zawodowego i wyższego oraz innych placówek oświatowo-wychowawczych,
2)
planów rozwoju sieci szkół, kierunków kształcenia oraz lokalizacji,
3)
spraw związanych z otwieraniem, przekształcaniem i likwidacją szkół.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przekazują Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego na jego wniosek informacje, analizy oraz inne dane dotyczące podległych im szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych.
§  3.
1.
Upoważnia się Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego do przeprowadzania bezpośrednio lub za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych kontroli i oceny pracy szkół i placówek oświatowo-wychowawczych podległych innym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz do przedstawiania wniosków i postulatów w szczególności w zakresie organizacji, wyników nauczania i wychowania, warunków pracy szkół, doboru kadr pedagogicznych, prawidłowości sieci szkół i kierunków kształcenia oraz wykorzystania obiektów szkolnych.
2.
Uprawnienia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przewidziane w ust. 1 nie ograniczają obowiązków i uprawnień właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) lub jego organów do samodzielnego przeprowadzania kontroli i oceny pracy podległych mu szkół.
§  4.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie ograniczają funkcji koordynacyjnych w zakresie oświaty i wychowania oraz szkolnictwa wyższego, wynikających z dotychczasowych przepisów.
§  5.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego określi, które z zadań wymienionych w zarządzeniu będą wykonywane za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych, oraz tryb postępowania w tych sprawach.
§  6.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego opracuje i przedłoży Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 31 stycznia 1970 r. projekty aktów niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024