Organizacja ośrodków hodowli koni oraz zniesienie ośrodków hodowli innych zwierząt gospodarskich.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 16 kwietnia 1969 r.
w sprawie organizacji ośrodków hodowli koni oraz zniesienia ośrodków hodowli innych zwierząt gospodarskich.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 1960 r. Nr 54, poz. 310 i z 1963 r. Nr 22, poz. 113) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ośrodki hodowli koni, zwane w dalszym ciągu zarządzenia ośrodkami, obejmują tereny określone w wykazie stanowiącym załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Celem utworzenia ośrodków jest doskonalenie pogłowia koni w rasie, przewidzianej dla rejonu, na którego terenie znajduje się ośrodek, oraz produkowanie wartościowego materiału zarodowego koni.
2.
Materiał zarodowy koni wyhodowany na terenie ośrodka służy do doskonalenia hodowli koni w samym ośrodku, jak również na innych terenach objętych rejonem tej rasy lub typu.
3.
Dla szybszego rozwoju hodowli koni w ośrodkach należy rozstawiać w punktach rozpłodowych przede wszystkim ogiery państwowe.
§  3.
1.
Zleca się Polskiemu Związkowi Hodowców Koni wykonywanie pracy hodowlanej na terenie ośrodka w następującym zakresie:
1)
opracowywanie planu selekcji i doboru materiału zarodowego koni na terenie ośrodka i jego realizowanie,
2)
współudział w organizowaniu sieci państwowych punktów rozpłodowych koni,
3)
określanie wielkości produkcji materiału hodowlanego koni, organizacja jego zbytu oraz ustalanie lokalizacji materiału hodowlanego koni pochodzącego z zakupu,
4)
organizowanie wystaw i pokazów koni oraz prób użytkowości ogierów,
5)
określanie potrzeb prac badawczych w zakresie hodowli koni dla ośrodka,
6)
współpraca z zainteresowanymi jednostkami gospodarki uspołecznionej nad realizacją założeń ustalonych przez Ministra Rolnictwa w zakresie hodowli koni w państwowych stadninach koni i innych państwowych gospodarstwach rolnych hodujących materiał zarodowy koni dla ośrodka,
7)
współpraca z przedsiębiorstwem obrotu zwierzętami hodowlanymi przy ustalaniu i realizacji planu obrotu końmi na terenie ośrodka.
2.
Pracą hodowlaną na terenie ośrodka kieruje kierownik wojewódzkiego związku hodowców koni lub wyznaczony przez Polski Związek Hodowców Koni za zgodą Ministra Rolnictwa pracownik tego związku.
3.
Wszelkie druki i pomoce techniczne dostarcza wojewódzkiemu związkowi hodowców koni właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Służba zootechniczna prezydiów rad narodowych udziela niezbędnej pomocy organizacyjnej wojewódzkiemu związkowi hodowców koni w zakresie wykonywania prac hodowlanych, zapewnienia bazy paszowej oraz organizacji przeglądów, pokazów i prób użytkowości ogierów w ośrodkach.
5.
Dyrekcje państwowych stad ogierów zapewnią dostateczną ilość najbardziej wartościowych ogierów dla państwowych punktów rozpłodowych koni na terenie ośrodka.
§  4.
1.
Zadania określone w § 3 ust. 1 powinny być ujęte planami hodowlanymi rocznymi i wieloletnimi. Plany te opracowują kierownicy ośrodków.
2.
Wieloletni plan hodowlany ośrodka, po zaakceptowaniu go przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zatwierdza Minister Rolnictwa. Plan ten powinien uwzględniać założenia rozwojowe hodowli koni i potrzeby kraju w tym zakresie, ustalone przez Ministra Rolnictwa.
3.
Roczny plan hodowlany, sporządzony na podstawie planu wieloletniego, po zaakceptowaniu go przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zatwierdza Minister Rolnictwa.
4.
Sprawozdanie z wykonania rocznego planu hodowlanego składa wojewódzki związek hodowców koni Ministrowi Rolnictwa za pośrednictwem właściwego do spraw rolnych organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
Znosi się ośrodki hodowli bydła, trzody chlewnej i owiec.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 27 sierpnia 1955 r. w sprawie organizacji ośrodków hodowli zwierząt gospodarskich (Monitor Polski Nr 93, poz. 1197).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie czterech miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OŚRODKI HODOWLI KONI

Lp. Rasa lub typ Nazwa ośrodka Województwo Zasięg ośrodka – powiaty
1. wielkopolski Wielkopolski poznańskie gostyński, rawicki, krotoszyński, jarociński, ostrowski, pleszewski
2. małopolski Lubelski lubelskie hrubieszowski, kraśnicki, krasnostawski, janowski, zamojski
3. małopolski Sądecki krakowskie nowosądecki, limanowski
4. małopolski Pińczowsko-Miechowski kieleckie, krakowskie jędrzejowski, kazimierski, pińczowski, proszowicki, miechowski
5. śląski Opolski opolskie kozielski, strzelecki
6. śląski Wrocławski wrocławskie jeleniogórski, lwówecki
7. pogrubiony Sokólski białostockie augustowski, dąbrowski, moniecki, sokólski
8. pogrubiony Sztumski gdańskie elbląski, kwidzyński, malborski, sztumski
9. pogrubiony Koszaliński koszalińskie białogardzki, kołobrzeski, koszaliński, sławieński
10. pogrubiony Łowicko-Sochaczewski łódzkie, warszawskie łowicki, gostyniński, sochaczewski
11. pogrubiony Lidzbarski olsztyńskie braniewski, lidzbarski
12. mały pogrubiony Fiordzki szczecińskie gryficki, łobeski
13. mały pogrubiony Murinsulana wrocławskie bystrzycki, kłodzki, noworudzki
14. konik Grójecki warszawskie grójecki

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024