Okresowe oceny pracy pracowników rad narodowych.

ZARZĄDZENIE Nr 100
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 grudnia 1968 r.
w sprawie okresowych ocen pracy pracowników rad narodowych.

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy rad narodowych podlegają okresowej ocenie pracy w trybie i na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
2.
Przy dokonywaniu okresowych ocen pracy pracowników rad narodowych uwzględnia się zarówno ścisłe przestrzeganie przez nich obowiązków określonych w ustawie o pracownikach rad narodowych oraz w przepisach szczególnych, jak i stałe i systematyczne podnoszenie kwalifikacji, wydajność pracy i osiągane wyniki w wykonywaniu zadań rad narodowych.
3.
Oceny pracy dokonuje się na specjalnym arkuszu oceny według wzoru ustalonego w załączniku do zarządzenia.
§  2.
1.
Pracownicy rad narodowych, zwani dalej "pracownikami", podlegają ocenie pracy w okresach co 4 lata.
2.
Pracownicy nowo przyjęci do pracy podlegają pierwszej ocenie pracy po roku, licząc od daty przyjęcia do pracy.
3.
Praktykanci, którzy odbyli praktykę i zdali egzamin kwalifikacyjny, podlegają pierwszej ocenie pracy po 2 latach pracy, licząc od daty objęcia stanowiska po zdaniu egzaminu.
4.
Pracownicy, którym nadane zostały ordery, odznaczenia lub odznaki honorowe "Zasłużony Pracownik Rady Narodowej" albo którzy awansowali na wyższe stanowiska, podlegają następnej okresowej ocenie pracy po 4 latach, licząc od daty otrzymania orderu, odznaczenia lub odznaki honorowej albo od daty awansu.
5.
Przewodniczący rady narodowej w uzasadnionych wypadkach może zarządzić dokonywanie oceny pracy niektórych pracowników lub określonych grup pracowników w terminie krótszym od ustalonego w ust. 1, 3 i 4, nie wcześniej jednak niż po roku od ostatniej oceny.
§  3.
Pracownicy, którzy:
1)
otrzymali ujemną ocenę pracy,
2)
za naruszenie obowiązków służbowych zostali ukarani w trybie dyscyplinarnym,

podlegają ocenie pracy po upływie roku od daty ostatecznej ujemnej oceny pracy albo od daty uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego.

§  4.
1.
Oceny pracy pracowników:
1)
wydziałów (jednostek równorzędnych) oraz samodzielnych oddziałów prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych,
2)
wydziałów oraz referatów prezydiów miejskich rad narodowych w miastach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców oraz prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty

dokonują kierownicy tych jednostek organizacyjnych.

2.
Oceny pracy pracowników referatów prezydiów miejskich rad narodowych w miastach liczących poniżej 20 tys. mieszkańców oraz prezydiów rad narodowych osiedli dokonują przewodniczący tych prezydiów, a gdy w prezydiach tych utworzono biura miejskie lub osiedli, oceny pracy pracowników tych biur dokonują sekretarze miejscy (osiedli).
3.
Oceny pracy pracowników biur gromadzkich rad narodowych dokonują sekretarze gromadzcy.
4.
Oceny pracy:
1)
kierowników wydziałów (jednostek równorzędnych) prezydiów powiatowych rad narodowych,
2)
kierowników wydziałów oraz referatów prezydiów miejskich rad narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz prezydiów dzielnicowych rad narodowych w miastach stanowiących powiaty,
3)
sekretarzy miejskich i osiedli

dokonują przewodniczący prezydiów właściwych rad narodowych.

5.
Oceny pracy sekretarzy gromadzkich dokonują przewodniczący gromadzkich rad narodowych.
6.
Oceny pracy pracowników wymienionych w ust. 1-5 dokonywane są po zasięgnięciu opinii rady zakładowej (delegata związkowego), a pracowników wymienionych w ust. 4 i 5 nadto po zasięgnięciu opinii właściwej komisji rady narodowej. W razie odmiennej opinii w odniesieniu do oceny dokonanej przez kierownika jednostki organizacyjnej rozstrzyga przewodniczący prezydium.
§  5.
1.
Oceny pracy kierowników wydziałów oraz samodzielnych oddziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych dokonują prezydia tych rad narodowych przy analizie pracy wydziałów (oddziałów), przeprowadzonej z udziałem przedstawicieli właściwych komisji rady narodowej i rady zakładowej.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek prezydium rady narodowej miasta liczącego powyżej 100 tys. mieszkańców może zezwolić na stosowanie przepisu ust. 1 również do kierowników wydziałów prezydium rady narodowej tego miasta.
§  6.
1.
Ogólna ocena pracy może być dodatnia albo ujemna.
2.
Ujemna ocena pracy, dokonana przez kierownika jednostki organizacyjnej, wraz z uzasadnieniem wymaga zatwierdzenia przez przewodniczącego prezydium rady narodowej.
§  7.
Organy upoważnione do oceny pracy pracowników zawiadamiają pracowników o wystawionej im ocenie. W razie ujemnej oceny doręcza się pracownikom zawiadomienie wraz z uzasadnieniem na piśmie.
§  8.
1.
Pracownicy, który otrzymali ujemną ocenę, mogą w terminie 14 dni, licząc od daty doręczenia zawiadomienia o ocenie, odwołać się do przewodniczącego prezydium rady narodowej bezpośrednio wyższego stopnia. Pracownicy prezydium wojewódzkiej rady narodowej wnoszą odwołania do prezydium tej rady narodowej.
2.
Przewodniczący prezydium rady narodowej oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych, do których wniesiono odwołanie od ujemnej oceny pracy, dokonują ponownej oceny pracy po komisyjnym zbadaniu z udziałem przedstawicieli rady zakładowej, czy dokonana ujemna ocena pracy jest uzasadniona.
3.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych, do których wniesiono odwołanie od ujemnej oceny pracy, rozstrzygają odwołania w terminie 30 dni od daty wpływu odwołania w uzgodnieniu z odpowiednimi instancjami związków zawodowych.
4.
W wyniku rozpatrzenia odwołania następuje bądź utrzymanie w mocy ujemnej oceny pracy pracownika, bądź zmiana tej oceny.
§  9.
Arkusz oceny pracy pracownika dołącza się do jego akt osobowych.
§  10.
Pierwszych ocen pracy pracowników z zastrzeżeniem § 2 ust. 2-4 należy dokonać do końca 1969 r.
§  11.
Przepisy zarządzenia dotyczące:
1)
prezydiów wojewódzkich rad narodowych - stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw,
2)
prezydiów powiatowych rad narodowych - stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych w miastach wyłączonych z województw.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1969 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

ARKUSZ OCENY PRACY PRACOWNIKA

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024