Ogólne warunki umów sprzedaży jaj i ich przetworów oraz drobiu i jego przetworów w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 19 grudnia 1967 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży jaj i ich przetworów oraz drobiu i jego przetworów w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej. 1

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93) i § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży jaj i ich przetworów oraz drobiu i jego przetworów w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2. 3
Ilekroć w warunkach wymienionych w § 1 jest mowa o towarze, należy przez to rozumieć jaja w skorupach i ich przetwory oraz drób bity i jego przetwory.
§  3.
Do czasu wydania ogólnych warunków umów dostawy warunki umów sprzedaży określone w § 1 stosuje się odpowiednio do umów dostawy.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach sprzedaży oraz umowach dostawy ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów wymienionych w § 1, chyba że z przepisów ustawy lub z treści ogólnych warunków umów wynika, iż określone w nich prawa i obowiązki są wiążące dla stron, co dotyczy w szczególności cen i terminów ich zapłaty oraz postanowień ograniczających bądź wyłączających odpowiedzialność.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach ustalić, że:
1)
nie jest dopuszczalne żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość kary umownej,
2)
sprzedawca nie będzie miał obowiązku zapłaty kary za wady, jeżeli wada była nieznaczna (drobne usterki), a sprzedawca ją usunął lub towar wymienił niezwłocznie lub w terminie uzgodnionym z kupującym.
§  5.
Zgodnie z treścią § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29) w sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się ogólne warunki umów sprzedaży stanowiące załącznik do wymienionego zarządzenia.
§  6.
1.
Do umów sprzedaży oraz do umów dostawy, zawartych przed wejściem w życie zarządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe z zastrzeżeniem przewidzianym w ust. 2.
2.
Ogólne warunki umów sprzedaży, o których mowa w § 1, stosuje się do zobowiązań z umów sprzedaży i umów dostawy zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY JAJ I ICH PRZETWORÓW ORAZ DROBIU I JEGO PRZETWORÓW W OBROCIE KRAJOWYM POMIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ 4

Rozdział  1.

Zawieranie umów.

§  1.
1.
Umowy powinny być zawierane w zasadzie na okresy nie krótsze niż kwartał.
2.
Umowy powinny określać ilość towarów przewidzianych do sprzedaży w poszczególnych miesiącach.
§  2.
Sprzedawca nie może odmówić zawarcia umowy na okresy wymienione w § 1 ust. 1 tylko z tego powodu, że żądany termin dostarczenia towaru jest zbyt krótki, jeżeli kupujący wystąpił z projektem umowy nie później niż na 30 dni przed początkiem okresu, na który ma być zawarta umowa.
§  3.
1.
Kapujący obowiązany jest składać zamówienia w ramach umowy.
2.
Jeżeli w umowie nie ustalono inaczej, termin wyprzedzenia w składaniu zamówień wynosi 10 dni, z wyjątkiem wypadków określonych w § 4.
§  4.
Jeżeli towar dostarczany jest bezpośrednio do punktów sprzedaży detalicznej lub zakładów gastronomicznych, zamówienia składają kierownicy tych jednostek w trybie uzgodnionym w umowie. Termin wyprzedzenia składania zamówień przez kierowników sklepów powinien wynosić co najmniej 2-3 dni przed dostawą towarów.
§  5.
Kupujący może składać dodatkowe zamówienia w terminie krótszym niż przewidziane w § 3 ust. 2, a sprzedawca powinien je wykonać w miarę posiadanych możliwości.

Rozdział  2.

Wydanie i odbiór towaru.

§  6.
Termin wydania towaru uważa się za zachowany, jeżeli:
1)
towar miał być dostarczony za pośrednictwem przewoźnika, gdy sprzedawca w terminie określonym w umowie powierzył towar przewoźnikowi,
2) 5
towar miał być odebrany w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie, gdy sprzedawca przygotował towar do odbioru w terminie ustalonym w umowie,
3)
sprzedawca w umówionym terminie dostarczył towar za pokwitowaniem do punktu odbioru kupującego.
§  7. 6
Jeżeli towar dostarczany jest za pośrednictwem przewoźnika, sprzedawca obowiązany jest zażądać od przewoźnika sprawdzenia ilości jednostek opakunkowych towaru oraz potwierdzenia tego w dokumencie przewozowym, zgodnie z przepisami prawa przewozowego w danym rodzaju transportu.
§  8.
Jeżeli obowiązujące przepisy lub umowa przewidują dostarczenie towaru do punktów odbioru wskazanych przez kupującego, sprzedawca obowiązany jest dostarczyć towar własnym staraniem. Rozliczenie kosztów z tytułu dostarczenia towarów regulują odrębne przepisy.
§  9. 7
Odbiór towaru, stwierdzony pisemnym pokwitowaniem, następuje:
1)
jeżeli towar dostarczany jest za pośrednictwem przewoźnika:
a)
ilościowy - w dniu dostarczenia towaru,
b)
jakościowy: jaj, drobiu świeżo bitego i przetworów nie mrożonych, z wyjątkiem konserw - w dniu ich dostarczenia, a przetworów jajczarskich, drobiu mrożonego i przetworów mrożonych oraz konserw - w ciągu 48 godzin od chwili odbioru przesyłki;
2)
jeżeli wydanie towaru następuje w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie:
a)
ilościowy i jakościowy: jaj, drobiu świeżo bitego i przetworów nie mrożonych, z wyjątkiem konserw - w chwili ich odbioru,
b)
ilościowy: przetworów jajczarskich, drobiu mrożonego i przetworów mrożonych oraz konserw - w chwili ich odbioru, a jakościowy - w ciągu 48 godzin od chwili odbioru;
3)
jeżeli towar dostarczany jest do punktu odbioru kupującego:
a)
ilościowy - w punkcie odbioru kupującego w czasie odbioru towaru,
b)
jakościowy - w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie, a w razie niedokonania odbioru jakościowego w tym miejscu - w punkcie odbioru kupującego w czasie odbioru towaru; jeżeli odbiór jakościowy dokonany został w miejscu wskazanym przez sprzedawcę i określonym w umowie, kupujący obowiązany jest po otrzymaniu towaru sprawdzić go co do wad powstałych po dokonaniu odbioru jakościowego.
§  10.
Sprzedawca obowiązany jest dla każdej przedstawionej do odbioru partii towaru wystawić dokument, który powinien zawierać nazwę, ilość, asortyment i klasę wagową towaru oraz stwierdzenie o treści: "Towar zgodny z normą ......".
§  11. 8
1.
W razie stwierdzenia wad towaru, przedstawiciel kupującego powinien przy udziale przedstawiciela sprzedawcy sporządzić protokół. Przedstawiciel sprzedawcy ma obowiązek podpisania protokołu, z tym że może do niego wnieść zastrzeżenia. W wypadku określonym w § 9 pkt 1 kupujący powinien ponadto zabezpieczyć zakwestionowany towar przed dalszym obniżeniem jakości i niezwłocznie zawiadomić sprzedawcę o stwierdzonych wadach.
2.
W razie wątpliwości co do tego, czy zawiadomienie o wadzie zostało zgłoszone niezwłocznie po jej ujawnieniu, uważa się, że kupujący zawiadomił sprzedawcę bez zwłoki, jeżeli w szczególności:
1)
dokument o stwierdzeniu wad, sporządzony w obecności przedstawiciela sprzedawcy, został mu za pokwitowaniem doręczony bezpośrednio po podpisaniu przez tego przedstawiciela,
2)
kupujący zawiadomi sprzedawcę telegraficznie lub telefonicznie niezwłocznie, a nie później niż następnego dnia od chwili dokonania odbioru ilościowego lub jakościowego, o stwierdzeniu braków ilościowych lub wad jakościowych.
3.
Termin przybycia przedstawiciela sprzedawcy w celu dokonania oględzin towaru nie może być dłuższy niż 48 godzin, licząc od chwili zawiadomienia.
4.
Reklamację uważa się za uznaną, jeżeli w szczególności:
1)
przedstawiciel sprzedawcy podpisał bez zastrzeżeń protokół stwierdzenia wad,
2)
przedstawiciel sprzedawcy zawiadomiony zgodnie z ust. 3 nie stawił się do oględzin towaru,
3)
właściwe laboratorium ustali w orzeczeniu niezgodność cech towaru z wymaganiami norm.
5.
Sprzedawca powinien zadysponować zakwestionowanym towarem:
1)
drobiem świeżo bitym i przetworami niemrożonymi, z wyjątkiem konserw - nie później niż w ciągu 24 godzin od zakończenia odbioru towaru,
2)
jajami w skorupach i przetworami jajczarskimi oraz drobiem mrożonym i przetworami drobiarskimi mrożonymi, jak też konserwami - nie później niż w ciągu 72 godzin od zakończenia odbioru towaru.",
6.
W razie rozbieżności stanowisk kupującego i sprzedawcy co do oceny jakości strony ustalają faktyczną jakość towarów:
1)
jaj w skorupach i przetworach jajczarskich - komisyjnie,
2)
drobiu świeżo bitego i mrożonego, przetworów drobiarskich i konserw - na podstawie orzeczenia właściwego rzeczoznawcy.
7.
Bombaż konserw z wysortu eksportowego i rotacji w wysokości do 2% w każdym asortymencie i z bieżącej produkcji w wysokości do 0,5% w każdym asortymencie, ujawniony po dokonaniu odbioru jakościowego, nie stanowi podstawy do wystąpienia z roszczeniem z tytułu wad towaru.
8.
Do czasu ustalenia przez strony faktycznej jakości towaru kupujący obowiązany jest powstrzymać się od zużycia lub sprzedaży zakwestionowanego towaru.
9.
Jeżeli w wyniku odbioru jakościowego stwierdzone zostały wady towaru, sprzedawca obowiązany jest do:
1)
niezwłocznego usunięcia wad, jeżeli jest to możliwe,
2)
sprzedaży towaru po obniżonej cenie w trybie i na warunkach określonych odrębnymi przepisami, jeżeli usunięcie wad jest technicznie niemożliwe, a towar nadaje się do spożycia,
3)
skierowania towaru do utylizacji albo jego zniszczenia, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, jeżeli towar nie nadaje się do spożycia.
10.
Kupujący traci roszczenie z tytułu wad ukrytych towaru, jeżeli nie zgłosił reklamacji w okresie trwania przydatności towaru do spożycia, określonym w normie przedmiotowej. Sprzedawca obowiązany jest uwzględnić reklamacje z tytułu wad ukrytych, zgłoszone w okresie trwania przydatności towaru do spożycia, jeżeli kupujący przechowywał towar w pomieszczeniach magazynowych w sposób i w warunkach określonych w odpowiednich normach, a wada towaru jest następstwem okoliczności, za które kupujący nie ponosi odpowiedzialności.

Rozdział  3.

Opakowania.

§  12. 9
1.
Opakowaniami sprzedawanymi fakturowanymi są:
1)
skrzynie drewniane do jaj, drobiu i konserw oraz pudła tekturowe do jaj i drobiu,
2)
pojemniki metalowe, w tym blaszane do drobiu i z drutu do jaj oraz z innych tworzyw,
3)
opakowania bezpośrednie do jaj (wytłaczanki, kratki i przekładki tekturowe).
2.
Opakowania nie wymienione w ust. 1 są opakowaniami sprzedawanymi nie fakturowanymi.
§  13.
1. 10
Kupujący, który otrzymał towar w opakowaniu fakturowanym, powinien niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 30 dni, licząc od daty otrzymania towaru, odprzedać sprzedawcy to lub takie samo opakowanie, jeżeli nadaje się ono do ponownego użytku. Termin powyższy nie dotyczy zwrotu opakowań dostarczanych z towarem przez sprzedawcę do punktów odbioru kupującego w ramach dostaw bezpośrednich do detalu i gastronomii.
2.
Sprzedawca może odkupić opakowania uszkodzone, lecz nadające się do naprawy, na warunkach uzgodnionych przez strony.

Rozdział  4.

Rozliczenia.

§  14.
Jeżeli kupujący odbiera towar z wyznaczonego mu przez sprzedawcę punktu odbioru położonego ponad 15 km od miejsca przewidzianego w umowie, sprzedawca ponosi różnicę kosztów transportu w wysokości stawek ustalonych w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji.
§  15.
Przepis § 14 ma odpowiednie zastosowanie w wypadku, gdy kupujący wyznaczy sprzedawcy punkt dostarczenia towaru położony ponad 15 km od miejsca ustalonego w umowie.

Rozdział  5.

Kary umowne.

§  16.
Sprzedawca zobowiązany jest zapłacić kupującemu kary umowne w wysokości:
1)
10% wartości nie dostarczonego towaru w stosunku do ilości wynikającej z zamówienia,
2)
5% wartości towaru dostarczonego z wadami,
3)
3% wartości towaru dostarczonego z wadami w razie usunięcia wad lub wymiany towaru,
4)
2% wartości towaru dostarczonego w innych asortymentach,
5)
0,2% wartości towaru dostarczonego z opóźnieniem za każdy dzień zwłoki,
6)
2% wartości towaru nie oznaczonego należycie oraz dostarczonego bez dowodów sprzedaży,
7)
0,5% wartości towaru dostarczonego w opakowaniu nie nadającym się do użytku,
8)
0,1% wartości towaru postawionego przez kupującego do dyspozycji sprzedawcy za każdy dzień zwłoki w zadysponowaniu towarem,
9)
10 zł za każdy dzień zwłoki w wysyłce faktury,
10)
100 zł w razie niewysłania zawiadomienia o wysyłce towaru.
§  17.
Kupujący zobowiązany jest zapłacić sprzedawcy kary umowne w wysokości:
1)
10% wartości towaru zamówionego a nie odebranego,
2)
0,2% wartości za każdy dzień zwłoki w odbiorze towaru,
3) 11
100 zł za każdy nie odprzedany w terminie pojemnik metalowy, 30 zł za każdą nie odprzedaną w terminie skrzynię drewnianą oraz 10 zł za każde nie odprzedane w terminie pudło tekturowe.
§  18.
Strony mogą zaniechać dochodzenia kar umownych, jeżeli ich wysokość z tytułu jednej dostawy nie przekracza 300 zł.
§  19.
W sprawach kar umownych nie mają zastosowania przepisy o karach umownych, zawarte w § 51, § 52 ust. 1 i § 54 ust. 4 ogólnych warunków umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 oraz z 1967 r. Nr 6, poz. 29).
§  20. 12
Kar umownych nie stosuje się:
1)
jeżeli towar pochodzący z importu oraz towar wyprodukowany na eksport nie odpowiada normom krajowym, ale spełnia odpowiednie wymagania przewidziane w § 4 ogólnych warunków umów sprzedaży towarów przeznaczonych na eksport i pochodzących z importu, stanowiących załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 13 lutego 1967 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy związanych z obrotem z zagranicą pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 12, poz. 64), a ponadto - w odniesieniu do towaru z importu - odpowiada wytycznym, stanowiącym załącznik do zarządzenia Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego z dnia 28 października 1968 r. w sprawie zgodności towarów pochodzących z importu z wymaganiami Polskich Norm i norm branżowych (Monitor Polski Nr 46, poz. 325);
2)
jeżeli odchylenia ilościowe w odniesieniu do towaru, jego rodzajów i asortymentów nie przekraczają 10% ilości przewidzianych w zamówieniach.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
4 Tytuł załącznika zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
5 Załącznik § 6 pkt 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
6 Załącznik § 7 zmieniony przez § 2 pkt 3 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
7 Załącznik § 9 zmieniony przez § 2 pkt 4 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
8 Załącznik § 11 zmieniony przez § 2 pkt 5 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
9 Załącznik § 12 zmieniony przez § 2 pkt 6 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
10 Załącznik § 13 ust. 1 zmieniony przez § 2 pkt 7 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
11 Załącznik § 17 pkt 3 zmieniony przez § 2 pkt 8 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.
12 Załącznik § 20 dodany przez § 2 pkt 9 zarządzenia z dnia 1 kwietnia 1970 r. (M.P.70.11.101) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 kwietnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024