Odsetki od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych.

UCHWAŁA Nr 56
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1966 r.
w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 i art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121 i z 1964 r. Nr 8, poz. 50) oraz art. 16 i 20 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. Nr 72, poz. 356) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Banki pobierają odsetki od udzielanych kredytów oraz płacą odsetki od środków na rachunkach bankowych według stawek ustalonych w niniejszej uchwale.
2.
Podane w dalszych przepisach stawki oznaczają wysokość oprocentowania w stosunku rocznym.

Rozdział  2.

Odsetki od kredytów udzielanych przez banki.

§  2.
1.
Ustala się odsetki od kredytów udzielanych jednostkom gospodarki uspołecznionej oraz zespołom i zrzeszeniom rolniczym w wysokości:

1) od kredytów obrotowych - 4%,

2) od kredytów na inwestycje oraz na kapitalne remonty - 3%.

2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kredytów wymienionych w § 3 i w § 4 ust. 1.
§  3.
Ustala się odsetki:

1) od kredytów obrotowych, udzielanych uspołecznionym przedsiębiorstwom handlowym - w wysokości - 3%,

2) od kredytów obrotowych, kredytów na inwestycje oraz kredytów na kapitalne remonty, udzielanych państwowym gospodarstwom rolnym i kółkom rolniczym, oraz od kredytów obrotowych, udzielanych rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - w wysokości - 2%,

3) od kredytów na inwestycje i kredytów na kapitalne remonty, udzielanych rolniczym spółdzielniom produkcyjnym - w wysokości - 1%.

§  4.
1.
Nie pobiera się odsetek od kredytów:
1)
na inwestycje centralne oraz na roboty przygotowawcze do tych inwestycji, z wyjątkiem kredytów, o których mowa w ust. 2,
2)
na sfinansowanie robót przygotowawczych do inwestycji priorytetowych, inwestycji jednostek budżetowych oraz inwestycji podejmowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych,
3)
na poczet udziałów w inwestycjach wspólnych oraz na przyspieszenie realizacji tych inwestycji.
2.
Ustala się odsetki w wysokości od 3% do 8% od kredytów na inwestycje centralne:
1)
nie spłaconych w terminie,
2)
udzielonych dodatkowo na sfinansowanie nakładów dokonanych ponad planowy koszt inwestycji, z tym że nie pobiera się odsetek wówczas, gdy koszt planowy został zwiększony z rezerwy kosztów przedsięwzięcia inwestycyjnego.
3.
Szczegółowe stawki odsetek od kredytów wymienionych w ust. 2 ustala Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
§  5.
1.
Ustala się odsetki od kredytów na inwestycje i kapitalne remonty w budownictwie mieszkaniowym ludności w wysokości do 3%.
2.
Szczegółowe stawki odsetek od kredytów wymienionych w ust. 1 ustala Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
3.
Minister Finansów, na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego, może w uzasadnionych wypadkach, ustalić od kredytów wymienionych w ust. 1 odsetki w granicach do 6%.
§  6.
Ustala się odsetki od kredytów inwestycyjnych dla ludności wiejskiej i rzemieślników na wsi w wysokości 3%.
§  7.
1.
Ustala się odsetki od kredytów udzielanych rzemieślnikom nie wymienionym w § 6 w wysokości:
1)
od kredytów obrotowych 6%,
2)
od kredytów inwestycyjnych średnioterminowych 4%.
2.
Ustala się odsetki od kredytów obrotowych i inwestycyjnych, udzielanych prywatnym przedsiębiorstwom przemysłowym i handlowym, w wysokości 8%.
§  8.
Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego może:
1)
ustalać w uzasadnionych wypadkach odsetki od kredytów niższe niż określone w niniejszej uchwale,
2)
ustalać odsetki od kredytów nie wymienionych w niniejszej uchwale,
3)
określać rodzaje kredytów, od których banki nie pobierają odsetek.
§  9.
Banki mogą pobierać od jednostek gospodarki uspołecznionej odsetki wyższe niż określone w §§ 2 i 3 lub ustalone na podstawie § 8 - w razie stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce kredytobiorcy. Wysokość podwyższonych odsetek nie może przekroczyć 10%.
§  10.
1.
Od kredytów nie spłaconych w terminie, z wyjątkiem kredytów wymienionych w § 4 ust. 2, banki pobierają odsetki za zwłokę w wysokości do 12%.
2.
Stawki odsetek za zwłokę od kredytów nie spłaconych w terminie ustala Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego.
3.
W uzasadnionych gospodarczo wypadkach banki mogą zaniechać pobierania części lub całości odsetek za zwłokę, w szczególności od przedsiębiorstw i innych jednostek gospodarczych będących w likwidacji lub w okresie uzdrawiania gospodarki finansowej, przeprowadzanego w porozumieniu z bankiem.
§  11.
Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego ustala:
1)
jakie kredyty udzielane przez Narodowy Bank Polski innym bankom podlegają oprocentowaniu i w jakiej wysokości,
2)
wysokość odsetek od kredytów udzielanych przez Bank Rolny spółdzielniom oszczędnościowo-pożyczkowym,
3)
wysokość odsetek od kredytu udzielanego przedsiębiorstwu: Obsługa Ratalnej Sprzedaży "ORS".

Rozdział  3.

Odsetki płacone od środków pieniężnych na rachunkach bankowych.

§  12.
1.
Banki płacą odsetki:
1)
od środków pieniężnych gromadzonych na bankowych rachunkach "B" funduszu rozwoju przedsiębiorstw, objętych przepisami uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 61, poz. 316), w wysokości 4%,
2)
od środków pieniężnych gromadzonych przez jednostki gospodarki uspołecznionej na bankowych rachunkach lokat terminowych w wysokości do 4%,
3)
od środków pieniężnych, gromadzonych w Narodowym Banku Polskim przez Powszechną Kasę Oszczędności na rachunku bieżącym oraz przez spółdzielnie oszczędnościowo-pożyczkowe na rachunkach lokat, w wysokości do 5%,
4)
od wkładów oszczędnościowych w wysokości od 3% do 6,5%.
2.
Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego ustala szczegółowe stawki odsetek od środków pieniężnych na rachunkach określonych w ust. 1 pkt 2, 3 i 4.
§  13.
1.
Banki nie płacą odsetek od środków pieniężnych gromadzonych na innych rachunkach bankowych niż określone w § 12 ust. 1.
2.
Minister Finansów na wniosek Prezesa Narodowego Banku Polskiego może ustalić obowiązek płacenia przez banki odsetek od środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bankowych, nie wymienionych w § 12 ust. 1.

Rozdział  4.

Przepisy końcowe.

§  14.
Pozostają w mocy przepisy o zwolnieniu od oprocentowania kredytów nie objętych niniejszą uchwałą.
§  15.
Traci moc uchwała nr 347 Rady Ministrów z dnia 8 listopada 1962 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki państwowe oraz oprocentowania środków pieniężnych na rachunkach w tych bankach (Monitor Polski z 1962 r. Nr 84, poz. 391 i z 1964 r. Nr 16, poz. 71).
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024