Dalszy rozwój socjalistycznego współzawodnictwa pracy w latach 1966-1970.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH
z dnia 25 lutego 1966 r.
w sprawie dalszego rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy w latach 1966-1970. *

Socjalistyczne współzawodnictwo pracy stanowi sprawdzoną w procesie produkcji metodę budownictwa socjalistycznego i ważny czynnik aktywizacji załóg do realizacji planowych zadań oraz wykrywania rezerw produkcyjnych.

Współzawodnictwo stanowiące wyraz osobistego zaangażowania ludzi pracy w podnoszeniu wyników produkcyjnych przedsiębiorstw, branż i całej gospodarki narodowej wpływa bezpośrednio na kształtowanie socjalistycznych stosunków międzyludzkich - szlachetną rywalizację i koleżeńskie współdziałanie, pomoc i wymianę doświadczeń w społecznym wytwarzaniu dóbr.

Biorąc pod uwagę, w obliczu poważnych zadań stojących przed gospodarką narodową w naszym kraju w latach 1966-1970 - Rada Ministrów i Centralna Rada Związków Zawodowych ustalają w zakresie rozwoju międzyzakładowego i wewnątrzzakładowego socjalistycznego współzawodnictwa pracy następujące główne założenia i kierunki:

§  1.
Rozwój gospodarki narodowej w latach 1966-1970 wytyczony przez IV Zjazd Partii i kolejne posiedzenia Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wymaga podejmowania w socjalistycznym współzawodnictwie pracy zobowiązań, mających na celu stałą poprawę wyników w dziedzinie:
1)
jakości wyrobów i usług,
2)
unowocześniania produkcji,
3)
rozwijania nowej techniki, wynalazczości i racjonalizacji,
4)
rozwijania wysoko opłacalnej produkcji eksportowej,
5)
wykonania i rozszerzenia ustalonego w planie asortymentu wyrobów poszukiwanych na rynku wewnętrznym i zagranicznym,
6)
wzrostu rentowności zakładów i obniżki kosztów produkcji,
7)
usprawniania procesów inwestycyjnych i wzrostu ich efektywności,
8)
uzyskiwania oszczędności surowców, materiałów, paliw i energii,
9)
wzrostu wydajności pracy,
10)
wzrostu produkcji roślinnej i hodowlanej,
11)
poprawy jakości i rozszerzenia asortymentów wyrobów wytwarzanych dla potrzeb rolnictwa,
12)
udoskonalania organizacji pracy i właściwej gospodarki czasem pracy,
13)
poprawy terminowości przewozów i zwiększenia zdolności przewozowej transportu,
14)
poprawy warunków socjalno-bytowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  2.
Do zasadniczych form współzawodnictwa międzyzakładowego należą:
1)
współzawodnictwo o sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych,
2)
współzawodnictwo o sztandary (proporce) przechodnie ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych,
3)
współzawodnictwo o proporce przechodnie prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów okręgowych związków zawodowych.
§  3.
Podstawę do udziału we współzawodnictwie międzyzakładowym stanowi rozwój współzawodnictwa wewnątrz zakładu pracy, zarówno w formie zespołowej, jak i indywidualnej, a w szczególności współzawodnictwa o tytuł "Najlepszego w zawodzie", "Przodownika Socjalistycznej Pracy", "Zasłużonego Przodownica Socjalistycznej Pracy", "Najlepszego Pracownika i Kolegi", "Brygady Pracy Socjalistycznej", "Oddziału Pracy Socjalistycznej", współzawodnictwa międzybrygadowego, międzyoddziałowego, międzyzmianowego itp.
§  4.
1.
Podstawę oceny wyników i przyznania załogom sztandarów i proporców przechodnich stanowi:
1)
najlepsze wykonanie podstawowych planowych wskaźników,
2)
osiągnięcie najwyższych wyników ekonomicznych,
3)
poprawa warunków socjalno-bytowych oraz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności obniżenie wskaźnika wypadków zaliczonych do kategorii ciężkich i śmiertelnych,
4)
realizacja zobowiązań wynikających z podstawowych kierunków rozwoju danej gałęzi gospodarki,
5)
stan bezpieczeństwa i gotowość do obrony zakładu.
2.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zobowiązania, dotyczące:
1)
jakości, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga uzyska największy procentowy i wartościowy wzrost produkcji oznaczonej znakiem jakości bądź zmniejszy liczbę braków i reklamacji,
2)
nowoczesności produkcji, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga osiągnie lub poprawi ustalony w planie udział produkcji wyrobów zaliczonych do grupy "A" w całej produkcji zakładu,
3)
rozwoju eksportu, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga osiągnie procentowy i wartościowy wzrost produkcji oraz poprawę opłacalności swoich wyrobów eksportowych,
4)
oszczędności surowców, materiałów, paliw i energii, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga uzyska najniższe jednostkowe zużycie i najwyższe efekty oszczędnościowe, zwłaszcza przez zmniejszenie zużycia surowców z importu lub będących przedmiotem eksportu,
5)
produkcji asortymentowej, które uznaje się za wykonane, jeżeli załoga odda wszystkie wyroby według ustalonej w planie gatunkowości.
3.
Przy dokonywaniu oceny wyników współzawodnictwa o sztandary i proporce przechodnie należy również uwzględniać stopień trudności i warunki realizacji zadań planowych i zobowiązań, rytmiczność ich wykonywania oraz wywiązywanie się z umów kooperacyjnych. Jednocześnie należy brać pod uwagę wykonanie przez administrację planu poprawy warunków pracy, warunków socjalno-bytowych i kulturalnych załóg. Szczegółowe zasady, tryb oraz kryteria oceny współzawodnictwa ustalają właściwi ministrowie wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych.
4.
Zakłady pracy osiągające najlepsze wyniki w realizacji zobowiązań jakościowych i eksportowych mogą otrzymywać tytuły:
1)
we współzawodnictwie w zakresie jakości - tytuł "Zakładu produkującego wyroby najwyższej jakości"; zakłady otrzymują ten tytuł, jeżeli załogi osiągną w szczególności najlepsze wskaźniki w zakresie:
a)
dynamiki wzrostu jakości produkcji,
b)
zmniejszenia liczby reklamacji,
c)
zmniejszenia procentowego udziału braków w ogólnej produkcji,
d)
zwiększenia ilościowego i procentowego udziału asortymentów ze znakiem "Q" i "1";

zasady i kryteria tej formy współzawodnictwa ustalają właściwi ministrowie i zarządy główne odpowiednich związków zawodowych; zakłady, które uzyskały tytuł "Zakładu produkującego wyroby najwyższej jakości", otrzymują specjalne dyplomy i nagrody pieniężne właściwych ministrów i zarządów głównych odpowiednich związków zawodowych ze środków przeznaczonych na współzawodnictwo;

2)
we współzawodnictwie w zakresie eksportu - tytuł "Zakładu - najlepszego eksportera"; zakłady otrzymują ten tytuł, jeżeli załogi osiągną w szczególności najlepsze wskaźniki w zakresie:
a)
zwiększenia ilościowego i procentowego udziału asortymentów produkowanych na eksport,
b)
poprawy jakości produkcji eksportowej,
c)
poprawy opłacalności produkcji eksportowej,
d)
dotrzymania terminów dostaw oraz wykonania zamawianych asortymentów,
e)
zmniejszenia reklamacji;

zasady i kryteria tej formy współzawodnictwa ustalają właściwi ministrowie i zarządy główne odpowiednich związków zawodowych w porozumieniu z Ministrem Handlu Zagranicznego; zakłady, które uzyskały tytuł "Zakładu - najlepszego eksportera", otrzymują specjalne dyplomy właściwych ministrów, zarządów głównych odpowiednich związków zawodowych i Ministra Handlu Zagranicznego oraz nagrody pieniężne Ministra Handlu Zagranicznego.

5.
Sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz sztandary (proporce) przechodnie ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych, dyplomy uznania i nagrody pieniężne przyznaje się raz do roku. W celu zapewnienia rytmiczności realizacji zobowiązań ocena przebiegu współzawodnictwa o sztandary przechodnie powinna być dokonywana raz na kwartał, a w uzasadnionych wypadkach - raz na pół roku. Powinna ona być uwzględniana przy rocznym podsumowaniu wyników pracy przedsiębiorstw. Ministerstwa i zarządy główne związków zawodowych ustalają po zamknięciu bilansu rocznego wyniki osiągnięte we współzawodnictwie w ciągu roku. Dopuszcza się również oceny roczne w układzie innym niż kalendarzowy.
§  5.
1.
Sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych przyznaje się załogom zakładów pracy w gałęziach gospodarki narodowej wymienionych w załączniku nr 1 do uchwały, które najlepiej spełniły wszystkie wymagania wymienione w § 4.
2.
Sztandary (proporce) przechodnie ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego przyznaje się najlepszym zakładom pracy w poszczególnych branżach.
3.
Proporce przechodnie prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów okręgowych związków zawodowych przyznaje się najlepszym zakładom pracy podległym prezydiom rad narodowych w poszczególnych branżach i gałęziach gospodarki.
§  6.
1.
Z wnioskiem o przyznanie sztandaru przechodniego występuje właściwy minister wspólnie z zarządem głównym odpowiedniego związku zawodowego do Prezesa Rady Ministrów i Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.
2.
Sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych wręcza Prezes Rady Ministrów i Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych lub z ich upoważnienia przedstawiciele Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych.
3.
Zakład pracy, którego załoga zdobyła kolejno trzykrotnie lub niekolejno - pięciokrotnie w okresie 10 lat sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, zatrzymuje sztandar na własność i otrzymuje nagrodę specjalną Prezesa Rady Ministrów i Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych. W związku ze zdobyciem przez zakład sztandaru na własność Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Przewodniczącym Centralnej Rady Związków Zawodowych może wystąpić o odznaczenie państwowe dla tego zakładu pracy.
4.
Ponadto niektórym zakładom pracy, które zdobyły sztandary przechodnie Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, może być przyznane w zależności od potrzeb prawo pierwszeństwa do zakupu autobusu bądź autokaru lub inne temu podobne uprawnienie.
5.
Załoga zakładu pracy współzawodnicząca o sztandar Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych, która uzyskała najlepsze wyniki w swojej branży, lecz nie zrealizowała zobowiązań, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2, nie otrzymuje sztandaru przechodniego Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych. Otrzymuje ona od Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych nagrodę pieniężną w wysokości do 75% przeznaczonej kwoty oraz dyplom uznania. Może ona również otrzymać sztandar ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego, lecz bez nagrody pieniężnej. W takim wypadku, nagrodę pieniężną i dyplom uznania ministra i zarządu głównego związku zawodowego może otrzymać załoga zakładu, która zajęła następne miejsce we współzawodnictwie.
§  7.
1.
Z wnioskiem o nadanie załodze sztandaru (proporca) przechodniego ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego występuje główna resortowa lub branżowa komisja współzawodnictwa pracy.
2.
Zakład pracy, który uzyskał najlepsze w danej branży wyniki i zdobył sztandar (proporzec) ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego, otrzymuje od ministra i zarządu głównego dyplom uznania oraz nagrodę pieniężną ze środków przeznaczonych na współzawodnictwo.
3.
Zakład pracy, którego załoga zdobyła kolejno trzykrotnie lub niekolejno - pięciokrotnie w okresie 10 lat sztandar przechodni (proporzec) ministerstwa i zarządu głównego związku zawodowego, zatrzymuje sztandar na własność i otrzymuje nagrodę specjalną ministra i prezydium zarządu głównego związku zawodowego ze środków przeznaczonych na współzawodnictwo.
§  8.
Każdy sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych powinien posiadać ufundowaną przez ministerstwo lub zjednoczenie swoją księgę pamiątkową, która zawierać będzie rejestr najlepszych zakładów pracy - kolejnych zdobywców danego sztandaru. Księga pamiątkowa pozostaje w zakładzie pracy przez okres, w którym zakład utrzymuje zdobyty sztandar. W razie zdobycia danego sztandaru na własność przez zakład pracy, księga pamiątkowa przechodzi do zakładu, który zdobył nowo ufundowany sztandar przechodni.
§  9.
1.
Rodzaje zakładów pracy objętych współzawodnictwem, zasady i kryteria współzawodnictwa o proporce przechodnie, a także tryb oceny i nadawania proporców najlepszym zakładom pracy na szczeblu wojewódzkim ustalają przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych wspólnie z zarządami okręgowymi związków zawodowych, uwzględniając zadania, o których mowa w § 1 i § 4 ust. 1 i 2, i opierając się na ustalonych przez właściwych ministrów i zarządy główne właściwych związków zawodowych kryteriach i formach oceny współzawodnictwa.
2.
Proporce, dyplom oraz nagrodę pieniężną wręcza przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej i przewodniczący zarządu okręgowego odpowiedniego związku zawodowego lub z ich upoważnienia przedstawiciel prezydium wojewódzkiej rady narodowej i prezydium zarządu okręgowego odpowiedniego związku zawodowego.
3.
Zakład pracy, którego załoga zdobyła kolejno trzykrotnie lub niekolejno - pięciokrotnie w okresie 10 lat proporzec przechodni prezydium wojewódzkiej rady narodowej i zarządu okręgowego związku zawodowego, zatrzymuje proporzec na własność.
§  10.
Przystąpienie zakładu pracy do współzawodnictwa międzyzakładowego następuje w drodze podjęcia uchwały przez konferencję samorządu robotniczego w oparciu o wnioski z narad wytwórczych. O podjęciu takiej uchwały zakład informuje zainteresowane zjednoczenie oraz zarządy główny i okręgowy właściwego związku zawodowego.
§  11.
1.
Nagrody dla załóg wyróżnionych sztandarami Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych przyznawane są z funduszu, którego wysokość ustala corocznie Prezes Rady Ministrów w porozumieniu z Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych. Przy ustalaniu wysokości nagród uwzględniać należy również liczbę zatrudnionych w zakładzie oraz rodzaj produkcji (usług).
2.
Nagrody dla załóg wyróżnionych sztandarami (proporcami) ministerstw i zarządów głównych związków zawodowych przyznawane są z przeznaczonych na ten cel funduszów, których wysokość ustalają właściwi ministrowie wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych.
3.
Nagrody dla załóg wyróżnionych proporcami przechodnimi prezydiów wojewódzkich rad narodowych i zarządów okręgowych związków zawodowych przyznawane są z przeznaczonych na ten cel w budżetach wojewódzkich rad narodowych funduszów nagród, których wysokość ustalają przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej komisji związków zawodowych.
§  12.
1.
O rozdziale otrzymanej nagrody pieniężnej wśród załogi albo o przeznaczeniu jej w części lub w całości na inne społecznie uzasadnione cele decyduje w przedsiębiorstwie konferencja samorządu robotniczego, a w zakładach pracy nie objętych przepisami o samorządzie robotniczym - plenum rady zakładowej.
2.
Przodującym pracownikom i zespołom powinny być wręczane proporce, wyróżnienia, listy pochwalne i dyplomy oraz nagrody pieniężne i rzeczowe. Nazwiska przodujących pracowników powinny być podawane do wiadomości załogi w sposób przyjęty w zakładzie.
§  13.
1.
Nagrody w formie pieniężnej lub rzeczowej za wyniki osiągnięte we współzawodnictwie wewnątrzzakładowym przyznawane są:
1)
w przedsiębiorstwach objętych przepisami o funduszu zakładowym - z kwot funduszu zakładowego przeznaczonych na nagrody dla pracowników w granicach określonych uchwałą konferencji samorządu robotniczego,
2)
w przedsiębiorstwach objętych przepisami o funduszu na nagrody za osiągnięcia ekonomiczne - z kwot tego funduszu w granicach określonych uchwałą konferencji samorządu robotniczego,
3)
w pozostałych przedsiębiorstwach, w których tworzony jest fundusz nagród w wysokości 0,7% (lub większej) planowego funduszu płac - z kwot tego funduszu nagród.
2.
Nagrody za osiągnięcia we współzawodnictwie wewnątrzzakładowym mogą być również przyznawane przez właściwych ministrów i zarządy główne odpowiednich związków zawodowych ze środków przeznaczonych na ten cel.
3.
Konferencja samorządu robotniczego zgodnie z uchwałą XV Plenum Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 20 listopada 1965 r., dokonując podziału funduszu zakładowego (funduszu za osiągnięcia ekonomiczne), przeznacza z części przypadającej na nagrody indywidualne określoną kwotę na nagrody dla wyróżniających się uczestników socjalistycznego współzawodnictwa pracy. Konferencja samorządu robotniczego może - w zależności od rodzaju i zakresu współzawodnictwa - przekazać odpowiednie środki do dyspozycji oddziałowych rad robotniczych i związkowych rad oddziałowych na nagrody dla wyróżniających się we współzawodnictwie. Nagród przyznawanych w ciągu roku z tytułu współzawodnictwa pracy nie można zaliczać na poczet nagrody przysługującej pracownikowi za całoroczne wyniki pracy.
§  14.
1.
Na finansowanie wydatków związanych z propagandą i popularyzacją współzawodnictwa przeznacza się ze środków obrotowych zakładu pracy kwotę w wysokości nie przekraczającej 0,05% planowanego funduszu płac. W wyjątkowo uzasadnionych wypadkach zjednoczenie może na wniosek zakładu pracy wyrazić zgodę na podwyższenie tej kwoty do 0,1% planowanego funduszu płac. Wydatki te dotyczyć mogą m.in. różnych form propagandy wizualnej, konkursów popularyzatorskich, wymiany doświadczeń w postaci spotkań uczestników współzawodnictwa z różnych zakładów pracy, wyjazdów do zakładów pracy o podobnym profilu, letnich i zimowych obozów szkoleniowych itp.
2.
Podstawę do wydatkowania kwot przeznaczonych na propagandę współzawodnictwa powinien stanowić opracowany przez zakładową komisję współzawodnictwa pracy i zatwierdzony przez plenum rady zakładowej plan działania i wydatkowania środków wyodrębnionych na te cele. Kierownictwo zakładu pracy obowiązane jest podać do wiadomości załogi wysokość tych kwot.
§  15.
Ministrowie i dyrektorzy zjednoczeń oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych, działając wspólnie z odpowiednimi instancjami związków zawodowych, są obowiązani:
1)
zapewnić organizacyjno-techniczne warunki rozwoju współzawodnictwa pracy,
2)
ustalać zgodnie z § 1 i § 4 okresowo zasadnicze kierunki rozwoju współzawodnictwa pracy, zgodnie z aktualnymi potrzebami poszczególnych gałęzi gospodarki, branż i zakładów pracy,
3)
dokonywać nie rzadziej niż raz w roku oceny rozwoju współzawodnictwa pracy i jego społeczno-wychowawczego wpływu na załogi zakładów pracy, informując o osiągniętych efektach Prezesa Rady Ministrów i Prezydium Centralnej Rady Związków Zawodowych.
§  16.
Ministrowie i dyrektorzy zjednoczeń wspólnie z zarządami głównymi związków zawodowych zapewnią upowszechnienie i wykorzystanie w skali gałęzi i branż postępowych metod produkcji i organizacji pracy stosowanych przez przodujących robotników, mistrzów, techników i inżynierów oraz "Brygady Pracy Socjalistycznej" i "Oddziały Pracy Socjalistycznej", brygady najwyższej jakości, brygady racjonalizatorskie itp.
§  17.
1.
Kierownicy zakładów pracy zapewnią odpowiednie warunki organizacyjne sprzyjające udziałowi załogi w socjalistycznym współzawodnictwie pracy. W tym celu obowiązani są:
1)
okresowo informować załogę o planowych zadaniach i osiąganych wynikach techniczno-ekonomicznych zakładu pracy i oddziałów produkcyjnych, porównując je ze wskaźnikami osiąganymi przez inne zakłady tych samych branż w kraju i za granicą,
2)
rozpatrzyć najpóźniej w ciągu jednego miesiąca od zgłoszenia, udzielać zainteresowanym odpowiedzi i realizować zgłaszane na naradach wytwórczych i w innym trybie wnioski i postulaty pracowników, zmierzające do poprawy rentowności zakładów, wzrostu nowoczesności i poprawy jakości produkcji, oszczędności surowców i materiałów oraz poprawy warunków pracy i socjalno-bytowych załóg,
3)
współdziałać z radą zakładową w zakresie upowszechnienia i popularyzacji przodujących metod pracy oraz osiągnięć przodowników i racjonalizatorów,
4)
umożliwiać i ułatwiać pracownikom udział we wszystkich formach szkolenia, podnoszących ich kwalifikacje zawodowe oraz wiedzę ogólną.
2.
Obowiązki kierowników zakładów pracy, o których mowa w ust. 1, ciążą odpowiednio na kierownikach poszczególnych komórek organizacyjnych zakładów, włącznie z mistrzami i brygadzistami.
§  18.
1.
Kierunki, formy, zasady i kryteria oceny współzawodnictwa wewnątrzzakładowego w zakładzie pracy uchwala w formie wytycznych konferencja samorządu robotniczego.
2.
Przy ustalaniu wytycznych, o których mowa w ust. 1, należy brać pod uwagę zadania wynikające z zakładowych planów techniczno-ekonomicznych oraz kierunki rozwoju współzawodnictwa ustalone przez jednostki nadrzędne i instancje związków zawodowych.
§  19.
1.
We współzawodnictwie wewnątrzzakładowym, na podstawie wytycznych uchwalonych przez konferencję samorządu robotniczego, należy rozwijać różnorodne formy współzawodnictwa, będące rezultatem zaangażowania społecznego załóg i ich inicjatywy, które przyczyniają się do lepszego wypełniania bieżących zadań produkcyjnych, poprawy wyników techniczno-ekonomicznych, wzrostu efektywności gospodarowania oraz sprzyjają wzrostowi kwalifikacji zawodowych i podnoszeniu kultury współżycia między ludźmi w zakładach pracy.
2.
Szczegółowe postanowienia w sprawie rozwoju współzawodnictwa wewnątrzzakładowego, a zwłaszcza współzawodnictwa o tytuł "Brygady Pracy Socjalistycznej" i "Oddziału Pracy Socjalistycznej", określą odrębne wytyczne Centralnej Rady Związków Zawodowych i Zarządu Głównego Związku Młodzieży Socjalistycznej.
§  20.
1.
Pracownikom, którzy osiągnęli wyróżniające ich w brygadach i zespołach wyniki w pracy i wykonują podejmowane zobowiązania, systematycznie podnoszą kwalifikacje oraz służą za przykład współżycia w kolektywie, dyrektor zjednoczenia wspólnie z prezydium zarządu głównego (okręgowego) odpowiedniego związku zawodowego może nadać tytuł i odznakę "Przodownika Socjalistycznej Pracy" wraz z legitymacją i dyplomem.
2.
Pracownikom posiadającym tytuł "Przodownika Socjalistycznej Pracy", którzy systematycznie podejmują i realizują zobowiązania, a osiągane przez nich rezultaty stawiają ich w rzędzie wysoko cenionych przez załogę przodujących i najlepszych pracowników w zakładzie, minister wspólnie z prezydium zarządu głównego związku zawodowego może nadać tytuł i odznakę "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" wraz z legitymacją i dyplomem.
3.
Z wnioskiem o nadanie tytułu, odznaki, legitymacji i dyplomu "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" występuje dyrektor zakładu na podstawie uchwały konferencji samorządu robotniczego.
4.
Szczegółowy tryb nadawania tytułu "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej ustalają właściwi ministrowie wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych.
5.
Wzór odznaki, dyplomu i legitymacji "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" określa załącznik nr 2 do uchwały. Nazwiska osób, którym nadano tytuły "Przodownika Socjalistycznej Pracy" i "Zasłużonego Przodownika Socjalistycznej Pracy" ogłasza się w dzienniku urzędowym właściwego ministerstwa.
6.
Pozbawienie tytułu może nastąpić w wyniku zachowania się niezgodnego z zasadami współżycia socjalistycznego.
7.
Dyrektor przedsiębiorstwa może na wniosek konferencji samorządu robotniczego wystąpić w trybie obowiązujących przepisów o odznaczenie państwowe dla pracowników wyróżniających się szczególnymi osiągnięciami we współzawodnictwie.
§  21.
1.
Przepisy uchwały, w których jest mowa o:
1)
ministrach - dotyczą również przewodniczących komisji i komitetów będących naczelnymi organami administracji państwowej oraz kierowników urzędów centralnych,
2)
dyrektorach zjednoczeń - dotyczą również kierowników jednostek równorzędnych,
3)
prezydiach i przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych - dotyczą również prezydiów i przewodniczących prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
2.
W zakładach pracy nie objętych przepisami o samorządzie robotniczym uprawnienia konferencji samorządu robotniczego wynikające z przepisów uchwały przysługują radom zakładowym.
§  22.
Współzawodnictwo pracy za okres 1965 r. oceniane będzie według przepisów obowiązujących przed wejściem w życie niniejszej uchwały.
§  23.
Zaleca się centralnym związkom spółdzielczym działającym wspólnie z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych dostosowanie zasad współzawodnictwa pracy w spółdzielczych zakładach pracy do przepisów niniejszej uchwały.
§  24.
Traci moc uchwała Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy (Monitor Polski Nr 52, poz. 253).
§  25.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom, przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych, dyrektorom zjednoczeń, kierownikom zakładów pracy, współdziałającym w tym zakresie z zarządami głównymi związków zawodowych, zarządami okręgowymi związków zawodowych, wojewódzkimi komisjami związków zawodowych oraz radami zakładowymi i organami samorządu robotniczego.
§  26.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1966 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SZTANDARY PRZECHODNIE RADY MINISTRÓW I CENTRALNEJ RADY ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH

Ministerstwo Lp. Przedsiębiorstwa, których załogi mogą ubiegać się o sztandar przechodni Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych
1. Górnictwa i Energetyki 1) dla najlepszej załogi kopalń
2) dla najlepszej załogi elektrowni, zakładów energetycznych
2. Przemysłu Ciężkiego 3) dla najlepszej załogi hut żelaza i stali
4) dla najlepszej załogi hut metali nieżelaznych
5) dla najlepszej załogi w przemyśle elektro-precyzyjnym
6) dla najlepszej załogi w przemyśle budowy maszyn i odlewnictwa
7) dla najlepszej załogi w przemyśle budowy środków transportu
8) dla najlepszej załogi kopalnictwa rud żelaza, rud metali nieżelaznych, budowy kopalń rud i przemysłu materiałów ogniotrwałych
3. Budownictwa i Przemysłu

Materiałów Budowlanych

9) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw ogólnobudowlanych,
10) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw specjalistycznych
11) dla najlepszej załogi w przemyśle cementowym
12) dla najlepszej załogi w przemyśle materiałów budowlanych
13) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw budownictwa przemysłowego
14) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw przemysłu szklarskiego i ceramicznego
4. Przemysłu Chemicznego 15) dla najlepszej załogi w przemyśle chemii organicznej
16) dla najlepszej załogi w przemyśle chemii nieorganicznej
5. Przemysłu Lekkiego 17) dla najlepszej załogi w przemyśle skórzanym
18) dla najlepszej załogi w przemyśle włókienniczym
19) dla najlepszej załogi w przemyśle konfekcyjnym
6. Komunikacji 20) dla najlepszej załogi okręgu kolei państwowych
21) dla najlepszej załogi zakładów naprawczych taboru kolejowego
22) dla najlepszej załogi w przedsiębiorstwach transportu drogowego i lotniczego
7. Żeglugi 23) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw w resorcie żeglugi
8. Leśnictwa i Przemysłu

Drzewnego

24) dla najlepszej załogi w przemyśle drzewnym
25) dla najlepszej załogi przedsiębiorstwa okręgowego zarządu lasów państwowych
26) dla najlepszej załogi w przemyśle celulozowo-papierniczym i przetworów papierowych
9. Przemysłu Spożywczego i

Skupu

27) dla najlepszej załogi w przemyśle cukrowniczym
28) dla najlepszej załogi w przemyśle mięsnym
10. Rolnictwa 29) dla najlepszej załogi państwowych gospodarstw rolnych
30) dla najlepszej załogi państwowych ośrodków maszynowych
11. Handlu Wewnętrznego 31) dla najlepszej załogi przedsiębiorstw w resorcie handlu wewnętrznego
12. Łączności 32) dla najlepszej załogi okręgu poczt i telekomunikacji
13. Kultury i Sztuki 33) dla najlepszej załogi w przemyśle poligraficznym
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZORY ODZNAK, DYPLOMÓW I LEGITYMACJI "PRZODOWNIKA SOCJALISTYCZNEJ PRACY" I "ZASŁUŻONEGO PRZODOWNIKA SOCJALISTYCZNEJ PRACY"

* Z dniem 1 marca 1971 r. przedłuża się moc obowiązującą nin. uchwały na rok 1971, zgodnie z § 1 uchwały z dnia 22 lutego 1971 r. o przedłużeniu na 1971 r. mocy obowiązującej uchwały Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 25 lutego 1966 r. w sprawie dalszego rozwoju socjalistycznego współzawodnictwa pracy (M.P.71.13.95).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024