Zasady i tryb udzielania spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego kredytu bankowego na organizowanie wykonawstwa robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym oraz na finansowanie wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 maja 1965 r.
w sprawie zasad i trybu udzielania spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego kredytu bankowego na organizowanie wykonawstwa robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym oraz na finansowanie wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych.

Na podstawie § 16 ust. 4 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 27, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
Bank Inwestycyjny udziela spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego kredytu bankowego na organizowanie wykonawstwa robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym w zakresie inwestycji lub remontów oraz na finansowanie wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych.
§  2.
Kredytowanie prowadzi Bank Inwestycyjny w ramach limitów przeznaczonych na ten cel w planach finansowo-kredytowych Banku.
§  3.
Kredyt bankowy, o którym mowa w § 1, udzielany jest:
1)
na finansowanie nakładów inwestycyjnych polegających na zakupie sprzętu budowlanego i środków transportowych,
2)
na finansowanie nakładów związanych z uruchomieniem produkcji elementów budowlanych, a w szczególności na budowę lub nabycie bazy produkcyjnej oraz wyposażenie jej w sprzęt i maszyny,
3)
na finansowanie nakładów związanych z wykonywaniem wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych (badania geologiczne, prace geodezyjne, studia projektowe itp.).
§  4.
1.
Kredyt przyznawany jest na wniosek spółdzielni, zaopiniowany przez właściwy terenowo oddział Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
jeżeli wniosek dotyczy kredytu przeznaczonego na finansowanie nakładów wymienionych w § 3 pkt 1 i 2:
a)
odpis uchwały właściwego statutowo organu spółdzielni o powołaniu jednostki prowadzącej wykonawstwo robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym w zakresie inwestycji lub remontów bądź produkcję elementów budowlanych,
b)
plan nakładów wraz z uzasadnieniem ekonomiczno-finansowym,
2)
jeżeli wniosek dotyczy kredytu przeznaczonego na finansowanie nakładów wymienionych w § 3 pkt 3:
a)
odpis uchwały właściwego statutowo organu spółdzielni, zatwierdzającej plan wieloletni inwestycji, w którego zakres wchodzi realizacja kredytowanego zadania inwestycyjnego,
b)
wystawiony przez właściwy organ rady narodowej dokument, stwierdzający przyrzeczenie ustanowienia w przyszłości na rzecz spółdzielni prawa wieczystego użytkowania terenu przeznaczonego pod budowę,
c)
preliminarz wydatków, zatwierdzony przez właściwy terenowo oddział Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
3.
Decyzje o przyznaniu kredytu podejmują właściwe oddziały Banku Inwestycyjnego.
§  5.
Uruchomienie kredytu następuje po przyjęciu przez spółdzielnię warunków podanych w promesie kredytowej przez potwierdzenie przyjęcia ich do wiadomości na kopii promesy oraz po złożeniu:
1)
odpisu uchwały walnego zgromadzenia, określającej sumę maksymalnych zadłużeń spółdzielni,
2)
umowy ustanowienia prawa zastawu na rzecz Banku na maszynach i urządzeniach.
§  6.
Bank Inwestycyjny dokonuje wypłat na podstawie dokumentów przedstawionych mu do realizacji przez spółdzielnię.
§  7.
1.
Termin spłaty kredytu nie może przekraczać 10 lat, licząc od dnia przyznania.
2.
Wysokość poszczególnych rat i terminy ich spłat ustala oddział Banku w porozumieniu ze spółdzielnią.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.27.142

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb udzielania spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego kredytu bankowego na organizowanie wykonawstwa robót budowlano-montażowych systemem gospodarczym oraz na finansowanie wstępnych prac przygotowawczych do realizacji dużych osiedli mieszkaniowych.
Data aktu: 29/05/1965
Data ogłoszenia: 01/06/1965
Data wejścia w życie: 01/06/1965