Tryb zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1966 r.

WYTYCZNE
PREZYDIUM KOMITETU NAGRÓD PAŃSTWOWYCH
z dnia 16 kwietnia 1965 r.
w sprawie trybu zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1966 r.

W celu wykonania uchwały nr 410 Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1963 r. w sprawie powołania oraz zakresu działania Komitetu Nagród Państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki (Monitor Polski z 1964 r. Nr 1, poz. 1 i z 1965 r. Nr 21, poz. 96), zwanej dalej "uchwałą nr 410 Rady Ministrów", ustala się następujące wytyczne w sprawie trybu zgłaszania w 1965 r. wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1966 r.:

I.

Przy zgłaszaniu wniosków o przyznanie nagród państwowych należy uwzględniać:
1)
w dziedzinie nauki - prace stanowiące poważny wkład w rozwój nauk społecznych, matematyczno-fizycznych, biologicznych, chemicznych, geologicznych, technicznych i innych;
2)
w dziedzinie techniki - rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne, organizacyjne i projektowe, powodujące poważne korzyści dla gospodarki narodowej, a w szczególności:
a)
oryginalne wynalazki i usprawnienia techniczne, zastosowanie po raz pierwszy w kraju nowych rozwiązań problemu technicznego lub adaptacja rozwiązań już dokonanych do całkowicie nowych warunków,
b)
uruchomienie nowych i trudnych do opanowania technicznego produkcji, które dały pośrednio lub bezpośrednio efekty ekonomiczne;
3)
w dziedzinie kultury i sztuki - osiągnięcia artystyczne, literackie, z zakresu wiedzy o literaturze lub krytyki artystycznej, stanowiące wkład do kultury narodowej, a w szczególności:
a)
wybitne utwory literackie,
b)
wybitne dzieła plastyczne (w tym również fotografika) oraz z dziedziny wystawiennictwa i artystycznego wzornictwa przemysłowego,
c)
wybitne dzieła, kreacje lub osiągnięcia teatralne, filmowe, muzyczne, choreograficzne, radiowe i telewizyjne.

II.

1.
Wnioski o przyznanie nagród zgłaszają kierownicy jednostek organizacyjnych wymienionych w § 4 ust. 1 i 2 uchwały nr 410 Rady Ministrów w trybie ust. 3 tegoż paragrafu.
2.
Wnioski o przyznanie nagród państwowych mogą dotyczyć bądź indywidualnych osób, bądź zespołów. W razie zgłaszania do nagrody państwowej zespołu należy we wniosku podać pełny jego skład, opisać wkład pracy każdego członka zespołu i określić ten wkład w procentach.
3.
Kierownik jednostki podejmuje decyzję w sprawie zgłoszenia wniosku na podstawie oceny prac kandydatów przedstawionych do nagród dokonanej przez zespół złożony z osób posiadających odpowiednie kwalifikacje w danej dziedzinie, cieszących się zaufaniem i zapewniających rzetelny, obiektywny wybór kandydatów oraz w miarę możliwości przedstawicieli odpowiednich instancji organizacji partyjnych i związkowych.
4.
Wnioski o przyznanie nagród powinny zawierać:
1)
imię i nazwisko autora prac,
2)
miejsce i datę jego urodzenia,
3)
stopień i tytuł naukowy,
4)
adres prywatny,
5)
adres i nazwę zakładu pracy oraz zajmowane stanowisko,
6)
ogólną charakterystykę całokształtu twórczości i działalności naukowej, technicznej, literackiej, artystycznej i społecznej kandydata (autora pracy),
7)
dokumentację wyjaśniającą istotę pracy i uzasadniającą jej doniosłość.
5.
Dokumentacja wymieniona w ust. 4 pkt 7 powinna zawierać dla prac z:
1)
dziedziny nauki:
a)
wyczerpujący opis, przebieg prac przedstawionych do nagrody, ich wyniki i publikacje z ewentualnym wskazaniem, czy wyniki można zastosować w gospodarce narodowej,
b)
opinie instytutów naukowo-badawczych, laboratoriów oraz innych ośrodków naukowych;
2)
dziedziny techniki:
a)
wyczerpujący opis, rysunki, schematy, fotografie lub recepturę,
b)
uzasadnienie możliwości zastosowania w technice i przewidywane korzyści ekonomiczne dla gospodarki narodowej,
c)
opinie odpowiednich instytutów, laboratoriów, ośrodków naukowo-badawczych, zakładów produkcyjnych, użytkowników, ewentualnie właściwych stowarzyszeń naukowo-technicznych.

Wnioski nie posiadające pełnej dokumentacji i nie uzupełnione przez wnioskodawcę w określonym terminie nie będą rozpatrywane.

III.

1.
Przy zgłaszaniu wniosków o przyznanie nagród państwowych w 1966 r. należy uwzględniać w zasadzie prace i osiągnięcia z lat 1964 i 1965.
2.
Sekretarz Naukowy Polskiej Akademii Nauk, ministrowie i kierownicy centralnych organów administracji państwowej, Przewodniczący Centralnej Rady Związków Zawodowych, przewodniczący prezydiów rad narodowych szczebla wojewódzkiego oraz Przewodniczący Zarządu Naczelnej Organizacji Technicznej ustalą tryb i terminy zgłaszania przez podległe im jednostki organizacyjne wniosków o przyznanie nagród państwowych w terminie umożliwiającym zgłoszenie tych wniosków przez organy nadrzędne, wymienione w § 4 ust. 3 uchwały nr 410 Rady Ministrów, do dnia 15 grudnia 1965 r.
3.
Traci moc obwieszczenie Przewodniczącego Komitetu Nagród Państwowych z dnia 5 lutego 1964 r. w sprawie zgłaszania wniosków o przyznanie nagród państwowych w dziedzinie nauki, techniki oraz kultury i sztuki w 1964 r. (Monitor Polski Nr 11, poz. 50).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024