Dostosowanie przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 listopada 1964 r.
w sprawie dostosowania przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 1 ust. 3, art. 5 ust. 3, art. 6 i art. 9 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) oraz § 65 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy wstępne.

§  1.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"rozporządzenie" - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1964 r. w sprawie zatrudniania absolwentów szkół wyższych oraz orzekania o obowiązku zwrotu kosztów wykształcenia (Dz. U. Nr 22, poz. 146),
2)
"absolwent" bez bliższego określenia - absolwenta-lekarza, absolwenta lekarza-dentystę lub absolwenta-farmaceutę,
3)
"absolwent miejscowy" - absolwenta, który jest zameldowany na stały pobyt w miejscowości będącej siedzibą zakładu pracy lub w miejscowości, z której czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji do zakładu pracy i z powrotem nie przekracza 2 godzin.
§  2.
1.
Do absolwentów mających podjąć pracę w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej lub w zakładach społecznych służby zdrowia podległych innym resortom stosuje się przepisy rozporządzenia ze zmianami wynikającymi z niniejszego zarządzenia.
2.
Do absolwentów mających podjąć pracę w innych jednostkach organizacyjnych niż określone w ust. 1 stosuje się przepisy rozporządzenia bez zmian wynikających z niniejszego zarządzenia.

Rozdział  2.

Planowanie rozdziału stypendiów fundowanych, umów przedwstępnych i skierowań do pracy.

1.

Planowanie rozdziału stypendiów fundowanych.

§  3.
Do ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz zasad, trybu i terminów zgłaszania wniosków o fundowanie stypendiów studentom akademii medycznych mają zastosowanie przepisy instrukcji Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 3 lipca 1964 r. w sprawie ustalania planu rozdziału stypendiów fundowanych oraz szczegółowych zasad i trybu zgłaszania wniosków o fundowanie, stypendiów studentom szkół wyższych (Monitor Polski Nr 54, poz. 259).

2.

Planowanie umów przedwstępnych.

§  4.
1.
Zainteresowani ministrowie oraz właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przedstawiają Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie do dnia 15 listopada każdego roku projekty wykazów podległych zakładów pracy, uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych ze studentami akademii medycznych, z podaniem liczby umów w każdym zakładzie.
2.
Projektami wykazów określonych w ust. 1 mogą być objęte tylko zakłady pracy położone na terenach, na których występuje szczególny niedobór kadr lekarzy, lekarzy dentystów bądź farmaceutów.
3.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala i przekazuje do dnia 31 grudnia każdego roku zainteresowanym ministrom, właściwym do spraw zdrowia i opieki społecznej organom prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz akademiom medycznym wykazy zakładów pracy uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych.
4.
Zainteresowani ministrowie oraz właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów rad narodowych zawiadamiają niezwłocznie podległe im zakłady pracy o umieszczeniu ich w wykazie zakładów uprawnionych do zawierania umów przedwstępnych.

3.

Planowanie skierowań do pracy.

§  5.
1.
Na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej o przewidywanej dla każdego województwa liczbie absolwentów-lekarzy właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) ustalają i przekazują Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej w terminie do dnia 15 listopada każdego roku projekty planów skierowań tych absolwentów do pracy z podaniem nazwy i siedziby zakładów oraz liczby stanowisk w każdym z nich.
2.
Projekty planów skierowań absolwentów-lekarzy obejmować mogą tylko zakłady spełniające warunki do odbycia stażu podyplomowego.
3.
Na podstawie projektów planów skierowań do pracy określonych w ust. 1 oraz wniosków zainteresowanych ministrów Minister Zdrowia i Opieki Społecznej ustala i przekazuje do dnia 31 grudnia każdego roku właściwym do spraw zdrowia i opieki społecznej organom prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz akademiom medycznym plan skierowań do pracy absolwentów-lekarzy.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określa corocznie zasady ustalania planu skierowań do pracy absolwentów lekarzy-dentystów i farmaceutów.
§  6.
Pełnomocnicy Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy akademiach medycznych oraz właściwe do spraw zdrowia i opieki społecznej organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na podstawie planów określonych w § 4 ust. 3 i § 5 ust. 3 zapewniają szczegółową informację w zakresie umów przedwstępnych i planu skierowań do pracy studentów odpowiednich kierunków studiów.

Rozdział  3.

Przepisy wspólne dla absolwentów akademii medycznych wszystkich kierunków studiów.

§  7.
1.
Absolwent, który w czasie studiów nie zawarł umowy o stypendium fundowane lub umowy przedwstępnej, może w ciągu 2 miesięcy od dnia ukończenia studiów złożyć wniosek o skierowanie go do pracy do jednego z zakładów objętego planem skierowań do pracy.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, absolwent składa pełnomocnikowi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy organie do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwym ze względu na siedzibę zakładu pracy.
3.
Pełnomocnik (ust. 2) wyda absolwentowi skierowanie do pracy do wskazanego zakładu pracy w ciągu 15 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli zakład pracy jest objęty planem skierowań do pracy absolwentów danego kierunku studiów i posiada wolny etat oraz brak jest wniosków zgłoszonych przez innych absolwentów.
4.
Jeżeli wniosek o wydanie skierowania do tego samego zakładu pracy złożyło dwóch lub więcej absolwentów, pełnomocnik wyda skierowanie absolwentowi posiadającemu dyplom z wyróżnieniem, a jeżeli żaden z nich nie posiada dyplomu z wyróżnieniem - absolwentowi miejscowemu.
5.
Jeżeli warunku określonego w ust. 4 nie spełnia żaden ze zgłaszających się absolwentów bądź spełnia go 2 lub więcej absolwentów, pełnomocnik wyda skierowanie absolwentowi, który pierwszy zgłosił wniosek.
6.
W wypadkach, o których mowa w ust. 5, pełnomocnik powiadamia pozostałych absolwentów o odmowie wydania skierowania w terminie 15 dni od dnia złożenia wniosku przez pierwszego absolwenta.
§  8.
Absolwent, który w czasie studiów nie zawarł umowy o stypendium fundowane lub umowy przedwstępnej i który nie skorzystał z uprawnienia przewidzianego w § 7 ust. 1 lub nie uzyskał skierowania do wskazanego zakładu pracy, obowiązany jest zgłosić się w terminie 3 miesięcy od dnia ukończenia studiów do pełnomocnika Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy akademii medycznej, którą absolwent ukończył, po przydział skierowania.
§  9.
W skierowaniach, o których mowa w § 7 i § 8, ustala się dokładną datę stawienia się absolwenta do zakładu pracy w celu podjęcia pracy. Podjęcie pracy powinno nastąpić nie później niż w ciągu 4 miesięcy od dnia ukończenia studiów. Do skierowań tych nie ma zastosowania przepis § 17 ust. 1 rozporządzenia.
§  10.
Czynności powierzone w rozporządzeniu organom do spraw zatrudnienia (wydziałom zatrudnienia) są wykonywane w stosunku do absolwentów akademii medycznych przez odpowiednie organy do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydiów rad narodowych.
§  11.
Zakład pracy, do którego absolwent zgłosił się do pracy, zawiera z nim umowę o pracę na okres przewidziany w § 13 i § 14. O zawarciu umowy zakład pracy obowiązany jest zawiadomić właściwy miejscowo organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w ciągu 7 dni od jej zawarcia.
§  12.
Zakłady pracy podległe lub nadzorowane przez zainteresowanych ministrów przekazują w ciągu 7 dni od dnia podjęcia pracy przez absolwenta właściwym miejscowo organom do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) informacje dotyczące podjęcia przez absolwentów pracy w tych zakładach.

Rozdział  4.

Przepisy dotyczące absolwentów lekarzy-dentystów i absolwentów farmaceutów.

§  13.
Absolwenci lekarze-dentyści i absolwenci farmaceuci podejmują pracę według zasad określonych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych (Dz. U. Nr 8, poz. 48) i w niniejszym zarządzeniu na okres trzech lat.

Rozdział  5.

Przepisy dotyczące absolwentów-lekarzy.

§  14.
Absolwenci-lekarze podejmują pracę według zasad określonych w § 13 na okres dwóch lat - w celu odbycia dwuletniego stażu podyplomowego.
§  15.
Absolwenci-lekarze odbywają staż podyplomowy w jednym zakładzie pracy z zastrzeżeniem przepisów § 16 i § 17.
§  16.
1.
Do odbycia stażu podyplomowego w dwóch zakładach pracy obowiązani są absolwenci-lekarze, którzy złożyli oświadczenie, że po odbyciu stażu poświęcą się pracy w dziedzinach: służby sanitarno-epidemiologicznej, psychiatrii, ftyzjatrii lub pediatrii.
2.
W skierowaniu do pracy wydanym absolwentom-lekarzom, o których mowa w ust. 1, pełnomocnik wymienia obydwa zakłady pracy, w których absolwent obowiązany jest odbyć kolejno staż podyplomowy. W miarę możliwości nakłady te powinny być położone w tej samej miejscowości.
3.
Absolwent-lekarz zamiejscowy po odbyciu stażu w pierwszym zakładzie pracy zachowuje prawo do zajmowania przydzielonego mu przez zakład pracy pomieszczenia przez okres odbywania stażu podyplomowego w drugim zakładzie pracy, jeżeli zakład ten jest położony w tej samej miejscowości lub jeżeli czas dojazdu publicznym środkiem lokomocji z miejscowości, w której absolwent ma pomieszczenie, do drugiego zakładu pracy i z powrotem nie przekracza 2 godzin.
4.
W razie skierowania absolwenta-lekarza do drugiego zakładu pracy bez zachowania warunku przewidzianego w ust. 3, zakład ten ma w stosunku do absolwenta-lekarza takie obowiązki, jakie są przewidziane w stosunku do zamiejscowych absolwentów-lekarzy zatrudnionych na podstawie skierowania do pracy.
5.
Przepis ust. 4 nie dotyczy absolwentów-lekarzy miejscowych.
§  17.
1.
Zakład pracy, który nie może zapewnić absolwentowi-lekarzowi odbycia stażu podyplomowego w specjalności objętej programem stażu w innych wypadkach niż przewidziane w § 16, deleguje absolwenta-lekarza w porozumieniu z właściwym miejscowo organem do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) do właściwego zakładu pracy na okres potrzebny do odbycia stażu podyplomowego w tej specjalności.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, absolwentowi-lekarzowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu, noclegów i diety według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do absolwentów-lekarzy miejscowych.
§  18.
1.
Absolwent-lekarz, który zawarł w czasie studiów umowę o stypendium fundowane, obowiązany jest w ciągu 15 dni od dnia ukończenia studiów przedstawić tę umowę pełnomocnikowi Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy organie do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), właściwym ze względu na siedzibę zakładu pracy, w celu ustalenia, czy zakład ten spełnia warunki do odbycia stażu podyplomowego.
2.
Jeżeli zakład pracy nie spełnia warunków do odbycia stażu podyplomowego lub spełnia je tylko częściowo, absolwent-lekarz odbywa staż podyplomowy w całości lub w części na podstawie skierowania do pracy, wydanego przez pełnomocnika określonego w ust. 1. W miarę możliwości absolwent powinien być skierowany do miejscowości, w której położony jest zakład pracy fundujący stypendium.
3.
Do absolwentów-lekarzy zatrudnionych na podstawie skierowań do pracy wydanych w trybie ust. 2, stosuje się przepisy §§ 15-17.
4.
Jednostka, która ufundowała stypendium, jest obowiązana zawiadomić o treści umowy właściwy ze wzglądu na swą siedzibę organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  19.
1.
Okres stażu podyplomowego odbytego na podstawie skierowania do pracy lub na podstawie umowy o stypendium fundowane wlicza się absolwentowi-lekarzowi do okresu pracy przewidzianego w umowie o stypendium fundowane.
2.
Jeżeli okres pracy przewidziany w umowie o stypendium fundowane jest równy dwóm latom lub krótszy, absolwent-lekarz po odbyciu stażu podyplomowego na podstawie skierowania do pracy nie ma obowiązku podjęcia pracy w zakładzie fundującym stypendium.
3.
Jeżeli okres pracy przewidziany w umowie o stypendium fundowane jest dłuższy niż dwa lata, absolwent-lekarz po odbyciu na podstawie skierowania do pracy stażu podyplomowego obowiązany jest podjąć pracę w zakładzie fundującym stypendium na okres przewidziany w umowie o stypendium fundowane, pomniejszony o dwa lata. Okres ten nie może być dłuższy niż 1 rok.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 2 i 3, zakład pracy, który ufundował stypendium, nie może dochodzić żadnych należności z tytułu nieprzepracowania przez absolwenta-lekarza okresu do dwóch lat, przewidzianego w umowie o stypendium fundowane.
§  20.
1.
Absolwent-lekarz, który uchyla się od odbycia stażu podyplomowego w całości lub w części, obowiązany jest do zwrotu kosztów wykształcenia zgodnie z przepisami rozporządzenia.
2.
Absolwent-lekarz, który po odbyciu stażu podyplomowego uchyla się od wykonania obowiązku przewidzianego w § 19 ust. 3, zwraca część stypendium fundowanego proporcjonalną do okresu, który absolwent-lekarz powinien przepracować zgodnie z przepisem § 19 ust. 3.
§  21.
Studenci wydziałów lekarskich mogą do dnia ukończenia studiów zawierać umowy przedwstępne z zakładami pracy, umieszczonymi w wykazach określonych w § 4 ust. 4.
§  22.
O decyzji wydanej w sprawie zarejestrowania umowy przedwstępnej pełnomocnik Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac przy akademii medycznej zawiadamia strony, które zawarły umowę, oraz organ do spraw zdrowia i opieki społecznej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwy ze względu na siedzibę jednostki (zakładu) zawierającej umowę.

Rozdział  6.

Przepisy dotyczące studentów akademii medycznych, którzy nie złożyli w obowiązujących terminach egzaminów wymaganych do otrzymania dyplomu.

§  23.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio do studentów akademii medycznych, którzy zaliczyli ostatni rok studiów, lecz z przyczyn przez nich zawinionych nie złożyli w obowiązujących terminach egzaminów wymaganych do otrzymania dyplomu, z tym że:
1)
studentów wydziałów lekarskich i oddziałów stomatologicznych kieruje się na stanowiska felczerów, a studentów wydziałów farmaceutycznych - na stanowiska techników aptecznych,
2)
obowiązek wynikający ze skierowań wygasa z chwilą uzyskania dyplomu.
2.
Student, który uzyskał dyplom (ust. 1 pkt 2), obowiązany jest podjąć pracę zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia, z tym że do okresu pracy wlicza się okres przepracowany zgodnie z ust. 1 pkt 1.
3.
Przepis ust. 2 nie dotyczy absolwentów-lekarzy, którzy obowiązani są po ukończeniu studiów odbyć dwuletni staż podyplomowy.

Rozdział  7.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  24.
Terminy określone w § 4 ust. 1 i § 5 ust. 1 upływają w 1964 r. z dniem 15 grudnia.
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1964 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.82.387

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dostosowanie przepisów o zatrudnianiu absolwentów szkół wyższych do specjalnych warunków występujących na kierunkach studiów w akademiach medycznych.
Data aktu: 17/11/1964
Data ogłoszenia: 01/12/1964
Data wejścia w życie: 01/12/1964, 01/07/1964